Audiohobby.pl

Tandberg Cross Field 3500 X

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
01-06-2022, 20:58
Użyłeś słowa, które wprowadziło mnie w podniosły nastrój. Wszystko co robię jest tym słowem kierowane.
Bo to mi ma przynosić korzyść to co robię, nie pomijając tego, że pomagając innym to też moja korzyść.
No to bardzo się cieszę :)    Bardzo doceniam Twoją pomoc, oraz ilość przekazanej wiedzy.  Bo sam-wiesz- na elektronice np. znam się jak wilk na gwiazdach.
  Nawet mogę się z tego nabijać :) bo lubię.   Nie tylko z tego a że swoją osobę mam jak by to powiedzieć pod ręką cały czas, sam najczęściej padam >ofiarą  hahahahahh
  A co do pomocy innym to uwierz-lubię to również .

ed.  jak by co mnie można w potrzebie ochrzanić-  ja się nie gniewam.   Tak więc nie krępuj się jak by co :)
       Gdzieś w jakiejś książce było bardzo fajne zdanie  >   Zwrócić w potrzebie uwagę bliźniemu jest uczynkiem dobrym :)
(nie pamiętam czy to w biblii czy koranie czy jakiejś innej ale bardzo mi się to podoba.  Szkoda też że wielu tego nie rozumie)
« Ostatnia zmiana: 01-06-2022, 21:04 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
02-06-2022, 09:26
Chyba wiem co odpowiada za hamowanie lewej szpuli, jak nie to mnie popraw.
W SM regulacji podlega tylko prawa szpulka, która jest połączona z lewą tym skrzyżowanym paskiem. Myślę, że to on robi za hamulec lewej szpulki. Teraz jest za luźny i brak jest oporów podczas "play". Co robi to kółko na skrzyżowaniu tego paska, przesuwa się w lewo (naciąga) i w prawo (luzuje)?

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
02-06-2022, 14:26
Wprawdzie w pracy jestem ale mam przerwę. Kółko na środku to koło pasowe od silnika, kręci non stop. Podczas odtwarzania skrzyżowany pasek jest odsunięty od tegoż kółka dwoma dźwigniami i jest jeszcze mocniej wtedy naciągnięty. Równolegle z nim pracuje skaczący idler. Jego pozycja jest wybierana dźwignią prędkości przesuwu. Zmniejszyć luzu pomiędzy okładzinami a tarczą od paska nie można. Wymagany to chyba minimum pół milimetra. Jeżeli go nie będzie to włączone jest nijako przewijanie w lewo non stop

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
02-06-2022, 14:54
Q....cze w 3-slnikowych to jest proste, kręci się w lewo na play bez taśmy to znaczy, że jest sprawny naciąg taśmy.
Nadal bym optował za za luźnym tym paskiem.
 Zakładasz szpulę 18cm zaczepiasz sznureczek w odległości 80mm od osi i łączysz z wagą.
Koło lewe "the supply turntable" ma się kręcić w lewo podczas "play", "REW" i "FF".
 Wkładasz sznurek, łączysz z wagą, odczytujesz dla "play" 25-30g, jest OK. Wkładasz sznurek, łączysz z wagą, odczytujesz dla "FF" 90-250g, jest OK. Wkładasz sznurek, łączysz z wagą, odczytujesz dla "REW" 90-250g, jest OK.
« Ostatnia zmiana: 02-06-2022, 14:58 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
02-06-2022, 19:32
Teraz ja zaczynam się irytować :) trochę.   Właśnie przesyła się film na youtuba-  będzie za jakie pół godziny z hakiem.  Mam nadzieję że wszystko wyjaśni.
  Tymczasem odpowiem w skrócie :
Na wszystkich świętych :)   Tak właśnie jest ze wszystkimi ustawieniami-   opisywałem już kilka razy jak działa ten mechanizm i że siły do regulacji dotyczą tylko TYLKO i wyłącznie konkretnych ustawien
Siła naciągu przy przewijaniu w lewo<>prawo
Siła dowijania przy odtwarzaniu realizowana paskiem z dźwignią.
     Jakiej by siły przy przewijaniu nie ustawił niezależnie w którą stronę nie ma znaczenia przy odtwarzaniu.   Tarcze są odsprzęglone od napędu a hamulce zwolnione  i tak właśnie ma być :)
  Nie przenosić sił działających przy przewijaniu na to że mają jakikolwiek związek z hamowaniem taśmy przy odtwarzaniu.
   Dobra - film dociągnie się na youtuba to wkleję

Koło lewe "the supply turntable" ma się kręcić w lewo podczas "play", "REW" i "FF".


