Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

MinTax

  • 179 / 641
  • Aktywny użytkownik
28-08-2023, 07:40
Liczyłem na Ciebie Mirku :)
Dokładnie taka. Wyjaśnisz do czego służyła? Nie mam co do tego pewności, bo wyglądając dość staro (być może jest to mylące) nie kojarzy mi się z nośnikiem pamięci do komputera. Mam wrażenie, że jest jeszcze sprzed epoki Amigi itp. Już dwa razy zastanawiałem się, czy warto sobie nią głowę zawracać i jak na razie wyszło na 'nie' ;)

nano

  • 9079 / 4996
  • Ekspert
28-08-2023, 07:49
dzieki       
60 lat kasety kompaktowej
po holendersku


bedankt



« Ostatnia zmiana: 28-08-2023, 09:18 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9399 / 5843
  • Ekspert
28-08-2023, 14:16
To już 60 lat.... :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

m701

  • 359 / 2584
  • Zaawansowany użytkownik
28-08-2023, 15:53
Liczyłem na Ciebie Mirku :)
Dokładnie taka. Wyjaśnisz do czego służyła? Nie mam co do tego pewności, bo wyglądając dość staro (być może jest to mylące) nie kojarzy mi się z nośnikiem pamięci do komputera. Mam wrażenie, że jest jeszcze sprzed epoki Amigi itp. Już dwa razy zastanawiałem się, czy warto sobie nią głowę zawracać i jak na razie wyszło na 'nie' ;)
Jak by to napisać, jeśli zbierasz kasety magnetofonowe to nie warto sobie nią głowę zawracać, jest to nośnik przeznaczony do komputerów, i tu podaję link do pierwszego lepszego filmiku który znalazłem do ich zastosowania, z niego wynika że zwykłej kasety magnetofonowej zamiast tej kasety w komputerze nie wykorzystałeś, po to był ten rowek na grzbiecie, chociaż, sam mam oryginalną kasetę Basf z przeznaczeniem do komputera bez tego rowka, może zależało od wersji komputera, przeznaczenia. Te kasety produkowały chyba wszystkie większe firmy tamtego okresu, tak że jak dla mnie fajnie, bo oprócz kaset zwykłych do kolekcji zbieram sobie też inne dziwne nośniki, tego rodzaju już parę mam. Zdjęcie to rzut ekranu z podanego filmu.
https://vk.com/video139800690_456249527
Mirek

MinTax

  • 179 / 641
  • Aktywny użytkownik
28-08-2023, 17:16
Jeśli takiej ORWOwskiej nie masz jeszcze w kolekcji, to mógłbym ją dla Ciebie wziąć (jeśli nie nie kupi jej ktoś prędzej, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni...).

m701

  • 359 / 2584
  • Zaawansowany użytkownik
28-08-2023, 23:48
Jeśli takiej ORWOwskiej nie masz jeszcze w kolekcji, to mógłbym ją dla Ciebie wziąć (jeśli nie nie kupi jej ktoś prędzej, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni...).
Akurat tą co pokazałem pochodzi z mojej kolekcji, czyli mam :)
Z tego typu kaset z firm jakie mam to właśnie ta Orwo, Scotch, Teac, Datasaab, Xerox, Verbatim, Ecma, Basf, no ale to tak jako ciekawostka,.
Mirek

jch

  • 22 / 570
  • Użytkownik
10-09-2023, 13:47
Wczoraj kalibrowalem kilka roznych kaset sony glownie hx .Kasety nowe. Magnetofony Akai gx95mk2 i Sony 890. Wyniki kalibracji tej samej kasety bardzo roznily sie w zaleznosci na ktorym magnetofonie byly zrobione. Np na Sony bias +2 na Akai -1. Czy taka sytuacja jest OK ?

judasz94

  • 389 / 1115
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2023, 15:41
Np na Sony bias +2 na Akai -1. Czy taka sytuacja jest OK ?

Tak, każdy magnetofon ma swoje odchyłki. Natomiast trzeba raz na jakiś czas ustawić magnetofony, umyć i zdemagnetyzowac tor przesuwu taśmy i tak dalej
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Hammer

  • 4689 / 2303
  • Ekspert
10-09-2023, 16:44
Wczoraj kalibrowalem kilka roznych kaset sony glównie hx .Kasety nowe. Magnetofony Akai gx95mk2 i Sony 890. Wyniki kalibracji tej samej kasety bardzo różnily się w zależności na ktorym magnetofonie byly zrobione. Np na Sony bias +2 na Akai -1. Czy taka sytuacja jest OK ?

