Audiohobby.pl

Magnetofon

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
12-08-2016, 10:25
witam na pokladzie
pare zaleglosci
--

Harman TD-4800


Nigdy nie sluchalem tej plastikowej zabawki  ale kiedys na pewno nadrrobie strate akustyczna
Poniewaz mechanizm jest tak wstretny ze  az  bola oczy

Sony  tc k 770  do 890 

Fakt  srodek jest bardzo pusty
Co nie mozna powiedziec o dzwieku
Polecam ten machnaizm   i dzwiek tych deckow
To bardzo dobry sprzet
Mam tu na stole aktualnie tylko 750 770 790  polecam
Tak kieszen z 770 jest ladna   
790  beeee
Rozumiem jednak auditone ze szukasz orginalu
O to biega w tym hobby
Staramy nie  robic tuningow   deckow
Chociaz temat  wentylatorka mnie kusi dalej   :-)

Audiotone 

Kurcze zlodzieje deckow  no nie
Przykro mi
Musze przyznac ze zdazylo mi sie miec magnetofony ze zdrapanym numerem z tylu
Nie wziolem wlasnie podojrzewajac, ze byly kradzione

ZRK M7020 >   ale numer przeszczep glowicy gratuluje
Ale  jak pisales  lepiej akustycznie ale  czarowac nie bedzie
Mimo to super pomysl

Temat oscyloskopow  >   nie mam ale milem okazje gadac z posiadczami tego sprzetu
I grupa ich dzieki sie na zwolennikow tych starych lampowych ktore pokazuje „kreski“ od razu live i grupe  digital   czyli  jak ty masz audiotone   i tu wada ze  informaja wykresu  leci z minimalnym opoznieniem   czyli  nie calkiem na zywo
Ale jak zrozumialem ta malostka jest dla niektorych elektronikow wazna


Technics RS-M280 >  super gratulacje fajne fotki

Co  do dolby i nagrywanie na roznych deckach
Nie potwierdzam informacji ze to sprawa ustawien plytki dolby
Nigdy jeszcze nie udalo mi sie zrobic wymiennej kasety w dolby zeby pasowala na rozne decki

Zreszta ja lubie ten analogowy szum
To jak sluchanie plyty winylowej z trzaskami
Przypomnia mi to ze jeszcze jest cos po za muzyka ..
Digitalny swiat muzy jest dla mnie za sterylny dlatego nie staram sie przyblizyc nagryn do tej zlej strony mocy

Kurcze "audioline" ale masz mierniki 
SZOK SZOK SZOK
Gratululuje 


dzieki ci za fotki
i mechanizmy  super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  > RS-M280  super

Slawo1

Kenwood KH  i sankyo
Co do silniczkow od kenwood 
Temat juz jasny
Pasuja
Tez musilam juz z tym walczyc  jak zapodal  audiotone
Ale mimo to uwazam ze to dobry mechanism z jedna mala wada ktora kazdy moze ogarnac

Edmande
Jak rozumiem dalej nie grzebiesz w sprzecie ( np sony wr   I paski )  tylko sluchasz muzy
To tez sie chwali
----------

PANOWIE OD CZEGO MAM ZACZAC 
Kur  sluchac muzy ?
Poskladac jakies moje decki ?
moze otworze bagaznik I zajrze co tam lezy ?

nie no   za dlugi urlop tez nie jest dobry
« Ostatnia zmiana: 12-08-2016, 10:49 wysłana przez nano »

martingo

  • 128 / 3478
  • Aktywny użytkownik
12-08-2016, 12:50
Nano zajrzyj do bagażnika na pewno coś ciekawego podczas twojego urlopu tam się schowało. Ja jeszcze jestem przed urlopem zaczynam od przyszłego tygodnia.

martingo

  • 128 / 3478
  • Aktywny użytkownik
12-08-2016, 12:52
Audiotone skomplikowaną mechanikę ma ten technics nigdy jeszcze z takim nie miałem do czynienia.

