Audiohobby.pl

Audio voodoo

sir.jax

  • 241 / 3813
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 02:36
Panowie, w kwestii pomiarów to ja bym jednak doradzał skonsultowanie się z Grzegorz7.

Bardzo kompetentna osoba. Świetne wpisy na audiostero.
A czy ten sam Grzegorz skalibruje mi plazmę na matrycy V, czy tylko pomierzy wzmacniacz?

Kalibrację plazmy możesz zrobić sobie sam i nie jest Ci do tego potrzebny żaden Grzegorz.
Musisz mieć tylko kolorymetr (1Display, i1Display Pro),
Darmowy soft (zupełnie wystarczający) oraz plansze testowe są do pobrania z np. tego miejsca:

http://sourceforge.net/projects/hcfr/
Mam Xrite i1Display Pro, kto Ci powiedział że można nim skalibrować plazmę.
Monitor mam z wbudowaną tablicą LUT i mogę go skalibrować sprzętowo, a jak to się ma do plazmy?
Wiem że w menu serwisowym telewizora można wywołać tablice testowe i trzeba to zrobić właśnie w trybie serwisowym TV,a co mi po darmowym sofcie gdzie mam go wgrać w pamięć telewizora?
Skoro trzeba to zrobić w trybie YPbPr nie RGB do tego jest potrzebny generator lub gotowa płyta CD.
Sprzęt wyswietlający (monitor) musi skądś brać/czytać profil ICC monitor z tablicy LUT lub z pliku w win, a plazma?

Jeśli tak, to nie jest to takie proste i nie przy pomocy komputera, no chyba że plazma ma służyć za monitor.




« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 03:21 wysłana przez sir.jax »
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

lancaster

  • Gość
13-05-2015, 06:57
nie rozumiem po co kalibrowac, a juz zupelnie bez sensu wydawac kase na sprzet do tego celu. przeciez wystarczy hdmi za 600zł i masz sir jax przeskok jak ze starego crt na led +  2 razy wiecej detali. Tego żadna kalobracja nie zrobisz.

sir.jax

  • 241 / 3813
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 08:32
nie rozumiem po co kalibrowac, a juz zupelnie bez sensu wydawac kase na sprzet do tego celu. przeciez wystarczy hdmi za 600zł i masz sir jax przeskok jak ze starego crt na led +  2 razy wiecej detali. Tego żadna kalobracja nie zrobisz.
:D :D :D
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Gustaw

  • 3856 / 3322
  • Administrator
13-05-2015, 09:52
Panowie, w kwestii pomiarów to ja bym jednak doradzał skonsultowanie się z Grzegorz7.

Bardzo kompetentna osoba. Świetne wpisy na audiostero.
A czy ten sam Grzegorz skalibruje mi plazmę na matrycy V, czy tylko pomierzy wzmacniacz?

Kalibrację plazmy możesz zrobić sobie sam i nie jest Ci do tego potrzebny żaden Grzegorz.
Musisz mieć tylko kolorymetr (1Display, i1Display Pro),
Darmowy soft (zupełnie wystarczający) oraz plansze testowe są do pobrania z np. tego miejsca:

http://sourceforge.net/projects/hcfr/
Mam Xrite i1Display Pro, kto Ci powiedział że można nim skalibrować plazmę.
Monitor mam z wbudowaną tablicą LUT i mogę go skalibrować sprzętowo, a jak to się ma do plazmy?
Wiem że w menu serwisowym telewizora można wywołać tablice testowe i trzeba to zrobić właśnie w trybie serwisowym TV,a co mi po darmowym sofcie gdzie mam go wgrać w pamięć telewizora?
Skoro trzeba to zrobić w trybie YPbPr nie RGB do tego jest potrzebny generator lub gotowa płyta CD.
Sprzęt wyswietlający (monitor) musi skądś brać/czytać profil ICC monitor z tablicy LUT lub z pliku w win, a plazma?

Jeśli tak, to nie jest to takie proste i nie przy pomocy komputera, no chyba że plazma ma służyć za monitor.

Nikt mi nie powiedział tylko sam kalibrowałem.
Soft masz uruchomiony na kompie i do kompa jest podpięty kolorymetr. Nie masz żadnego fizycznego połączenia TV z kompem.  Plansze testowe możesz zapisać na płycie DVD (lub Pen-ie i wtedy wyświetlasz bezpośrednio w TV).

Uruchamiasz HCFR, i zasuwasz z koksem. HFCR w kolejnych krokach prosi o wyświetlenie plansz z DVD lub z Pen-a. - kontrast, jasności, RGBCMY (ustawianie gamutu TV do np. gamutu 709 lub PAL,  szarości  do 10-100 IRE (balans i właściwe temp. bieli)  i wiele wiele innych.

