Audiohobby.pl

Wzmacniacze słuchawkowe wysokiej klasy

whero2

  • 275 / 2065
  • Zaawansowany użytkownik
17-06-2022, 03:34
Witam

Szukam pomocy w doborze integry słuchawkowej (wzmacniacz+DAC) cena 5-8tys PLN.
Obecnie biorę pod uwagę Questyle twelve i Burson Conductor 3 Performance.
Czego warto jeszcze posłuchać przed zakupem?

Słuchawki AKG Q701 i Hifiman Sundara.

Oczekiwania na miarę wymienionej kwoty:

- dobra przestrzeń (zarówno na szerokość jak i na głębokość)
-dobre zróżnicowanie planów i instrumentów
- dobre wypełnienie dźwięku (chodzi o to by nie był suchy, chudy)
- dobra szczegółowość dżwięku
- ładnie rozciągnięta góra
-dobra dynamika
- muzykalność
-dobra jakość każdego elementu z osoba (biorę pod uwagę np. współpracę dac z innm wzmacniaczem itp)
wejście analogowe niekoniecznie, choć to plus

Jestem po przesłuchaniu Nuprime ALITA, ma wiele z tych cech ale występowały w nim przerwy w odtwarzaniu przez USB i już do nie posiadam

Z góry dziękuję
jest tego sporo i najlepiej byłoby odwiedzić meet'y i samemu wyrobić sobie opinię/pogadać o wrażeniach bezpośrednio z właścicielami... mógłbyś dopisać z czego aktualnie/wcześniej były pędzone i co chciałbyś zmienić/uzyskać?

tak na szybko jakbym miał doradzić coś do spróbowania to pewnie hifiman ef400 + jakiś inny wzmacniacz dla smaczku/kontrastu
« Ostatnia zmiana: 17-06-2022, 04:16 wysłana przez whero2 »

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
17-06-2022, 07:25
Ten Questyle to jest fajna opcja zdaje się, Karol chyba ma właśnie ten i nie narzeka. Mnie ciekawi Diablo z tych zabawek od IFI, fajna opcja do laptopa na małe biurko jeśli się chce po USB z PC i minimalistycznie. Nawet HiFiMany HE6 można wpiąć a jeszcze jest tryb turbo nawet, nie wiadomo po co :)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Karol

  • 2011 / 4329
  • Ekspert
17-06-2022, 09:02
Potwierdzam, mam Questyle CMA 12 Standard i nie narzekam. :)
Sam DAC oraz wzmacniacz słuchawkowy są bardzo dobre i wystarczające do napędzenia nawet tzw. trudnych słuchawek.
CMA 12 na pewno poradzi sobie ze słuchawkami, które posiadasz. Dodam, że jako preamp też sprawuje się bardzo dobrze.
Pisałem trochę o nim na naszym forum, przy rożnych okazjach. Możesz te wpisy wyszukać, jeżeli urządzenie Cie interesuje.

Co do NuPrime Alita, to "przycinanie" podczas odtwarzania muzyki, leży po stronie komputera lub serwera plików.
Inne tego typu urządzenia, podłączone w identyczny sposób do tego samego źródła plików, też będą przycinać.
Rzadko się zdarza żeby, odpowiadały za to ustawienia domyślne DAC-a, dotyczące bufora pamięci i opóźnienia (latency).
Według mnie to nie NuPrime Alita jest przyczyną przerw w odtwarzaniu muzyki.
Jeżeli odpowiada Ci dźwiękowo i mieści się w budżecie, to się z nim przeproś i bierz. :)
« Ostatnia zmiana: 17-06-2022, 09:15 wysłana przez Karol »

