Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: Cervantes w 14-12-2012, 02:30

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 14-12-2012, 02:30
Witam.

Chciałbym się podzielić Projektem który wykonałem dawno dawno temu.

Przepis:

Wsadzić raczej mniejsze niż większe głośniki szerokopasmowe do kartonowych dipoli słusznych rozmiarów.

Ja użyłem Visatonów FSR 8.

Podpinamy skrętką CAT-5 do T-ampa i mamy rewelacyjny zestaw za 250 zł.

Karton zdecydowanie się przydaje jeżeli chodzi o przetwarzanie basu. Pięknie wpada w rezonans i kontrabas grany smyczkiem brzmi  wyśmienicie.

Tanio, przyjemnie i na pewno magicznie.

Zachęcam do eksperymentowania z dipolami, a to jest najprostszy sposób. Osiągnięte rezultaty potrafią powalić systemy za 20 razy taką kwotę.  Te głośniki spowodowały że przestałem słuchać muzyki na słuchawkach. Po prostu grają tak dobrze.  

Najlepsza scena muzyczna jaką kiedykolwiek udało mi się uzyskać. Pełna holografia z totalnym 3D.

Do metalu raczej nie, ale jak ktoś lubi smooth jazz albo chillout to absolutnie polecam.

Najprostszy sposób pozyskania kartonów to lokalny sklep, lub też osiedlowy śmietnik ( u mnie jest pełno kartonów po ikeowskich szafach.)

Kartony z tyłu opierają się o standy do monitorów, ale wystarczy cokolwiek.

Zdjęcia archaiczne ale zawsze.

Pozdrawiam : )


.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: magus w 14-12-2012, 07:22
no ja tylko słyszałem legendy o tym zestawie
i nawet się wybierałem do Poznania na odsłuchy
dopóki nie wyliczyłem, że za niewiele mniejsze pieniądze zrobię własny prototyp
(jest na liście rzeczy do zrobienia przed Końcem Świata)



czy to są te "raczej większe" szerokopasmówki?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 14-12-2012, 08:08
>> magus, 2012-12-14 07:22:33
>> czy to są te "raczej większe" szerokopasmówki?

Zdecydowanie, nie. To głośniczek 8cm średnicy. Maleństwo. Na dodatek z niewielkim Xmax.

Miałem ci i ja taką parkę ale z dopiskiem M (FRS 8M). Mają większy magnes i ciut bardziej równomierną SPLcharkę.

Początkowo grało to u mnie w TLce (projekt z DIYaudio - "Cyburgs-Needle"):

http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/29321-cyburgs-needle-cyburgs-pipe-frs-8-a.html

Jak pisze Cervantes miało to fenomenalną sterofonię ale cierpiało na brak dołu. Próba korekcji powodowała, że FRS wchodził w maksymalne wychylenia i mocno zniekształcał. Jednak do cichutkiego słuchania było OK.

Jako, że miałem w domu Visatonowskie VIB170AL postanowiłem szerokopasmowego mikrusa wesprzeć od dołu niskociętym basowcem. I tak powstał taki oto dziwak:

http://www.prv.neteasy.pl/pic/vib170frs8m/v04.jpg

Zwrotka szeregowa (dwa elementy!) z podziałem w okolicach 200Hz. Grało to naprawdę rewelacyjnie. Miało scenę pochodząca z szerokopasmowca i piękne dopełnienie dołu z AL170. Żywa muzyka, dynamiczne bębny, czysty "fun".

A wracając do projektu OB mam poważne wątpliwości, czy "dół w kartonie", który jest tam słyszalny rzeczywiście jest dołem pasma ;) FRS8 ciągnie raptem do własnie tych 200Hz.

Sam głośniczek jednak bardzo fajny, tani i łatwo dostępny. Polecam eksperymenty.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 14-12-2012, 10:23
Głoniczek idealny,szcególnie w wersji z większym magnesem, do klasycznego OB a\'la Martin King. Łączymy go z Eminence Beta 15 lub Alpha 15. Do tego zwrotnica 2rz. przy 250hz.

