Audiohobby.pl

Najpiękniejsze koncerty skrzypcowe

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
24-10-2011, 14:24
Jakie są wasze ulubione koncerty skrzypcowe ?

Moje typy to :

 1. D. Szostakowicz – I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77

 2. Max Bruch, Violin concerto g minor op 26. 3rd movement

(Max czy od niego wziąłeś swój nick ?)

 3. J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

( po konkursie Wieniawskiego)

Dudeck

  • 5101 / 5868
  • Ekspert
25-10-2011, 01:35
Często słucham Mozarta i jego nr 3 .




marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
26-10-2011, 11:05

Do moich ulubionych należy koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza


Max

  • 2204 / 5397
  • Ekspert
29-10-2011, 00:06
No tak, koncerty skrzypcowe. Wystarczy spojrzec na mój awatar i stanie sie jasne, ze... nie są mi obojętne :-)

Więc tak. Oczywiscie mój najdroższy Szymanowski i oba koncerty. Oba cudowne, drugi oparty na motywach folkloru Podhalańskiego. W obudwu palce maczał Paweł Kochański (kadencje), którego autografem wraz z cytatem muzycznym (z koncertu skrzypcowego Beethovena !) dysponuje.

Jesli Polacy, to koncerty Grażynki Bacewicz. Rewelacyjne ! Nr 3, to jakby ostatni koncert Szymanowskiego... Po pierwszym przesłuchaniu bylem zdumiony i... zażenowany, ze mozna pisac muzyke, będąc do tego stopnia pod wpływem innego kompozytora. Dzis po prostu bardzo kocham ten koncert i nie przeszkadza mi, ze slychac tam muzyke Karola.
Na dwóch plytach CHANDOSu (Okiestra Polskiego Radia/Łukasz Borowicz/Joanna Kukowicz) mamy wszystkie 7 koncertów. Gorąco polecam !

Krzysztofa Pendereckiego koncerty. Nr 1 - wspanialy, mam stare nagranie Muzy, Polskich Nagrań - (NOSPR pod Witem/Kulka), a na plycie jest jeszcze cudowna Symfonia Wigilijna. Polecam wszystkim, ktorzy twierdza, ze muzyki Krzyśka słuchac sie nie da. Mało, ze sie da - słuchac nalezy !

Obydwa koncerty Wieniawskiego. Ilez ja sie ich biedny nasłuchalem w trakcie sprzetowych odsłuchów. Sprzęt odsłuchow nie wart - koncerty jak najbardziej :)
Oczywiscie Karłowicz z koncertem A-dur. Bardzo go lubie i cenie na równi z koncertami Wieniawskiego.

I dalej:
Czajkowskiego D-dur. Piekny, romantyczny koncert. Odkrylem niedawno, szybko polubilem.
Szostakowicza, koncerty oba genialne. Pierwszy to rewelacja, jeden z moich ulubionych.
Prokofiewa koncerty, bardzo dobre. W słabym wykonaniu - kaszana. W znakomitym - znakomite. Mam jakąś wersje Orkiestry Radia Luxemburg - nie da sie słuchac. Zato Perlman z BBC Orch. pod Rozhdestvenskim - swietne.

Strawinskiego koncert rewelacyjny. Mam na plycie razem z genialnym koncertem Albana Berga (DG -NYP Orch/Mehta/Perlman)

Wolfi Mozart. No bylbym zapomnial. Przeciez całą piątkę, wraz z nieskończenie piękną Sinfonią Concertante, zabieram ze sobą na wszystkie wyjazdy odsłuchowe. (DG - Orchetra Mozart/Abbado/Carmignola).

Z tych mniej istotnych w kolekcji:
Philip Glass i jego koncercik. W konwencji minimalistycznej. Łatwy/mało wyszukany/nie bardzo ciekawy.
Elgara B-moll - nic szczególnego.
Mendelssohna i Brucha - takie sobie koncerciki. (Nie Marcow, nie od Brucha ksywka...:-)

Pewnie o czyms zapomnialem, ale juz nie mam sily pisac ;-)

Max

  • 2204 / 5397
  • Ekspert
29-10-2011, 00:37
Juz chyba wczesniej wklejalem. Ale co tam, teraz w odpowiednim wątku:
Autograf z mojej kolekcji, jednego z najlepszych polskich przedwojennych skrzypków, ucznia słynnego Emila Młynarskiego (ojca Neli, zony Artura Rubinsteina), przyjaciela Szymanowskiego i Rubinsteina: Pawełka Kochańskiego.

Na zdjeciu: Szymanowski, Kochański, Fitelberg

marcow

  • 1045 / 5356
  • Ekspert
29-10-2011, 19:26
Anne-Sophie Mutter – Modern
Na tej płycie jest sporo ciekawego skrzypcowego grania.
Niektóre utwory zostały napisane specjalnie dla niej

http://www.youtube.com/watch?v=h0LtE3qqPb

http://boxset.ru/anne-sophie-mutter-modern-3-cd-box-set-ape/