Oczywiście że tak bo jak zaglądniesz do ich instrukcji to zobaczysz że kasety kalibracyjne są różne, a niby miało być tak samo.
Pozza tym odchyłki kalibracji kaseciaków w produkcji ..... normalka, a minęło kupę lat.

AUDIOTONE

  • 9399 / 5843
  • Ekspert
10-09-2023, 17:04
Wczoraj kalibrowalem kilka roznych kaset sony glownie hx .Kasety nowe. Magnetofony Akai gx95mk2 i Sony 890. Wyniki kalibracji tej samej kasety bardzo roznily sie w zaleznosci na ktorym magnetofonie byly zrobione. Np na Sony bias +2 na Akai -1. Czy taka sytuacja jest OK ?
Nie należy się sugerować ustawieniami potencjometrów od kalibracji. To dwa całkiem różne magnetofony. Dopiero gdyby były dwa identyczne z różnymi nastawami, to było by coś nie tak.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jch

  • 22 / 570
  • Użytkownik
10-09-2023, 19:08
Ok, dzięki za wyjaśnienie.
Czy wskazania potencjometrów bliższe "zeru" oznaczają ze dana kaseta i magnetofon są bardziej "dopasowane" niż te z rozstrzelanymi wskazaniami na + lub - ? Chyba że wszystko co mieści się w regulacji w przedziale +-3 na potencjometrach jest OK.   

Hammer

  • 4689 / 2303
  • Ekspert
10-09-2023, 19:30
Ok, dzięki za wyjaśnienie.
Czy wskazania potencjometrów bliższe "zeru" oznaczają ze dana kaseta i magnetofon są bardziej "dopasowane" niż te z rozstrzelanymi wskazaniami na + lub - ? Chyba że wszystko co mieści się w regulacji w przedziale +-3 na potencjometrach jest OK.

Na zero będą zawsze kasety tetowe wskazane w service manual, inne nie są i nie musza być bo tak jest.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5296
  • Ekspert
10-09-2023, 20:05
Wczoraj kalibrowalem kilka roznych kaset sony glownie hx .Kasety nowe. Magnetofony Akai gx95mk2 i Sony 890. Wyniki kalibracji tej samej kasety bardzo roznily sie w zaleznosci na ktorym magnetofonie byly zrobione. Np na Sony bias +2 na Akai -1. Czy taka sytuacja jest OK ?
Pytanie z gatunku takich, gdzie odpowiedź zaczyna się od "to zależy".
Gdybyś miał oba magnetofony skalibrowane przez tą samą osobę, tymi samymi taśmami i przyrządami pomiarowymi i w miarę nie dalekim od siebie czasie to wtedy z pewnością ta sytuacja mogłaby być uznana za dziwną.

Ponieważ jednak wiemy generalnie "nic" w temacie tego jak, kiedy i przez kogo kalibrowane były magnetofony to odpowiedź brzmi: zupełnie mnie to nie dziwi.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

judasz94

  • 389 / 1115
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2023, 21:40
Ok, dzięki za wyjaśnienie.
Czy wskazania potencjometrów bliższe "zeru" oznaczają ze dana kaseta i magnetofon są bardziej "dopasowane" niż te z rozstrzelanymi wskazaniami na + lub - ? Chyba że wszystko co mieści się w regulacji w przedziale +-3 na potencjometrach jest OK.

Każda taśma ma swoją specyfikę. Nawet jakby dla danej taśmy był +-10% to nie jest nic złego. Po prostu taka jest taśma. Każdy producent miał swoje pigmenty i każdy ma swoje  specyficzne parametry więc tak już jest. I to co powiedział kolega wcześniej. Jeżeli jakaś taśma kalibruje się na "0" to pod takie taśmy magnetofon był ustawiony i kalibrowany gdyż przez producenta zostały określone jako złoty środek ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

jch

  • 22 / 570
  • Użytkownik
11-09-2023, 09:04
No to spoko :) bo już myślałem że jeden ze sprzętów niedomaga