Audiohobby.pl

Prezenty świąteczne,pozytywka radiowa

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
26-11-2010, 19:15
Te dwa wzmacniacze są odmienne od innych i też jedynie możliwe aby istniały, nie znaczy to że są gorsze od najlepszych wzmacniaczy ale mają swoje cechy: wzm. P4W4R nie posiada w ogóle układu przeciwsobnego komplementarnego i w tranzystorach na przemian sterujących się źle nie zanika prąd i możliwe to jest ważne aby wzm.podobny był do lampowego(także znaczenie ma łatwość doboru takich samych tranzystorów jednego znaku dla układu przeciwsobnego), wzm.P38W1R ma moc i nie ma par sterujących tr.mocy a są sterowane bezpośrednio układem stopnia napięciowego z źródłem prądowym(nie jest to dowolnie możliwe).

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
26-11-2010, 22:05
Trudno jest bez błędu od razu podawać nowe schematy, bo często są pomyłki i im lepsze rzeczy to częściej się tak dzieje. Jestem uparty aby mimo wszystko coś dobrze podać i zrobiłem ostatnią poprawkę.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
27-11-2010, 12:27
Podałem ograniczenia dla sterowania tr.mocy i dlatego za proponowałem aby forowicze sami sobie te moje wiadomości z audiohobby i z audiostereo zarządzili, jako zbiór układów czysto i liniowo sterujących się. Czyste układy to także droższe zasilanie i podałem filtrację kondensatorem C=22000uF, bo impulsy sterowania stopniem napięciowym dochodzą do Ic=0.8A, ale to nie wszystko bo ten stopnień jest przyśpieszany i w filtracji powinien mieć dodatkowe kondensatory i ceramiczne i tantalowe i ERC. Czyste przyśpieszanie tego stopnia nie może być szeregowo jak na schemacie poprzez kondensator C=100uF i w rzeczywistości jest pominięty, a kondensator przyśpieszający zasila się bezpośrednio z kolektora. Poprzedni stopień też warto przyśpieszyć. Dla przyśpieszeń nie powinno się z C=22000zF stosować dłuższych połączeń od 6cm, dla przyśpieszanych tr.stopnia napięciowego.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
28-11-2010, 12:14
Wybrałem kilka układów na zwykłych tranzystorach, jako ciekawe i w komplecie łatwe do pobrania. Do kompletu można poszukać układu regulacji barwy dźwięku, ale nie jest ona konieczna.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
30-11-2010, 11:35
Następny nowy schemat uwzględnia wysoką jakość na tranzystorach 2xBD355/354. Wszystko co mogą dać te tranzystory jest spełnione dla rezystancji wzmacniacza Ro=2.67R, czyli dla trzech równolegle połączonych głośników 8R.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
30-11-2010, 12:04
Jeśli ktoś ma pomysł aby przerobić wzm.P=3.3W to nie jest to takie proste, bo jedno zależy od drugiego i jest to układ jedynie dobry jaki jest i można zerknąć na chińskie tranzystory 2SA1216/2SC2922 aby miały takie duże wzmocnienie i wtedy pojedyncze pary dają ładny wzmacniacz domowy i samochodowy o mocy P=4.4W2R.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
01-12-2010, 11:18
Podany wzmacniacz właściwie jest dla biznesu np. w restauracjach, aby tylko coś grało z wysoką jakością. Obciążeniem tego wzmacniacza jest 8 sztuk połączonych równolegle Hi Fi głośników samochodowych ALPHARD: ETP7112 na rezystancję obciążenia Ro=0.5R. Ilość głośników zapewnia normalne nie spalenie się cewek głośników, oraz artystyczna jakość jest właściwa i przeznaczenie tak drogiego prezentu wzmacniacza służy ogółowi ludzi.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
01-12-2010, 12:17
Jest to nowy schemat i jest drobna i istotna pomyłka dla wzmocnienia tr.mocy, które powinno być dwa razy większe. Te sprawy pomyłek nie zależą od ludzi i czy nie dziwne- ile jest dobrych schematów i wnoszących dobre sterowanie się tranzystorów -w ogóle takich nie ma i jakość jest przepychana, a doskonałe źródła prądowe w stopniach napięciowych czysto działają jeśli sygnał jest prosty i szeleszczą jak by miętosić cienki przeźroczysty papier.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
02-12-2010, 17:41
Chciałem udowodnić sens podawanych mną schematów,
jako uzupełnienie wiadomości.

