Audiohobby.pl

Słuchajcie , słuchajcie ...

Dudeck

  • 5101 / 5871
  • Ekspert
13-09-2011, 02:57
... być może już nie trzeba "gonić króliczka" , być może Wasz sprzęt już dawno osiągnął  doskonałość , być może ... .

Proces starzenia się słuchu zaczyna się już w trzeciej dekadzie życia i powoduje jego pogorszenie ( podniesienie progu słyszenia ) zwłaszcza w wyższym zakresie dźwięków . Błona bębenkowa wraz z wiekiem staje się coraz bardziej cieńsza i wiotka a mięśnie ją napinające powoli i stopniowo zanikają powodując , że nie wpada ona tak szybko w wibracje co kiedyś . Tak samo kosteczki łączące błonę bębenkową z uchem wewnętrznym - ich połączenia sztywnieją i słabiej przewodzą dźwięki . A gdy do tego dojdzie jeszcze zanikanie na skutek starzenia choćby części komórek rzęsatych znajdujacych się w narządzie Cortiego ... .
Nastolatkowie słyszą od 20 Hz do 18kHz ( mało który 20kHz ) , tatusiowie do 16kHz a dziadkowie ( nawet ci wcześniejsi ) do 8kHz .
Ale nie ma czym się przejmować - wszyscy tak mają !

 

nygus

  • 217 / 5891
  • Aktywny użytkownik
13-09-2011, 08:41
pasmo nie ma az takiego duzego znaczenia, licza sie znieksztalcenia... i dziadek audiofil nawet jak ma pasmo do 10khz, to spokojnie rozrozni mp3 i hi-fi.

---
"OBEY", "CONFORM", "MARRY AND REPRODUCE", "CONSUME", "WATCH TELEVISION"
"it is just a ride" - Bill Hicks

majkel

  • 7476 / 5903
  • Ekspert
13-09-2011, 12:18
Mam 34 lata. Rok temu słyszałem do 18.6kHz na każde ucho. Sprawdzone przyrządem laboratoryjnym, nie żadną kartą dźwiękową z komputera. Co do czułości - tutaj nie mam jak sprawdzić, ale jak byłem dzieckiem, lat powiedzmy 12, to odgłos wiertarki udarowej wywoływał u mnie ból uszu. Teraz nie wywołuje bólu, ale po zakończeniu wiercenia piszczy mi w uszach przez kilkanaście sekund. Stąd nie używam takich urządzeń bez zatyczek do uszu.

Dudeck

  • 5101 / 5871
  • Ekspert
14-09-2011, 10:53
Ja górne częstotliwości , te powyżej 16kHz , słyszałem już bardzo cicho ; tak bardzo , że ... pewnie się nie liczy .

lancaster

  • Gość
15-09-2011, 09:10
Dobre, ale naprawdę DOBRE pasmo do 10-12KHz w zupełności wystarczy. Pasmo nie jest najistotniejsze dla odbioru dźwięku jako naturalny.

Słuchawki mające opinie posiadających dużo góry często w okolicach 10-12KHz (pomiarowo) tracą ciśnienie....czy komuś tam góry brakuje ? Nie. Nawet są komentarze o przesadzonej prezentacji tego zakresu (moim zdaniem czasami słuszne).


Idąc na koncert w dowolnym wieku (np. osoba mająca 60 lat i raczej nie słysząca pasma powyżej 12KHz) nadal odbiera koncert jako muzykę na żywo. To nadal jest referencja jeśli chodzi o dźwięk, nadal bezproblemowo powie co brzmi naturalniej (bliżej natury).
Mało tego czesto osby młodsze mają tendencje do podkręcania gałki "treble", więc to one mają większe potrzeby zwiazane z "cykaniem" :-)
Pasmo oceniam jako 4-5 w kolejności aspekt brzmienia stanowiący o tym, ze prezentacja jest odbierana jako naturalna.