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
12-08-2016, 12:57
zajrze zajrze ,,, na razie slucham muzy jednak 
mialem zaleglosci
muze mialm prze 3 tygodnie   mp3 ! 
ech bolaly uszy
to nie dla mnie

teraz sie usmijecie jak mi bije  :-)

nagralem sobie  muze z kaset na mp3   zeby miec  ten  przepiekny szum  he he he
niesttey  to  jednak nie to
bezduszna ta muza byla
....

do bagaznika zajrze obiecuje ...  jutro  lub w poniedzialek
mam terminy bagaznikowe

..

mechniazm ma z tychniksow duzo plastikow
nie tylko te biale prowadnica  suwaki   ale tez ten czarny  "stelaz"  jest plastkowy
przez to przelnaczanie jest okropne
brzmi to bardzo nieladnie
ale o dziwo  jeszcze nigdy nic polamanego nie widzialem
w odroznieniu od  AIWA   :-)
« Ostatnia zmiana: 12-08-2016, 13:02 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9407 / 5850
  • Ekspert
12-08-2016, 21:02
Nano
Odnośnie tego nieszczęsnego dolby. Problem był taki że jakiś czas temu zaobserwowałem coś takiego :
Magnetofony z ostatnich lat produkcji czyli TEAC V-6030S z Dolby S, Sony TC-KA6ES z Dolby S, AIWA XK-S7000 z dolby S ( Już nie taka młoda ) i wspominany HARMAN KARDON TD-4800 z dolby S i kilka innych nie moich , ale jna każdym z nich nagrane były kasety i w ich gronie wymienność była stuprocentowa . Jak to wytłumaczyć , przypadek, nie sądzę . Po prostu magnetofony te z wyższej półki jeszcze ich nie dosięgną upływ czasu i parametry które były ustawione w fabryce są jeszcze trzymane . A my bardzo często bawimy się z magnetofonami które mają po 30 lat i więcej... Powiedz mi czy sprawdzałeś kiedyś stan kondensatorów elektrolitycznych w torze audio w magnetofonie nawet na wyrywki (nie mówię o wszystkich ) ?  Ich ESR i faktyczną pojemność , możesz się bardzo zdziwić bo na przykład u  mnie na jakąś tam ilość naprawionych deków w okresie 1 roku to 70 procent magnetofonów była z kondensatorami do wymiany i do powtórnej dokładnej regulacji całego toru zapis -odczyt .
Przykład prosty M7020 przed wymianą elektrolitów dolby B istniejące w tym magnetofonie obcinało wysokie jak się patrzy :) , po wymianie jakby w ogóle nie było różnicy 9bez dolby i z dolby ) poza wycięciem szumów .
Czyli poprawna praca układu Dolby . Kolejny przykład Technics RS-M265X przed wymianą kilku elektrolitów kaszana po praca poprawna ( kilka elektrolitów miało juz 30 procent pojemności ( magnetofon z lat 80-tych ) i o oczywiście w każdym regulacja według serwisówki. I tak dalej przykładów jest sporo. Przy braku trzymania parametrów przez elementy i podzespoły elektroniczne układ się po prostu rozjeżdża i nie trzyma zakładanych norm. I wymaga albo samej regulacji lub naprawy i regulacji .
To zaobserwowałem na własnych przykładach .
A w miarę nowe magnetofony z wysokiej półki maja lepsze elementy i na razie trzymają parametry, co nie mówię że kiedyś i na nie przyjdzie pora naprawy i regulacji .


martingo

Fakt mechanizm troszkę napakowany bo niski ale prosty w naprawie i serwisowaniu . Bo wszystko jest widoczne i łatwe w rozbiórce . :)

« Ostatnia zmiana: 19-12-2019, 21:17 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9407 / 5850
  • Ekspert
12-08-2016, 21:04
Nano poza tym to jak tam właśnie ma się twój bagażnik ........... bo doczekać się nie mogę :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 2992
  • Ekspert
12-08-2016, 21:30
AUDIOTONE

Dzięki za fajne zdjęcia no i filmik. Widać czyściutki i zadbany ten Twój Technol 280. I to cieszy. Jednak zachodni rynek sprzedaje lepsze te decki. U nas to już srzoty tylko.