Ciekawa informacja dla  napięciowych stopni sterujących.
Napięciowy stopień sterujący z źródłem prądowym ma pewne
ograniczenia. Wynikają one z dużych rezystancji dynamicznych,
które ograniczają liniową dynamikę wzmocnienia tych stopni i
ich górne pasmo akustyczne. Takie samo ograniczenie jest dla
komplementarnych tranzystorów sterujących tr.mocy.
Dla liniowej dynamiki stopień napięciowy powinien być obciążony
rezystancją dynamiczną Rd=1---1.5k, w zależności od napięcia
zasilania wzmacniacza. Co to znaczy liniowe sterowanie się
tranzystorów -to nic innego jak stała amplituda wzmocnienia
dynamicznego każdego stopnia wzmocnienia i do tego ta
informacja jest nie inna. Na rezystancji dynamicznej Rd=1.5k
stopień napięciowy może dać tylko prąd obciążenia Is=7mAp
(bo Io=14.5mA) co daje napięcie sterujące tym wzmacniaczem
tylko Us=10.5Vp max, a w praktyce napięcie wyjściowe
wzmacniacza jest jeszcze mniejsze i wynosi tylko Uo=5,2Vp, bo są
straty napięcia na sterowanie z zabezpieczającymi rezystorami
szeregowymi bazy, oraz głównie ze względu na małą dynamikę
sterowania tr.BD355/354, który na rezystancji dynamicznej Rd=50R
daje liniowo prąd tylko Id=125mAp+25mA-prąd spoczynkowy.  
Tak mały prąd liniowej dynamiki na rezystancji dynamicznej Rd=50R
daje 125mA x 50R=Us=6.25Vp i oczywiście dalsze straty są na
rezystancji Rb=27R + wzrost dynamiczny napięcia bazy tr.mocy
Ubp=0.2---0.3Vp. Kto chce czyściej od lamp sterować tranzystory
to inaczej nie może postąpić, a osiągane moce takimi schematami są
podwójnie nie małe, bo ilość głośników zwielokratnia moc
akustyczną.  Podany przykład takiego gotowego wzmacniacza może
być większej mocy i wystarczy zwiększyć wzmocnienie tr.mocy na
b=180 i b=172 oraz tylko dodać więcej po jednym tranzystorze
mocy, co da dwa razy większą moc i tyle razy więcej głośników
ETP7112 tzn. 16sztuk na jeden kanał co daje P=3W na jeden
głośnik i ta ciągła moc normalnie nie niszczy głośników.
Same tr.mocy mają trochę dynamiki prądowej ale na małej rezystancji
dynamicznej i jak dla tego wzmacniacza wynosi ona Rd=1R/5.2Ap.
Myślę dla szkół trzeba urządzenia, jeśli to możliwe właśnie normalne.
Moc P=26.5W1R powinna starczyć dla szkolnej sali do lekcji tańca.
Elektronik to rozumie tą drogą inaczej wzmacniacza nie można zrobić,
czyli jest to jedyny taki schemat, dla osiągnięcia wysokiej jakości, bo
audio tranzystory są takie same lub bardzo podobne.
Kto bogaty to coś nie głupiego może szkole zafundować.

lancaster

  • Gość
02-12-2010, 17:44
cin, mam prośbę.
Otwieraj wątki w zakłądce Pogaduchy :-)