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
17-06-2022, 11:27
Przerwy mogą występować też jak się słucha z youtube zamiast z dobrego programu z wtyczką np Foobar2000 czy JRiver. Za inne szumy i trzaski są odpowiedzialne też  czasem inne rzeczy i śmieci co idą po USB i tam porządek robi jakiś filter przed kablem usb np IFI Silencer albo konwerter, czy izolacja galwaniczna DACa która tnie pętlę masy na kablu. Może być tak że pomoże program, nowe wypusty Foobara i JRivera ustawiają najlepsza z automatu (u mnie ASIO bezpośrednio pomijając mikser Windows który najwięcej tu szkodzi). To będzie w przypadku jak ten Alit by miał z lekka słabo zrealizowane USB po swojej stronie a to jest mozliwe. Bo jest też opcja że to jest biedny timing. Tam dużo rzeczy może być i trzeba zadbać o wszystko jak się słucha po tym biednym złaczu USB. To takie złącze specjalnej troski, upośledzone lekko bo w zamierzeniu miało być do wszystkiego a często jest właśnie takie bardziej do niczego.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
17-06-2022, 11:34
Dobry kabel USB oczywiście też robi różnicę. Ale te złacze dla mnie to jest taki "rarytas" że na nim słychać każdą inwestycję zmianę na plus. Jego największą zaletą jest to że zawsze odbieram swojego DACa własnie z USB jako najszybszego, najbardziej neutralnego i zrywnego najlepiej kreślącego kontury i obrysy.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
17-06-2022, 12:16
Cytuj
jest tego sporo i najlepiej byłoby odwiedzić meet'y i samemu wyrobić sobie opinię/pogadać o wrażeniach bezpośrednio z właścicielami... mógłbyś dopisać z czego aktualnie/wcześniej były pędzone i co chciałbyś zmienić/uzyskać?

tak na szybko jakbym miał doradzić coś do spróbowania to pewnie hifiman ef400 + jakiś inny wzmacniacz dla smaczku/kontrastu
Wybór dokonany na meetingu będzie się sporo różnił od oceny w komfortowych warunkach. Przede wszystkim gwar wokół bardzo wpływa na ocenę brzmienia jako tego optymalnego. W hałasie najlepiej wypada sprzęt, który najbardziej "łupie". Musi być cisza, spokój, to wtedy coś można powiedzieć. No i bywa też tak, że w inny dzień co innego się wyłapie, czyli jedna intensywna sesja odsłuchowa z reguły przynosi efekt zmęczenia i mętliku w głowie bardziej niż jednoznacznego wyboru. Albo następuje zaskoczenie po kilku dniach obcowania z tym samym sprzętem w domu.

Ja to zawsze mówię, że jak się ma dużo forsy na ciuchy, to się idzie do krawca po strój szyty na miarę. :) Każdy większy wydatek tak powinien wyglądać. Opcje samochodu zamawia się u dealera i nie ma problemu, że producent A ma to, a B tamto. Każdy może mieć w wszystko. Biorę, co mi potrzebne, a za niepotrzebne nie płacę. Np. konwerterów USB jest kilka rodzajów. Niby to samo robią, ale są pewne smaczki użycia tego lub tamtego.

Co do buforowania danych, to foobar2000 pozwala ustawić ten parametr, i to nie tylko jako główny bufor danych ale np. dedykowany do WASAPI. Natomiast są apki streamingowe, w których jest to zrealizowane beznadziejnie - np. Tidal, albo znakomicie jak YouTube Music, który zapełnia sobie bufor na kilkadziesiąt sekund do przodu, a taki Tidal przerwie nawet jak na sekundę zniknie internet.

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
17-06-2022, 20:25
Dzięki za odzew

Dotychczas słuchałem na Xonar essence one plus ale dźwięk nie wydaje się już satysfakcjonujący zarówno korzystając z wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego jak i podłączając do Music Hall ph 25.2 który jest lepszej klasy wzmacniaczem słuchawkowym(wtedy Xonar robił wyłącznie za DAC).
Posiadam też ENCORE MDSD.
W powyższych DAC nie występowały podobne zakłócenia jak w ALITA stąd zakładam że wina jest po stronie tego urządzenia.
Zakłócenia były częstsze gdy laptop był podłączony do zasilacza(słabe ekranowanie?).
Szukam czegoś by sporządzić krótką listę i zawęzić pole poszukiwań wg intersujących mnie kryteriów.
Czytałem wpisy Karola na temat Ouestyle 12 oraz recenzje stąd też zainteresowanie i tym sprzętem.
Jaką scenę ma Questyle?
Czy sceną jest szeroka i głęboka ?
Macie jakieś doświadczenia z Burson Conductor 3 Performance?
Interesuje mnie sprzęt grający przestrzennie z dobrze zaznączoną szerokości i głębią sceny.

