Audiohobby.pl

Dobre szerokopasmowce

Cashlack

  • 1566 / 5805
  • Ekspert
31-12-2009, 02:28
>> Krs47, 2009-12-30 10:59:03
Z technicznego punktu widzenia lina array malych głośniczków o powierzchni sumarycznej równej pojedyńczemu przetwornikowi o średnicy 30cm, ma się nijak do niego w kwestii reprodukcji niskich częstotliwości.
Część problemu opisał Molibden, ja dodam do tego jeszcze:


1. bardzo małe wychylenie linowe niewielkich głośników, duże nielinowości w funkcji wychylenia oraz,

2. ogromną część powierzchni drgającej pochodzącą z zawieszeń.


Krs47> ad.1 - ideą tuby jest ograniczenie wychylenia liniowego, wg wielu o około 10x, a dodatkowe odciążenie full range poniżej 200 Hz za pomocą filtra i suba nie pozostawi wiele do wychylania. Ponadto, 50 takich samych głośników w układzie LA sprawia, że do wytworzenia podobnej ilości energii akustycznej każdy musi wykonać tyko 1/50- tą co 1 taki głośnik, co też pozwala "inaczej" spojrzeć na specyfikację techniczną tego głośnika

ad.2 - i tu mnie zmartwiłeś, a zarazem odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie dlaczego niemal wszyscy konstruktorzy od niemal początków istnienia głośnika dynamicznego, podążają za kształtem OKRĘGU (z nielicznymi wyjątkami).

Ten temat też mnie zastanawiał, tj. udział drgań zawieszenia w ruchu całego głośnika / membrany "właściwej" (tłokowej?).

Temat wydaje mi się do "obejścia, jeżeli by założyć, że membrana i tylko membrana znajduje się w tubie, poprzez np. "schowanie" zawieszenia między tubami... Mam nadzieję że rysunek wyjaśni mi o co chodzi.

I błagam, jak ktos ma ochotę do mnie napisać że "nikt tak nie robi", to niech sobie da spokój ;-). tyle to i ja wiem.

Pytam tylko o znane wam prawa fizyki i akustyki i ich implikacje dla - jak na razie - całkowicie teoretycznej konstrukcji. Dziękuję za pomoc , linki i krytyczne uwagi!

pozdrawiam z Holandii

Lity drut, first watt, full range.
Lity drut, first watt, full range.

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
31-12-2009, 03:27
Jeśli chodzi o zmniejszenie stosunku obwodu do powierzchni membrany to naturalnym wyborem jest większy głośnik niż np. dwa małe.
Przy małych szerokopasmowcach ciętych wysoko gięcie się zawieszenia przy wychyleniu będzie minimalne, jednak wciąż tym mniejsze im większy głośnik, więc nie powinien być za mały. Także w tubie można ich krawędzie wytłumić od frontu (nie dotykając ich materiałem tłumiącym) na szerszym obwodzie, tylko nie wiadomo co to da. Podział z subem nie powinien być za wysoko a więc znów nie można brać zbyt małego głośnika, takze ze względu na jego moc.
W sumie tak małe głośniki mogą pracować w bardzo małej obudowie więc tył głośnika można obciążać i izolować akustycznie na różne sposoby, oprócz tuby, możnaby chyba użyć odgrody, H-frame, czy obudowy otwartej z tyłu i też byłoby dobrze?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Cashlack

  • 1566 / 5805
  • Ekspert
11-01-2010, 20:03
http://diyaudioprojects.com/Speakers/Fostex-FE103E-Zigmahornets/

http://www.6moons.com/audioreviews/zigmahornet/zigmahornet.html


To mi wygląda na fajny projekt na głośniczki komputerowe..


Moje zapytanie jest takie:

czy powyższy projekt zakłada tubowe podbicie dla promieniowania bass refleksu ? Tj. czy gdyby w miejscu otworu b-r (czy też TQWT czy inny Voigt) - tak czy siak rezonans wtórny - była membrana bierna,

to czy ta "membrana bierna" (sprężynka, jakkolwiek - kołek z powietrza w rurze BR) gra w powyższym układzie w 2 wymiarową tubę złączenia ściany tylnej i podłogi?


Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5805
  • Ekspert
11-01-2010, 20:25
Lub też, czy gdyby odwrócić wylot rury i przebudować obudowę, uzyskać  -pożądany-  efekt tubowy na rezonansie basowym, wykorzustując fakt, że ścianę i podłogę najczęściej i tak już mamy gratis... :-)

Mam nadzieję że poniższe rysunki ideowe wyjaśnią po krótce o co michodzi:


Lity drut, 1 wat, full range.
Lity drut, first watt, full range.

meloV8

  • 1552 / 5870
  • Ekspert
11-01-2010, 22:58
Jak dla mnie to bardziej linia transmisyjna z kurkiem bas refleksu. Tak czy owak dajac wylot z tylu przy podlodze i upychajac to do kata napewno zwiekszy sie bas jednak nie na zasadzie tuby tylko dodatkowych odbic od podlogi  i scian bocznych.
Suma sumarum to i tak bedzie atrapa basu, proteza niskiej oktawy. Bez 15 cali na basie nie ma co marzyc o odpowienich, dobrych niskich tonach.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
10-02-2010, 14:22
W Klang & Ton ukazał się projekt i pomiary z Seasem Exotic
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=187
« Ostatnia zmiana: 11-05-2021, 17:38 wysłana przez -Pawel- »

lancaster

  • Gość
10-02-2010, 14:27
cadam, orientujesz się może czy do K&T producenci dostarczają gotowe projekty, czy tylko same głośniki w oparciu o które redakcja robi projekt ?