Czasami żadne zewnętrzne plansze testowe nie są potrzebne ponieważ takowe wbudowane są w wewnętrzny firmware TV.  W LG możesz wyświetlacz nawet szarości od 0-100% z krokiem 5%.

Soft na kompie pokazuje czego masz za dużo lub czego za mało np. 110%R, 80%B i 85%G w wypadku balansu. W wypadku gamutu wyświetla parametr ∆E (76).

W taki sposób możesz tak samo dobrze skalibrować TV jak płatnym Cal-Man-em. Ustawienia ręczne są taką namiastką kalibracji sprzętowej ponieważ w TV nie ma czegoś takiego jak profil ICC. tzn są profile ale dot to tzw systemów zamkniętych.Jeżeli masz środki to zawsze możesz zabawić się w kalibrację sprzętową TV. CalMan obsługuje protokół 3ccc (chyba nie pomyliłem nazwy) który niektóre typy TV kalibruje na identycznej zasadzie jak monitory z systemem sprzętowej kalibracji.

Jest z tym trochę roboty ale też dobrej zabawy. Masz już kolorymetr więc spróbuj. Możesz tym również kalibrować projektory. Ten soft nic nie kosztuje (polecam wersję na Win, ma większe możliwości niż pod OS X).
« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 09:58 wysłana przez Gustaw »

sir.jax

  • 241 / 3813
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 19:27
Tylko z tego, co czytałem na MVA.pl  to trzeba to zrobić w trybie menu serwisowego i podać sygnał w trybie YPbPr, nie jak z kompa RGB.
Zdaje się, że to o czym piszesz to zwykła regulacja pod wyniki uzyskane w sofcie na bazie wyświetlanych tablic.
Mnie bardziej interesuje kalibracja sprzętowa przez tryb YPbPr i przy użyciu menu serwisowego, wiem że to trochę kosztuje (450pln), ale chyba wolę sprzętowo tak jak w monitorze, tam nie ma problemu bo nie dotykam niczego ( żadnych suwaczków) soft sam ustawia mi gamut, wartość NITów, WB etc i zapisuje w tablicy LUT sprzętu.
Ale dziękuje za wskazówkę spróbuję się pobawić, tym bardziej że plazma ma zaawansowane ustawienia jeśli chodzi o ząrzadzanie kolorów, balans bieli, gammę etc.
Ciekawy jestem i spróbuję jak mówisz zobaczę co wyjdzie:)

Cyt.
CalMan obsługuje protokół 3ccc (chyba nie pomyliłem nazwy) który niektóre typy TV kalibruje na identycznej zasadzie jak monitory z systemem sprzętowej kalibracji.

Plazma obsługuje interfejs/profil isfcc i w tym rzecz, żeby sprzętowo to wykorzystać.
Interfejs/tryb ten można wł. z poziomu menu TV i uruchamia dodatkowe tryby wyświetlania obrazu Profesjonal 1 i Profesjonal 2 a w nich jak podobnie w THX szeroki zakres regulacji o których pisałem wyżej.

Mimo to spróbuję  metody za pomocą i1 display pro tak dla zabawy i jakiegoś doświadczenia nowych rzeczy, chociaż znając siebie i tak zamówię kalibracę z skalibrujtv.pl, Maciej zresztą udziela się w temacie na MVA.pl
« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 19:45 wysłana przez sir.jax »
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Gustaw

  • 3856 / 3322
  • Administrator
13-05-2015, 20:01
Tylko z tego, co czytałem na MVA.pl  to trzeba to zrobić w trybie menu serwisowego i podać sygnał w trybie YPbPr, nie jak z kompa RGB.
Zdaje się, że to o czym piszesz to zwykła regulacja pod wyniki uzyskane w sofcie na bazie wyświetlanych tablic.
Mnie bardziej interesuje kalibracja sprzętowa przez tryb YPbPr i przy użyciu menu serwisowego, wiem że to trochę kosztuje (450pln), ale chyba wolę sprzętowo tak jak w monitorze, tam nie ma problemu bo nie dotykam niczego ( żadnych suwaczków) soft sam ustawia mi gamut, wartość NITów, WB etc i zapisuje w tablicy LUT sprzętu.
Ale dziękuje za wskazówkę spróbuję się pobawić, tym bardziej że plazma ma zaawansowane ustawienia jeśli chodzi o ząrzadzanie kolorów, balans bieli, gammę etc.
Ciekawy jestem i spróbuję jak mówisz zobaczę co wyjdzie:)

