Audiohobby.pl

Sprzęt słuchawkowy - wątek dla początkujących

npl

  • 246 / 5903
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 13:11
warto posłuchać jednego z drugim. inaczej może być wtopa.

Rafaell

  • 5033 / 5902
  • Ekspert
29-03-2008, 13:17
>> intuos, 2008-03-29 12:41:05
>generalnie kazdy patrzy na pewne zagadnienia inaczej przetworniki dynamiczne maja jeden problem- nie liniowosc >pola magnetycznego po ktorej przesuwa sie cewka ale to juz zaganienie na inne rozmowy, ale jest to powod dla >ktorego dynamiki brzmia inaczej , porpostu inaczej niz elektrostaty , isodynamiki czy orthodynamiki

No właśnie zapomniałeś dodać że elektrostaty , isodynamiki czy orthodynamiki obarczone są wada budowy z racji że membrana jest płaska jak deska dżwięk do membrany bembenka w uchu nie dochodzi w jednej fazie, najpierw jego początek dochodzi ze środka membrany a później z zewnętrznych części  membrany następuje pewne rozmycie co wyczuwamy jako duży plan słyszalny także w pionie, jest to miłe zjawisko które chwalisz ale dalej to nie ma nic wspólnego z realizmem przekazu. Jak wyjdą elektrostaty o sferycznej membranie mającej oś koncentracji dokładnie na błonie bembenkowej to daj znać.
 
Rafaell

intuos

  • 1003 / 5905
  • Ekspert
29-03-2008, 14:35
clo ok:)
w kazdym razie jezeli jest z wawy albo blisko radze sie udac na odsluchy do grobel audio:) doswiadczenia nigdy za wiele.

rafaell

niestey nie masz racji
fale dochadzace do nas z otoczenia maj inna plaszczyzne niz te ze sluchawek dynamicznych gdzie membrana ma taki ksztalt jaki ma, z dynamicznych ze wzgledy na wielolukowosc membrany fala ma zupelnie inna soczewke , wielo rozproszona , natomiast planary maja fale poczatkowa podobna do tej ktora jest w srodowisku, czyli o zakrzywieniu niemal plaskim-duze uproszecznie, daltego palanry wywoluja taki efekt przestrzeni- poniewaz generowana fala jest podobna do tej ze srodowiska naturalnego, dlatego bas jest tak specyficzny ,w planarach-ma dobrym wzmaku moje yamaszki genruja bas glosnikowy, nie chodzi tu o potege , tylko jakby o jakosc i wielobarwnosc, ale na tym koncze swoje ze tak powiem punkty widzenia:)
zbyt duzo przewerotowalem literatury i opisow patentow planarow by wchodzic teraz w zbyt krotkie i malo mowiace dyskujse, interesowalem sie tym od dawna wiec czytalem wiedze fachowa. A co do nieliniwosci pola w dynamikach- zuplenie inaczej ono pracuje dla membrany niz planarach dlatego dynamiki generalnie sa skazane na wade wrodzoną:)
Ale ... o gustach sie nie rozmawia ,wiec to jak sie maja szczegoly techniczne do naszych odczuc zostawie w spokoju.


Pozdrawiam

Rafaell

  • 5033 / 5902
  • Ekspert
29-03-2008, 15:09
>> intuos, 2008-03-29 14:35:58
>rafaell niestey nie masz racji fale dochadzace do nas z otoczenia maj inna plaszczyzne niz te ze sluchawek >dynamicznych gdzie membrana ma taki ksztalt jaki ma

Nic o słuchawkach dynamicznych nie pisałem nie wkładaj mi swoich słów w moje usta, jeszcze raz piszę jak w elektrostato-podobnych słuchawkach membrana będzie miała kształt podobny do czaszy anteny satelitarnej o ognisku skupionym na błonie bębenkowej to mnie o tym poinformuj.
Zapomniałeś dodać że słuchawki te są typu zamkniętego i następuje masa odbić tej płaskiej fali i robi się kaszana (czy zetknołeś się zelektrostatami o budowie korpusu np. jak w AKG K-1000 lub Sony F-1?). Już Cię wyprzedzę chodzi mi cały czas o uzyskanie wzorca a nie która sroczka ma piękniejszy ogon. Podobają mi się zarówno elektrostaty,Ortho jaki dynamiczne i wszelkie inne wynalazki ale wszystkie na razie są garbate-zrozumiałeś wypowiedź ?

