Audiohobby.pl

Jakość prądu w sieci - forumowy kondycjoner

Synthax

  • 2323 / 4122
  • Ekspert
10-04-2016, 15:05
"Czy to tylko kwestia obniżenia delikatnie napięcia"

co masz na mysli piszac o obnizeniu napiecia przez sieciowke ?
Do tej pory mistrzostwem świata było dla mnie stwierdzenie ze sieciowka dziala jak kondensator ktory dopala sprzet wtedy kiedy tenze sprzet nie wyrabia sie.

Sieciowka moze np obnizyc napiecie nawet do zera, jesli jest zwarta ;-)

Nie wiem za cholerę, ale chyba może? :) Próbuję zrozumieć o co chodzi? Bo to na pewno nie placebo bo kilka osób to słyszało. I to nie nawiedzonych w audio. Co przewód może zrobić z prądem? wpływać na częstotlwość prądu który w nim płynie?

lancaster

  • Gość
10-04-2016, 15:55
Synthax, przewod ekranowany moze powodowac ze nie sieje na zewnatrz. Jesli konekty sygnalowe sa podatne plus dla takiej sieciowki. druga rzecz kazdy kabel jest elementem rlc i jako taki bedzie mizernym bo mizernym ale filtrem zaklocen i trzecia rzecz porzadne styki nigdy zadnemu kablowi nie zaszkodzily a powiedzmy "audiofilskie" sieciowki z regoly sa w takie wyposazone.

warto rzucic uchem u siebie bez uprzedzen. Ostatnio sluchalem listwy ktora wyraxnie zrobila dobrze prezentacji, za jakis czas porownam ze swoja ;-)

brodacz

  • 1780 / 3838
  • Ekspert
10-04-2016, 20:01
Jak marzy się komuś kondycjoner,to może zastanówmy się wspólnie o co w nim chodzi?Podajcie sugestie,jakieś rozwiązania.

Dla mnie najlepszym kondycjonerem byłoby urzadzenie chroniace sprzęt przed wszystkim z sieci włacznie z piorunem abym nie musiał wyłaczać tego z sieci jak wychodzę na dłużej bo to męczy i wyrabia moje audiofilskie gniazdko :-)
Nic nie wnoszace do brzmienia ani nic nie ujmujace , neutralene ale czy to możliwe.
Gniazd wyjściowych z 6 by się przydało.
Czemu Accuphase daje tak mało gmiazd wyjściowych w swoich kondycjonerach skoro nawet  sam buduje systemy których jego własne kondycjonery nie sa w stanie zasilić ?

Corvus5

  • 2596 / 5370
  • Ekspert
10-04-2016, 20:54
Zwróćcie uwagę, iż transformatory w stacjach rozdzielczych są okresowo przełączane na inny zaczep, żeby lepiej regulować napięcie u odbiorców. Zmiany są zarówno sezonowe (lato, zima) jak i dobowe (dzień, noc). Nocą, gdy jest mniejszy odbiór zaczep, a więc i zarazem spadki napięcia na linii) idzie w stronę mniejszego napięcia po stronie wtórnej.

Do tego może warto uwzględnić, że napięcie nie ma kształtu czystej sinusoidy, a ma kształt sinusoidy spłaszczonej. Nie wiem, czy okresowo kształt ulega zmianie, wszak chodzi cały czas o lepsze wykorzystanie mocowe istniejącej instalacji, mniejsze straty, itp.

Przytoczony w wątku przykład przewodu trzeba by przeanalizować pod kątem impedancji w funkcji częstotliwości. Duże indukcyjności sprzęgnięte z jak wnioskuję z wyobraźni z przewodem neutralnym jako pojemność. Ot filtr dolnoprzepustowy dla zasilania.

kendail

  • Gość
10-04-2016, 22:47
Energetyka przyłącza również baterie dławików albo kondensatorów zależnie od charakteru obciążenia. Do obciążeń o charakterze indukcyjnym dają kondensatory. Przeważnie problemem dla nich są firmy (silniki), nie wiem jak jest z odbiorcami domowymi, chociaż wzrastająca popularność zasilaczy impulsowych nie rokuje nam chyba zbyt dobrze jeżeli chodzi o audio. Chcieliśmy unii to teraz mamy. Nie ma być dobrze tylko ma być tanio i często wymieniane.

tetejro

  • 2745 / 2995
  • Ekspert
10-04-2016, 23:07
Da się zbudowac zasilacz transformatorowy do komputera PC ?