http://www.quarter-wave.com/

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: dabyl w 14-12-2012, 12:52
Choć pomysł z kartonem taki trochę nie tego... ;) , to sama koncepcja małej szerokopasmówki w OB, wspieranej czymś "sensowniejszym" na dole, jak w przypadku kolegi fakamada, jest jak najbardziej ciekawa. Ze swojej strony do eksperymentów polecam również Visatonowski BG13P. Jest nieco ostrzejszy i "wyraźniejszy" od przetworników serii FR (niektórzy zapewne będą nieco kombinować z filtrem RLC), co akurat osobiście oceniam jako jego zaletę. Charakteryzuje się również lepszą efektywnością, dzięki czemu nadaje się do słuchania przy nieco większych natężeniach - co w przypadku FR-ów jest, jak wyżej wspomniano, problematyczne.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-12-2012, 21:41
Moze taki maly glosniczek dzialal w kartonie troche jak wzbudnik i dzieki temu bylo slychac basik? Mozna by bylo sprobowac z cienka sklejka. Ciekawe czy efekt bylby podobny?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 15-12-2012, 08:36
Tak karton działa jako wzbudnik : )  Z grubym materiałem się to nie uda. Niestety.

Zresztą cała idea polega na absolutnej darmowości takiego rozwiązania. każdy ma w piwnicy jakieś kartony, Łatwo w ten sposób spróbować i na własnych uszach przekonać się do dipola jako koncepcji.

Wiadomo. 15 cali na basie odpowiednio może to wspomóc, ale jeżeli ktoś się pokusi by spróbować, to nawet jak mu się nie spodoba, to nic go to nie kosztuje, a doświadczenie bezcenne.

Kolejna obserwacja wyciągnięta z dipola, to zdystansować głośnik od dechy. Fullrange odsunięty od dechy o 3-5 mm zmienia energię dźwięku w masakryczny sposób.

Dzieją się naprawdę magiczne rzeczy : )  

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 15-12-2012, 17:05
Tzn. w jaki sposób odsunięte o 3mm? Chodzi o szczelinę między głośnkiem a deską ?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 17-12-2012, 11:28
Ja dystansowałem szerokopsamówkę za pomocą nakrętek do śrub podłożonych za głośnikiem w miejscu śrub, tak aby była kanapka (od frontu głośnik , nakrętka, decha).

Wiadomo że pojawi się wcześniejszy rolloff związany ze zwarciem akustycznym. W pomiarach (mikrofonem) zmienia się niby tylko góra, ale ja używam do pomiarów swoich uszu, i jestem przekonany, że zmienia się więcej.

Odkryłem to, gdy kiedyś miałem dipol na F155. NA początku wkręciłem go do dechy po sabach. Wisiał na jednej śrubce w dziurze około 20 cm. Grało ciekawie. Postanowiłem zrobić poprawny dipol, zrobiłem otwór na wymiar i solidnie wkręciłem głośnik.

Masakra. Życie z niego wyssało, tak że nie dało się tego słuchać. Okazuje się że po wykręceniu i zdystansowaniu głośnika nie dość że można stroić w ten sposób pasmo, to jeszcze dziura w zasadzie zawsze pomaga. Głośnik przykręcony na sztywno zaczyna pracować tak jak by się dusił.

Kolejna obserwacja. Nigdy, ale to nigdy nie będę używał mdfu do fullranga jako dipol. Jest tak mdły że aż mnie mdli  na samą myśl o takim połączeniu: )

Wiem że są różne szkoły, ale ale osobiście największy strzał, energię i żywość przekazu miałem z dipola na Zmodyfikowanym B200 ( stożek, malowanie membrany + dodatkowy neodym). Całość w dipolu uzupełnionym basem 15" również w dipolu, w desce ala sklejka grubości jakichś 6 mm. Wymiar dipola to było jakieś 140 x 70 cm. Decha się uginała do tyłu od ciężaru głośnika, i wyglądała jak żagiel. B200  osadzony był w otworze o średnicy o 2 cm większej niż sama średnica głośnika. Zamocowany za pomocą blaszek (takich za 1 zeta z praktikera jak do zawiasów ) do dechy.

Poza tematem basu, było to niesamowite. Normalnie energetyczny rozpieprz. Prawie jak z dobrych tub : ) Zero zamulenia, super przestrzeń. Normalnie bomba.

Polecam eksperymenty, Nic nie kosztują a zabaw całkiem niezła.

Aktualnie mam B200 w dipolu 50x30 cm + 15" Monacor neodymowy ( http://www.monacor.pl/product/show/6432/SP-38-300NEO) w budzie zamkniętej 64 litry choć chciałbym mu zapodać tak ze 200L : )

Kombinowałem z Isobariciem i naprawdę warto powalczyć o te kilka dB na basie.