Pozdrawiam

Rafaell

pastwa

  • 3815 / 5905
  • Ekspert
29-03-2008, 15:34
Clo2,

Ten Linnart musisz pamietac, ze gra dobrze dopiero z bardzo dobrymi/drogimi lampami (konstruktor/sprzedawca podpowie), wymienialem swego czasu korespondencje z osoba ktora nabyla Linnarta w wersji \'standardowej\' i byla mocno zawiedziona, a zawod ten plynal z tego, ze taniutki Holdegron gral niemal tak samo. Stryjecki dostal bardzo przyzwoite Siemensy (500PLN para, jak mnie pamiec nie myli) na test Linnarta dla Hi-Fi i M stad pewnie tez bardzo dobre noty u niego...

holy

  • 114 / 5908
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 15:50
pastwa

  tak,to prawda, rozmawiałem telefonicznie z konstruktorem, gdy byłem na etapie poszukiwań wzmacniacza i zdecydowanie polecał lepsze lampy, których koszt był bardzo znaczący w ogólnej cenie, ale o jakich wtedy mówił, już nie pamiętam

 

intuos

  • 1003 / 5905
  • Ekspert
29-03-2008, 16:08
a  tak na marginesie

sluchal ktos zestawu staxa sr001?
chce nabyc cos takiego by w drodze do pracy sie relaksowac
z gory dziekuje za recenzje

folab

  • 297 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2008, 17:35
Linnart to hybryda lampy mają wpływ ale czy zasadniczy ? Standartowo są Pchilpsy SQ i to grało ładnie ,gdyby to była czysta lampa to rozumiem ale hybryda ? Mogę się mylić oczywiście.

folab

  • 297 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2008, 17:38
Kumpel dzis mi powiedział że słyszał grado 125 i według niego deklasują dowolne Senki i Beyery ,ktoś się wypowie ?

JUREK

  • 203 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 18:45
clo 2

intuos napisał: "osobiscie wolalem duuuzo bardziej rs2 niz 325"

Zgadzam się z tym powyższym ale tylko w tym kontekście, że rs2 to wyższy w hierarchii model podobnie jak rs1 a jeszcze wyższy czy raczej najwyższy w GRADO jest gs 1000 i dlatego jeżeli można to trzeba od razu celować w najwyższą półkę co jest bardzo bolesne dla portfela :-). Ponieważ ja w sumie też jestem początkującym słuchawkowcem więc postanowiłem zainwestować w niższe modele i we wszystkie najwyższe po to z jednej strony by samemu się przekonać co dla mnie najlepsze i czy różnica między topem i też znakomitymi ale nieco niżej shierarchizowanymi słuchawkami jest grzechu warta. Mam hd 600 i sr 325i a za kilka dni będę miał GRADO GS 1000 i na tym poziomie mam zamiar zostać dosyć długo a przynajmniej do momentu gdy je wszystkie na wszystkie sposoby osłucham, potem pobawię się kablami, lampami i może kondycjonerami i listwami sieciowymi a na koniec kupię ULTRASONY EDITION 9 i znowu pozostanę z nimi bardzo długo by w końcu wylądować na jakimś najwyższym modelu STAXA jaki będzie w danym momencie a potem.....:-) .......potem to już tyle czasu upłynie, że pewnie przeprowadzę się do jakiegoś domu wolnostojącego i uzupełnię to wszystko o sprzęt zewnętrzny czyli "masakrujący otoczenie".....tak więc w ostatniej dekadzie mojego życia na ziemi jeżeli natura się nie zbuntuje -czytaj nie ogłuchnę" może  wtedy się stanę audiofielm fachowcem :-)

