Audiohobby.pl

Osobistości branży audio

Ahmed

  • Gość
19-02-2011, 10:25
Zastanawiałem się w jakim stopniu powoływanie się marketingowców firm z branży audio na znane osobistości ma odzwierciedlenie w tym co te osobistości faktycznie dokonały. Przy okazji przypomniałem sobie, że za danymi konstrukcjami lub firmami audio stoją konkretni ludzie, nie tylko księgowi i roboty przy taśmie montażowej :-)

I tak...

Otóż okazuje się, że np. pan John Westalke, na nazwisku którego bazuje kampania marketingowa Audiolaba 8200 to nikt inny jak wieloletni konstruktor układów cyfrowych CambridgeAudio. Jak zwykle gra sprzęt firmy CambridgeAudio to już chyba wiemy :-)  Przynajmniej ja słuchałem kilku modeli CD tej firmy i dla mnie był to dźwięk zaledwie przeciętny. Westalke ma oczywiście na koncie kilka innych konstrukcji ale raczej to audiofilska II liga.
Oczywiście nic nie przeszkadza firmie Audiolab aby robić z Johna Westalke swojego guru :-)

Inną postacią jest Ken Inhiwata - front mann i konstruktor firmy Marantz. Na większości wystaw i prezentacji audio tej marki pojawia się Pan KI i odprawia audiofilską mszę. Postać znana ale ...... czy słyszeliście dobrze lub bardzo dobrze grający CD Marantza sygnowany literami "KI" ? Mnie się jakość nie udało.

Z przeciwległego bieguna - Nelson Pass, konstruktor o niekwestionowanym wkładzie a myśl techniczną audio. Jego konstrukcje serii Pass Aleph oraz popularna pośród DIY-owców konstrukcja Zen są dla mnie synonimem minimalistycznej konstrukcji i świetnego dźwięku. Nazwał firmę swoim nazwiskiem ale nie zauważam aby nazwisko to było promowane sztucznie. Jego konstrukcje zwyczajnie same się bronią. Nie ma w internecie tekstów typu " Pan Nelson Pass powiedział, że ..." "Pan Nelson Pass podrapał się za uchem ...." itd.

Siegfried Linkwitz - ma niewątpliwy wkład w teorię audio. Nie słyszałem jego konstrukcji ale nie zauważam aby jakoś specjalnie przebiły się na rynku. Być może nie stoją za tym poważne pieniądze i trudno mu się przebić ale być może za dużo w tym wszystkim teorii, która nie ma odzwierciedlenia w praktyce.  

To tylko kilka przykładów a przecież są jeszcze inni..
George Cardas, Ray Kimber, Ewa Manley, Franco Serblin, Mark Levinson, Paul Klipch, Jean Hiraga, Jean Mahul, Hiroyasu Kondo, Seiya Goto, John Grado, Manfred Zoller..... i wielu, wielu innych

Z ciekawości zapytam. Kogo koledzy mają w prawdziwym poważaniu a kogo w "głębokim poważaniu" ? :-)
Który z nich, Waszym zdaniem, ma faktyczny wkład w audio a kto tylko marketingowy...... ?

Oczywiście wszystko co napisałem w sprawie niektórych postaci jest wyłącznie subiektywne i mogę się mylić.





  • Gość
19-02-2011, 11:44
buahahahaha :)

żeby prostować audiofilskie bzdury, to by trzeba było prostować KAŻDY post :)

ale to już mnie autentycznie rozwaliło :))

teoria jak cholera :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Linkwitz-Riley_filter

weź chłopie zajmij się czymś, na czym się znasz...

Przypuszczam, że nawet bomb nie umiesz podkładać...

Ahmed

  • Gość
19-02-2011, 12:00
Aaaa.. nadepnąłem na odcisk. :-)

No tak ale rozmawiałem z ludźmi, którzy bezpośrednio słyszeli konstrukcje wykonane w.g. projektu Linkwitza i grało to ich zdaniem kiepsko. Oczywiście właściciel mógł spartolić wykonanie projektu ale nie zmienia to jednak opinii słuchaczy.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
19-02-2011, 12:27
A jak ma grać, skoro do aktywnej zwrotnicy wpierniczył po 14 op-ampów na kanał? :) Profesjonalizm pełną gębą. :)) To co trójwymiarowy podlinkował to nie są ŻADNE dokonania. Facet po prostu dobrał współczynniki do filtra Sallen-Key\'a tak, żeby się wyrównało po zsumowaniu. To nie jest jakiś szczególny wyczyn moim skromnym zdaniem. Do panów Czebyszewa, Butterwortha, Sallena, Key\'a i jeszcze paru innych, którzy panu Linkwitzowi przygotowali cały aparat teoretyczny, jest po prostu śmieszne tego ostatniego porównywać.

Osoby, które szanuję... na pewno Jaromir Waszczyszyn. Absolwent i doktorant elektroniki AGH, w końcu przeszedł na swoje i dobrze to zrobiło nie tylko jego. Miałem z nim zajęcia na studiach z techniki cyfrowej po koniec lat 90-tych XX wieku. On rozumiał elektronikę działanie np. tranzystora w przeciwieństwie i nawet do niektórych profesorów.

