Audiohobby.pl

Zakup oscyloskopu

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
03-04-2012, 22:01
Wynikła u mnie bardzo pilna potrzeba zakupu oscyloskopu cyfrowego i zwracam sie z prośbą o informacje.
Rozważam pomiędzy modelami :

Rigol DS1052  cena około 1400zl   ten model znam dosc dobrze.

Hantek DSO5102B 100MHz   cena  2000zl   - model nieznany mi

OWON SDS 7102  100Mhz    cena 1900      - model nieznany mi

Bardzo zależy mi na pewnych informacjach dotyczacych tych dwoch ostatnich oscyloskopow , standardowe dane sa mi znane , sporo poczytalem w internecie i okazuje sie ze nie wyglada to tak fajnie jak piszą w instrukcjach obsługi czy w reklamach tego sprzętu.
Najbardziej interesują mnie powiązania pomiedzy Czasem podstawy odchylania a Czestotliwoscią próbkowania a
Ilościa dostępnej pamięci . Tak jakoś sie składa ze te kwestie sa bardzo po macoszemu potraktowane w instrukcjach.  
I tak dla przykładu ,rewelacyjnie wygląda Owon ze swoimi 10M pamieci na każdy kanał pomiarowy oraz krokowy wybór rozmiaru czyli 1k-10k-100k-1m-10m (super).Pozostałe mają po 1M (nie wnikam ile dokladniej na tym etapie pisania)  .
Ale ... po posklejaniu róznych wypowiedzi z netu na temat tego Owona wynika mi (niejestem pewny na 100%)
ze te zakresy wyboru pamieci są scisle powiązane czestotliwoscia probkowania czyli:
1k pamieci > 50ks/s probkowanie
10k pamieci >> 500ks/s
No i klapa kiedy przyjdzie nam ochota i potrzeba zapisać i analizowac długi rekord z niskim probkowaniem.

A np. w tym tanszym i starszym juz Rigolu dla kazdej podstawy czasu jest mozliwosc niezależnego wyboru dwóch wielkosci pamieci "niezależnie " od czestotliwosci próbkowania.

Dzwoniłem troszke po firmach zajmujących sie dystrybucją i rozmowy załamały mnie , nie mozna otrzymac rzetelnej
informacji.Jeden gościu stwierdził nawet ze te wszystkie oscyloskopy to jest to samo inny poradził kupienie rejestratora.
??????

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
05-04-2012, 19:57
Wiem . łatwiej pisać o kablach itp. niz o oscyloskopach.

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
05-04-2012, 20:00
Temat uwazam teoretycznie za zamknięty .
PS Ale tylko teoretycznie , po zakupie napisze co i dlaczego.Pozdrawiam wszystkich.

Corvus5

  • 2596 / 5375
  • Ekspert
05-04-2012, 20:05
Oscyloskopy nie grają.

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
05-04-2012, 20:34
>> Corvus5, 2012-04-05 20:05:57
Oscyloskopy nie grają.

:)  grają rysując trajektorie sygnału na ekranie , dla mnie jest to rodzaj muzyki elektronicznej .
Ale oczywiscie jasne jest ze dosłownie oscyloskopy nie grają.

Corvus5

  • 2596 / 5375
  • Ekspert
05-04-2012, 21:25
No chyba że cewki lampy elektronowej ;-)

rezasurmar

  • 61 / 5464
  • Użytkownik
10-04-2012, 12:50
Kolego atmeg, choroba wszystkich tańszych oscyloskopów to właśnie "marketingowe" ogromne bufory, których i tak nie można wykorzystać. Z chińszczyzny w miarę przyzwoitej to tylko gwinstek seria GDS3000, oraz nowe modele rigola.

Sam używam na co dzień Tektronix DPO2014 z 1M buforem, możliwość przełączania na 100k ale co za tym idzie zmienia się czas akwizycji, praktycznie jak w każdym cyfrowym oscyloskopie. Najważniejszym parametrem tak naprawdę jest szybkość rzeczywista przetwornika, tj. ilość MS, czy GS na sekundę :).
Ewentualnie możliwość regulowania poświaty w wersjach z cyfrowym luminoforem :). Pozwala to na wykrywanie zakłóceń, itp. Oraz zdarzeń, które są na tyle nieprzewidywalne, że nawet nie wiadomo jak wyzwalanie ustawić ;).
GRADO GS1000i

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
10-04-2012, 19:20
>rezasurmar , dzieki kolego za odpowiedz i info na temat firmy Gwinstek. Na dzis a raczej na wczoraj juz dokonalem wyboru ale na przyszłość info przyda sie. Poza tym od strony praktyka elektronika zgadzam sie że nie suche dane stanowią o wartości sprzetu lecz szczegółowe rozwiazania i dopasowanie do użytkownika . Przeprosze cie i nie rozwine tego tematu (bardzo obszerny) ,przejde do tego co kupiłem i w skrócie dlaczego.