Corvus5

  • 2596 / 5370
  • Ekspert
10-04-2016, 23:10
Poprawa współczynnika mocy ma znaczenie i jest to chyba robione na każdej stacji transformatorowej SN/nN czy innym miejscu sieci energetycznej. Fajne widoki w środku. Bateria kondensatorów elektronicznie przełączana co ok. minutę, by dostosować fi do 0,95 lub 0,98 (nie pamiętam już) w zależności od charakteru odbioru, aby zminimalizować część mocy biernej przesyłanej przez sieć energetyczną. Chyba te nowe praleczki już chyba mają w środku prostownik i falownik podpisując, że to nowy silnik zamiast nowy napęd silnika. To już chyba dalej upraszcza odbiór sprowadzając go na charakter bardziej rezystancyjny.

Jeszcze kilka lat temu rozważano, żeby przechodzić na sieć energetyczną o napięciu stałym, gdyż straty na transformacji napięcia przemiennego i koszty osprzętu są obecnie wyższe dla napięcia przemiennego niż stałego. Kiedyś było inaczej. Nie wiem, jak to wygląda na dzień dzisiejszy.

kendail

  • Gość
10-04-2016, 23:14
Da się zbudowac zasilacz transformatorowy do komputera PC ?
Da się ale jest "ale". Poszczególne napięcia muszą pojawia się w określonej kolejności i zanikać w odwrotnej. Po drugie współczesne jednostki mają "apetyt" na moc, wystarczy poczytać tabliczki znamionowe zasilaczy -  takie +12V maja obciążalność parędziesiąt A. Nie wiem jaki jest sens budowy zasilacza liniowego skoro taki procesor ma szczyty poboru prądu sięgające 100A i nie chodzi mi o wydolność zasilacza a o generowane zakłócenia na szynie zasilającej.

kendail

  • Gość
10-04-2016, 23:17
Jeszcze kilka lat temu rozważano, żeby przechodzić na sieć energetyczną o napięciu stałym, gdyż straty na transformacji napięcia przemiennego i koszty osprzętu są obecnie wyższe dla napięcia przemiennego niż stałego. Kiedyś było inaczej. Nie wiem, jak to wygląda na dzień dzisiejszy.
Nie wyobrażam sobie przesyłu prądu stałego na duże odległości (grzanie się przewodów etc.) Nie wyobrażam sobie prostowania prądu na "ostatniej mili". Nie wyobrażam sobie wymiany całego sprzętu w domu.

Corvus5

  • 2596 / 5370
  • Ekspert
10-04-2016, 23:35
Nie wyobrażam sobie przesyłu prądu stałego na duże odległości (grzanie się przewodów etc.)
Właśnie dla napięcia stałego przesył energii jest najbardziej wydajny.

Nie wyobrażam sobie prostowania prądu na "ostatniej mili".
Duże falowniki? W tej chwili prostujemy w prawie każdym urządzeniu wpiętym do domowego gniazdka. A najlepiej od razu w kontakcie w domu 12V, 24V, 60V czy kto co woli.

Nie wyobrażam sobie wymiany całego sprzętu w domu.
Czemu by nie? Wiele firm by na tym zarobiło ;-)

kendail

  • Gość
10-04-2016, 23:52
Nie wyobrażam sobie przesyłu prądu stałego na duże odległości (grzanie się przewodów etc.)
Właśnie dla napięcia stałego przesył energii jest najbardziej wydajny.
Jak sobie wyobrażasz transfer gigantycznych mocy z elektrowni "w świat"? Ogólnie to na którym etapie od elektrowni do mnie ma być prąd stały?

Nie wyobrażam sobie wymiany całego sprzętu w domu.
Czemu by nie? Wiele firm by na tym zarobiło ;-)
Ale ja nie chcę mieszkać w firmie. Pracuję by żyć a nie urodziłem się po to by pracować.

konrad

  • 850 / 5540
  • Ekspert
11-04-2016, 01:13
Są sieci WN DC, problemem w tym przypadku jest zabezpieczenie takiej linii, łatwiej wyłącza się AC niż DC, więc zabezpieczenia są po przekształtniku na AC. Trudny temat.
Na pewno nie będziecie mieli dc w gniazdkach, spokojnie :)

kendail

  • Gość
11-04-2016, 11:03
WN DC ale chyba dla małych mocy.

almagra

  • 11514 / 5558
  • Ekspert
11-04-2016, 16:11
Taki stabilizator ferrorezonansowy to dopiero jest źródło zakłóceń!

kendail

  • Gość
11-04-2016, 22:36
Taki stabilizator ferrorezonansowy to dopiero jest źródło zakłóceń!
W takim razie rozwiń swoją myśl. Albo inaczej: udowodnij swoje twierdzenie.