Audiohobby.pl

Akustyka pomieszczenia

mordensiur

  • 934 / 5818
  • Ekspert
23-10-2009, 15:44
Na sąsiednim forum jeden z forumowiczów zzaloży temat o poprawie akustyki w nowym mieszkaniu.
Wysokość : 249 cm
Szerokość: 570 cm
Długość: 307 cm
Czyli: 17,5 m2

Dzięki pomocy znajomego akustyka, wykonano pomiar w pomieszzceniu.
Jakie kable byście polecali na poprawę basu? :)

A tak na poważnie, to tak szczerze mówiąc kto ma pomieszczenie odsłuchowe chocby trochę zaadaptowane??




----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
23-10-2009, 18:58
Dlatego właśnie głośniki basowe powinny być projektowane pod konkretne pomieszczenie.

Osobiście nie mam dodatkowych gratów polepszających akustykę, ale te które mam są ustawione w miarę akustycznie:)

Dobry bas lubi skośny sufit..

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
23-10-2009, 21:46
Niby jak chcesz zaprojektować głosnik basowy pod pomieszczenie? Można co najwyżej wykastrować bas i czasem akurat  taka kastracja akurat pomaga, ale w tym konkretnym przypadku kiedy pomieszczenie "zjada" zakres od 100-200 Hz to słabo...

Zamiast od razu pakować się z różnymi wynalazkami czasem wystarczy mądrzej wszystko ustawić. Czasem to samo pomieszczenie jeśli "nie gra" wzdłuż całkiem dobrze "gra" w poprzek. Rózne elementy o wątpliwej wartości dekoracyjnej to pakować jak nie jest dobrze bez względu na ustawienie, taki przypadek jednak przerobiłem dwa razy w życiu, raz na audio show, a raz to pozwolę sobie zachować dla siebie gdzie, powiem tylko, że w miejscu, gdzie takie coś nie powinno się zdarzyć. W każdym razie w znakomitej większości przypadków (o ile kolumny nie są jakieś wyjątkowo wredne, typu bass reflex z tyłu) sprawa jest do opanowania tylko dzięki poszukaniu odpowiedniego miejsca dla głośników i słuchacza.

Jeśli chodzi o same ustroje to doskonale sprawdzają sie w tej roli zwykłe meble. Półki z książkami, szafy z ciuchami, kanapy - to wszystko dobrze pochłania. Jak tego jest mało to stwawiać duże kwiaty, jednym z lepszych rozpraszaczy jest choinka (idą swięta więc kto ma problem ten niech wykorzysta ;-)).





 

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
23-10-2009, 23:20
po co kastrować jak mozna tak zaaplikować głośnik żeby nie walił basem kiedy w pokoju jest go za duzo, stosując np OZ czy OB, albo zastosować więcej basowców w pomieszczeniach które je wykorzystaja.

Niestety wiekszość ludzi nawet jaśli uzyska względnie dobre dolne pasmo w pokoju robi to nieswiadomie. Na ogół nawet w dobrych systemach bas dudni, albo jest go poprostu za mało. O ratowaniu się wymianą kabli nawet nie chce wspominac bo to jest smiechu warte..

Oczywiście ze samym ustawieniem kolumn i pochłaniaczy mozemy wiele zdziałać, ale z basem i tak cudów nie zrobisz.

a otwór B-R z tyłu to mit!
Ważne tylko by ściana nie ograniczała przepływu powietrza.

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
24-10-2009, 09:39
>> janko, 2009-10-23 23:20:19
po co kastrować jak mozna tak zaaplikować głośnik żeby nie walił basem kiedy w pokoju jest go za duzo, stosując np OZ czy OB, albo zastosować więcej basowców w pomieszczeniach które je wykorzystaja.

Czysta teoria... Teraz powiem jak to wygląda w praktyce. Jak masz naprawdę złą akustykę i naprawdę złe ustawienie to i OB z OZ razem wzięte nie pomogą. w takic przypadkach bas jest ŁATWIEJSZY do opanowania (choć w przypadku OZ dużo zależy od samego woofera, jego umieszczenia i filtracji, można popełnić coś takiego co dudni równie efektownie jak burczybas, może tylko w mniejszej ilości punktów, ale łomot potrafi być nieziemski).

Poza tym czym innym jest obcinanie basu kiedy jest go w pokoju za dużo jeśli nie kastracją?

>>Oczywiście ze samym ustawieniem kolumn i pochłaniaczy mozemy wiele zdziałać, ale z basem i tak cudów nie zrobisz.

Bzdura. W niektórych zdziałasz niewiele, ale w innych bardzo dużo. Tak się składa, że "przerobiłem" kilkadziesiąt pomieszczeń, zdziwiłbyś sie gdybyś usłyszał co daje niekiedy głupia zmiana ustawienia z poprzecznego na wzdłużne. Zdziwiłbyś sie co potrafi dać wstawienie kilku dużych roślin.

>>O ratowaniu się wymianą kabli nawet nie chce wspominac bo to jest smiechu warte..

A kto wspomina? To że jakieś niedouk gdzieś z czymś takim wyjechał, żeby pokazać jaki jest mądry to jeszcze o nie znaczy, że ja tak myślę.

>>a otwór B-R z tyłu to mit!
Ważne tylko by ściana nie ograniczała przepływu powietrza.

Ech... A pomyślałeś o fali odbitej? Dlaczego dipol jest tak mało wrażliwy na ustawienie? bo promieniuje w bardzo wąskim kierunku i jest malo odbić. Głosnik w obudowie promieniuje znacznie szerzej, masz więcej odbić. O ile jeszcze sama obudowa blokuje w jakimś stopniu promieniowanie do tyłu to obudowa z bass reflexem z tyłu jeszcze wali dodatkowo!!! A jeśli twoim zdaniem jedynym problemem jest ograniczanie pracy b-r przez ścianę to jak wytłumaczysz b-r na dolnej ściance lub membraę bierną zasłoniętą deską w SF Extrema?