Tak czytałem to co pisałeś o tych kondensatorach etc i pomyślałem, że fajnie że potrafisz coś takiego sam naprawić czy wymienić. W moim przypadku kiedy nie potrafię to deck będzie do naprawy ale gdzie ? Nie mam już wokół takiego kogoś albo serwisu który chciałby się tym zająć.
A myślę sobie, że jakby już ktoś taki był albo serwis to obdarłby mnie ze skóry.
Jak na razie te decki które chodzą pozostaną jak zaczną mieć jakieś objawy trzeba będzie opylić bo sam nie naprawię.

Aż się boje pomyśleć, że gdybyś wziął jakiś mój deck do sprawdzenia to pewnie większość miałoby coś nie tak z elektronikja.
Lepiej nie myśleć. Słucham i cieszę się że gra !

nano

Tak, masz rację. Więcej słucham niż naprawiam. Te nie dobre poszły w odstawkę. Nie cieszą to niech i nie denerwują

A w Twoim bagażniku to spodziewam się znowu jakiegoś wypasionego decka.
« Ostatnia zmiana: 12-08-2016, 21:32 wysłana przez eMandDe »

AUDIOTONE

  • 9407 / 5850
  • Ekspert
12-08-2016, 23:40
Kiedyś pisaliśmy o ustawianiu skosu głowicy do stanu fabrycznego . Poniżej podaje jak to uczynić:)
Potrzebne:
1.Oscyloskop
2.Kaseta testowa z sygnałem 8kHz (-20dB)

Ustawiamy oscyloskop w opcjach na X-Y Mode, dwie sądy oscyloskopu podłączamy do wyjść magnetofonu do prawego i lewego po jednej sądzie . Po czym włączamy kasetę testową z sygnałem 8kHz(-20dB) obserwujemy oscyloskop i ustawiamy delikatnie skos głowicy śrubką od skosu aż na oscyloskopie pojawi się linia od prawego górnego rogu do lewego dolnego ( na skos ekranu oscyloskopu ) wtedy skos mamy poprawny . Nie dopuszczalne jest żadne inne wyświetlanie przebiegu X-Y . Poprawny skos jest zawsze podany w instrukcji serwisowej danego magnetofonu .

To tak pokrótce i poniżej zdjęcie ekranu z poprawnym i niepoprawnym ustawieniem skosu według kasety testowej Technics-a QZZCFM .
Obrazek nr.3 pokazuje po lewej stronie poprawne ustawienie głowicy w fazie i przesunięcia na innych obrazkach względem stopni.

Chyba dokładnie wyjaśniłem :)
« Ostatnia zmiana: 19-12-2019, 21:17 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
13-08-2016, 09:14
edmande

dzieki za info
ja jestem po 5h  osdluchu i dalej nie mam dosc


audiline  auditone

dolby temat
co do kondensatorow zgadzamam sie
teoretycznie zawsze trzebabybylo je od razu wymienic ...
ja jak wiesz jestem bardzie zainteresowany mechanika  w odroznieniu od ciebie 

zauwazylem rownez ze   dolby bylo kompatybilne   jak  plytaka   byla  ze sony
czyli  onkyo  pioneer  itp  jak widzialam ze maja chipy  sony na dolby plytce  to
byla pewnos  ze  bedzie  git

inaczej  nie pasowaly mi kasety

co do  dtarszych deckow
to juz fakt  katastrofa

nowsze  bardziej kasety pasowaly

ale jak mowilem  dolby to nie oja dzialla poniewaz wyciszanie mnie nie intersuje
lubie ten szum potrzebuje go jak    kawy dziennnie  he he

audiotone
zrob kiedys filmik jak i co
z oscyloskopem live
fotki sa za male  niestety

please

takie male how to
dzieki

...

dzis mam termin bagaznikowy
jade ....