Clue tego systemu jest taki że zupełnie brak mu zwrotnicy. Przez zastosowanie dystansu dla zamontowania B200 i małego dla niego "dipolka" rolloff akustyczny zaczyna się gdzieś tak, że łączy się to pięknie z Monacorem i gra całkiem nieźle.

Kiedyś kolega Lancaster wpadł do mnie z pomiarówką i wyszło z zasadzie Bardzo dobrze. Zamiast zwrotnicy jest bi-amping i każdy głośnik swój osobny kanał 60 Watowego t-ampa.

Jak to się mówi "Less is More" : )    

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-12-2012, 14:54
Tylko uzupełnię, ze nie mam pojęcia jak to sie stało, ale ch-ka w paśmie mierzonym na osi wyszła gładka jak stól.
Miejsce łaczenia glosników "niewidoczne" na pomiarze zestawu. Sumowanie głośników może nie perfekcyjne, ale odejmowały sie z tego co pamietam w bardzo wąskim zakresie na tylko dolnym środku. Reszta ch-ki sumarycznej powyzej charakterystyk poszczególnych driverów.
Było tam ZERO zwrotnicy ale na ucho dało sie wyczuc zrównoważenie.
W kazdym razie pozwoliłem sobie zrobić pomiar bo (złośliwie :-)) spodziewałem się sporych wertepów na spl, pomimo tego ze na ucho wszytsko niby OK.
Na pomiarze też było OK.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 17-12-2012, 15:44
Takie rozwiązanie ma oczywiście swoją wadę w postaci możliwości wyplucia Visatonów przy słuchaniu "łojenia" w postaci Metalu, lub testowych samplerów Basowych.

Jako że słucham muzyki, to taka sytuacja jeszcze mi się nie zdarzyła. Pokój mam raczej niewielki, a do tego w bloku, więc takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie. Bez zastosowania zwrotnicy nagłaśnianie hali raczej odpada.

Jako że pozbyłem się sensownej karty dźwiękowej, a jakość z kompa jest taka sobie, aktualnie zrobiłem dzielnik rezystorowy na kanały wzmacniacza odpowiadającego za B200. Stłumiłem o około 5 dB.

Teraz muszę wykończyć DAC USB który już leży sobie od roku i czeka na wykończenie i lampizację. Przynajmniej jest jakaś motywacja.

Bi-Amping mogę polecić wszystkim. Jakość wzrasta, przy niewielkim wzroście ceny. Możliwości zabawy, w zasadzie stają się nieograniczone. Z moich obserwacji zdecydowanie lepiej zmniejszyć wzmocnienie wzmaka niż ładować rezystory do zwrotnicy.



.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 17-12-2012, 15:53
Ogólnie to zwrotnice są jakieś takie nie ten tego : )

Nie dość, że siada SPL, to jeszcze siada dźwięk. Dlaczego kiedyś montowano do zwrotnic trafa a teraz wrzuca się stertę rezystorów i kondensatorów z napisem HIGHEND?

Czy to jest tańsze? Przy budżetowych paczkach tak, ale przy highendach i 20 elementowych zwrotnicach RCL już nie koniecznie. Ot Inżyniery narobiły teorii, że trzeba nawsadzać elementów, a i w rozbieranych fotkach, 20 ładniutkich kondensatorów zrobi większe wrażenie myśli technicznej niż tylko jeden.    

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 17-12-2012, 15:56
Tak ogólnie przepis na bardzo dobrą kolumnę, powinien zaczynać się od:

"Bierzemy sensownego szerokopasmowca ..."

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-12-2012, 16:27
Chyba zadna ze znanych mi koncepcji budowy zestawów głośnikowych nie ma samych fanów.
Głośniki szerokopasmowe np. solo niekoniecznie sprawdzą sie we współczesnej rozrywce. Budowa horna o którym wspomniałes jest dla odmiany cholernie czaso i kosztochłonna. Stąd populrność klasycznych zestawów wielodrożnych.
Przy umiarkowanej efektywnosci i rozmiarach  sa to chyba najuniwersalniejsze konstrukcje, co nie znaczy ze fan szerokopasmówek po prostu przy nich nie zaśnie :-)

Trzeba tez pamietac ze dobry system to na dobrą sprawe umiejenosc zgrania komponentów a nie szukanie "lepszości" poszczególnych urzadzeń....niemniej zgadzam sie 100% że ludzie którzy nigdy kontaktu z dxwiekiem przyzwoitego fullrange nie mieli po dobrym doświadczeniu zwykle przerzucają się na tego typu rozwiązania. Brzmi po prostu naturalniej (w zakresie, który reprodukuje) ... przynajmniej dla mnie.