Albo ja czegoś nie wiem albo ktoś (nie ty tylko na MVA.pl) czegoś nie wie i wypisuje bzdury. Co ma kalibracja sprzętowa do YPbPr (Component Video) ?
Nie kombinuj, sorry za nadęty ton, tylko zrób tak jak napisałem. ;-)
Za 450zł nie będziesz miał nic lepiej niż przy pomocy HCFR. Wszelkie kalibracje sprzętowe niczego więcej nie zrobią niż Ty możesz zrobić. Zrobią to jedynie szybciej, podkreślam, tylko szybciej. Ten gostek z "kalibruj,tv" zapuści automat, który i tak zmieni ustawiania w procesorze obrazu w TV. To samo robisz Ty z poziomu rozbudowanego menu TV tylko ręcznie. Też będziesz zmieniał ustawienia w procku. Jeżeli tylko masz regulację RGBCMY i balans szarości/bieli z podziałem na suwaki RGB, nawet w dwóch punkach ok. 40 IRE i 80 IRE to to wystarczy. Jeżeli w 10 punktach 10,20,30,….100IRE to już super. Jeżeli to masz w menu to nie potrzebujesz wchodzić w tryb serwisowy.

Nie chcę tutaj sadzić elaboratów bo to forum audio ale musisz mi uwierzyć na słowo, że HCFR zupełnie wystarczy do kalibracji TV.  :-)

P.S. Sygnału testowego nie podajesz z kompa tylko z napędu DVD/BluRay/Mediaserwer lub z playera wbudowanego w sam TV. Chodzi o to aby mieć zakres "fimowy" (16-245) a nie komputerowy (0-255).

P.S.2  i jeszcze jedno. Nie wierz, że do kalibracji TV potrzeba sprzętu pomiarowego za kupę kasy. Takie brednie próbują propagować ludzie zarabiający na kalibracji TV. 
http://hdtvpolska.com/topic/35068-czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizora-projektora-monitora/
To kłamstwo, którego 99.99% czytelników nie ma możliwości zweryfikować. Pozostała część tekstu jest OK.
« Ostatnia zmiana: 13-05-2015, 21:35 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3856 / 3322
  • Administrator
13-05-2015, 21:28
Rumbi,

Tutaj masz "trochę" wiedzy :)

http://www.avsforum.com/forum/index.php

sir.jax

  • 241 / 3813
  • Aktywny użytkownik
13-05-2015, 22:59
Cyt.
"Jeżeli tylko masz regulację RGBCMY i balans szarości/bieli z podziałem na suwaki RGB, nawet w dwóch punkach ok. 40 IRE i 80 IRE to to wystarczy. Jeżeli w 10 punktach 10,20,30,….100IRE to już super. Jeżeli to masz w menu to nie potrzebujesz wchodzić w tryb serwisowy"

Tak, mam w 10 pkt, na tą chwilę mam ustawione na 100IRE nie wiem czy dobrze.
Rozumiem, że soft który podałeś podpowie w którym momencie ustawić IRE, czy nie ?
i1 Display wpinam w USB w kompie?
Rozumiem, że po to by soft zczytał parametry obrazu z panelu plazmy na którym wisi kolorymetr.

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
13-05-2015, 23:05
dyskusję o kalibracji można spokojnie wydzielić i wrzucić do zakładki Czas Wolny
i wtedy bez krępacji można dyskutować do woli, choć nie jest o audio
do tego właśnie ta zakładka służy

Odszedł 13.10.2016r.

brodacz

  • 1780 / 3836
  • Ekspert
14-05-2015, 02:43
Kondycjoner za niby 35 tys. zł.
razem z myszami i tymi bezpiecznikami to chyba największe hardcory.
Jak bardzo trzeba mieć nasrane w głowie ,żeby kupić taki kondycjoner?
Jakiś czas temu zaczałem robić sobie ślepe testy kabli ,polecam.Dziś słucham na interkonekcie za 40 euro a kable sieciowe zrobiłem sobie sam.
Chyba jeszcze nigdy nie byłem w audio taki zadowolony.Drogie kable posprzedawałem ,kasa w kieszeni a muza leci tak samo jak leciała.