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
10-02-2010, 14:37
Niestety nie wiem.

  • Gość
10-02-2010, 14:56
>> cadam, 2010-02-10 14:22:52
W Klang & Ton ukazał się projekt i pomiary z Seasem Exotic

Czy ktoś znający język Teutonów, mógłby przetłumaczyć opis brzmienia ?



Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
10-02-2010, 15:17
Klang
Bereits die passive Version des Exoten legt eine für einen großen Breitbänder ganz und gar untypische Disziplin an den Tag: Der Lautsprecher gibt sich nämlich tonal weitgehend unauffällig, ja fast schon „normal“. Hier fehlt°s an gar nichts, ganz im Gegenteil. Der Bassbereich rollt stramm und trocken, nicht mit rauffäiıiger Härte, aber mit einem disziplinerten, warmen Ton. Man hört ohne Zweifel, dass hier ein geschlossenes Gehäuse am Werk ist, der sanfte Rolloff nach unten sorgt für ordentlich Tiefgang. In den Höhen zeichnet der noble Seas-Töner erstaunlich griffig und nuanciert; gewiss, echte Hochtöner liefern nach ganz oben heraus noch ein wenig mehr Luft und Glanz, aber das ist erstaunlich wenig und wiegt kaum den Vorteil eines echten Breitbandkonzeptes auf: Dank
praktisch punktförmiger Schallabstrahlung liefert dieser Laustprecher eine unglaublich präsente Raumabbildung, mit weit in den Raum gestellten Gesangsstimmen und einer toll differenzierten Bühne. Am wichtigsten ist aber vielleicht die Disziplin, die sich der Norweger bei der Wiedergabe selbst auferlegt. Breitbändern wirft man oft eine gewisse Schwammigkeit bei komplexen Signalen vor - nicht so hier. Der Exotic folgt dem Musiksignal ungewöhnlich genau, und bietet in allen Frequenzbereichen eine Präzision, die man von einem Breitbänder so normalerweise nicht kennt. Die aktive Variante kann das so richtig nicht mehr toppen, aber man kann durch geschicktes Einstellen noch ein bisschen mehr Frische ans obere Ende des Übertragungsbereiches zaubern. Experimente, den Bass noch weiter nach unten auszudehnen haben sich dagegen nicht bewährt, das lehrbuchmäßige geschlossene Gehäuse funktioniert da schon ausgezeichnet.

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
10-02-2010, 17:04
Tang Band W8-1772
« Ostatnia zmiana: 11-05-2021, 17:38 wysłana przez -Pawel- »

lancaster

  • Gość
10-02-2010, 17:19
Może bluźnię, ale TB pod każdym(rozkład thd, spl) względem w pomiarach podoba mi się bardziej
Seas ma tylko jedną przewagę - niższy o kilka Hz fs, co wcale nie musi oznaczać lepszego basu - przy sporo wyższym qts.

koziol

  • 9 / 5859
  • Nowy użytkownik
13-02-2010, 22:53
Witam
jezeli chodzi o W8-1772, to dzięki firmie Polink,  miałem możliwość posłuchać tego głośnika; obudowa powstała po pomierzeniu głośnika. Zamkniętaw ogóle nie sprawdziła  się,  za to BR pokazał zupełnie inne oblicze głośnika (który tak naprawdę grał ok.2h); bas bardzo fajny średnica i wysokie wysokich lotów; dla porównania mieliśmy visatona b200 w obudowie zamkniętej;  jak dla mnie TB zagrał zdecydowanie lepiej , efektowniej średnica bardzo dobitna i wysokie tony   ....są obecne i to na niezłym poziomie (których  w visatonie mi brakuje)

lancaster

  • Gość
13-02-2010, 23:03
Widzę, ze słuchaliście u Tomka ? B200 w kicie Visatona jest skutecznie zabity filtrem, ale TB co tu dużo mówić podoba mi się od kiedy go zobaczyłem :)))
Cena nieco odpowiedniejsza, ale jeszcze nie Lowther....nie mam ostatnio nawet kiedy ruszyć dupska do Polinku a miałem pod koniec zeszłego roku podjechać na testy z kilkoma fullrange do Wilkowa. ...ten głośnik aż się prosi o backload horna.

koziol

  • 9 / 5859
  • Nowy użytkownik
13-02-2010, 23:31
trzeba go posłuchać, bo naprawdę warto; niestety nie jest to głosnik do słuchania rocka,  ale cała reszta, np: symfonika, zwala z nóg