Ostatnio u znajomego, który wydał naprawdę "parę zł" na sprzęt usłyszałme starą prawdę, ze w żadnej znanej mu branży (komputery, motoryzacja, fotografia)tak jak w audio ceny nie są oderwane od możliwości urzadzeń. Ale co tam, w końcu branża rozrywkowa;-)
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 17-12-2012, 16:44
Jasne. Wiadomo że da się lepiej niż fullrange. Mi chodzi tylko o to, że branża zrobiła z audio fizykę rakietową, wmawiając ludziom, że im drożej tym lepiej, im więcej zwrotnicy tym lepiej, im więcej kilo wzmacniacza tym lepiej i taki tam.

Szerokopasmówki powinny być zachętą dla ludu, chcącego wystartować w DIY. Nic prostszego, buda zamknięta niwelująca ewentualne błędy i naprawdę wybaczająca dużo do tego jeden głośnik i już jest radość, że coś się udało.

Jak człowieka to wciągnie i będzie chciał pójść dalej to jasne proszę nie ma problemu. ScanSpeaki czekają : ) i 3 kilo zwrotnicy również : )

Pamiętam jak robiłem swój pierwszy projekt DIY czyli klon Grado RA1. Jeden wzmachol operacyjny i 6 elementów. I tak nie było łatwo. Teraz się z tego śmieję, bo nie wiedziałem jak podłączyć potencjometr, zamiast na płytce zrobiłem to na pająku i takie tam. Radości było co nie miara.

Jak dla mnie na pierwszy projekt powinny iść właśnie szerokopasmówki. Absolutnie banalne rozwiązanie, które zapada w pamięć i uczy czego można się po dźwięku spodziewać. Na pewno nie jest bezkompromisowe, ale za pareset złotych można mieć świetną zabawę i nie trzeba polegać na "czyjejś" zwrotnicy, której się i tak nie rozumie i wygląda to jak czarna magia.

Boli mnie po prostu fakt, że wciska się ludziom "jedyne słuszne rozwiązanie" jako prawdę ostateczną.

Radość zrobienia swojego jest ogromna, a jak chce się mieć ostateczny dźwięk za rozsądne pieniądze choć idące już w tysiące, to z czystym sumieniem mogę polecić stare Klipsze i Alteki. Z nich też płynie nauka. Fizyki się nie oszuka i jak chce się stworzyć coś ostatecznego to rozmiar rośnie do wielkości pralki automatycznej i od tub się nie ucieknie : )

Ale do standardowego blokowego pokoju, sensowny fullrange może być odpowiedzią ostateczną.

 

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 17-12-2012, 21:29
Zrobiłem wedle wskazówek, z tą małą różnicą że ja szerokopasmówkę mam z tyłu deski. Odnoszę wrażenie jakby średnica była głębsza. Co prawda mam Philipsy nie Visatony.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: abuq1 w 18-12-2012, 13:30
Cervantes czy mógł byś wrzucić zdjęcia swoich monacorów  z b200?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-12-2012, 13:31
>> kptsovva, 2012-12-17 21:29:19

Czaderska obudowa :-)
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-12-2012, 14:13
>> Gustaw, 2012-12-18 13:31:41
>> Czaderska obudowa :-)

Wygląda na bardzo muzykalną. :D

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 18-12-2012, 18:31
Obudowa iście przyjazna muzyce : )

Próbowałeś może przełożyć tego Philipsa na Front. Taki Wavequide z dechy może mieć spory wpływ na brzmienie.

Zdjęcia swojego dipola spróbuję zrobić jutro. Choć wizualnie szału nie robi : )  

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 18-12-2012, 19:41
No tak deski grają nawet bez wzmacniacza;) Ogólnie eksperymentuję z tymi kolumnami, z tyłu jest głośniczek wysokotonowy (papierowy) skierowany do ściany. Może jutro wyciągnę Philipsy na przód, bo dziś jakoś nie mam weny.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-12-2012, 20:43
>> Cervantes, 2012-12-17 16:44:19
>> Szerokopasmówki powinny być zachętą dla ludu, chcącego wystartować w DIY

Hmm... Ja zatoczyłem koło. 2-drogi, B200, 2-drogi, FAST (szerokopasmówka z basowym wsparciem) i obecnie wyłącznie szerokopasmówka. :) Cholera. Dużo tych szerokopasmówek. :)

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 18-12-2012, 21:24
Mnie też korci sprawdzenie jak pojedynczy fullrange sprawdziłby się jako solo ultimate : )

Kiedyś bawiłem się szablonami Martina Kinga.