za pare godzin  fotki
jestemna rozbiegu czyli sam jestem ciekaw co to bedzie

« Ostatnia zmiana: 13-08-2016, 09:16 wysłana przez nano »

jmaciek

  • 389 / 4853
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2016, 10:29
obserwujemy oscyloskop i ustawiamy delikatnie skos głowicy śrubką od skosu aż na oscyloskopie pojawi się linia od prawego górnego rogu do lewego dolnego ( na skos ekranu oscyloskopu ) wtedy skos mamy poprawny . Nie dopuszczalne jest żadne inne wyświetlanie przebiegu X-Y .
I to jest to! Nawet jeśli komuś słoń nadepnął na ucho to w ten sposób idealnie ustawi skos głowicy - wszystko widać na ekranie. Zupełnie inna jakość niż przy ustawianiu na słuch - "...kręcę, o fajnie gra, o zaczyna gorzej, to odkręcę z ćwierć obrotu, o jest super!..." Tak ustawimy dobrze ale nie idealnie (nie licząc lottowego przypadku kiedy to jak ta przysłowiowa kura wstrzelimy się w idealne ustawienie).
Jak już zdobędę wszystkie magnetofony jakie chciałbym posiadać to wtedy wezmę się za ich serwisowanie - to już niedługo, tylko odchować dzieci, spłacić kredyty, doczekać emerytury i już można szaleć - a i tylko jeszcze zakupić odpowiedni sprzęt, zapisać się  na Uniwersytet Trzeciego Wieku kierunek elektronika i to już :-))

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
13-08-2016, 10:35
jmaciek

spoko ogarniesz to
a jesli nie  i tak w nastepnym zyciu juz masz przynajmniej plan

jmaciek

  • 389 / 4853
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2016, 12:15
juz masz przynajmniej plan
Najważniejsze to mieć plan :-)

Albo przynajmniej plan B:

http://images7.bibsy.pl/H7ZK6Rw1/bo-najwazniejsze-to-miec-plan-b.jpeg

Plan B: zamiast czekać na emeryturę to poczekajmy na urlop i zamiast sprzętu użyjmy programu - ciekawe jaki bedzie efekt?
Czy bardziej zbliżony do metody 'na ucho' czy może 'prawie' do ustawienia jak za pomocą oscyloskopu?

Chociaż w reklamach mówią, że 'prawie' robi różnicę :-S

http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Test_Tapes/AudioTester_azimuth_set/album/index.html
« Ostatnia zmiana: 13-08-2016, 15:31 wysłana przez jmaciek »

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
13-08-2016, 13:40
witam

no to to sciagnolem
stan jak zawsze piwniczny
niedzialajacy

nawet nie wiem co to dokladnie akustycznie jest
wiele sie nie spodziewam
chociaz te starsze modele sa  dosc fajne

technics M233X

rok produkcji  1983-84

2 head
czyli niby nic specjlanego
ale wziolem  i juz

postawilem na stole OP
i na razie patrze na niego
ile juz przezyl oj oj


ma 33 lata
hm
sentymentalnie sie zrobilo i nagle
pomieszczenie powlekl  smrod papierosow  przedwlasciciela  .-)
« Ostatnia zmiana: 13-08-2016, 14:08 wysłana przez nano »

nano

  • 9079 / 5003
  • Ekspert
13-08-2016, 13:56
zerknalem do srodka
oj  bedzie w srodku syf

wyjalem o 10 lat modsza od decka  kasete   ..plci zenskiej  to ONA  czyli kaseta
mysle ze bedzie deck " czyli  ON "  zadowolony

niestety nie  kur...

nie chce grac....  nie pasci mu

moze to deck  o barwach  teczy  :-)


szukam przyczyny
« Ostatnia zmiana: 13-08-2016, 14:07 wysłana przez nano »

matwiej72

  • 255 / 3043
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2016, 17:47
Tak na marginesie:
Nano - trafne spostrzeżenie, prawdopodobnie 90% sprzętu audio było nałogowymi biernymi palaczami tytoniu...