Jest to niemożliwe do realizacji bo mechanizm mechanizm samoczynnie odsuwa koło napędzane od tarczy to po pierwsze.  Po drugie mechanizm całkowicie odłącza napęd tarcz paskiem ósemką dla OBU  szpul.  Pozostaje tylko dowijanie 25-30 gramów realizowane paskiem płaskim-  przy odtwarzaniu ma się rozumieć.    Przy przewijaniu w lewo<>prawo  włącza odpowiednią stronę .   Albo jedna albo druga i koniec.
I tak ma być :)

film się dociągnął
 https://youtu.be/4O7wgp81rEA
« Ostatnia zmiana: 02-06-2022, 20:20 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
02-06-2022, 21:00
SORRY, wcześniej chyba pominąłem te dwa widelce odsuwające pasek od koła silnika.
Co i tak nie zmienia mojej niewiedzy, Ha wręcz ją pogłębia. :(
ChGW jak zrobić ten naciąg w innym miejscu niż ten filcyk.

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
02-06-2022, 21:44
1)   Najpraktyczniejsze > Pogodzić się z nim :)   Tylko taki padzik dobrać żeby taśmy nie rysował.   To właśnie zrobili w fabryce żeby maksymalnie uprościć tor taśmy.   Wliczając w to ryzyko że taśma może się obczochrać trochę.    Zakładam jednak że wkładki do prasowalnicy można było kupić za grosze i wymieniać je często.  Oryginalna była wklejona ta taśmę dwustronną co wyraźnie sugeruje łatwość wymiany np.  przy okazji czyszczenia głowic.
2)    Albo w jego miejsce dorabiać hamowaną rolkę -  wtedy by nie drapało taśmy na 100%-  musiałoby to wyglądać jak drugi capstan :)
      Poza tym można by wykorzystać istniejącą >kinematykę<  realizującą zamykanie się na taśmie
3)   Dorobić dodatkowy- stale działający-  hamulec na oś szpuli, tudzież samej tarczy.    W/g   mnie bez większego sensu ponieważ siła hamowania zależałby od ilości taśmy na szpuli>  dużo taśmy = długa dźwignia= mały opór
mało taśmy=krótka dźwignia= duży opór.
  Biorąc pod uwagę średnicę min<>max  nawiniętej taśmy na szpulę różnica w sile hamowania taśmy zmieniałaby się ok 5-cio krotnie.
Absolutnie nie do przyjęcia
  (to wybrali konstruktorzy w Akai  -ale tam są trzy silniki :)   Dwa takie same do przewijania,  Jeden robi za hamulec dla drugiego w zależności w którą stronę pracują.   Sprzężenie zwrotnie między nimi odwrotnie proporcjonalne do prędkości =  stała wartość siły hamowania taśmy)
   
   Poza tym grozi ochrzanem :)  że się wkręcam za bardzo hehehehehehe
« Ostatnia zmiana: 02-06-2022, 22:00 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
02-06-2022, 22:32
Jestem za pierwszą opcją jednak.
Jakbyś znalazł gdzieś zepsutego szpulaka, podobnego do naszych ZK120,140 (grundigi?), to tam pod talerzykami (o ile pamiętam) są kawałki podobnego białego filcu. Może trochę się będą różnić grubością, ale zawsze coś.
W ogóle to się zastanawiam po jaką cholerę, tak naprawdę, są te kawałki korka pod talerzykami. Skoro w praktyce nic tam nie robią, są 1mm wyżej nad kołem pasowym, a jak by go dotykały to z powodzeniem mogły by robić za takie sprzęgiełko (spowalniacz). Na próbę naklej na koło pasowe lewego talerzyka coś czego by dotykał korek.
Tylko się nie irytuj, bo mamy remis. ;)