Wychodzą ciekawe rzeczy. Udało mi się tak wygenerować obudowę, że aż korci mnie żeby kiedyś ją zrobić.

Oczywiście jest to MLTL. Wymiary niemałe bo 180 x 45 x 20 cm (wewnętrzne) ale wyniki symulacji, dają do myślenia : )

Generalnie choć sam tak nie mam, to wierzę że pojedyncza szerokopasmówka w dobrej obudowie może być odpowiedzią ostateczną do normalnej wielkości pomieszczeń.



.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 18-12-2012, 23:21
Musisz w to jeszcze wkalkulowac kompensacje baffle step. Jesli nie chcesz tego robic to pozostaje back horn lub TQWT.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 26-12-2012, 17:55
Zakupiłem FSR 8 i myślę teraz jak najlepiej je wykorzystać. Zastanawiam się nad projektem stella light ale najpierw wypróbuje je na desce chyba. Może jakieś inne propozycje, kartonów żonka mi raczej nie zaakceptuje w pokoju na dłuższą metę.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 26-12-2012, 19:16
Wystarczy deska 40x100cm. Do kupienia za grosze w kazdym markecie budowlanym.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 26-12-2012, 20:04
:)
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 26-12-2012, 21:48
Za mną też chodzi koncepcja fullrange,tylko z OTLem,co wymaga przeróbki głośnika na wysokoimpedancyjny tak,aby 100mA robiło z niego wiatrak!
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 26-12-2012, 22:25
">> almagra, 2012-12-26 21:48:22
Za mną też chodzi koncepcja fullrange,tylko z OTLem,co wymaga przeróbki głośnika na wysokoimpedancyjny tak,aby 100mA robiło z niego wiatrak!"

Nie prosciej kupic stare radio philipsa na otl? Masz tam dwie sztuki doskonalych szerokopasmowcow Philipsa 400ohm sztuka. Graja bajecznie. Mialem kiedys takie radyjko. Co ciekawe nawet na zwyklym wzmacniaczu technicsa te 400 ohmowe glosniki graly super.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 27-12-2012, 09:57
Polecam Needle.

żałować nie będziesz : )



.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 27-12-2012, 12:12
>> Cervantes, 2012-12-27 09:57:02
>> żałować nie będziesz : )

Hmm.. Pod warunkiem, że nie ma oczekiwań co do dołu pasma. Needle nie grały dołem w oczekiwanej przeze mnie ilości. No bo niby skąd ten dół miałby być?

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cervantes w 27-12-2012, 14:56
Oczywiste : )

Ja się właśnie zastanawiam, czy nie zboczyć trochę z kursu i nie stawić sobie skrzyń basowych około 300L  i do tego w burczybasie. Mam Monacory SP-38-300NEO i w zasadzie -3 db przy 28Hz kusi oj kusi : )

Tylko to jest już rozmiarów TQWT. Słuchał ktoś takiego rozwiązania? Jestem nad niezmiernie ciekawy takiej budy. W razie czego łatwo zamienić na BR więc może spróbuje : )

.............................
no box is best box
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 27-12-2012, 18:05
Właśnie brak dołu trochę psuje mi koncepcję budowy Needle. Myślę coś ala StellaLight, na dole ARN 188-05 w 20l OZ. Zastanawiam się gdzie ciąć, czy 200Hz wystarczy? I czy 0,7 litra dla FRS8 to trochę nie za mało? Słuchał ktoś kiedyś oryginalnych czy klonów Stelli?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 27-12-2012, 18:30
>> kptsovva, 2012-12-27 18:05:39
>> czy 200Hz wystarczy?

Lepiej ciąć przy 250Hz, tak na wszelki wypadek (z uwagi na FRSa i stosunkowo niskie Xmax). Niskotonowiec i tak przy f<250Hz nie gra kierunkowo. Strachu nie ma.

>> kptsovva, 2012-12-27 18:05:39
>> I czy 0,7 litra dla FRS8 to trochę nie za mało?

