Audiohobby.pl

Wzmacniacz pod niskoomowe słuchawki

Corvus5

  • 2596 / 5385
  • Ekspert
27-12-2009, 22:35
Witam,

Myślę nad wykonaniem jakiegoś projektu DIY pod CAL. W związku z tym szukam odpowiednich konstrukcji razem ze schematem. Nie projektowałem wcześniej wzmacniaczy słuchawkowych, ale w związku z pewnym doświadczeniem z projektowaniem, mam z tym pewne wymagania i założenia:
- niewielka cena do ok 100zł za części, brak obudowy, nawet możliwy brak potencjometru do głośności;
- możliwe, że i tak sam zaprojektuję płytę w celu minimalizacji zbędnych impedancji, pojemności, itp. ale wstępnie myślę o wykorzystaniu uniwersalnej płytki;
- skupiłbym się na doborze dobrych wzmacniaczy, a mniejszą kwestię przykładał do superdrogich kondensatorów;
- projektować z myślę, że lepsze dwa kondensatory niż jeden duży ze względu m.in. na mniejsze ESR, lepszą dynamikę;
- nie mam dobrego rozeznania w klasach wzmacniaczy, ciekawa wydaje się klasa A single ended;
- odpowiednie założenia dla słuchawek niskoomowych: podejrzewam, że prędkość narastania napięcia ma tu małe znaczenie, a większe szumy prądowe, wydajność prądowa;
- nastawienie na czystość i wyrazistość góry plus cała reszta pasma, duża dynamika, przejrzystość, zero kolorowania i słodzenia, ma po prostu w najlepszy sposób sterować słuchawkami;
- docelowo jako DAC + preamp ma iść Beresford 7520B stage I gfmod, obecnie brak wyraźnej góry, jest rozsypana i chcę sprawdzić czy może inny amp coś zmieni;
- myślałem o wykorzystanie zasilacza z Beresa, ale on będzie go zasilał, chyba nie mam nic pod ręką na 12V;
- chcę badać wpływ zmiany parametrów całego wzmacniacza, np. elementów w sprzężeniu;
- elementy dostępne w polskich sklepach, np. Seguro, ew. TME.;
- później projekt płytki, czy przydaje się tu wprowadzenie płytki 4 warstwowej z 2 warstwami zasilającymi?

Molibden

  • 1906 / 5921
  • Ekspert
27-12-2009, 22:48
>Myślę nad wykonaniem jakiegoś projektu DIY pod CAL.

40 ohm to nie jest mało.

>W związku z tym szukam odpowiednich konstrukcji razem ze schematem.

opamp + komplementarny wtórnik emiterowy

>- możliwe, że i tak sam zaprojektuję płytę w celu minimalizacji zbędnych impedancji, pojemności, itp. ale wstępnie myślę o wykorzystaniu uniwersalnej płytki;

to nie układ w.cz.

- projektować z myślę, że lepsze dwa kondensatory niż jeden duży ze względu m.in. na mniejsze ESR, lepszą dynamikę;

nie zaszkodzi, ale to raczej drugorzędna kwestia w stpsunku od całego układu

>- nie mam dobrego rozeznania w klasach wzmacniaczy, ciekawa wydaje się klasa A single ended;

słaba kontrola basu (AFAIK)

>- odpowiednie założenia dla słuchawek niskoomowych: podejrzewam, że prędkość narastania napięcia ma tu małe znaczenie, a większe szumy prądowe, wydajność prądowa;

wydajność tak, wzm. napięciowe jest niskie więc szumy będą niezauważalne, SR nie musi być aż tak wysoki,

>- myślałem o wykorzystanie zasilacza z Beresa, ale on będzie go zasilał, chyba nie mam nic pod ręką na 12V;

własny, symetryczny

- później projekt płytki, czy przydaje się tu wprowadzenie płytki 4 warstwowej z 2 warstwami zasilającymi?

wystarczy jednostronna.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Brestinder

  • 222 / 5509
  • Aktywny użytkownik
27-12-2009, 22:56
ze sie podepne pod temat, macie jakies pomysly na wzmacniacz do sluchawek 8ohm\'owych?

ahaja

  • 513 / 5921
  • Ekspert
27-12-2009, 23:09
W wątku o wzmaku forumowym podawałem przykład: projekt 113 ze strony Roda Elliotta. Prosty i skuteczny.
K

Corvus5

  • 2596 / 5385
  • Ekspert
27-12-2009, 23:15
>> Molibden, 2009-12-27 22:48:16
>>Myślę nad wykonaniem jakiegoś projektu DIY pod CAL.
>40 ohm to nie jest mało.

Nie zależy mi, by konstrukcja bardzo dobrze radziła sobie z 600 czy nawet 2000 ohm. Czy w takim razie można 32 ohmy w CAL uznać na jako konstrukcję niskoomową?

>to nie układ w.cz.

