Audiohobby.pl

ScanSpeak - nowości, ceny

piotrsz

  • 96 / 5902
  • Użytkownik
08-12-2008, 10:29
Dla tych, którzy chcą coś ze Scana, Peerless lub Vifa. Na stronie Akustyka jest info o nowej ofercie i podwyżce cen od nowego roku.

Pozdr

piotrsz

cadam

  • 4401 / 5905
  • Ekspert
08-12-2008, 11:38
Już widzę wyższe ceny. Czy teraz zamawiając zapłacę zapłacę mniej?

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 16:01
Zaph zmierzył już D3004/602010 - i wyniki są niezłe. Szykuje się też do 18WU/8741T00 - który jednak wbrew wcześniejszym przypuszczeniom ma solidnego faradaya jak również bardzo cichy napęd.

piotrsz

  • 96 / 5902
  • Użytkownik
09-12-2008, 17:06
A ja stwierdzam, że nowe wynalazki Scana to pomieszanie z poplątaniem.

Po co mi tweeter który ciągnie od 400Hz ? No po co ?

W cenie nowego połączenia niskośrednitonowy + tweeter za przeszło 2 kzł mogę sobie zrobić Visatona 4-drożnego, który będzie grał o klasę lepiej od tej kombinacji (a słuchałem jej na AudioShow).

Nikt nie mówi o potężnych ograniczeniach konstrukcji 2 i 2.5 drożnych.

Chciażby takie fale stojące. Praw fizyki i tak się nie przeskoczy. Jeśli mały głośnik ma odtwarzać od 30Hz to i tak będzie potrzebował dużej obudowy. A jeśli tak, to pojawią się duże wymiary poprzeczne i trzeba się bawić ze skosami, wytłumianiem itp.

Tylko jak się za bardzo wytłumi aby wyeliminować fale stojące, to średnica się polepszy ale bas siądzie. Przy dobrej włókninie mniej niż przy np. gąbce czopkowej ale zawsze.

Przy dużych poziomach głośności tunel bassrefleks traci sprawność i pojawiają się turbulencje.

Ktoś powie, że można zwiększyć średnicę i długość przy tej samej f obudowy. Prawda ale nie do końca. Przy dużych średnicach i długościach pojawiają się rezonanse rurowe w okolicach kilkuset herców a tam niestety głośnik jeszcze przetwarza.

A w konstrukcji 3-drożnej (minimum) robimy dużą budę na niskotonowy z wytłumieniem co najwyżej matą bitumiczną lub filcem technicznym. Bass refleks o średnicy 10 cm nie jest żadnym problemem. Średniotonowy wrzucamy do małej komory 2-3 litry całość wypchana materiałem dzwiękochłonnym.

I taka konstrukcja zawsze wygra z 2-drożnymi i 2.5 drożnymi wynalazkami.

piotrsz

konto_usuniete

  • 0 / 5422
  • Nowy użytkownik
09-12-2008, 17:24
>> piotrsz, 2008-12-09 17:06:12

Po co mi tweeter który ciągnie od 400Hz ? No po co ?


E tam.... Ja taki tweeter widze w odpowiedniej wielkości waveguide w połączeniu z jakimś fajnym 10"   :-)
 No tylkojeden problem -  te drobne 690 zlotowek.....

WaldeK

piotrsz

  • 96 / 5902
  • Użytkownik
09-12-2008, 17:31
Jak waveguide to już prędzej kupię bardziej technologicznie zaawansowany z 18Sound.

Wszedłem na stronę Zapha.

Bez jaj ten nowy wysokotonowy w przedziale 2kHz wzwyż ma THD na takim samym poziomie co 8 razy tańszy 22TAF/G. A 22TAF/G ma tą zaletę, że membrane ma aluminiowo-magnezową i nie muli tak jak Scan. Zresztą jak ktoś słyszał QBA z 22TAF/G i porównał to ze Scanami wysokotonowymi na AudioShow to wie o czym mówię.

A poniżej 2kHz (co dla mnie osobiście jest bez znaczenia) THD ma raptem o jakieś 10dB niżej niż wspomniany Seas będący głośnikiem podobno z niższej półki.

O CSD w przedziale 2-4kHz litościwie nie wspomnę bo tam 22TAF/G bije Scana zdecydowanie. Powyżej są równo.

piotrsz

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 17:35
>> piotrsz, 2008-12-09 17:31

Tyle że ten Scan:

- pozwala na podział 1.5kHz co przy 18cm midwooferze jednak ma znaczenie

- ma małą średnicę frontu co tym bardziej zbliża centra głośników a więc upodabnia układ TM do źródła punktowego. Poza tym można połączyć 3 takie w układ a\'la THX

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 17:54
A poza tym to w dawnym flyer\'ze obiecywali w tych gwizdkach beryl. Napęd i zawieszenia od D2004/602000 plus berylowa membrana - byłby to IMHO pierwszy gwizdek na którym w ogóle można by się zastanawiac czy słychać gęste formaty.

mordensiur

  • 934 / 5821
  • Ekspert
09-12-2008, 18:34
Ten Scan jest tak mały, że od biedy można go na drobnych ramionach przed mid-wooferem zamontować.
A który to tweeter ma ciągnąć od 400Hz?

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 20:02
>> mordensiur, 2008-12-09 18:34

Co do montażu przed midwooferem - IMHO tylko D2004/602000 mógłby sie nadawać, choć sam bym tego w życiu nie zrobił - dyfrakcja na takim małym, okrągłym froncie z ostrą krawędzią zrobiłaby totalny chaos gdzieś w okolicach 10k.