Wystarczy spokojnie. W konstrukcji jaką opisałem wcześniej FRS grał w ok. 0,6L. BTW była to ceramiczna doniczka przyklejona od wewnątrz. ;)

>> kptsovva, 2012-12-27 18:05:39
>> Słuchał ktoś kiedyś oryginalnych czy klonów Stelli?

Nie słuchałem. Ale po tym co usłyszałem z przerobionych VIB170AL gwarantuję Ci, że zagrają zjawiskowo. IMO za taką kasę jak Stella trudno będzie zrobić lepiej grające kolumny.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: cadam w 27-12-2012, 18:46
Co myślicie dobasowieniu szerokopasmowca przez wavecor SW178WA01?
http://www.wavecor.com/html/sw178wa01.html

Mam zamiar sparować go z bandorem.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 27-12-2012, 18:57
>> cadam, 2012-12-27 18:46:42
>> Co myślicie dobasowieniu szerokopasmowca przez wavecor SW178WA01?

O jakim Bandorze piszesz? Wystarczy skuteczności tego Wavecor\'a? To ma raptem ciut powyżej 82dB SPL. "Słuszne" szerokopasmówki mają sporo więcej.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: cadam w 27-12-2012, 19:00
Posiadam pięćdziesiątki
http://www.bandor.com/products_frame.htm
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 27-12-2012, 19:00
Doczytałem o Bandorach. Cofam pierwsze pytanie. Drugie staje się wątpliwe.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: cadam w 27-12-2012, 19:31
Ten wavecor ma takie parametry, że chyba tylko z membraną bierną można uzyskać sensowne strojenie. Słuchał ktoś kolumn z MB?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 27-12-2012, 22:19
Mam pytanie w związku ze zwrotnicą szeregową zastosowaną w stella light. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 27-12-2012, 22:30
>> kptsovva, 2012-12-27 22:19:18
>> Mam pytanie w związku ze zwrotnicą szeregową zastosowaną w stella light. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

A co tu myśleć?! Na początek spróbuj policzyć dla takiego podziału (250Hz) zwrotkę tradycyjną równoległą, to natychmiast
dostrzeżesz zalety szeregowej. :D Inne, nie mniejsze, zalety, to spójność faz, mała ilość elementów, filtrowanie pierwszego rzędu...

Robić, robić.....

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 27-12-2012, 23:10
Robiłem,robiłem i wymiękłem,bo zawsze było gorzej niż w równoległej...Wbrew teoryjom.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 27-12-2012, 23:25
 Szeregowy obwód LC,który stanowią elementy zwrotnicy jest włączony do wyjścia wzmacniacza.Czy to może zagrać jak należy?Przecież na częstotliwości rezonansowej jest dziura w impedancji!Stosunkowo wysokie impedancje bocznikujące głośników nie obniżą zbytnio dobroci całości.Jak zatem wygląda charakterystyka impedancji w zależności od częstotliwości?W przypadku zwrotnic równoległych impedancje głośników włączone są szeregowo z elementami LC i powodują znaczne obniżenie dobroci takiego obwodu.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 00:09
Wzmacniacz mocy ma wyjście zwarte obwodem szeregowym LC złożonym z kondensatora 150mikro i cewki 3,3mili Henra.Wzmacniacz przy częstotliwości rezonansowej będzie obciążony zaledwie znikomą opornością tej cewki pewnie poniżej 1 oma...Ja pierniczę...odlot.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 28-12-2012, 07:22
>> almagra, 2012-12-27 23:25:28
>> Jak zatem wygląda charakterystyka impedancji w zależności od częstotliwości?

Tak jak na załączonym rysunku.

>> almagra, 2012-12-28 00:09:31
>> Wzmacniacz przy częstotliwości rezonansowej będzie obciążony
>> zaledwie znikomą opornością tej cewki pewnie poniżej 1 oma...Ja pierniczę...odlot.

Odlot w przypadku lamp z trafem na wyjściu. W przypadku krzemu nawet jeśli by to miało być 1ohm to tragedii nie ma. Nie przesadzaj. BTW. Oryginalnie cewka ma 2,5ohm.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 28-12-2012, 07:35
BTW. Dyskusja o wyższości pasywnej zwrotnicy równoległej nad szeregową dla projektu tej półki cenowej i TAKIEJ granicy podziału jest IMO czysto akademicka. Chcąc zbudować zwrotkę równoległą, koszt części zwrotnicy (szczególnie z uwagi na cewkę toru niskiej częstotliwości) zbliżyłby się do ceny samych przetworników.

