Audiohobby.pl

Soha 2 vs GainClone- czyli o tym jak lampa spotyka op-amp...

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
01-06-2009, 20:31
"Musimy jeszcze zwrócic uwage na tor do którego były podłączone słuchawki , nie jest to niestety za bardzo dobry. Moze z innymi komponentami ,lepszymi słuchawki ukazały co potrafią ." Zdaje  sobie  z  tego  sprawę.

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
01-06-2009, 21:11
krisio06, wypożycz   7520 z stage 3 jesli juz istnieje  i posłuchaj , majkel  też  ma combo  DAC&wzmacniacz może  wypożyczy do posłuchania lub napisze  jak gra  z RS 1   ,  RS 1 są  od Bartka
 

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
01-06-2009, 21:23
Nie mam combo w wersji na wynos, ale słuchałem SOHA II z GS1000 i RS1 z moim DACem, a lampki były Tesli. Grało to całkiem nieźle, Grado__fanowi się podobało z czasem coraz bardziej. Do porównania miałem Moonlighta sprzed wersji SL, i grał od SOHA II bardziej spójnie, dając lepsze wrażenie obcowania z żywą muzyką, a nie jedynie z odtworzeniem. Dźwięk był minimalnie bardziej nasycony, więc można powiedzieć, że na średnicy różnica była najmniejsza, a na sopranie największa, który robił wrażenie, jakby się nieco rozkładał na niezależne komponenty i tracił trochę koherencji. Znowu bas SOHA II taki był wyokrąglony lekko ze skróconym wybrzmieniem, przez co nieco jednostajny, choć nie dudniący ani w żaden sposób uciążliwy. Taki wzmacniacz na czwórkę z plusem za prezentację raczej przyjemną, tyle że nie wyrafinowaną. Przypominam, iż piszemy o podstawowej lampce i nie biżuteryjnych pozostałych częściach.

krisio06

  • 346 / 5731
  • Zaawansowany użytkownik
01-06-2009, 22:26
Dokładnie. Myślę, że same lampy obniżały wtedy możliwości Sohy 2 o 2 klasy. To co jeszcze obiżało ogólny poziom to kondensatory, które ( jak ktoś obcuje trochę z DIY to z boleśnie tego doświadczył ) potrafią zmienić brzmienie o 180 stopni. Więc jeżeli x500 zaserwowałby wtedy Sohę z lampami pokroju E88CC Siemens CCa lub Mullardy ECC88 i porządniejszymi kondensatorami foliowymi/polipropylenowymi i elektrolitami, myślę, że wtedy Soha mogłaby podjąć walkę "łeb w łeb" z twoim wzmacniaczem :) Przecież w nim też każdy komponent nie znalazł się przez przypadek :)

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
01-06-2009, 22:51
z wypowiedzi  x500  w  tym temacie  "Sama soha2 ( glupia nazwa ) , zagrala moim zdaniem na poziomie Cayin ha-1a . Tylko mikro niuanse roznily oba wzmaki , raz na plus , raz na minus ."

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
01-06-2009, 22:58
Przy odpowiednio złośliwym źródle Moonlight mógłby przegrać ze względu na większą przeźroczystość i zebranie gromów za ujawnianie zakusów źródła. Najbardziej daje po uszach, gdy wyższa średnica i sopran są nieuczesane, a ta SOHA II, którą miałem, rozciapuje górę jak kotleta, i nic nie kaleczy uszu. Dlatego ja zawsze wolę bezpośrednie porównania od wspomnień. Inna sprawa, jak poziom jest już na prawdę satysfakcjonujący, i po co iść dalej zamiast słuchać muzyki. Ja lubię SOHA II za fajny schemat, w miarę prosty, a łączący kilka pozytywnych cech - wejście na lampie, wyjście w klasie A, sprzężenie stałoprądowe przy niskiej impedancji wyjściowej. Czyli mocno i z małymi zniekształceniami. Gdybym miał przemyśleć od nowa jej koncepcję, to bym kombinował jak się pozbyć globalnego sprzężenia zwrotnego.

