Audiohobby.pl

Konfiguracja Windows 7 - uwagi, propozycje.

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 19:31
>> gutekbull, 2014-01-19 19:09:21
>Dawindyk=>
> To tylko się cieszyć,że masz tak odporną maszynę.

Tu nie ma czego gratulowac - wystarczy normalna konfiguracja z i3/5/7, SSD i normalna iloscia pamieci. W moim macbook\'u pro nie zmienialem nic jesli chodzi o hardware i ani windows ani osx nie maja problemu z odtwarzaniem dzwieku. Ba - windowsy radza sobie z dzwiekiem nawet uruchomione jako vm. JRiver uzywany nawet do odtwarzania plikow HD nie zuzywa u mnie w systemie wiecej niz 0.4% czasu procesora wiec nie bardzo rozumiem czemu mialoby to byc jakiekolwiek wyzwanie dla komputera. Jesli ktos ma tzw. micro stutter to zwykle wystarczy odpowiedniej wielkosci bufor zeby wyeliminowac jego znaczenie dla audio - ew. wtedy zaczac sie rozgladac za winnym (i najczesciej nie jest to zadna z uslug ktore mozna wylaczyc)

gutekbull

  • 498 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2014, 19:38
Dawindyk=>
Odtwarzanie dźwięku nie jest żadnym wyzwaniem dla komputera - Windowsa, źle mnie zrozumiałeś.
Problem polega na zupełnie czymś innym, jesteśmy na forum audio  i chodzi o to żeby nie było jakoś tylko jakość ;-)
a tu już jest różnie.

SlawekR

  • 173 / 4635
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 19:48
>> gutekbull, 2014-01-19 19:38:54
Odtwarzanie dźwięku nie jest żadnym wyzwaniem dla komputera - Windowsa, źle mnie zrozumiałeś.
Problem polega na zupełnie czymś innym, jesteśmy na forum audio i chodzi o to żeby nie było jakoś tylko jakość ;-)
a tu już jest różnie.

_________
No to w takim razie na czym polega problem? Pytam z ciekawości, bo jakiś kontekst merytoryczny racjonalnego wyłączania kolejnych usług chyba powinien być zachowany. No chyba, że operacja ta jest robiona na ślepo, wyłącznie na zasadzie przekonania że tak powinno być lepiej. Ale wtedy wkraczamy w rejony voodoo i szamaństwa. A chyba nie o to chodzi w racjonalnej dyskusji.

gutekbull

  • 498 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2014, 19:58
SlawekR=>
To ja się pytam  w moim wątku dlaczego jest różnica ;-)

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 20:12
>> gutekbull, 2014-01-19 19:38:54
>Dawindyk=>
> Odtwarzanie dźwięku nie jest żadnym wyzwaniem dla komputera - Windowsa, źle mnie zrozumiałeś.
> Problem polega na zupełnie czymś innym, jesteśmy na forum audio i chodzi o to żeby nie było jakoś tylko jakość ;-)
> a tu już jest różnie.

Przepraszam - ale co jest roznie? Jezeli system poradzi sobie z przeslaniem na czas danych do odtworzenia do odpowiedniego interface\'u to jakosc jest zawsze taka sama. Problem moglby sie pojawic w sytacji kiedy cos wywlaszczaloby proces audio i nie pozwolilo mu tych danych przeslac na czas - ale tego typu efekt bylby wyraznie slyszalny i da sie mu zaradzic optymalizujac wielkosc bufora. Kombinacje z wylaczaniem zbednych serwisow czy optymalizacja ustawien systemu pomagaja czesto uzyskac lepsza wydajnosc aplikacji uzywajacych kazdej dostepnej mocy procesora ale akurat na audio maja praktycznie zerowy wplyw.

SlawekR

  • 173 / 4635
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 20:17
A to sorry. Odniosłem mylne wrażenie, że większość rzeczy jest tu prezentowana raczej w tonie twierdzącym niż pytającym. Chyba za bardzo zasugerowałem się postem otwierającym wątek :).

Co i tak nie zmienia faktu, że pytanie pozostaje otwarte, skoro wyłączamy tak ogromną ilość usług, że system przestaje być użyteczny do jego normalnych funkcji, to wedle jakiego klucza i  racjonalnych podstaw jest to robione. Bo chyba nie na ślepo, wedle przeczucia?!?!

