Audiohobby.pl

Wzmacniacz słuchawkowy - KIT AVT 2850

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
04-12-2009, 02:38
Sprzęgający powinien być foliowy, może być nawet 330nF, 470nF, 680nF albo 1uF, aż tyle nie jest tam potrzebne, MKP najlepiej i na wyższe napięcie (100-400V). Pasmo od góry jest nie ograniczone i może sięgać kilku MHz, od dołu rzędu 1Hz.
Co do mocy to nie wiem, może 1-2W?
Nie wiem jak jest w instrukcji, ale bipolarne powinny być parowane pod wzgl. wsp. wzm. prądowego beata, a FETy na prąd Idss0.
Za mast na T1, podajesz sygnał na R11, R12, wtedy sterujesz sam bufor (bramka T1 i kilektory T5, T6 nie mogą mieć wtedy połączenia z tymi elementami), dodatkowo równolegle z R1 powinien być rez. 22k przejmujący rolę R8 (nie wiem jak jest wzgl. innych elementów umieszczony na płytce, w każdym razie takie połączenie jest niezbędne do prawidłowej polaryzacji i punktu odniesienia dla baz T9/T10)
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
26-01-2010, 21:47
Ciąg dalszy eksperymantów... Czyli jak rozumiem im mniejsza wartość C1 tym niżej schodzi pasmo tego wzmacniacza? Czy odwrotnie??? A można w ogóle bez tego kondensatora? Co wtedy będzie?

Teraz pytanie za 100 pkt. Czy ten kondensator może być elektrolitem (a jeśli nie to dlaczego)? Na przykład coś z serii Audio. Tylko wtedy gdzie + a gdzie - tego kondensatora? Chciałem poeksperymentowac z brzmieniem.

I ostatnia sprawa. Zgodnie z instrukcją mierzę napięcie na rezystorach R16, R17 (sprawdzanie prądu spoczynkowego tranzystorów) i w jednym kanale mam 175mV a w drugim 127mV. Czy taka róznica jest dopuszczalna oraz co zrobić, żeby w obu kanałach było identycznie? Instrukcja informuje, że "prąd spoczynkowy tranzystorów mocy wyznacza stosunek wartości rezystancji R14-R16 i R15-R17".

Będę wdzięczny za wszelką pomoc w temacie:-))
Pozdrawiam!

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
27-01-2010, 02:06
Im większa pojemność na wejściu tym szersze pasmo od dołu. Więcej jak podane 2,2uF jest niepotrzebne. Może być nawet 0.33uF. kondensator musi tam być, ma on chronić FETa przed uszkodzeniem. Dawanie elektrolitów w tym miejscu nie ma sensu. Nie będzie on spolaryzowany. Wogóle należy tam gdzie to możliwe unikać elektrolitów i tak jest w tym przypadku. Na brzmienie on raczej nie wpłynie.
Wg mnie rozrzut napięć / prądów między kanałami jesd dopuszczalny, chociaż skorygowałbym o ok 1/3 w jednym kanale podane wartości (podnosząc R14-15 lub zmniejszając R16-17 by zwiększyć lub odwrotnie), oczywiście parami.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
28-01-2010, 13:19
Więcej jak 2,2uF jest niepotrzebne czy zabronione (szkodliwe)? O elektrolit w tym miejscu pytałem dlatego, że odnalazłem wiele modyfikacji tego wzmacniacza i często jedną z nich była wymiana kondensatorów na elektrolity przeznaczone do aplikacji audio. Często zamiast tego foliowego stosowany był elektrolit o pojemności 4.7uF!!! Efektem był podobno piękny bas (piękny w porównaniu z wersją bazową). Dlaczego tak bardzo trzeba unikac elektrolitów skoro są nawet ich specjalne wersje do audio?
Jeśli chodzi o napięcia / prądy to czy zmieniac wartości R14-15 i R16-17 tylko minimalnie w ramach tolerancji danej wartości rezystora, czy przeskakiwać na następną wartośc w górę lub w dół?

Savage

  • 889 / 5902
  • Ekspert
28-01-2010, 14:02
Ja ostatnio we wzmacniaczu zmieniłem elektrolit na konda bipolarnego i liczyłem na poprawę a wyszło katastrofalnie, jakiś płytki plumkający bas po zmianie na elektrolit zagrało pełnym brzmieniem. Może i elektrolity nie są super, ale w moim przypadku zagrał o niebo lepiej.
Oczywiscie mowa o kondensatorze wejściowym.

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
28-01-2010, 17:53
No właśnie... Dlatego trudno i jakieś konstruktywne wnioski. Jedni mówią tak a inni dokładnie odwrotnie. Nikt jednak nie podaje przyczyny dlaczego lepiej nadaje się kondensator foliowy lub dlaczego lepiej elektrolityczny. Brak konkretów podpartych teorią. A jak z polaryzacją tego elektrolitu w tym wypadku? Obojętnie gdzie + a gdzie - czy może + tam gdzie "gorący przewód ze źródla (np. cd) a - tam gdzie jego masa?

