Audiohobby.pl

Audioton

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 09:29
Witam, przed chwilą próbowałem znaleźć sympatyczną stronkę. Niestety wyparowała. Trafiłem na ślad w dyskusji na ten temat, która odbyła się na serwisie Trioda.pl.
Jeśli prawdą jest, to co napisał user :

http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=21050

"MStaniszczak    
 Tytuł: Re: audioton.republika.pl
PostNapisane: Pn lis 07, 2011 4:04 pm

Ja rozmawiałem z jej autorem poprzez e-mail i wiem mniej więcej. M.in. obawa o GIODO, odpowiedzialność za ew. szkody poniesione przez konstruktora etc. Próbowałem go przekonać, zaoferowałem też za darmo hosting, pomoc w prowadzeniu, rozbudowie/modyfikacji serwisu, ale chyba się nie udało:-( "

Jedna z naprawdę wartościowych stronek, bez zadęcia. Jeśli ktoś z Was ma kontakt z autorem, proszę o przekazanie informacji, że w ramach Audiohobby znajdzie się możliwość stworzenia baneru/bloga oraz prowadzenie strony na serwerze Audiohobby. Jeśli problemem są jakieś dane osobowe zamieszczone na stronie to je usuniemy, a jeśli autor obawia się że kogoś kolokwialnie pisząc "prąd kopnie"to damy stosowne informacje na początku i końcu każdego artykułu, w stylu "Palenie zabija" :-)
Na stronie może być umieszczona informacja o konieczności posiadania uprawnień do 1KV itp.


Pozdrawiam

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 09:32
PS. w wątku z Triody znajduje się link do kopii strony ;-)

a_men

  • 746 / 5900
  • Ekspert
15-01-2012, 12:02
Co ma GIODO do Audiotonu? Skoro autorzy dobrowolnie przysyłają swoje artykuły i podpisują je? Nie znam sprawy, ale to dziwne.

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 12:18
a_men, ja nawet nie wiem co to jest GIODO (rozumiem, ze jakaś organizacja ochrony praw autorskich ?) i nie bardzo mnie to interesuje.
Z mojej strony propozycja otwarta, bo stronka Audiotonu uważam bardzo wartościowa, bez dłużyzn, konkretnie itp.
Nie było tam niczego poza informacjami ogólnie dostępnymi, ale było to w formie skondensowanej, łatwej do przyswojenia i podpartej konkretnymi przykładami.
Szkoda, ze autor zaprzestał działalności i tyle. Może zmieni zdanie :-)
W każdym razie zapraszam.

a_men

  • 746 / 5900
  • Ekspert
15-01-2012, 12:25
Boje o prawa autorskie, to bym jeszcze zrozumiał, ale GIODO to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. WTF?
Chociaż twraz to mnie nic nie zdziwi. Ludzie są dziwni. Znam przykład fotografa, który zrobił ludziom zdjęcia ślubne i nie wziął od nich pieniędzy w zamian za to, że umieści je na swojej stronie. Ochoczo się zgodzili, po czym za jakis czas pozwali go o bezprawne wykorzystanie wizerunku, bo umowa była ustna...

novitas

  • 114 / 5105
  • Aktywny użytkownik
15-01-2012, 15:55
Lancaster powinieneś zgłosić bazę danych osobowych przetwarzaną w serwisie audiohobby.pl do GIODO, zwłaszcza po stwierdzeniu że nawet nie wiesz i co chodzi.
http://giodo.gov.pl/530/id_art/2657/

==========================================================================
Ja bardzo przepraszam ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 16:33
I co to zgłoszenie niby ma dawać ? O jakie dane osobowe chodzi ? Z tego co zauważyłem nie ma tu niczyich danych tego typu. Kilka razy były interwencje w sprawie usunięcia czyichś danych - co tez było czynione.

W czym problem ?
Na audiotonie nie widziałem nawet adresu etc.

"każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie”. Cechą wyróżniającą zbiór danych od innego zestawu danych jest zatem struktura, czyli takie uporządkowanie, które daje możliwość wyszukania konkretnych danych według określonego kryterium."

Chcesz, szukaj struktury na audiohobby. Sugeruję tajne masońskie kody ;-)

novitas

  • 114 / 5105
  • Aktywny użytkownik
15-01-2012, 17:02
Jeżeli w adresie internetowym zarejestrowanym w bazie jest np. imię i nazwisko oraz domena np. firmowa to taki adres podlega ochronie tym samy musisz zarejestrować zbiór w GIODO. Trzeba pobrać ze strony GIODO formularz, wypełnić go i przesłać do GIODO. Sprawa zakończona. Jeżeli GIODO kiedyś namierzy ten serwis i nie będzie baza zarejestrowana de facto serwis nie będzie mógł działać w dotychczasowy sposób.
Nie możesz przecież wykluczyć że ktoś kto się zarejestruje będzie miał właśnie taką strukturę adresu e-mail. To tak w skrócie.



Ja bardzo przepraszam ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 17:13
"Jeżeli GIODO kiedyś namierzy ten serwis i nie będzie baza zarejestrowana de facto serwis nie będzie mógł działać w dotychczasowy sposób."