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 21:44
>> piotrsz, 2008-12-09 17:06

Wiadomo że 3-way będzie miało sporo przewag nad najlepszym nawet 2-way i konstrukcja w pełni referencyjna powinna być 3- albo i więcej drożna. Tym niemniej:

- żeby w pełni wykorzystać zalety koncepcji 3-way (chyba że na środek dajemy kopułkę) należy zrobić jednak modułową obudowę - żeby duża buda woofera nie robiła za promiennik dla drgań komory średniotonowca. Jeżeli tego nie zrobimy, 3-way może być wręcz gorsze jako że buda jest większa.

- zawsze gdzieś zostaje przynajmniej ślad niepokoju że zniekształcenia fazowe mogą szkodzić. A całkowity przekręt fazy w 3-way będzie typowo 6th wobec 4th dla 2-way

- niektórzy po prostu lubią nie za duże monitory

piotrsz

  • 96 / 5902
  • Użytkownik
09-12-2008, 22:36
Cyt: "- żeby w pełni wykorzystać zalety koncepcji 3-way (chyba że na środek dajemy kopułkę) należy zrobić jednak modułową obudowę - żeby duża buda woofera nie robiła za promiennik dla drgań komory średniotonowca. Jeżeli tego nie zrobimy, 3-way może być wręcz gorsze jako że buda jest większa."

Nie zgadzam się. Jeżeli mówimy o modulacji wyższych tonów drganiami niskoczęstotliwościowymi od obudowy to i tak są one pewnie ze sto razy mniejsze niż w 2-way gdzie z samej definicji zakres kilkuset Hz, kilku kHz jest modulowany niską częstotliwością bo przetwarza to ten sam głośnik !

Cyt: "- zawsze gdzieś zostaje przynajmniej ślad niepokoju że zniekształcenia fazowe mogą szkodzić. A całkowity przekręt fazy w 3-way będzie typowo 6th wobec 4th dla 2-way"

Całkowity "przekręt" fazy będzie ten sam. Mówię o wypadkowej ciśnienia akustycznego. Pod warunkiem, że robimy te same rzędy filtrów. Przecież wynika to wprost z modelu głośnika.
piotrsz

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
09-12-2008, 22:48
Z tym modułowcem chodziło mi wyłącznie o same drgania ścianek (bez wątpienia słyszalne - i mierzalne) a nie o ich wpływ na ruch membran.

Natomiast przekręt fazy - chodziło mi o jej nadmiarowość (w charakterystyce amplitudowo - fazowej kolumny) względem przebiegu uzyskanego przez wyznaczenie transformaty Hilberta przebiegu samej amplitudy.

Krs47

  • 1037 / 5903
  • Ekspert
09-12-2008, 23:48
Mnie z kolei zastanawia trochę inna kwestia, choć również związana z tematem wątku. Przeglądając sieć do dziś nie znalazłem ŻADNEGO dobrze udokumentowanego projektu z wykorzystaniem basowych Revelatorów (poza R4 Akustyka ale to tak nie do końca DIY). Na papierze te głośniki moim zdaniem przezentują się wręcz "rewelacyjnie" a jakoś ich nie widać w DIY. Zastanawia mnie czy to tylko kwestia ich wysokiej ceny, przecież inne Scany też kosztują nie mało, a jakoś nie problem znaleźć projekty na imho średnio ciekawych i mocno przedrożonych 12M czy R3004.

Od dłuższego czasu przymierzam się do skonstruowania referencyjnego 3way, pomysłów było już setki ale przynajmniej już jestem zdecydowany na układ 10+5+1. W związku z tym cały czas nurtują mnie wątpliwości zwiazane z 10 calowymi Revelatorami. Dotychczas najlepsze 10 calowe woofery, które można ciąc dość wysoko (powiedzmy 300-400Hz),  jakie zostały rzetelnie i niezależnie przetestowane to Seasy L26 oraz W26. W basach wypadają właściwie identycznie, na niższym środku W26 jest trochę lepszy (wiadomo farady) ale różnice są nieznaczne.

W związku z tym, że W26 Seasa kosztuje mniej więcej tyle samo co 26W Scana bardzo mnie zastanawia czy alu Scan nie poradziłby sobie jeszcze lepiej w 3way. Problem to brak pomiarów, dziwi mnie, że jeszcze nikt się tego podjął skoro mniejsze Scany wypadają przeważnie znakomicie pod kątem zniekształceń (szczególnie w zakresie basu).
 

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
10-12-2008, 00:12
>> Krs47, 2008-12-09 23:48

Aluminiowe Revelatory 10 cali - osobiście bałbym się je stosować z podziałem 300 - 400Hz z racji tego dziwnego uskoku na SPL przy 500Hz. L26RFX/P ma tłokową membranę do 2k (pomiary Marka K), jest dużo (ok. dwa razy) tańszy, a wychyleniem (napęd) ustępuje Scanom niewiele, w pomiarach wypadał znakomicie.

A ponieważ do podziałów 200Hz są lepsze woofery, natomiast w USA gdzie wyznaczane sa trendy mamy modę na nieprzepłacanie, nie wiadomo mi o nikim kto by kupił ten woofer celem obmierzenia i opublikowania wyników. Snoby albo nie mierzą albo nie lubią się dzielić wynikami.