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 09:10
Cypis,jeżeli impedancja zaczyna mieć charakter pojemnościowy,a tak dzieje się poniżej częstotliwosci rezonansowej szeregowej to wzmacniacz mocy oparty o wtórnik emiterowy lub źródłowy wymięka.Nie mów tylko,że to jest obojętne dla wzmacniacza bo to nie prawda.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 09:22
Jeżeli będziecie robić doświadczenia z głośnikami fullrange to pamiętajcie o tym,że istnieje określona wartość oporności obciążającej taki głośnik przy której głośnik osiąga optimum brzmieniowe.Proste doświadczenie z potencjometrem drutowym o oporności maxymalnej rzędu 20 omów włączonym szeregowo do wyjścia wzmacniacza pozwala to usłyszeć.Istnieje po prostu optymalna wartość DF dla głośnika fullrange,a nie tak jak w niskotonowym,że im wyższy tym lepiej.Zresztą poniżej 10 to już sztuka dla sztuki...
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 28-12-2012, 09:42
>> almagra, 2012-12-28 09:10:04
>> jeżeli impedancja zaczyna mieć charakter pojemnościowy,
>> a tak dzieje się poniżej częstotliwosci rezonansowej szeregowej
>> to wzmacniacz mocy oparty o wtórnik emiterowy lub źródłowy wymięka

Zdefiniuj, proszę, "wymięka".

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 22:44
Wtórnik przestaje być wtórnikiem dla zbocza narastającego sygnału w przypadku pracy na obciążenie pojemnościowe.W pierwszej chwili widzi zwarcie,czyli zerowe obciążenie i dupa blada.P.S.Definiować \'\'dupa blada\'\'?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 23:19
Dlatego też między innymi dobrze dla pracy wzmacniacza z wyjściem wtórnikowym dodać niewielką porównywalną z wyjściową oporność szeregową stanowiącą bufor dla niewielkiej ale znaczącej dla pracy wtórnika pojemności pasożytniczej interkonektu i wejścia następnego urządzenia lub kabla i zespołu głośnikowego.W przypadku obwodu szeregowego LC poniżej jego częstotliwości rezonansowej obciążenie będzie miało charakter ewidentnie pojemnościowy i będzie ułatwiało przesterowanie wtórnika wyjściowego.Pamiętajmy o tym,że to jest system,którego poszczególne ogniwa są elementami rzeczywistymi,a nie idealnymi i mogą wpływać wzajemnie na swoje działanie.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-12-2012, 23:30
W zwrotnicach szeregowych występuje również inny problem.Otóż sygnały sterujące przetworniki płyną niestety przez oba szeregowo,a cewka zwrotnicy stanowi bocznik dla wysokotonowego,a kondensator dla niskotonowego.Problem wynika z tego,że indukcyjność cewki głośnika niskotonowego zmienia się w funkcji wychylenia i pojawia się modulacja wartości chwilowej indukcyjności w takt sygnału basowego co powoduje wahania fazy i amplitudy sygnału wysokotonowego,ponieważ dociera on również przez cewkę niskotonowego.Zwrotnica taka moim zdaniem nie ma prawa zadziałać w praktyce lepiej od konwencjonalnej.Chyba,że coś zaniedbuję,albo czegoś nie wiem.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 29-12-2012, 14:15
>> almagra, 2012-12-28 23:30:22
>> Zwrotnica taka moim zdaniem nie ma prawa zadziałać w praktyce lepiej od konwencjonalnej.

Chyba nikt tu nie twierdził, że zadziała lepiej. Jeśli wynikało to z mojej wypowiedzi to niezamierzenie.

IMO widzę przewagę szeregowej nad konwencjonalną w przypadku niskiego podziału. Do konwencjonalnej cewka toru basowego będzie monstrualnej wielkości i koszmarnie droga. W szeregowej daje się tego uniknąć. Prosta, nieskomplikowana konstrukcja jest małym miłym dodatkiem.

Być może wady które przytacza almagra są powodem dla którego producenci tak niechętnie stosują rozwiązania typu F.A.S.T. (szerokopasmówka wsparta niskotonowcem).