krisio06

  • 346 / 5731
  • Zaawansowany użytkownik
01-06-2009, 23:00
Cayina ma jego brat, który słucha go na K701. Z rozmowy z x500 wynikało, że minimalnie lepiej zgrywa się z nimi. Stwierdził też, że HA-1A nie jest warty swojej ceny. Według jego opinii Soha 2 na dobrych częściach i lampach byłaby lepsza od Cayina.
Osobiście czekam aż x500 złoży kolejną Sohę 2, na RCA Clear Top 12AU7. Bardzo jestem ciekaw w jakim stopniu będzie się różnić od Sohy 2, którą słuchałem 2 miesiące temu. :)

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
01-06-2009, 23:31
majkel@"jak poziom jest już na prawdę satysfakcjonujący, i po co iść dalej zamiast słuchać muzyki." :)  ,ja  na  razie  słucham  muzyki  ale  jak to  w  życiu dalej gonimy króliczka ,    a   x500 składa  już tą kolejną  Sohe II   ? może pożyczy Piotrowi do  posłuchania :)

x500

  • 461 / 5881
  • Zaawansowany użytkownik
04-06-2009, 18:38
Ja juz ta druga soha2 dawno zlozylem tylko czekam od kilku(nastu) tygodni na obudowe . Niestety to zamowienie porusza sie cholernie wolno .
Tymczasowo podpialem trafo IE 2x15V ( czekam na toroid od Lachowskiego ) . Reszta elementow bardzo wysokiej jakosci , tzw audiofilskie kondensatory panasonica , rezystory dale , lampy o ktorych wspomnial Kriso06 , znacznie lepsze kondensatory w sygnale . Dzwiek w barwie jest bardziej zroznicowany niz przy poprzednim egxemplarzu na tanich komponentach i lampach ecc88 tesli , idealne nie rozmyte w zadnym stopniu wysokie tony ( o ile wogole mozna mowic o rozmyciu nawet w pierwszym egzemplarzu ) , dynamika i rozmach dzwieku na rownie wysokim poziomie co w pierwszej \'\'sosze\'\' , bas mikroskopijnie miekczejszy ale nadal tak samo sprezysty i silny . Przestrzennosc nieco lepsza lecz juz w pierwszej soha2 uznalem ja za wybitna .
 To co odroznia egzemplarz na lepszych komponentach to przede wszystkim znakomicie poukladane i krystaliczne wysokie tony oraz zroznicowanie barw i odroznienie po glosach wieku wokalistek np: Whitney Houston - inna artykulacja z jej pierwszych plyt w porownaniu do ostatnich jej krazkow . Podobnie Tina Turner - no czuc ze sie zestarzala ... :-(
W moim mniemaniu pierwsza soha2 ktora zlozylem grala bardzo dobrze ,( osoba ktora ja ode mnie nabyla po zmianie lamp rowniez okreslila dzwiek jako poprawiony w stosunku do ecc88 ) , egzemplarz numer dwa gra rownie gladko i dodatkowo wyraznie lepiej jesli chodzi o wysokie i przestrzen .
Poprosilem o opinie brata ktory jest raczej melomanem niz audiofilem i on rowniez wskazal na soha2 jako model lepszy od .... uwaga  - Cayin\'a ha-1a . Wzmaki graly na kablach vdh the first i  z CD CDP779ES . Sluchawki to dt880pro , akg k701 , grado sr60 , grado sr60i . Posunelismy sie do tego ktore sluchawki graja lepiej na ktorym wzmaku . Zgodnie stwierdzilismy ze oba grado ( ktore wlasciwie sie roznia jedynie wykonczeniem ) zagraly niemalze identycznie na obu wzmakach . Akg i beyerdynamic zagraly minimalnie lepiej z soha2 jesli chodzi o dynamike i przestrzen natomiast w kwestii barwy i nasycenia srednicy k701 lepiej zgraly sie z cayinem a dt880pro z soha . Bas we wszystkich przypadkach byl mocniejszy i bardziej zroznicowany  w zestawieniu z soha2 .
Tyle faktow na sucho .
O ile pamietam to pierwszym ktory chcial posluchac mego wzmaka byl Fallow wiec gdy upchne juz wszystko w puszke to mu podesle do posluchania , oczywiscie jesli nadal jest chetny i jesli to na pewno on chcial bo juz pewnosci nie mam .