Zapytałem kiedyś o to w wątku obcojęzycznym na jednym z for, gdzie była prezentowana wyższość systemu serwerowego Windows na na wersją zwykłą. Pytanie było proste, dlaczego jest lepsza wersja serwerowa, co w niej jest tak kluczowego, co ją odróżnia, z punktu widzenia audio, na tle zwykłych wersji? Pytanie o tyle zasadne, że przecież różnica w cenie mała nie jest.  W odpowiedzi niestety spotkałem się wyłącznie z agresją słowną.

gutekbull

  • 498 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2014, 20:30
SlawekR
Żeby nie było niejasności nie jestem,ani nie poczuwam się do roli eksperta.
Skromną optymalizację ,która podałem na początku wątku robię na wszystkich swoich prywatnych laptopach, no może nie tak całościową z wyłączaniem karty graficznej ;-) i nie chodzi mi o audio, a wygodniejszą prace z systemem.
Zauważyłem sporą różnicę e w jakości dźwięku i tak jak napisałem rzuciłem to pod dyskusje licząc na pomoc w zakresie dalsze optymalizacji systemu lib poprawy tego co jest.

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 20:35
>> SlawekR, 2014-01-19 20:17:28
>A to sorry. Odniosłem mylne wrażenie, że większość rzeczy jest tu prezentowana raczej w tonie twierdzącym niż pytającym. Chyba za bardzo zasugerowałem >się postem otwierającym wątek :).
>
> Co i tak nie zmienia faktu, że pytanie pozostaje otwarte, skoro wyłączamy tak ogromną ilość usług, że system przestaje być użyteczny do jego normalnych >funkcji, to wedle jakiego klucza i racjonalnych podstaw jest to robione. Bo chyba nie na ślepo, wedle przeczucia?!?!
>
> Zapytałem kiedyś o to w wątku obcojęzycznym na jednym z for, gdzie była prezentowana wyższość systemu serwerowego Windows na na wersją zwykłą. >Pytanie było proste, dlaczego jest lepsza wersja serwerowa, co w niej jest tak kluczowego, co ją odróżnia, z punktu widzenia audio, na tle zwykłych wersji? >Pytanie o tyle zasadne, że przecież różnica w cenie mała nie jest. W odpowiedzi niestety spotkałem się wyłącznie z agresją słowną.

A z czym sie chciales spotkac jak Ci ludzie nia maja pojecia jakie sa roznice za to wiedza ze maja wplyw na dzwiek? :) Wiekszosc roznic miedzy systemami jest przez uzytkownikow "audio" albo kompletnie nieuzywana albo wylaczana w trakcie "optymalizacji". Mit o wielkich toznicach miedzy wersja serwerowa a desktopowa wywodzi sie z czasow NT/9x kiedy byly to zupelnie rozne systemy - aktualnie nie jest to juz prawda i roznice miedzy nimi (przynajmniej w temacie core a nie uslug) sa kosmetyczne

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 21:09
BTW - kilka uwag w temacie zmian sugerowanych na pierwszej stronie:

2. Obok - Ochrona komputera -konfiguruj - Wyłącz ochronę systemu.
I pozbawiłeś się właśnie możliwości odzyskania rejestru/bibliotek systemowych. To ustawienie przydaje się tylko kiedy nie miesza się w systemie a koniecznie chce się mieć cały dysk do swojej dyspozycji

4. Obok Efektów wizualnych - zakładka Zaawansowane - zaznaczamy Usługi działające w tle
Jeśli to ma być komputer do audio to czemu chcesz obniżyć priorytet odtwarzaczowi audio uruchomionemu w FG?