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5874
  • Ekspert
03-12-2010, 11:04
A ja drugą: czy nie dałoby się jakoś scieśnić schematów, bo patrząc na dotychczas rozstrzelone jak stąd do Syriusza elementy mam wrażenie że nic w tych wzmacniaczach nie ma.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
03-12-2010, 12:25
Detektyw kwass rzeczywiście tak pracuje jak się nazywa. To duża odpowiedzialność podawać szkolne schematy i na święta podaję nowe schematy i stąd ta ilość schematów i rozrzut, ten co chce wybiera końcowe schematy i są dobre. Po prostu ludzie obliczający dobre schematy i lepsze jakich nie ma są bardzo przepracowani i nie ze swojej winy i id razu poprawnie dobrze rzeczy nie można podać. Każde forum to prywatna własność i ludzie i ich wiadomości są na łasce forum a kapitalizm nie daje w informacjach ludziom mądrości, bo to nie biznes i dla tego dobrze działa Unia Europejska zamiast jezusowego kapitalizmu. Nie każe tych rzeczy robić ale młodzi aby nie przespali tak dobrych informacji i właściciele każdego forum nie chcieli by innych i gotowych takich rzeczy i sami to wiedzą, a różnie się do tych rzeczy wypowiadają. Jeśli komuś się chce czytać i coś zrozumieć to ma możliwość.

Dodatkowa informacja dotyczy bardzo dokładnego parowania
tr.komplementarnych. Dla tr.mocy podałem ci jak pasować
tr. PNP do symetrii tr.NPN i do tego są znaczone elementy przy
tr.PNP. Wzmocnieniem tr.mocy PNP dobiera się dla symetrii na
to samo wzmocnienie dynamiczne np. dla prądu 0.75%max a
rezystorem XP dobiera się symetrię napięcia dla prądu
spoczynkowego obu par tr.mocy NPN i PNP i tak je sprzęga
 termicznie aby na symetrię napięcia nie miała znaczenia
temperatura radiatora, a układ sterowania tr. z rezystorami
2x160R wydziela się z schematu i oba rezystory zasila np.z
bateryjki i reguluje się rezystorem szeregowym aby badać i
regulować symetrię prądu spoczynkowego tr.mocy, ale odczep
środkowy rezystorów 2x160R musi być odłączony od wyjścia
połączenia par tr.mocy. To nie jest całkiem proste bo regulując
XP dla symetrii prądów spoczynkowych należy potem sprawdzić
czy nie odstroiła się symetria dynamicznego wzmocnienia tr.
mocy i tak się je dobiera wzmocnieniem aby uzyskać obie
symetrie, jeśli są blisko siebie to można trochę korygować
wzmocnienie dynamiczne rezystorem szeregowym bazy
Rb=27R. Są to bardzo dokładne regulacje i podobnie się
reguluje tr.sterujące BD355 i BD354, które mają prąd
spoczynkowy około Io=25mA. Te regulacje są dla ekstremalnej
jakości i stabilności jakości dla temperatury.
Tranzystory mocy bada się dla dynamicznej symetrii w łatwy
sposób bo dla PNP i NPN dodaje się do wspólnych kolektorów
rezystor Ro=0.5R i drugi taki sam i sprawdza czy na rezystorach
 jest to samo napięcie mocy.

andrzej analogowy

  • 127 / 5908
  • Aktywny użytkownik
03-12-2010, 13:19
Czytam od dawna z uwagą,i coraz mniej z tego rozumiem.Przecież tego typu układy są zupełnie nieprzydatne,bo nieekonomiczne w wykonaniu.Trochę teorii na poziomie szkolnego laboratorium,wrzucanej bez ładu i składu....Tej klasy wzmacniacze można kupić z niemieckich wystawek po 10- 20 zł sztuka na każdym targowisku ze starociami.Natomiast dywagacje filozoficzno- polityczne ciekawe.Trochę schizofrenii nikomu nie szkodzi...
andrzej analogowy

lancaster

  • Gość
03-12-2010, 13:44
Facet jaja sobie robi przecież.

cin157

  • 2243 / 5119
  • Ekspert
04-12-2010, 18:36
Ogólnie nie widziałem dobrych schematów, z których była by wysoka i skuteczna jakość.  Te nowoczesne i nie moje schematy nic dają i ich małe zniekształcenia to nie wszystko i tak na prawdę co jest dobre to w elektronice nic jest stare i nic samemu lepiej można sobie z takich jak moje schematy zrobić. Dodałem domowy wzmacniacz małej mocy, który też można używać jako samochodowy. Wzmacniacze małej mocy i wysokiej jakości różnią się  tylko od wzmacniaczy mocy większym kosztem zasilania i droższymi tr.mocy. Po prostu co kto lubi to wybiera. Te świąteczne schematy są prawie wszystkie nowe i mną wyliczone i dlatego w schematach jest tyle poprawek.