  • Gość
24-10-2009, 16:07
Dipol promieniuje w dwóch kierunkach, a fala wygasza się pod kątem 90 stopni do osi promieniowania. W dipolu jest mniej odbić bezpośrednich od ścian bocznych, ale przewaga odbić wielokrotnych. Ustawienie dipola musi spełniać podobne warunki co ustawienie większości kolumn. Średnio też metr od ściany i około 1-1,5 metra od ścian bocznych. W przybliżeniu zalecane odległości są podobne jak głośników w klasycznych obudowach.

Z basem można wiele zrobić używając np. rezonatorów płytowych.

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
24-10-2009, 18:53
i co odkrywczego chiałeś nam tym tekstem zakomunikować?

Erem

  • 54 / 5669
  • Użytkownik
24-10-2009, 19:44
Więcej się dowiedziałem z przedostatniego wpisu niż z ostatniego.

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
24-10-2009, 19:48
Kup sobie książkę, dowiesz się jeszcze więcej.

Erem

  • 54 / 5669
  • Użytkownik
24-10-2009, 20:05
Bartku bardzo Ci dziękuję za informację. Twoja wiedza na temat akustyki z pewnością jest spora. Czy mógłbyś podać konkretną pozycję?

lancaster

  • Gość
24-10-2009, 20:13
Z ksiazk to sie dowiesz teorii, nie koniecznie tego co zrobić w konkretnym przypadku.
Ludzie rozumiejacy o co biega powinni raczej wyjaśnić, a nie odsyłać uważam.

W przypadku takiego numeru jak ma autor watku dobrze by byłopopierwze pojeździć z kolumnami popomieszczeniu.
W kazdym sawezy i strzałki...jesli pomieszczenie jest wyjątkowo upierdliwe to zbyt wiele się nie zdziała samym tlumieniem.
Bardzo dobrze robiaustroje ropraszajace - regal, kwiaty itp za kolumnami np.
U sebie w domu nie mam zbyt cudownej akustyki, ale samo ustawienie zestawów sprawia żezmiany są spore. W innym znanym mi pomieszczeniu w ktorym czesto przebywam(kwadrat) sytuacja jest jeszcze gorsza....na dodatek słychac nieco manierę....bedę zbierał doswiadczenia jak je usprawnić :)

  • Gość
24-10-2009, 20:58
Rozpraszacze na niski bas nie pomogą. Maja zbyt małe wymiary. Półki z książkami dobrze rozpraszają i likwidują pogłos. U bartka na półce stoją książki o tematyce akustycznej, podobno rozpraszają fale dźwiękową lepiej niż beletrystyka.
Najprostszym rezonatorem płytowym może być zwykła szafa ubraniowa.

W pomieszczeniu na obrazku z pierwszego wpisu za bardzo nie powalczy. Na bas pułapki w rogi pokoju. Zestawy bliżej środka, nieco dalej od ognisk elipsy wpisanej w ten prostokąt. Będzie siedział dość blisko głośników z tego względu bardziej nadają się monitory. Jakiś rozpraszacz na tylną ścianę, kanapy już niema gdzie odsunąć od tej ściany więc może być nieciekawie.

W pokoju kwadratowym proponuję spróbować ustawienia głośników wzdłuż przekątnej pokoju.

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
24-10-2009, 22:58
>> Erem, 2009-10-24 20:05:36
Bartku bardzo Ci dziękuję za informację. Twoja wiedza na temat akustyki z pewnością jest spora. Czy mógłbyś podać konkretną pozycję?

Myślę, że twój kolega sawra wie lepiej, po jego wpisie od razu widać, że zna wszystkie. Niech on ci coś powie, ja nie jestem godzien.

Poza tym jeśli chcesz coś wiedzieć NA TEMAT (bo o OB, które wszystkie są dipolami jest osobny wątek i nie rozumiem po co tutaj pisać o podstawach, nawiązałem tylko do tego,żeby pokazać dlaczego tunel burczybasu na tylnej ściance sprawia dodatkowe kłopoty, taki zestaw powoduje, że odbić jest więcej i może powstać więcej węzłów) to postaw pytanie w sposób konkretny a nie krzyw się, że się niczego nie dowiedziałeś.

 

lancaster

  • Gość
24-10-2009, 23:15
sawra,  z dużymi plaszczyznami pochlaniajacymi tez nie ma co przesadzac. Znajomy ma jedną boczna scianke dzialową z nidy i dziala ona jak pochlaniacz basu....byc moze facet dysponujacy pomieszczeniem z pierwszego wpisu ma dokladnie taką sama "pulapkę basową"

  • Gość
24-10-2009, 23:40
Prawidłowy rezonator płytowy ma sztywną płytę na elastycznym zawieszeniu. W sam raz jak drzwi od szafy, a za nią przestrzeń tłumiąca, nie musi być bardzo dużej płaszczyzny. Ściana z papiergipsu działa trochę inaczej jak przypuszczam, pewnie się cała ugina i raczej nie jest dostrojona na wąskie pasmo, ale możliwe że efekt tłumienia będzie podobny - nie wiem, nie mam takich ścian.

Umieszczenie otworu bassreflex z tyłu obudowy blokuje dźwięk na częstotliwości rezonansu własnego rury. Dostawienie do ściany zmieni strojenie rezonatora. Poza tym zestaw powinien stać około 1 metr od ściany bez względu w którą stronę dmucha b-r. Fala z niego zawsze się od jakiejś ściany odbije. Fala tylnej części dipola też się odbija od ściany.