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
29-01-2010, 00:33
Elektrolit w tym przypadku będzie pacował bez skałdowej DC, z minimalnym prądem więc nawet spolaryzowany będzie zachowywał się jak bypolarny.
Raczej + do wejścia.
Więcej jak 2.2uF foliowego jest niepotrzebne, ale elektrolita daje się w takim przypadku z 10x większego.
Kondensator foliowy jest bliższy idealnej pojemności niż elektrolit, gdzie ruch ładunków ogranicza szybkość przemieszczania się jonów w roztworze.
Rezystory proporcjonalnie do róznicy prądu daj.

Jeśli zamieniłeś elektrolita na foliowego o miejszej pojemności to basu mogło być mniej. Co innego gdybyś dał tką samą pojemność, różniby by nie było.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
30-01-2010, 20:40
Czyli dobrym zamiennikiem tego foliowego 2.2uF będzie np. elektrolit 10uF? Tylko jakie wtedy będzie pasmo tego wzmacniacza od dołu to już zupełnie nie wiem... Nie wiem też dokłądnie jakie powinno byc teraz, z oryginalnymi podzespołami.

Czy będzie dużym problemem jeśli elektrolity 22uF/63V (C2 i C3 we wzmacniaczu oraz C5 i C6 w zasilaczu) zamieniłbym na 22uF/50V? Mam takie ładne kondensatory do audio ale niestety tylko 50V - 63 nie ma a 100V nie zmieszczą się na płytkę.

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
31-01-2010, 01:27
Z elektrolitem 10uF pasmo będzie aż nadto (od 0,5Hz).
Elektrolity na 63V możesz zamienić na 50V, tu nie występują tak wysokie napięcia.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
31-01-2010, 16:47
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki i uwagi. Zrobiłem jeszcze jeden test. Wlutowałem elektrolit 1uF i subiektywnie bas stał się szybszy ale nie tak głęboki. Później zmieniłem na elektrolit 100uF! Dźwięk trochę się zmienił, jest cieplejszy, mało "ostry" z większą ilością basu. No ale jak daleko można się posunąć... skoro przy 10uF wzmacniacz powinien mieć pasmo od 0.5 Hz to od ilu ma przy 100uF i czym "grozi" zwiększanie tej wartości ponad miarę?

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
31-01-2010, 19:12
Niczym nie grozi, po prostu powyżej pewnej pojemności elektrolity tracą swoje zalety i trzeba je bypassować by w górze pasma uzupełnić ich braki. Dalsze zwiększanie pasma na wejściu nic nie daje. Może natomiast dać zmiana kondensatorów w zasilaczu.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
01-02-2010, 21:30
Czyli w tym wypadku jaką maksymalną (sensowną) pojemność C1 (tego na wejściu) mogę zastosować? I jeszcze raz - co faktycznie zmienia w tym wzmacniaczu sama zamiana kondensatora foliowego (unipolarnego) na elektrolityczny (bipolarny)?

Co miałeś na myśli pisząc, że zmiana kondensatorów w zasilaczu "coś da"? Piszesz o zmianie typu, firmy czy pojemności tych kondensatorów?

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
02-02-2010, 22:44
W zasilaczu - wszystko: typ, pojemność, bypass. One też pracują z sygnałem i przenoszą składową AC.
Bipolarnym elektrolitem możesz zastąpić niepolarny na wejściu. W tym miejscu nie widzę sensu dwać więcej jak 22uF.
Elektrolit o większej pojemności będzie miał mniejszą R szeregową niż np foliowy 1u. Ale wobec 68k na wejściu taki dzielnik nie ma znaczenia, tłumienie jest rzędu setnych cz. decybela. on ma separować składową DC. CAła składowa AC odkłada się na rezystorze 68k.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Alcatraz

  • 19 / 5380
  • Nowy użytkownik
05-02-2010, 11:39
Zamieszczam jeszcze raz schemat wzmacniacza (jeden kanał) oraz schemat zasilacza z prośbą o sugiestie - jakie zmiany byłyby warte zastosowania. Molibden, wspominałeś o innych kondensatorach itd. Na razie zastosowałem wszystkie rezystory metalizowane 1% oraz elektrolity firmy Nichicon (dla audio). Co jeszcze, czy można zmienić wartości i typ kondensatorów w zasilaczu (i/lub) wzmacniaczu a jeśli tak to na jakie? z góry dziekuję za wszystkie sugestie i porady!

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
06-02-2010, 02:21
Przede wszystkim, W zasilaczu po stronie AC dałbym prostownik pełnookresowy, ale do tego potrzebny jest transformator albo z dzielonym uzwojeniem wtórnym z zerem po środku albo z 2 identycznymi uzw. wtórnymi (wtedy można dać 2 mostki). C1 i C2 aż 10mF nie są konieczne, może być 2-3x mniej gdy są stabilizatory. Ale to zdaje się klasa A? C3 i C4 a szczególnie C7 i C8 - znacznie więcej niż 100nF, nawet 10uF lub więcej można próbować, MKT/MKP. C9 i C10 można próbować dać po 1000uF lub dołożyć im 470uF. Przed kondensatory C7-10 a za wyjścia stabilizatorów można wtrącić rezystory 0,47-2,2ohm/2W.
Typy wg uznania, wszystkie współczesne nowoczesne kondensatry się nadają, na napięcie min 16V.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!