Audiohobby.pl

Wzmacniacz słuchawkowy - idea

sandacz

  • 268 / 4354
  • Zaawansowany użytkownik
25-03-2013, 09:26
Od 10 dni mam Graham Slee Solo (ze zwykłym zasilaczem). Przez ten czas zostawiałem wzmak grający z kupionymi niedawno SR-225i po ok. 10 godzin dziennie ciągłego sygnału. W przypadku SR-80 zwyczajnie nie słyszę różnicy między Arcamem a Grahamem (niestety nie mam przejściówki, by tak samo porównać 225).
O co chodzi?
Czy ja jestem głuchy? Odpada chyba kwestia małej liczby godzin grania, gdyż jakąkolwiek różnice, jak się domyślam, powinno być słychać od razu. To co czytam w recenzjach przeróżnych wzmacniaczy, w tym Solo, o tych "nowych smaczkach", "większej przestrzeni", "bardziej kontrolowanym basie" etc. - to dla mnie jakiś kosmos. Czy w całej tej zabawie chodzi o to, by wytężać słuch do granic swoich fizycznych możliwości, aby wyłapać jakąś śladową różnicę? Czy aby autosugestia nie gra tu pierwszych skrzypiec? - dziurka w źródle to "ta zła" i za chwilę przepinamy do "tej dobrej" we wzmaku słuchawkowym...
Jestem poirytowany, by nie powiedzieć: sfrustrowany. Proszę o jakieś pocieszenie lub utwierdzenie we frustracji. Cokolwiek.
SunDutch

-Pawel-

  • 4724 / 5505
  • Ekspert
25-03-2013, 09:41
Nie każdy wzmacniacz jest dobry do każdych słuchawek ;) Akurat Graham za mocnym kompanem do Grado nie jest z tego co wiem, stąd marginalna, bądź żadna różnica.

Pod te słuchawki polecałbym coś co ma minimum te 800mW na kanał, albo mocny tranzystor(klon BCL, Matrix), albo dobrą hybrydę (Soha II, Little Dot I+). Graham może się z nimi totalnie nie zgrywać, stąd Twoje odczucia. Btw do wszystkich Grado najlepszy jest PS Audio GHCA i to nie tylko moja opinia, z tym wzmacniaczem te słuchawki dostają nowego życia ;)

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
25-03-2013, 09:47
Jakimi kablami podłączasz tego Grahama? To też ma znaczenie, pomijając fakt, iż w ofercie Grado słuchawki dobrze różnicujące sprzęt zaczynają się od modelu SR325is w górę. Kiedyś miałem takie zdanie o SR225, że zamiast nich lepiej kupić SR60 i zmienić pady, będzie praktycznie to samo sporo taniej, natomiast SR325is to już taki "wstęp do hi-endu". :) Poza tym nie zamierzam bronić GSS, bo np. jeden gość z Holandii przesiadł się na tańszą konstrukcję uważaną za kompatybilną z Grado, co opisał na head-fi, chociaż on akurat używa AKG K 701.

Cypis

  • 2479 / 5039
  • Ekspert
25-03-2013, 10:04
>> sandacz, 2013-03-25 09:26:37
>> Proszę o jakieś pocieszenie lub utwierdzenie we frustracji. Cokolwiek.

Mam tak samo w większości przypadków. Widocznie są ludzie z progiem percepcji dużo wyższym niż nasz. Zaakceptowałem ten fakt i zacząłem słuchać muzyki a nie sprzętu. Takie podejście pozwala mi czytywać audiofilskie opisy z dystansem i niejednokrotnie z lekkim rozbawieniem.

Popatrz na to też z innej strony. Nie musimy wydawać horrendalnych kwot by się uszczęśliwić audiofilsko :)  "Szklanka do polowy pełna!" Może w zamian za tępotę słuchu mamy jakieś inne zalety. Np. jesteśmy bardziej przystojni niż większość złotouchych. ;)

A słuchawki dobieram wg następującego klucza: równa charka + wygoda. Pozostałe części toru, czyli wzmacniacz, CD, kable, prąd w gniazdku wg: ergonomia + dobre samopoczucie. Zacząłem nawet używać w przenośnym grajku, o zgrozo, equalizera!

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

sandacz

  • 268 / 4354
  • Zaawansowany użytkownik
25-03-2013, 10:33
Majkel, używam WireWorld Solstice 6.
Cypis, jednak z jakiegoś powodu obaj jesteśmy na tym forum - forum o dźwięku, sprzęcie, nie muzyce...
Paweł, dzięki za konkretne rady, prawdopodobnie zwrócę GSS ( o ile nie jest za późno) i... z braku cierpliwości zapewne pozostanę przy dziurce w Arcam Solo Mini (przynajmniej na jakiś czas).
SunDutch

Cypis

  • 2479 / 5039
  • Ekspert
25-03-2013, 11:02
>> sandacz, 2013-03-25 10:33:52
>> Cypis, jednak z jakiegoś powodu obaj jesteśmy na tym forum - forum o dźwięku, sprzęcie, nie muzyce...

Oczywiście. Bo jest klika elementów toru, które mają wpływ na granie (czyt. słyszę różnice) oraz zdecydowanie większą ich ilość które nie mają dla mnie (z uwagi na audiofilską głuchotę albo jak wolisz mniejsza podatność na sugestie) żadnego znaczenia.

