Audiohobby.pl

Przetworniki wstegowe mikrofony

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
05-04-2008, 01:14
Mógłbyś nieco rozwinąć temat?
Rozumiem, że budujesz mikrofon wstęgowy. Z pewnych względów interesuje mnie ten temat. Kiedy można spodziewać się pierwszych testów?
Pozdrawiam

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
06-04-2008, 13:42
Mógłbyś podać nieco szczegółów dotyczących budowy(geometrii) i umocowania samej wstęgi?
Czy chasis zamykające całość ma zamykać obwód magnetyczny, czy lepiej jeśli ma niewielką reluktancję?

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
07-04-2008, 00:05
Gratuluję - jestem ciekaw dalszych efektów.
Jaką przekładnię ma to trafko (step-up)?
Skąd brałeś folię?
Pozdrawiam

Bruce

  • 559 / 5918
  • Ekspert
07-04-2008, 01:25
a folia to taka zwykła folia spożywcza?
________
mniam...
________
mniam...

arek

  • 15 / 5908
  • Nowy użytkownik
07-04-2008, 11:06
Jacku, z ciekawosci - mierzyles grubosc tego szlagaluminium ? i jak sobie poradziles z pocieciem go na wstazki ?
jaka ona ma rezystancje ?

pzdr
fasd

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
07-04-2008, 11:10
Wczoraj wyciąłem wstążkę o szerokości 5mm i długości około 14cm. Rezystancja wyniosła 0,2ohm. Grubość folii cieńsza od spozywczej - wykorzystałem najcieńsze sreberko od czekolady jakie udało mi się znaleźć. Rwie się paskudztwo jak cholera.

Rafaell

  • 5033 / 5916
  • Ekspert
07-04-2008, 11:27
Jacku może jak wstawisz jakieś próbki nagrania instrumentów klasycznych w formacie bezstratnym to może wzbudzi szersze zainteresowanie. Jak to mówią nie wierz gębie połż na zębie

Rafaell

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
10-04-2008, 00:35
Próbowałeś zamiast patentu z papierem ściernym ukształtować folię w ząbki na pierścieniu obiektywu? Ja wczoraj pobawiłem się - i całkiem nieźle to wychodzi.
Chwilowo bawię się z folią od czekolady - nawet dość cienka - jeśli znajdzie się odpowiednie opakowanie.
Rezystancja wstęgi nadal wydaje mi się dość mała, żeby przy przełożeniu 1:37 zapewnić odpowiednie pasmo. Może się mylę i należy rozpatrywać raczej całą impedancję?

Arturmis

  • 1 / 5887
  • Nowy użytkownik
11-04-2008, 09:10
Witam,

Mozna jako matrycy do ksztaltowania folii uzyc powiezchni pilnika....

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
13-04-2008, 00:18
Gdy nawijałeś to trafo, to rozdzielałeś uzwojenia pierwotne i wtórne, czy jedno na drugie? Pytam, bo jeśli ta druga opcja, to pewnie znacząco zwiększyła się pojemność między uzwojeniami. Wydaje mi się, że warto zwiększyć jeszcze przekładnię. Obecnie próbuję nawinąć na małym toroidzie z materiału 3C90 trafko - pierwotne drut 0,4mm - 10zw. wtórne drut 0,05 - 200zw.
Z wtórnym mam problemy, bo rwie się przewodzik. Udało mi się nawinąć 50zw. i urwałem :(
Nawijałem obok siebie oba uzwojenia (jak na osobne kolumny w klasycznym trafie)
Chyba zamówię Lundahla LL2911 i będę miał kłopot z głowy :)
Orientujesz się może jakiego poziomu sygnału (po stronie pierwotnej)  można się spodziewać ze wstęgi?
Zastanawiam się nad wykorzystaniem pre do MC (z wyrzuceniem korekcji RIAA) na szybko dla sprawdzenia. W obu stopniach mogę wyciągnąć do 90dB wzmocnienia - powinno wystarczyć?

Molibden

  • 1906 / 5922
  • Ekspert
13-04-2008, 00:29
Ale top jest typowa końcówka mocy podobna do Symasyma.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
16-04-2008, 17:01
Nie mogę zrozumieć skąd taki offset?
Jak rozumiem pre jest podany bez trafa? Jesli z trafem i wzmocnienie na trafie uda się osiągnąć chociaż 20-30dB to polecam standardowe wzmocnienie dwustopniowe jak dla MC na dwóch opa (bez korekcji oczywiście). Dla zapewnienia odpowiedniego zasilania przy tych poziomach sygnału niestety konieczny jest dość specyficzny zasilacz. Mam to przetrenowane (pewnie jeszcze lepiej temat ma rozpoznany kolega ahaja). Dwu-trzy stopniowa filtracja bierna zasilania opampów to nie przesada. Dławiki w każdym z napięć i w masie! Na ortofonowskich (typu MC10, MC15) wkładkach to słychać od pierwszego wejrzenia. Dodatkowo układ dopasowującu impedancję wejściową - powinno być podobnie jak dla wkładek MC (R = 7-150ohm). Za trafem w zależności od przekładni uzyskujemy podobną impedancję. Obawiam się, że pojemności międzyuzwojeniowe trafa będą odgrywać niebagatelną rolę.
Własnie walczę z nowym trafkiem z pierwotnym 10zw 0,6mm i z grubszym wtórnym - 0,1mm. Ponieważ pre jest przystosowane do stosunkowo dużego wzmocnienia i niskiej impedancji we, to chyba skończę na przekładni 1: 10 - nie mam cierpliwości do nawijania na toroidzie.

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
16-04-2008, 17:37
Sprawdzałeś DC na wejściu bez podłączonego trafa - może problem leży jednak w zasilaniu pre??
Pociągnąłeś masę pre pod obudowę mic (z pominięciem trafa?). Tak tylko gdybam, ale 14V - to nieprawdopodobne - musi być coś z układem pre.

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
17-04-2008, 11:49
Nie pamiętam już gdzie, ale gdzieś wyczytałem, że warto masę pociągnąć z uzwojenia pierwotnego - i to z odczepu (środkowego?), czyli, że pierwotne powinno być sekcjonowane. Miało to być warunkiem poprawnej pracy układu z transformatorkiem.

rekin

  • 147 / 5922
  • Aktywny użytkownik
18-04-2008, 01:58
Nie wiem co może być przyczyną?
Mnie udało się nawinąć jedno trafko. 4 sekcje wtórnego po 55zw. (połączę je szeregowo) i dwie pierwotnego po 4zw. (również szeregowo, a wyprowadzony środek połączę z obudową mikrofonu). Zrobi się z tego układzik quasisymetryczny dla strony pierwotnej (mam nadzieję)?
Mikrofon jest jeszcze w powijakach, więc pewnie spróbuję przetestować to trafko na jednym kanale gramofonu jeko step-up i podłączę do pre MM. Pewnie będzie kiszka, ale spróbować nie zawadzi.