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 29-12-2012, 15:52
Sonus Faber chetnie stosowal w swoich monitorach zwrotnice szeregowe. Mysle, ze producenci nie stosuja tego, poniewaz taka zwrotnica jest po prostu drozsza od rownoleglych. Oczywiscie ma swoje wady i zalety, ale glownie chodzi o cene komponetow niz, wady szeregowek.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: almagra w 29-12-2012, 19:15
To w końcu która jest droższa/zdecydujcie się.Chyba ta co ma mniej miedzi?A mniej miedzi ma w tych szeregowych Sonus Faberowych co ich nie lubię!Jest tańsza i gorsza.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 29-12-2012, 19:33
>> almagra, 2012-12-29 19:15:49
>> szeregowych (...) co ich nie lubię!Jest tańsza i gorsza.

To, że ich nie lubisz nie oznacza, że jest gorsza. ;)

Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 29-12-2012, 19:51
Mam mieszane uczucia.Kiedyś zastosowałem szeregową zwrotnice dla tanich glosników tonsilu i zabrzmiało super. Myślałem ze juz niczego innego nie uzyję do dzielenia  pasma,ale z innym zestawem głośników choć stawałem na uszach i spl był niby OK równolegla zwrotnca brzmiała lepiej. Nie robiłbym z topologii zwrotnicy dogmatu :-)
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 31-12-2012, 16:24
Biorac pod uwage typowe zwrotnice dla kolumn 2-3 droznych, to w takich przypadkach zwrotnica szeregowa bedzie miala wieksze pojemnosci kodensatorow niz typowa rownolegla. Kawal dobrego drutu nie jest az tak drogi, w porownaniu do audiofilskich kondensatow. Dlatego wlasnie typowe zwrotnice szeregowe sa drozsze. Wrocice uwage, ze nawet dosc drogie kolumny znanych marek maja zazwyczaj mocno przecietne czesci, szczegolnie kondensatory. Jesli teraz producent mialy dokladac do interesu, bo w zwrotnicy szeregowej sa spore pojemnosci, to suma sumarum niezbyt mu sie to oplaca.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 31-12-2012, 16:26
Dodam moze jeszcze, ze przy zwrotnicy szeregowej mozna nawet zupelnie zrezygnowac z kondesatorow. Jednak sa to szczegolne przypadki i wymagaja bardzo precyzyjnie dobranych glosnikow. Fakt faktem rzecz wykonalna i wpelni dzialajaca, zwrotnica nie posiada zadnych pojemnosci. To jest dopiero cos!
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 26-01-2013, 13:26
A jak jest z rezystancją głośników w zwrotnicy szeregowej?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 28-01-2013, 20:33
Chyba trochę niefortunnie zadałem pytanie;) chodzi mi o to jaka będzię impedancja kolumny gdy użyjemy różnych głośników tzn full. 8Ohm i woofer 4Ohm? Czy da się  do takiego połączenia poprawnie zaprojektować taką zwrotnicę?
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 07-02-2013, 19:35
Odważę się i pokarzę na co mnie ponosi ;) Zostało lakierowanie i chcę jeszcze popracować nad otworem stratnym.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: dabyl w 17-02-2013, 23:40
>> kptsovva, 2013-01-28 20:33:29
Chyba trochę niefortunnie zadałem pytanie;) chodzi mi o to jaka będzię impedancja kolumny gdy użyjemy różnych głośników tzn full. 8Ohm i woofer 4Ohm? Czy da się do takiego połączenia poprawnie zaprojektować taką zwrotnicę?

Impedancja kolumny jest zmienna na osi charakterystyki i z punktu widzenia wzmacniacza najlepiej jest przyjąć jej najniższą zmierzoną wartość. Ale upraszczając przyjmuje się, że za wypadkową impedancję całej kolumny odpowiada impedancja woofera - bo to na niego przypada największa część mocy, jaka wydzieli się na wzmaku. W Twoim przypadku będzie to zapewne 4 omy (choć to zależy od tego, jak zaprojektujesz zwrotkę - widzę, że masz dwa woofery - ale jakie i jak połączone, nie wiem).

Zazwrotkowanie kolumny z głośnikami o różnej impedancji nie jest problemem z punktu widzenia filtrów i samej zwrotnicy.
Tytuł: VISATON FSR 8 W OB
Wiadomość wysłana przez: kptsovva w 18-02-2013, 19:33
To dwa 4 Ohm , połączone szeregowo. Ogólnie przyjmuję do wiadomości co do impedancji w przypadku zwrotnicy równoległej :)  Ale chodziło mi jak to jest przy zwrotnicy szeregowej?
Minęło już kilka dni od czasu wklejenia fotek i popracowałem jeszcze nad tym projektem. Obecnie jest to obudowa stratna około 21litrów.