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
17-06-2022, 20:45
dodam jeszcze że słucham na MediaMonkey

Karol

  • 2011 / 4329
  • Ekspert
17-06-2022, 22:19
...Jaką scenę ma Questyle?
Czy sceną jest szeroka i głęboka ?
...

@memario, ma taką scenę jaka jest w nagraniu. I tak ma być.
Jeżeli by coś dorabiał lub nie był w stanie czegoś odtworzyć z nagrania, już by go u mnie nie było. :)

Tak na marginesie. Scena i przestrzeń to dla mnie nie są tożsame pojęcia.
Nie jestem do końca pewien, o którą z nich tak naprawdę Ci chodziło.
Dlatego od razu dodam, że przestrzeni też nie dorabia. Jak jest szeroka i głęboka w nagraniu to taką usłyszysz.
Oczywiście słuchawki muszą potrafić zagrać to, co dostaną z CMA 12.

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
17-06-2022, 22:59
Karol

Jak rozumiesx pojecie sceny a jak przestrzeni?
Pytam dlatego by doprecyzować pewne sformułowania na potrzeby przyszłego wyboru 😉
Dla mnie scena to rozmieszczenie instrumentów/mu,yków próbujące odwzorować ich realne położenie.
Przestrzeń zaś pewną swobodę dzwięku 
 zarówno wszerz jak i w głąb dające poczucie swobody dzwięku który niesie się aż po horyzont (najlepiej ) i sprawiającą to że instrumenty nie zlewają sìę z sobą oraz oddana jest atmosfera studia/sali.

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
17-06-2022, 23:02
W dotychasowej konfiguracji brakowało mi zwłaszcza głębi. AKG Q701 świetnie "rozciągają" dźwięk wszerz zapewniając dobrą separację instrumentów ale z głębią jest gorzej co ma znaczenie w klasycznym instrumentarium np  w soundtrackach .

Karol

  • 2011 / 4329
  • Ekspert
18-06-2022, 08:53
Dla mnie scena to rozmieszczenie instrumentów/mu,yków próbujące odwzorować ich realne położenie.
Przestrzeń zaś pewną swobodę dzwięku
 zarówno wszerz jak i w głąb dające poczucie swobody dzwięku który niesie się aż po horyzont (najlepiej ) i sprawiającą to że instrumenty nie zlewają sìę z sobą oraz oddana jest atmosfera studia/sali.

W przybliżeniu, teoretycznie mogłoby tak być, ale w praktyce najczyściej to efekty dorobione sztucznie. :)
To o czym piszesz, czasami można spotkać w dobrze zrealizowanych nagraniach koncertów na żywo.
Stadion, filharmonia, studio radiowe, salka klubowa, itp. Najlepiej z udziałem publiczności.
Choć i przy tego typu nagraniach bywa różnie.
O jakiej głębokości sceny tu rozprawiać, gdy czterech facetów gra właściwie w jednej linii ze śpiewającym wokalistą.
W studio bywa, że wszyscy siedzą sobie na głowie albo dla odmiany, nie są nawet w jednym pomieszczeniu.
Rozmieszczeni są każdy w osobnym boksie i widzą się tylko przez szybę.
Coraz częściej, każdy z muzyków całkiem oddzielnie nagrywa swój instrument i później ktoś to wszystko miksuje.
Następnie dogrywany jest wokal i ktoś, kogo nawet nie było przy nagraniach, dodaje efekt przestrzeni, czy "rozstawia" instrumenty na scenie. :)

Jak jest przestrzeń w nagraniu, gradacja planów i dobre stereo to fajnie.
Podobnie, jak gdy oprócz głównych instrumentów, słychać trochę tzw. "przeszkadzajek".
Według mnie, nie jest rolą DAC-a czy wzmacniacza dorabianie tych efektów, lub nadawania im pierwszoplanowej roli.
Podobnie ma się rzecz ze słuchawkami czy kolumnami.