W tym kontekście w moim kręgu zainteresowań leży właściwie tylko jedna dziedzina - akustyka. Czyli przetworniki dźwięku i pomieszczenie. Na to drugie mam niewielki wpływ. Za to eksperymentuje z tym pierwszym. Poprawianie odsłuchu kiepskich kolumn, słuchawek poprzez zmianę kabla zasilającego, po prostu mnie nie interesuje. Za to chętnie czytuję o nowych słuchawkach i kolumnach DIY. Dość często (za często!) zmieniam jedne i drugie. Dlatego tu jestem.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

aallen

  • 651 / 5350
  • Ekspert
27-03-2013, 21:28
nie masz czym sie martwić. Ja różnicy lub znacznej różnicy lub też takiej której nie potrafię jednoznacznie opisać często nie słysze w 85% przypadków stąd wynika ta frustracja i zastanowienie jak niektórym grają kable, rodzaj gniazdka, inna lampa etc. Każdy ma inną percepcje i priorytety. Tym lepiej dla nas że teoretycznie nie musimy wydawać 15 tys na Staxa 009 żeby się uszczęśliwić, przynajmniej dźwiękowo

sandacz

  • 268 / 4354
  • Zaawansowany użytkownik
28-03-2013, 10:22
Dzięki za miłe słowa. Człowiek chciałby jednak wyciągnąć maksimum z tego nie-hi-end\'owego zestawu, dlatego oddałem Grahama i w drodze jest Matrix :-) Mój czwarty wzmacniacz. Jak mawia staropolskie przysłowie: do czterech razy sztuka... Kupię też przejściówkę, by porównać sr-225, a nie tylko 80, które sprzedam. A propos i trochę off-topic, Majkel, porównanie 225 z 60 jest lekką przesadą moim zdaniem. W porównaniu z 80-kami dźwięk przede wszystkim nabrał ciała, słychać także lepsze oddanie barwy (np. flet przestał być "jakąś piszczałką"). Mniemam więc, że jeszcze większy efekt byłby przy porównaniu sr-60 (jak dla mnie sr-80 są dużo lepsze od nich) i wątpię, czy zdjęcie gąbek tak wpłynęłoby konkretnie na oddanie barwy.  
SunDutch

walkman6

  • 333 / 5781
  • Zaawansowany użytkownik
28-03-2013, 10:58
Dla mnie już potężna różnica brzmienia jest pomiędzy 80 i 125, (w ramach charakteru Grado i audiofilskiej gradacji).

sandacz

  • 268 / 4354
  • Zaawansowany użytkownik
31-03-2013, 11:57
Doszedł Matrix i... pomocy. Pomijając fakt, że przy sr-80 różnicy oczywiście nie słyszę (porównanie na sr-225 będzie we wtorek), to sprzęt uległ chyba jakiemuś uszkodzeniu. Po ok. 10 godzinach grania (nie ciągłego), przerwie i ponownym włączeniu (Matrix ma wewnętrzny zasilacz) grał bardzo cichym i zniekształconym dźwiękiem. Pobawiłem się sprawdzoną metodą "wyłącz-włącz" i wrócił do normalnego grania. Dzisiaj, po nocnej przerwie, znowu to samo i nie pomaga "reset" ani pozostawienie na dłuższy czas bez sygnału. W instrukcji pisali, by nie umieszczać zbyt blisko innych źródeł ciepła; u mnie stał jakieś 7 cm od Arcama, ale to chyba nie grzech.
Jejku, dosyć mam tego techno-szajsu. Tyle co ja miałem przejść ze sprzętem audio, nie tylko wzmakami słuchawkowymi... Kolejne klocki "dumnie prezentujące się na regale" powinny pełnić rolę wyłącznie służebną wobec muzyki, a tymczasem bezczelnie wychodzą na pierwszy plan.
SunDutch

sandacz

  • 268 / 4354
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2013, 10:04
Eureka! Ciche granie było wtedy, gdy po ponownym włączeniu wzmaka i/lub CD, niewyłączona była opcja "mute" w CD. Wystarczyło wyłączyć, włączyć ponownie i wszystko OK.
We wtorek będę w salonie audio ze swoimi 225. Przetestować jeszcze dla świętego spokoju Heed CanAmp? Czy nie zawracać głowy sobie i sprzedawcy?
SunDutch

-Pawel-

  • 4724 / 5505
  • Ekspert
01-04-2013, 19:10
Zawsze jest warto posłuchać czegoś odmiennego, czasami nic to nie da, a innym razem możemy dojść do zaskakujących odkryć ;)

mar.s

  • 54 / 4526
  • Użytkownik
02-04-2013, 01:04
Heed nie warty uwagi moim zdaniem w Twoim przypadku. Mialem go kiedys i zmienilem wlasnie na Grahama Solo rowniez bez PSU1, gral pod kazdym wzgledem lepiej. Moze Heed troszke bardziej naturalny ale pod kazdym innym wzgledem Graham gora.

mar.s

  • 54 / 4526
  • Użytkownik
02-04-2013, 10:01
Mialo byc neutralny;)

jjurek

  • 2060 / 5831
  • Ekspert
02-04-2013, 13:52
Do Grado nie trzeba jakiś mocarnych wzmacniaczy. Dużo ważniejsza w tym przypadku jest barwa/ dociążenie dziwieku.

Dobrze dobrany opamp załatwia sprawę (dawno temu miałem Grado- najbardziej podobały mi się z OPA2604 lub NJM4556).

Tu dobra baza:
http://www.ebay.com/itm/Mini-headphone-amplifier-kit-for-4pcs-NE5532-SC-/190762837028?pt=UK_Sound_Vision_Amplifier_Parts&hash=item2c6a59e424