Audiohobby.pl

Beyerdynamic DT880 - co zamiast?

lancaster

  • Gość
20-11-2011, 11:36

Cypis

  • 2479 / 5039
  • Ekspert
20-11-2011, 12:36
>> Piotr Ryka, 2011-11-19 20:55:47
>> Znowu nie rozumiesz.

Wybacz. Zapomniałem, że Ty tu jesteś wszechwiedzący.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
20-11-2011, 13:34
>> Piotr Ryka, 2011-11-19 23:21:57
>Zerknąłem w internet i nic tam ciekawego nie ma. Tematyka jest zbyt szeroka by ją tu omawiać. Najkrócej rzecz ujmując: wg mechaniki
>kwantowej rzeczywistość (czy jak tam kto to coś, co się wydaje zewnętrzne, zwał) rozgrywa się na dwóch poziomach. Kiedy nie ma
>obserwatora,działa według zasad deterministyczny, ale z deterministyczną precyzją określane jest tylko prawdopodobieństwo, że na
>przykład Księżyc jest w pewnym miejscu.


Piotr, dywagując na takie tematy warto pamiętać o kilku rzeczach:

1. Dyskusja (ale i również tzw. myślenie) zawsze odbywa się na poziomie słów - czyli jest z założenia uproszczona. Oczywiście, nie sposób tego uniknąć, ale warto być tego świadomym. Bo być może jakieś paradoksy, albo sprzeczności nie istnieją w tzw. rzeczywistości, a jedynie w naszej wizji świata, która jest tylko pewnym uproszczeniem (znasz takie przysłowie chińskie "kto ogląda niebo w wodzie, ten widzi ryby na drzewach"?)
2. Kiedy rozmawiamy o zjawiskach kwantowych, to schodzimy albo zbliżamy się do poziomu czystej energii. I dlatego "obraz", wyglądający z daleka na ostry i precyzyjny, zaczyna nam się trochę rozjeżdżać. Ale tak naprawdę nic się nie zmienia. Po prostu z bliska widać "inaczej". A dokładnie precyzyjniej, bez uproszczeń ułatwiających codzienne życie i doskonale spełniających na co dzień swoją rolę. (zupełnie jak pozorny brak wzrostu masy ciała poruszającego się z "normalnymi" prędkościami)
3. Stwierdzenie "księżyca nie ma, kiedy na niego nie patrzę" jest tylko uproszczeniem. Tak naprawdę powinniśmy powiedzieć "jest teoretycznie możliwe, że go w tej chwili nie ma". Co jest świętą prawdą i niczym odkrywczym na miarę nawet XX w., nie mówiąc już o XXI. Bo przecież większość z nich twierdziła od zawsze (ale nie ci naprawdę odkrywczy) że "jeśli czegoś nie udowodniono, to znaczy, że to nie istnieje". To swoją drogą zabawne, że naukowcy lubią w ten sposób myśleć, a przy tym żaden z nich nie ma oporów, żeby patrząc w mikroskop jednocześnie sięgnąć, bez odrywania wzroku, ręką do pokrętła ostrości, którego nie powinno być tam, gdzie je bez problemu znajdują - "paradoks" prawda? :)


Podsumowując
Nie ma czegoś takiego jak paradoks - są tylko błędy myślenia wynikające albo z luk w logice, albo z uproszczeń językowo-myślowych (tudzież niedostatecznej wiedzy, rzecz jasna). Wszyscy chyba znamy, z autopsji albo z cudzych relacji, że często rozwiązanie jakiegoś problemu pojawiało się "samo", kiedy przestawaliśmy o tym myśleć? Nie ma w tym nic dziwnego - kiedy nie myślimy, to wyzwalamy się z pułapki językowo-myślowej i zaczynamy postrzegać rzeczywistość taką jaka jest - wolną od pozornych paradoksów.
Odszedł 13.10.2016r.

fallow

  • 6457 / 5870
  • Ekspert
20-11-2011, 13:48
Bez przesady z tym Ksiezycem. "Ksiezyc nie istnieje kiedy sie na niego nie patrzy z naukowego punktu widzenia" mnie zdumialo.

O ile fizycy potrafia utrzymywac fotony w stanie superpozycji w mierzalnym czasie to tak wszechogromny (w odniesieniu do fotonu) system jak Ksiezyc ma niemierzalnie maly czas dekoherencji. Zwiazanie miedzy systemem kwantowym a srodkowiskiem zewnetrznym powoduja zapadniecie sie tego systemu i wygasniecie w przypadku Ksiezyca w niemierzalnie malym czasie do jednego konkretnego stanu. Dekoherencja nastepuje tu natychmiastowo i Ksiezyc nie bedzie istnial lub nie istnial do poki na niego niespojrzymy.

Dekoherencja jest niczym innym jak procesem fizycznym polegajacym na uciekaniu informacji o fazach tworzacych dany stan do innych stopni swobody. Kiedy informacja fazowa jest zniszczona, nie ma interferencji.

Redukcja funkcji falowej procesem fizycznym juz nie jest a jest po prostu interpretacja mechaniki kwantowej. Sama mechanika kwantowa spokojnie moze sie bez niej obejsc, co jest nawet bardziej naturalne w tym ujeciu niz rozpatrywanie "co sie stanie gdy". Jest to po prostu uproszczenie, mowiac brzydko pozbycie sie funkcji falowej. Jezeli uklad jest zlozony, utracone zostane np. kolelacja kwantowe i narzucone jakies parametry poczatkowe warunkujace inne.