Ok, nie chciałem ograniczać dynamiki prądu, ale widocznie nie muszę się tym martwić

>>- projektować z myślę, że lepsze dwa kondensatory niż jeden duży ze względu m.in. na mniejsze ESR, lepszą dynamikę;
>nie zaszkodzi, ale to raczej drugorzędna kwestia w stpsunku od całego układu

Co jest kwestią pierwszorzędną?


>>- nie mam dobrego rozeznania w klasach wzmacniaczy, ciekawa wydaje się klasa A single ended;
>słaba kontrola basu (AFAIK)

Znalazłem bardzo ciekawy opis, wniosek o drugiej harmonicznej wyciągnąłem w tym samym momencie co autor, bardzo ciekawe. http://www.firstwatt.com/downloads/seclassa.pdf
Słaba kontrola basu to pewien problem, ale nie da się mieć wszystkiego i może dla mnie być.

>wydajność tak, wzm. napięciowe jest niskie więc szumy będą niezauważalne, SR nie musi być aż tak wysoki,

Co jest pretendentem do takiego zastosowania?

mateuusz

  • 8 / 5287
  • Nowy użytkownik
28-12-2009, 12:50
Podłączę się pod ten temat, mam nadzieje że autor nie ma nic przeciw. No więc też poszukuję ampa do niskoomowych słuchawek. Nie chciał bym na części wydać więcej niż 200zł.

rezasurmar

  • 61 / 5474
  • Użytkownik
28-12-2009, 16:03
na tej stronie http://sound.westhost.com/project113.htm
jest całkiem ciekawy projekt, w najbliższym czasie będę coś takiego tworzył do swoich grado. Na początku chciałem coś na lampie ale niska impedancja grado nie pozwala użyć OTL.
GRADO GS1000i

asmagus

  • 4439 / 5467
  • Ekspert
28-12-2009, 16:26
Ciekawe ile kosztowałby części na ten projekt:
http://www.meier-audio.homepage.t-online.de/headamp.htm

majkel

  • 7476 / 5918
  • Ekspert
28-12-2009, 16:31
Okolice 100zł same podzespoły.

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne),  Sennheiser HD 565 Ovation

fallow

  • 6457 / 5888
  • Ekspert
28-12-2009, 16:36
>> rezasurmar, 2009-12-28 16:03:07
Na początku chciałem coś na lampie ale niska impedancja grado nie pozwala użyć OTL.
--
Zdania sa podzielone. Zana Deux to jeden z topowych wzmakow dla GS1000. A jest to nic innego jak OTLowiec tyle ze na bardzo wydajnych diabelkach. Podobnie diabelkowy WBA Sensauris nie mial zadnych problemow z napedzaniem GS1000.

Mozna tez przeciez zrobic cos a\'la Yamamoto HA-02 albo Little Dot I+. Koledzy wyprodukowywali juz klony Yammiego na tym albo innym forum i gralo to b.dobrze.

asmagus

  • 4439 / 5467
  • Ekspert
28-12-2009, 16:38
>> majkel, 2009-12-28 16:31:50
Okolice 100zł same podzespoły.

Potencjometr Alps Blue to kilkadziesiąt złotych, kolejne kilkanaście to gniazdo, kolejne kilkanaście to gniazda RCA, Kilkadziesiąt zasilacz... jak wyszła Ci Majkelu tu "setka" ?

majkel

  • 7476 / 5918
  • Ekspert
28-12-2009, 16:42
Zapomniałem o potencjometrze, ale Alps blue to badziewie, poważnie. Kupisz potka za 3zł i będzie lepiej. BUF634 to jakieś 30zł, LM6171 okolice 10zł, ceny za sztukę.

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne),  Sennheiser HD 565 Ovation

lancaster

  • Gość
28-12-2009, 18:27
Nie potrafię ocenić niebieskiego Alpsa bo z nicvzym innym nie porównywałem ale np. zielony maluch spisywał sie całkiem OK i do tego był równy w obu kanałach nawet przy niskich poziomach głośności.
Kiedyś tam dawno temu na allegro mozna było dostac potki Noble. Do eksperymentów wystarczające.
Myślę ze amp do słuchawek w stylu opamp+trany jaki zaproponował ahaja lub nieco inny jaki zaproponował molibden wygląda całkiem OK. Uniwersalny i do tego mało skomplikowany co najcześciej tylko na dobre dźwiękowi wychodzi.
asmagus, kupujesz lutownicę ?:)

asmagus

  • 4439 / 5467
  • Ekspert
28-12-2009, 22:07
>> lancaster, 2009-12-28 18:27:01
asmagus, kupujesz lutownicę ?:)

Kupiłbym nawet jutro tylko, że nie mam pojęcia o elektronice, gdy patrzę na schemat zupełnie nic z tego nie rozumie. Może jak przejdę na emeryturę to się nauczę... chyba, że ktoś będzie sprzedawał komplet części DIY z instrukcją typu "weź lutownicę w prawą rękę, tylko ostrożnie bo jest gorąca itd".