Ze względów praktycznych, dobieram sprzęt audio według pewnych zasad.
Ma jak najwięcej wydobyć z nagrania i nie dodawać za wiele od siebie, czyli być jak najbardziej to możliwe "przezroczysty".
Zauważyłem, że gdy którykolwiek element toru dodaje coś od siebie, wcześniej czy później się to znudzi.
Uważam, że wzmacniacz ma wzmacniać sygnał, oraz mieć jak najmniejsze zakłócenia (wtedy będzie m.in. rozdzielczy i szczegółowy). Oczywiście musi też mieć odpowiednią moc. I to właściwie tyle, czego od niego oczekuję.
Mam za dużo słuchawek, żeby ich braki (a każde jakieś mają), nadrabiać sprzętem.
Gdybym chciał coś takiego robić, musiałbym prawie każdej parze kupować osobny wzmacniacz.
Wszystkie słuchawki które posiadam za coś tam lubię, mimo ograniczeń które mają.
Zdaję sobie z nich sprawę i nie oczekuję żeby np. AKG K701 zagrały potężnym basem, albo dużą przestrzenią w głąb.
To nie te słuchawki. Jak chcę mieć dobrze oddaną głębię, to wezmę np. takie HE-R10D. :)

I jeszcze jedno, o czym myślę warto pamiętać.
Często nagrań dokonano sprzętem mającym słabsze parametry niż ma sprzęt, na którym są odtwarzane. :)
« Ostatnia zmiana: 18-06-2022, 10:26 wysłana przez Karol »

paww

  • 327 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
18-06-2022, 10:52
I jeszcze jedno, o czym myślę warto pamiętać.
Często nagrań dokonano sprzętem mającym słabsze parametry niż ma sprzęt, na którym są odtwarzane. :)

Trudno się nie zgodzić z tekstem. Czasami można, w sposób często już nieświadomy, słuchać sprzętu, a nie muzyki. Muzyka "na żywo" wcale nie brzmi przecież aż tak rewelacyjnie dźwiękowo jakbyśmy tego oczekiwali. Ale tym nie mniej poszukiwanie nowego brzmienia jest zawsze fascynujące :)

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
18-06-2022, 11:31
Karol

Tak jak piszesz w muzyce nagrywanej w studio pewne efekty powstają w sposób sztuczny., a pewne partie utworów nawet nie powstają w tym samym czasie ( dogrywanie ścieżek it. ).
Są utwory zrealizowane z lepszym i mniejszym uprzestrzennieniem.
Podobnie sprzęt na którym słuchamy oddaje te zjawiska lepiej lub gorzej.
Szukam takiego który robi to lepiej :-)
Nie posxukuję sprzętu który na siłę będzie "uprzestrzenniał" każde nagranie.
Tu sprawę załatwiłby zakup procesora z odpowiednimi efektami ;-)
Czy CMA 12 dobrze oddaje poczucie głębi jeżeli tak było zrealizowane nagranie?
Jak gra z planarami?
« Ostatnia zmiana: 18-06-2022, 11:42 wysłana przez memario »

memario

  • 13 / 3763
  • Nowy użytkownik
18-06-2022, 11:38
Co do AKG Q701 nie zagrają z imponującą głębią  i głebokim basem.
 Bas ten jak dla mnie ma bardzo ładnne zróżnicowanie, to ich zaleta ;-)
Miałem też okazję posłuchać ich we Wrocławiu w pewnym sklepie z Lebenem CS 300 przy zakupie innego sprzętu,  grało to wybornie a przy Lebenie ich cena bardzo niska 🤣
Ogólnie we Wrocławiu w salonach audio wybór do połuchania czegoś sensownego nie za duży  stąd pytam tu 🙂
« Ostatnia zmiana: 18-06-2022, 11:53 wysłana przez memario »