PS: dopiero teraz to zauważyłem, wg. SM pasek 8 ma być założony odwrotnie niż teraz jest u ciebie. Spójrz na fig.3.9 Replacing the drive belt.
« Ostatnia zmiana: 02-06-2022, 22:44 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
03-06-2022, 00:09
 Przerabiałem to  :)   
No tak to wygląda że jest odwrotnie.  Chyba im się jednak pokaszanił rzut w serwisówce bo w takim położeniu jak podają pasek >  nie trafia < czy też nie pokrywa się z widełkami które go rozchylają w pozycji PLAY.   Ponadto trze wtedy o same widełki podczas przewijania.
(no i tak jak jest teraz był założony gdy to pierwszy raz zobaczyłem)
   Co do korka na tarczach-  służy tylko do tego żeby >płynnie <  z ładnym poślizgiem startowało przewijanie :)  Też na początku wydawało mi się że powinny hamować.
Próbowałem na próbę kasując luz-  żeby hamowało podczas odtwarzania.   Nie jest dobrze-  słychać tarcie i hałasują talerze pod nimi, dokładnie to ich łożyska bo są lekko wahliwe (łożyska kulkowe z luzem C5 )  Zapewne po to żeby bez problemów równo osiadały same okładziny.   Są trzy :)    To tak jak z idealnym stołem który się nie buja-  musi mieć trzy nogi wtedy stoi bez kołysania na dowolnej powierzchni.  Przy czym ani nogi nie muszą być idealnie tej samej długości ani powierzchnia idealnie równa.
   To w sumie jeden z paradoksów w mechanice :)   Odpowiedni dobór nie dokładnych elementów umożliwia zbudowanie dokładnego i dobrze pracującego mechanizmu.
  I  sztuka istotna w budowie np.  bardzo dobrych silników.
    (ci co mają motocykle np.  Hondy  i grzebią w ich silnikach za pierwszym razem mogli być zaszokowani przy analizie wielu detali
ed:   i dlatego też dokładni niemcy z f/y  BMW  wydając onegdaj dziesiątki milionów marek chcąc zbudować silnik który wygra dla nich moto GP   dostali w.......l  od Hondy dla której silnik zbudował Tadao Baba w dwa tygodnie :)  Pochwalę się_   mam Hondę - pierwszego Blackbird-a .  Jeszcze bez blokad-dla nieobeznanych - blokady daje się  na 299 km/h  --  i uciętej mocy.  Jedyna wada to taka że gdy się jedzie tak żeby nic cię nie wyprzedziło to paliwo-  Zbiornik 30 litrów wystarczy góra na 150 kilometrów hahahahaha w skrajnych przypadkach to mniej niż pół godziny) 
« Ostatnia zmiana: 03-06-2022, 00:24 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
03-06-2022, 01:16
No dobra, ja wyczerpałem na wczoraj pakiet "dobrych rad", dzisiejsze dotrą jutro. :):):)

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
03-06-2022, 08:27
W sumie co tu wymyślić?   Nie ma co myśleć jak mi się zdaje.
Wariant nr 1  tyle że trzeba poleźć gdzie do sklepu gdzie sprzedają szmatki :)   Takiego dla gospodyń domowych albo dla miłośników motoryzacji i zapytać o ścierkę która nie zarysuje lakieru-  bo to by był koniec świata i całkowita utrata sensu życia :)
   Chyba coś się znajdzie

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
03-06-2022, 13:21
Kiedyś udało mi się kupić w papierniczym komplet różnokolorowych filców artystycznych. Nie gnieciony ma grubość 3mm, po zgnieceniu ok. 200g ma 2,5mm. Nie rysuje taśmy, na fotkach taśma SM911, dziewicza (nowa NOWA) i po kilkuset-krotnym przetarciu tym filcem. Ja wiem która jest nim przetarta, a Ty rozpoznasz?
Dodam że taśm mam tyle, że nie są one mocno używane, najwięcej kilka-dziesiąt razy i to te ze studia.

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
03-06-2022, 16:55
Hehe- zgaduj zgadula.   
    Obstawiam zdjęcie 2 że to po przetarciu-  bo mi się filc wydaje ciutek przyklapnięty  hahahahah

Ale to jest  warte wypróbowania-  widziałem post parę godzin temu i wracając do domu kupiłem chyba coś podobnego  tylko w innym kolorze :)

ArturP

  • 1312 / 2815
  • Ekspert
03-06-2022, 17:01
Ja kupiłem w 4 kolorach.
2- ga fotka, tak. Pod sporym powiększeniem widać delikatnie bardziej rozmytą linię załamania światła na taśmie.

pień

  • 2263 / 1055
  • Ekspert
03-06-2022, 18:24
Trzeba mi będzie wypróbować najpierw bez dorabiania jako części wymiennej.
  Głupek jeden nooo-  zamiast najpierw sprawdzić na taśmie to ja wmontowałem.  I jak taśma już raz przeszła to przy odwracaniu stron tknęło mnie żeby sprawdzić.