Tak jak obiecałem clo2 napiszę za jakiś czas jak to jest w systemie LINNART - HD 600 oraz LINNART- GRADO SR 325i  oraz LINNART - GRADO GS 1000. Clo2 napisałeś, że ze 2 tygodnie dostaniesz LINNARTA więc do tego czasu Ci to opiszę z wyjątkiem GRADO GS 1000 bo razem z wygrzaniem to pewnie o nich w systemie z linnartem będem mógł coś powiedzieć nie wcześniej jak za 2 miesiące.

pozdrawiam

JUREK

JUREK

  • 203 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 18:51

w systemie z linnartem będem mógł coś powiedzieć nie wcześniej jak za 2 miesiące

SORRY co za analfabeta ze mnie "będem" miało być "będę" oczywiście
JUREK

pastwa

  • 3815 / 5905
  • Ekspert
29-03-2008, 19:28
Wydaje mi sie ze w tej swojej wedrowce przez sluchawkowy swiat zapomniales Jurku o jednej sprawie,ktora pewnie wyjdzie sama nieco pozniej, a mianowicie o zmianie wzmacniacza na lepszy albo upgradzie Linnarta do wersji najwyzszej za owe 10k, inaczej cale to porownywanie topowych (a zwlaszcza i tych nizszych) modeli moze Ci zwyczajnie nie wyjsc tak jak nalezy i wielu istotnych niuansow nie wylowisz...wcale nie mniej prawdopodobne jest tez to, ze zatrzymasz sie na danym modelu sluchawek, a reszte zycia spedzisz na testowaniu roznych wzmacniaczy.

ps. ja tez kiedys mialem taki plan jak Ty,ale mi kompletnie przeszlo, wole teraz zdecydowanie sluchac muzyki, tak czy owak powodzenia :"))

JUREK

  • 203 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 19:29
clo2

folab napisał "Linnart to hybryda lampy mają wpływ ale czy zasadniczy ? Standartowo są Pchilpsy SQ i to grało ładnie ,gdyby to była czysta lampa to rozumiem ale hybryda ? Mogę się mylić oczywiście"

No właśnie to pewnie jest prawda, nie wiem clo2 jakiego LINNARTA zamówiłeś bo ja mam ten model za 3000 pln z tymi lepszymi lampami
JUREK

pastwa

  • 3815 / 5905
  • Ekspert
29-03-2008, 19:33
Jurek, model za 3000 ma lepsza/ladniejsza obudowe i zdaje sie,ze  niczym wiecej sie nie rozni od wersji podstawowej za 1300..za lampy trzeba bulic ekstra :"))

JUREK

  • 203 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-03-2008, 19:38
pastwa

Zgadzam się z Tobą w 100%, tak to powinno wyglądać i pewnie tak będzie...nawet nie twierdzę, ze LINNART będzie wieczny w  moim systemie....no ale od czegoś musiałem zacząć....szczerze mówiąc ktoś na jakimś forum napisał, ze dopiero spadek w dół często pokazuje jak fajnie było na topie...przetestowałem to na samochodach, w pewnym momencie zycia dotarłem do topu i potem bardzo szybko się przyzwyczaiłem aż w końcu stwierdziłem: no fajnie ale to kupa blachy i za taką ogromną kasę...z pewnych przyczyn odstawiłem to auto tylko na tydzień jeżdżąc bardzo dobrym ale o klasę niższym i......mała różnica .....po tygodniu wsiadłem do tego topowego i.....szok...miód, poezja, orgazm, niebo....no tak ale to poza tematem:-)
JUREK