------------------------------------------------------------
Na dzien dobry , dobry wieczor , mis pluszowy spiewa Wam ... ;)
Jak z Technicsa w prosty sposob Accuphase zrobil sam ... ;)

x500

  • 461 / 5881
  • Zaawansowany użytkownik
04-06-2009, 18:49
Alghar , co do podeslania soha2 ( kto wymyslil ta kretynska nazwe ?! ;-) ) do p.Piotra to latwo Ci pisac a przeciez czlowiek ma i swoje sprawy i swoj czas i lepszy sprzet i poprostu moze mu sie nie chciec itp itd . Oczywiscie chetnie udostepnie mu wzmak ale moze warto go najpierw spytac - czy chce .
Wiadomo ze kazdy jest glodny jego opinii gdyz pisze niezwykle obrazowo i barwnie . Problem w tym ze gdyby kazdy z DIYowcow podsylal mu swoj wyrob to facet by sie w koncu wnerwil . I wcale bym sie mu nie dziwil . Uszanuj y wiec jego spokoj . Jesli natomiast p.Piotr wyrazi chec posluchania soha2 to podesle mu go w terminie jaki jemu bedzie odpowiadal i tyle . Kropka . Najpierw jednak musze upchnac to w obudowe . Przydalaby sie tez dobra sieciowka a takiej nie mam ( kabel od kompa ) .

------------------------------------------------------------
Na dzien dobry , dobry wieczor , mis pluszowy spiewa Wam ... ;)
Jak z Technicsa w prosty sposob Accuphase zrobil sam ... ;)

fallow

  • 6457 / 5872
  • Ekspert
05-06-2009, 09:16
Tak X500, jasne ze dalej chce :)) Bardzo chetnie go chwile potestuje i poslucham. Bede mogl odniesc do swojego Woo2.

BTW. Lampy Tesli sa rzeczywiscie po prostu bardzo slabe. Dla RCA takze rebrandowalo swoje lampy bardzo wiele roznych fabryk wiec najlepiej sprawdzac po kodach jaki rzeczywiscie jest producent.

Moim zdaniem - jezeli to juz ma byc egzemplarz na audioswirskich czesciach to i lampy przydalyby sie klasowe - mam na mysli np. Telefunkeny, Siemensy, Amperexy, Mullardy lub cos w ten desen, po prostu jakis szlagierek :)

Cena takich lamp pewnie moze wyniesc pol ceny samego wzmacniacza a "wypasow" takze wiecej, ale przydaloby sie takie miec - by po prostu zobaczyc do czego mozna dojsc zmieniajac owe lampy.

Jako, ze zmieniles ECC88 na ECC82 z tego co wyczytalem to nie bede mogl podmienic podczas testow lamp na Mullardy ktorych uzywam w Woo, gdyz on pracuje na driverach ECC88.

Gdyby co mam obecnie drivery ECC88 Mullarda, Philipsy 6922. Lampy mocy 5998 TungSola, 6080 Telefunkena, 6AS7GA General Electric oraz prostowniki EZ80 Amperexa, Telefunkena oraz 6VG ISM.

fallow

  • 6457 / 5872
  • Ekspert
05-06-2009, 09:22
BTW. Dlaczego rezygnujesz z ECC88 na rzecz ECC82 ? :) ECC82 ma o polowe slabszy gain niz ECC88. Rozumialbym przejscie na ECC83 :)

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
05-06-2009, 09:34
No proszę, czyli dało się poprawić to, co mówiłem, że mogłoby być lepsze, a odniesienie na forum mp3store robiłem do uznanych konstrukcji za kilka(naście) tys. zł, nie licząc mojego słuchawkowego artefaktu w postaci Moonlighta, który służył do bezpośredniego porównania.

Czekam na porównanie transformatorów EI oraz toroida, bo ja sobie takie robię od kilku dni i jestem ciekawy spostrzeżeń. :)

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
05-06-2009, 10:43
Do  Sohy 2  z  tego  co  się  orientuje  można  wkładać  lampy :
Lampy z napieciem zazenia 6,3V - ECC88 , E88CC , 6922 i pochodne

Lampy z napieciem zazenia 12,6V - ECC81, ECC82, ECC83, E81CC, ECC801,12AT7, 12AU7, 12AX7 i pochodne. Wystarczy zmienic  zworke na płytce .

alghar

  • 639 / 5614
  • Ekspert
05-06-2009, 10:45
Więcej  o  Soha 2:   http://soha2.republika.pl/