Trudno komentować urzędnicze mądrości.  Powiedzmy, ze jeśli będę mógł zadośćuczynić nie będzie problemu.
Jeśli nie to w jaki sposób będzie mógł działać serwis jeśli nie na dotychczasowych zasadach ?
Ktoś wklei adres mail ze specjalną strukturą i to spowoduje orgazm u jakiegoś urzędnika to go usunę (spokojnie, maila nie orgazm :-)) i po problemie. Po wskazaniu rzecz jasna bo szukać takich adresów ? Jakich w  sumie...tak z ciekawości ?

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 17:15
"Tylko będący zbiorem danych osobowych usystematyzowany zestaw danych powinien być zgłoszony do rejestracji"

Gdzie to się niby znajduje na audiohobby ?
Mówimy o danych osobowych.

novitas

  • 114 / 5105
  • Aktywny użytkownik
15-01-2012, 17:56
Stanowisko GIODO jest takie
jan.kowalski@onet.pl to nie są dane osobowe gdyż onet jest adresem ogólnodostępnym
jan.kowalski@firma.pl to już sa dane osobowe gdyż możesz taką osobę zidentyfikować jednoznacznie gdyż znasz jej imię nazwisko i miejsce gdzie może pracować.

Tyle wiem.

Ja bardzo przepraszam ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi

Sim1

  • 1829 / 5867
  • Ekspert
15-01-2012, 19:04
Jestem w pełni przekonany, że zbiór użytkowników audiohobby nie jest zbiorem danych osobowych.
Tu tylko nick i email (o ile dobrze pamiętam) są wymagane i żadna z nich raczej nie jest daną osobową typu Imię, Nazwisko, Data urodzenia, PESEL czy inne podobne niezmienne dane identyfikujące osobę.

Poza tym chyba jednak to forum podlegałby tak czy tak pod punkt 11 (http://www.giodo.gov.pl/530/id_art/2659/).


novitas

  • 114 / 5105
  • Aktywny użytkownik
15-01-2012, 20:19
Proponuję upewnić się w GIODO. Jak pisałem jakieś dwa lata temu GIODO uznało zbiór e-maili za dane które powinny podlegać ochronie jeżeli na ich podstawie możemy jednoznacznie zidentyfikować osobę. Czyli imię nazwisko domena (która może być adresem jakiejś firmy). Mając te dane możemy taką osobę zidentyfikować. Ostatecznie administrator nie musi nic zrobić, może również sprawdzić stan faktyczny, może wypełnić mały formularz i mieć święty spokój.

Ja bardzo przepraszam ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi

novitas

  • 114 / 5105
  • Aktywny użytkownik
15-01-2012, 20:42
Poniżej jest pytanie związane z rejestracją zbioru użytkowników newslettera (rejestracja w serwisie internetowym jest tożsama)

CZY NALEŻY ZGŁOSIĆ DO REJESTRACJI GENERALNEMU INSPEKTOROWI OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH ZBIÓR DANYCH OSÓB ZAMAWIAJĄCYCH USŁUGĘ NEWSLETTER?

Podmiot udostępniający:   Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację:   Małgorzata Kałużyńska-Jasak   2010-05-07
Wprowadził informację:   Rafał Kreusch   2010-05-11 14:41:33
Ostatnio modyfikował:    Rafał Kreusch   2010-05-11 14:43:36

Odpowiedź:
Tak, zbiór danych osób zamawiających za pośrednictwem strony internetowej wiadomości newsletter należy zgłosić do rejestracji GIODO.
Uzasadnienie:

Specyfiką Internetu jest to, że aby zamówić newsletter danego serwisu należy wpisać na jego stronie swój adres e-mail, który w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych stanowi dane osobowe. Osoby zainteresowane otrzymywaniem bezpłatnych treści redakcyjnych (newsletter) z założenia podają dobrowolnie swój adres e-mail w serwisie.

Pozyskane w ten sposób adresy e-mail stanowią zbiór danych osobowych, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zbiór danych rozumiany jest jako każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie.
Biorąc pod uwagę cel, dla którego dane osobowe są gromadzone oraz jego przeznaczenie, stwierdzić należy, że nie zachodzą w tym przypadku przesłanki wskazane w art. 43 ust. 1 ustawy, zwalniające z obowiązku zgłoszenia zbioru danych osobowych do rejestracji.
Zatem zbiór danych zawierający adresy e-mail osób, które chcą otrzymywać newsletter, należy zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO) do rejestracji.

Ja bardzo przepraszam ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi

lancaster

  • Gość
15-01-2012, 21:59
novitas, tyle że tutaj nikt nie gromadzi danych osobowych, nie ma zbioru danych zawierający adresy e-mail osób, które chcą otrzymywać newsletter itp. W ogóle nie ma żadnego klucza wyszukiwania.
Czy serwis na którym jedna osoba poda drugiej swojego maila jest zobowiązany do rejestracji w GIODO ?
A 10 osób ? 500 stron dyskusji na temat wykonania pieczeni rzymskiej, wymiana 5 maili i to jest baza danych w rozumieniu prawa ? Jeśli tak to przestaję się dziwić czemukolwiek w tym kraju :-)

Pozostaje kwestia (nad)interpretacji urzędnika. Świadcząca o jego (nad)inteligencji.
I tu życie dostarcza wielu przykładów. Fakt.

Niemniej ja nie widzę na ah żadnej bazy danych, ludzie rejestrują się najczęściej z prywatnych kont....na serwisie hobbystycznym rejestracja z konta firmowego....widzę tylko 2 możliwości : szef firmy i urzędnik :-)