Przed świetami zamowiłem Rigola DS1052 E  który jest obecnie sprzedawany w połączeniu (promocja) z dosc dobrym multimetrem .
Cena 1750 z dostawa . Multimetr jest sprzedawany oddzielnie w cenie 500-600zł (tak z gruba zaokrągliłem).
Więc sam oscyloskop kosztuje około 1200 zeta.
Ten model jest już dość stary ,pojawił sie na rynku jakies 4-5 lat temu ale od tamtego czasu zadomowił sie dość dobrze na całym świecie.
Jak wczesniej wspomniałem znałem jego mozliwosci ponieważ użytkowałem wczesniej jego młodszego braciszka
model DS1022  , tak naprawde jest to dokładnie ta sama konstrukcja , te same podzespoły ale z innym wewnętrznym oprogramowaniem które zasadniczo sprowadza sie do ograniczenia minimalnego czasu odchylania poziomego , w DS1052 jest to 5 nanosekund/działke a w tanszym modelu nie pamietam ile bylo 10 czy 20 nanosekund :) nie ważne.Wspomne jedynie ze jest to tor analogowy przenoszący około 200Mhz z hakiem (zastosowane wzmacniacze do 600Mhz) i takie same przetworniki ADC jak w modelu 100Mhz.
Analizując to co da mi zakup nowszych modeli oscyloskopów 8 bitowych za około 2000 zeta doszedłem do wniosku iz :
-wszystkie bieżące prace wykonam z pomocą "starego" Rigola
-jesli prace są dochodowe to można bedzie w przyszłości szybko kupić potrzebny wyższej jakości  sprzet
-moje oczekiwania dotyczące długości rekordu sa niedopasowane do rzeczywistych prac/zleceń
- większy ekran(w tych nowszych oscyloskopach)  owszem jest fajny lecz tak naprawde nie poprawia  w kluczowy sposób dokładności pomiarów.Liczy sie nadal przetwornik 8 bitowy + jakość toru analogowego +oprogramowanie.
-długość rejestru pamieci jest ważna ale na dziś nie musze analizować transmisji USB lub podobnych , moje wcześniejsze założenia były zbyt wygórowane .

OKI . Myśle że na dziś to już sie dość naprodukowałem na forum , oby komuś sie to kiedykolwiek pozytywnie do czegoś przydało :).







 

 

Forte

  • 2 / 4990
  • Nowy użytkownik

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
13-04-2012, 20:20
Więc wspomniany sprzęt jest u mnie od kilku dni , gdyby ktoś potrzebował info na te tematy to .... postaram sie nie olać. :).

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
13-04-2012, 20:40
Jeszcze tylko mała fotka.

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
17-04-2012, 20:49
Tak sie zastanawiam czy publikować na forach audio to do czego może służyć oscyloskop.
Wiekszość myśli że wszystko można zmierzyć dobrą kartą audio :)
Czy wogule kiedyś pisał tu ktoś kto opublikował coś czego niema na zagranicznych forach???

 

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
17-04-2012, 20:58
"Czy wogule kiedyś pisał tu ktoś kto opublikował coś czego niema na zagranicznych forach??? "
No jest taki jeden - Cin .Może w koncu zbiore sie przetestować jego jakąś konstrukcje .

eLKa

  • 2 / 5248
  • Nowy użytkownik
01-07-2012, 15:21
Czy próbowałeś lub będziesz próbował zmieniać model na 100MHz (programowo)? jaki masz firmware i gdzie kupowałeś - NDN?
jaki jest ten multimetr 5000 z promocji?

atmeg

  • 1202 / 4872
  • Ekspert
02-07-2012, 16:06
Kupiłem w NDN . Narazie nie planuje modyfikacji oprogramowania ,50MHz do moich potrzeb wystarcza.Jedynie ściągałem z neta oprogramowanie umożliwiające współprace z komputerem przez USB.Okazało sie że chinczycy nie dają pelnego programu i trzeba samemu zaopatrzyć sie w dodatki .
A multimetr super , dużo funkcji i bardzo dokładny.W sumie multimetr leży w pudełku :) szkoda mi go upaprać , używam starego miernika 14 letniego.