5. W tej samej zakładce -Pamięć wirtualna -klikamy na Zmień i zaznaczamy -Bez pliku stronicowania i Ustaw i restart systemu. ( zakładam, że mamy 3-4GB RAMu !)
To spowoduje ze aplikacje wymagające pamięci wirtualnej (tak, są takie) nie będą działać

6. Najeżdżamy myszką na - komputer- Prawy klawisz myszki - właściwości-po lewej stronie -zaawansowane ustawienia - zakładka Zaawansowane i na samym dole ustawienia - odhaczamy -Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych i Czas wyświetlania w razie potrzeby opcji odzyskiwania
Jak się nie ma więcej systemów to i tak się nic nie wyświetla a jak się ma to raczej chciałoby się mieć czas na wybranie tego który się chce wystartować. Ta opcja zreszta przyspiesza wylacznie start komputera wiec jak mialaby wplywac na wydajnosc systemu czy jakosc audio?

gutekbull

  • 498 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2014, 21:22
2. "I pozbawiłeś się właśnie możliwości odzyskania rejestru/bibliotek systemowych." Nie potrzebuje w razie czego  mam obraz dysku z Acronisa.
4.Chyba masz rację ,ale priorytet ustalam w programie Ashampoo Core Tuner 2 ?
5. Robię tak od lat (min.4GB RAMu) i nigdy nie miałem problemu ,poza tym w laptopie mam dysk SSD ?
6. Mało istotna ,rozumiem ,że jak nie ma dwóch systemów to nie ma żadnej zwłoki czasowej ?

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 21:35
>> gutekbull, 2014-01-19 21:22:57
>2. "I pozbawiłeś się właśnie możliwości odzyskania rejestru/bibliotek systemowych." Nie potrzebuje w razie czego mam obraz dysku z Acronisa.

Zgadza sie - tyle ze albo robisz ten obraz czesto albo zawsze wracasz do poczatku. Jesli zainstalowales sobie zly sterownik albo cos Ci podmienilo biblioteke systemowa to mozesz sie zawsze cofnac do momentu przed ta zmiana (w wypadku recovery nawet przed zaladowaniem windows)

> 4.Chyba masz rację ,ale priorytet ustalam w programie Ashampoo Core Tuner 2 ?

Owszem - ale w ten sposob rozstrzygasz co domyslnie powinno miec wyzszy priorytet. Jesli nie masz procesow mielacych cos w tle powinienes raczej ustawic priorytet dla programow

> 5. Robię tak od lat (min.4GB RAMu) i nigdy nie miałem problemu ,poza tym w laptopie mam dysk SSD ?

Dysk SSD w niczym nie pomoze. Czesc programow wymaga swapa i nie da sie tego przeskoczyc - jesli ich nie masz to OK ale trzeba byc ostroznym z polecaniem tego ustawienia

> 6. Mało istotna ,rozumiem ,że jak nie ma dwóch systemów to nie ma żadnej zwłoki czasowej ?

Dokladnie

gutekbull

  • 498 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
19-01-2014, 21:55
> 5. Robię tak od lat (min.4GB RAMu) i nigdy nie miałem problemu ,poza tym w laptopie mam dysk SSD ?\'

Dla kondycji  dysków SSD w ogóle plik wymiany nie za bardzo jest korzystny ,ale z drugiej strony masz racje ,choć tutaj jest tyle teorii ?

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
19-01-2014, 23:02
Dla kondycji SSD generalnie niekorzystne sa zapisy ale chyba nie o to chodzi w ich uzyciu :) Ja mam ustawiony maly, stalej wielkosci swap i nie narzekam

Kraft

  • 448 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
20-01-2014, 13:53
Anandtech przeprowadzał wyliczenia żywotności dla Samsungów na kościach TLC (czyli najgorszych) i wyszło, że przy codziennym zapisie 50 GB danych wersja 250 GB pożyje co najmniej 15 lat, a wersja 500 GB skromne 31 lat :) Nie ma sensu oszczędzać SSD panowie. Prędzej padnie elektronika w takim dysku niż kości NAND przekroczą zakładaną ilość cykli zapisu.

Dawindyk

  • 140 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-01-2014, 14:17
Dlatego wlasnie to napisalem :) Generalnie SSD kupuje sie po to zeby przyspieszyc komputer wiec jesli ktos probuje przeniesc wszystko na zwykle dyski byle tylko ograniczyc ilosc zapisow na SSD to jak dla mnie neguje to sens zakupu SSD. IMHO to jedno z rozwiazan ktore najbardziej popchnelo wydajnosc komputerow do przodu. Moze nie w sensie wydajnosci benchmarkowej ale na pewno w w sensie responsywnosci i multitaskingu