Tim de Paravicini - prawdziwy guru także rynku profesjonalnego. Obecnie działający w ramach Esoteric Audio Research, popełnił np. Yoshino HP-4.

John Grado - kontynuator tradycji rodzinnej w tworzeniu słuchawek i wkładek gramofonowych stawiający realizm emocjonalny, percepcyjny, nad matematycznym podobieństwem sygnałów nie mającym wiele wspólnego z psychoakustyką i naturalnością odbioru.

Na pozostałych tuzów świata audio na pewno inni będą mieli więcej sensownego do powiedzenia.

Ahmed

  • Gość
19-02-2011, 13:02
Errata: Nie John Westalke a Westlake :-)

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5860
  • Ekspert
19-02-2011, 13:09
Errata 2: Wersalka "Janka".

Moja propozycja: Sakuma San - konstruktor wzmacniaczy lampowych!

  • Gość
19-02-2011, 13:13
ilość bredni wypisywanych tutaj mnie poraża :))

Waszczyszyn guru :)) wymyślił CD na podbudowie kamieni nagrobkowych :)))

A Oriony chwalili nawet w ostatnim Stereophile :)) przyrównano je do Alexandrii Wilsona.... :)
dla mnie osobiście opinia w tym szmatławcu nic nie znaczy, ale dla was to wyrocznia :)

a że paru chłopakom się nie podobało ? no cóż, przyzwyczajeni są do swoich, nie najwyższych lotów kolumn... nie mają specjalnego porównania, ale szanuję ich wybór, każdy ma swoje preferencje.

Kłopot z pisaniem na audiofilskim forum jest taki, że chłopakom się szybko ciśnienie podnosi, z braku argumentów i moje konto wylatuje w kosmos (tutaj 2 razy), albo jest notorycznie blokowane (AS), szkoda trochę czasu na takie pisanie.

Spróbujcie uzasadniać swoje głupoty na xyzaudio.pl, gwarantuję, ze za głupie poglądy nikt stamtąd nie wyleci...

Ahmed

  • Gość
19-02-2011, 13:20
Nie słyszałem też bardzo dobrze grających Wilson Audio a słuchałem już trzech modeli. Powoływanie się na Stereophila ma dla mnie taką samą wartość jak powoływanie się na gazetkę z TESCO lub Mediamarktu.

To, że kochasz swoje Oriony i że codziennie dotykasz ich napletkiem, to już wiemy ale może zwyczajnie napisz, że cenisz Linkwitza bo ja jego wkładu w audio wcale nie neguję. :-)

Ahmed

  • Gość
19-02-2011, 13:26
>> Archaniol, 2011-02-19 13:13:17
Kłopot z pisaniem na audiofilskim forum jest taki, że chłopakom się szybko ciśnienie podnosi,


Zwróć uwagę, że ciśnienie w tym wątku podnosi się jedynie Tobie, co w zestawieniu z brakiem dystansu do posiadanego sprzętu mówi, że jesteś prawdziwym audiofilem :-)

magus

  • 20990 / 5902
  • Ekspert
19-02-2011, 13:28
>> Archaniol, 2011-02-19 13:13:17

> to wyrocznia :)



nie zapomnij o... wikipedii :)))))
Odszedł 13.10.2016r.

Haka

  • 2996 / 5187
  • Ekspert
19-02-2011, 13:30
>Spróbujcie uzasadniać swoje głupoty na xyzaudio.pl


A niby po co ?
Jak nie masz z kim pogadać , na dwór wyjdź.
Dokarmiaj ptaki , rób zakupy sąsiadom ... , albo psa se kup.

 

magus

  • 20990 / 5902
  • Ekspert
19-02-2011, 13:32
... od mulsa
Odszedł 13.10.2016r.

Jamnik

  • 52 / 4829
  • Użytkownik
19-02-2011, 13:34
Ja też jestem do kupienia. Oczywiście w charakterze moderatora.


___________________________________
Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazki. Glupota wymaga strzelby i szpadla...
Jestem odpowiedzialny za to co powiedzialem, nie za to co zrozumiales.

magus

  • 20990 / 5902
  • Ekspert
19-02-2011, 13:39
>> Jamnik, 2011-02-19 13:34:24
>Ja też jestem do kupienia. Oczywiście w charakterze moderatora.


wreszcie potwora znalazła swojego amatora!

proponujemy transfer przez zimowe okienko na xyzaudio
dokładamy audiofilską smycz
(dobry dół - nie do przecenienia przy piskliwych jamnikach)
oraz pchły - do liczenia w dłuuuuugie wieczory
czekając na jakiegoś użytkownika
Odszedł 13.10.2016r.

Jamnik

  • 52 / 4829
  • Użytkownik
19-02-2011, 13:45
Jeżeli będzie darmowe odrobaczanie i szczepienia przeciwko wściekliźnie to jestem poważnie zainteresowany.

___________________________________
Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazki. Glupota wymaga strzelby i szpadla...
Jestem odpowiedzialny za to co powiedzialem, nie za to co zrozumiales.