Juz bardziej wlasciwe chociaz takze szalenie male jest rozpatrywaniu wplywu relatywistycznych wlasciwosci pola grawitacyjnego na polozenie ksiezyca.

Reasumujac, dekorencja juz dawno zalatwila "problem" nim ktokolwiek pomyslal o redukcji funkcji falowej.

Wszedzie sie mozna doszukiwac kazdej teorii ale chyba jednak nalezy wiedziec kiedy warto a kiedy nie. Znacznie lepszy pozytek jest z mechaniki kwantowej przy rozpatrywaniu np. teleportacji.

Watpie zeby byl tu sens dalej o tym pierdzielic farmazony bo chyba wiecej osob zainteresowanych jest tu po porstu sluchawkami i ich brzmieniem. Nie wiem tylko po mieszac do tego mechanike kwantowa czy astrofizyke albo nawet tak odlegla mi dziedzine jak filozofie.

lancaster

  • Gość
20-11-2011, 13:57
Piotr, tylko błagam, nie odnoś się od strony teoretycznej ale praktycznej...bo od strony teorii to wspomniany jastrząb-naukowiec serio wykopał kuraka ze środka trawnika (bo mu teoretycznie z obliczeń wyszło, ze on tam jest) podczas gdy ten biedny kurak był w pojemniku na śmieci.
Kreskówki i teorie kierują się swoimi prawami i to że od czasu do czasu kreskówka czy teoria trafnie opisze rzeczywistość nie stanowi, ze każda niepotwierdzona jest prawdziwa.
Prosty przykład księżyca o którym wspomniałeś. Założyłbyś się o 10Kzł że go nie ma kiedy na niego nie patrzysz ?:-)
Ustawiamy kamerę , Ty odwracasz wzrok, czy księżyc znika  z nieba w tym momencie ?:-)
Czy słyszałeś kiedyś komunikat w TV że oto księżyc znikł ? Przecież nie zawsze na niego patrzysz, a nawet jeśli media kłamia to takiej gratki by nie przegapiły...myślisz, ze księżyc znika kiedy na niego nie patrzysz a media perfidnie kłamią, ze on nadal wisi na niebie, lub przemilczają fakt jego zniknięcia ?:-)
Teoria dopuszcza taką możliwość....oczywiście kiedy sprawa kończy się na pierdu-pierdu a nie wchodzi w grę postawienie stawki :-)
Modele teoretyczne przyjmują niemal wszystko. Mają jednak to do siebie, ze niektóre z tych "pewniaków" co jakiś czas się zmieniają, żeby nie powiedzieć okazują bzdurą. I to też jest fakt obiektywny, to nie znika tylko dlatego że ktoś o tym nie wie (jak i wiele innych rzeczy) :-)

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
20-11-2011, 14:05
>> Piotr Ryka, 2011-11-20 13:38:51
>> magus, 2011-11-20 13:34:09

>Zupełnie nie masz racji. Rozumiem intencje, ale gra świata ma inne reguły niż opisujesz. Odniosę się do tego szerzej wieczorem.

OK. A jakbyś przy okazji miał gdzieś dobry opis kociego paradoksu Schroedingera (wiesz, nie czyjeś wyobrażenie, o co Schroedingerowi chodziło, ale nieprzekłamane uproszczenie)
Odszedł 13.10.2016r.

  • Gość
27-11-2011, 22:24
>> Piotr Ryka, 2011-11-20 13:38:51
>> magus, 2011-11-20 13:34:09

Zupełnie nie masz racji. Rozumiem intencje, ale gra świata ma inne reguły niż opisujesz. Odniosę się do tego szerzej wieczorem.
==================

z niecierpliwością czekam na wykład !

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
21-08-2013, 20:37
@Cypis,
czy wybrałeś już jakieś słuchawki? Jeśli tak to jakie? i czy Beyery ?:)

Cypis

  • 2479 / 5039
  • Ekspert
23-08-2013, 12:03
Tak. Kupiłem AKG K550.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

asmagus

  • 4439 / 5449
  • Ekspert
23-08-2013, 12:06
>> Synthax, 2013-08-21 20:37:41

Nie ma jak odgrzebać wątek po 2 latach :)

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
23-08-2013, 18:21
No właśnie ja zastanawiałem się jak to jest i jednak uznałem że forum to nie gazeta codzienna ani portal typu pudelek, i że warto traktować to jak rodzaj bazy danych. archiwum. Tym bardziej że forum jest też źródłem pewnej ewolucji niektórych tematów, tendencji.

zdezintegrowany

  • 1278 / 4695
  • Ekspert
04-09-2013, 10:14
ech, bajerdynamik job twoju mat!

zdezintegrowany

walkman6

  • 333 / 5781
  • Zaawansowany użytkownik
04-09-2013, 11:49
Codziennie rano słucham Tokfm. Niestety ten pan powoduje czasami, że przełączam stację radiową. Strasznie "drętwo" prowadzi swój "poranek". Na początku myślałem, że się trochę wyrobi... Niestety...

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
04-09-2013, 12:13
za to pozostali prowadzący są ... elastyczni ...

 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.