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
14-05-2015, 09:40
Brodacz, po prostu niektórzy ludzie muszą bardzo dużo płacić za dobre samopoczucie. Jedni za leki, inni za różne dobra materialne tudzież ersatze szczęścia. Ci pierwsi na pewno nie są zdrowi, a ci drudzy... nie wiem, nie znam się.
« Ostatnia zmiana: 14-05-2015, 09:42 wysłana przez majkel »

brodacz

  • 1780 / 3836
  • Ekspert
14-05-2015, 11:27
Majkel ja rozumiem ,że ktoś po prostu ma pieniądze i ma ochcotę kupić sobie drogi klocek ale na Boga przecież w tym urządzeniu prawie nic nie ma.
Dwie czy trzy rurki z magicznym piaskiem czy czyms tam ,trochę drutów ,gniazda i obudowa.Za co te 35 tys.

Wracając do tych moich kabli ,po ślepych testach pomyślałem sobie podobnie.Przecież tam nic w nim nie ma co choć w połowie usprawiedliwiałoby takie ceny.Metr srebrnego druta czystości 99,9 na interkonekt kosztuje z 30 czy 50 zł. a kabel który miałem na takim drucie wyceniony był jako nowy na ok 9 tys. zł.

Za cenę takiego kabla można mieć taki zajebisty rower ,że masakra a radocha z jazdy na nim nie do opisania.
Panowie idzie lato sprzedajemy te głupie kable kupijemy rowery i w teren :-) po powrocie z takiej wycieczki i odpoczynku muzyka na zwykłym interkonekcie brzmi jeszcze lepiej niż na tym drogim ,gwarantuje.

Gustaw

  • 3856 / 3322
  • Administrator
14-05-2015, 11:31
Cyt.
"Jeżeli tylko masz regulację RGBCMY i balans szarości/bieli z podziałem na suwaki RGB, nawet w dwóch punkach ok. 40 IRE i 80 IRE to to wystarczy. Jeżeli w 10 punktach 10,20,30,….100IRE to już super. Jeżeli to masz w menu to nie potrzebujesz wchodzić w tryb serwisowy"

Tak, mam w 10 pkt, na tą chwilę mam ustawione na 100IRE nie wiem czy dobrze.
Rozumiem, że soft który podałeś podpowie w którym momencie ustawić IRE, czy nie ?
i1 Display wpinam w USB w kompie?
Rozumiem, że po to by soft zczytał parametry obrazu z panelu plazmy na którym wisi kolorymetr.

To, że masz ustawione na 100IRE to ani dobrze, ani źle, tylko nijak :-)
Tak samo możesz mieć ustawione na 20IRE.

Najpierw wyświetlasz planszę 10IRE, mierzysz a soft podaje jakie masz aktualne proporce RGB w stosunku do referencyjnej bieli 6500K. Regulujesz w TV odpowiednie proporcje RGB przy tej wartości IRE jaką wyświetlasz tak aby się zbliżyć do 6500K. Potem tak samo dla 20IRE, 30IRE itd aż do 100IRE. Idea taka aby w całym zakresie balans od czerni do bieli był najbliżej 6500K. Popróbuj bo korespondencyjnie tego nie zrobię. :)

P.S. i oczywiście i1 wpinasz do kompa bo telepatycznie z kompem się nie połączy ;-)))
« Ostatnia zmiana: 14-05-2015, 11:37 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3856 / 3322
  • Administrator
14-05-2015, 11:40
Majkel ja rozumiem ,że ktoś po prostu ma pieniądze i ma ochcotę kupić sobie drogi klocek ale na Boga przecież w tym urządzeniu prawie nic nie ma.
Dwie czy trzy rurki z magicznym piaskiem czy czyms tam ,trochę drutów ,gniazda i obudowa.Za co te 35 tys.

Wracając do tych moich kabli ,po ślepych testach pomyślałem sobie podobnie.Przecież tam nic w nim nie ma co choć w połowie usprawiedliwiałoby takie ceny.Metr srebrnego druta czystości 99,9 na interkonekt kosztuje z 30 czy 50 zł. a kabel który miałem na takim drucie wyceniony był jako nowy na ok 9 tys. zł.

Za cenę takiego kabla można mieć taki zajebisty rower ,że masakra a radocha z jazdy na nim nie do opisania.
Panowie idzie lato sprzedajemy te głupie kable kupijemy rowery i w teren :-) po powrocie z takiej wycieczki i odpoczynku muzyka na zwykłym interkonekcie brzmi jeszcze lepiej niż na tym drogim ,gwarantuje.

Za cenę 9 tysięcy można mieć 9 rowerów, którymi pojedziesz w teren z pełną radochą :)
Za 9 tysięcy to już rower dla rowerofilów. :-) no chyba, że się jeździ na zawody.

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
14-05-2015, 11:52
Gustaw, ty ekstremisto, daj ludziom żyć

przecież jakimś filem trzeba być! a lepiej takim niż .... innym ;-)

Odszedł 13.10.2016r.