Audiohobby.pl

Prezenty świąteczne,pozytywka radiowa

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
17-11-2010, 14:35
Pamiętam młode lata i mój pierwszy odbiornik radiowy Dana o mocy P=0.2W który podłączałem do dwóch kolumn głośnikowych i było z niego dobre radio i dziwiło inspektora liczników energii, dlaczego licznik się nie obraca, bo słyszy włączone radio. Rzeczywiście to był jedyny taki odbiornik o dobrym wzmacniaczu na układzie scalonym TAA611B i miał dobry FM tym bardziej że chciałem lepiej wyregulować heterodynę. Pomyślałem sobie zrobię coś wysokiej jakości i jaka moc wyjdzie to taka będzie i obliczony mną schemat nie ma większej mocy od odbiornika Dana. Aby nie mieć gorszych kolumn głośnikowych dobra jest jedna kolumna lub dwie szeregowo połączone na głośnikach samochodowych DY-509. Wersja jest mono, ponieważ koszty są mniejsze. Przedwzmacniacz na wtórniku emiterowym dobrze jest zasilić z innego obwodu zasilania, w celu zmniejszenia zakłóceń, bo wzmacniacz różnicowy ma sztuczną symetrię napięcia zasilania. Regulacje są proste: sprzężeniem zwrotnym dobiera się taki sam sygnał na rezystorach emiterowych wzm.różnicowego Rer=68R, rezystorem Re=91R dobiera się taki sam prąd spoczynkowy wzm.różnicowego, rezystorem Rb=2.4k dobiera się spadek napięcia Ur=1.433V na rezystorze Re=5.1R. Ilość wydzielanego ciepła jest nie mała i dobrze jest dać dwa duże radiatory. Ogólnie lepszej jakości młodym i zasypiającym w łóżku nie potrzeba i stąd nazwa ulubionej pozytywki radiowej, co inne jest nic warte i koszt takiej dobrej pozytywki jest nie mały a czysta staranność aplikacji i stosowanie ekranów ewwnętrznych wskazane, bo jakość z niczego się nie bierze.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
17-11-2010, 14:39
W schemacie nie poprawiłem paru wartości i rezystor Re=130R powinien mieć Re=91R, a rezystor Rer=686R powinien mieć wartość Rer=691R. Jest to nowy mój schemat który przed chwilą skończyłem i zapomniałem zrobić ostatnie poprawki.

konrad

  • 850 / 5549
  • Ekspert
17-11-2010, 15:23
Jak gra? Czy to już hi-end?

andrzej analogowy

  • 127 / 5907
  • Aktywny użytkownik
17-11-2010, 18:07
Czy jest na sali lekarz???No, chociaż logopeda!!!
andrzej analogowy

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
17-11-2010, 18:35
I ja jestem ciekawy co o tym myślą ludzie, bo schemat jest dzisiejszy i nowy. Rzeczywiście jakość musi być najwyższa i pasmo jest dobre i pomyśleć na zasilaniu zastosowana jest moc 10W aby uzyskać chociaż czystą moc P=0.2W w kl.A. Tak na prawdę dla tr.mocy dynamiczne i liniowe wzmocnienie nie jest duże i na schemacie są zaznaczone po dwa tr. BD355 i dla dzieci nie jest to tania zabawka, ale najlepsza jaka tylko jest możliwa. Na schemacie można zrobić małą poprawkę dla wtórnika emiterowego i dlatego ten rysunek podam jeszcze raz. Nie jeden się uśmiecha, ale nie ma co się dziwić bo do zaśnięcia nie można stosować coś głośniejszego. Można to trochę porównać do dużego boga, który robi mały Wszechświat i podobnie tak duże urządzenie generuje tak małą moc, ale dobrą.

konrad

  • 850 / 5549
  • Ekspert
17-11-2010, 18:59
Kim jestes? Tranzystorowym Florkiem?

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
18-11-2010, 07:07
Co kto lubi to ma i dokładne spełnienie założeń to nic złego i forum to jest nie tylko jeden człowiek. Podaje ostatecznie dwa rysunki i jeśli coś jest źle to forum jest od tego aby ludzie wspólnie poprawiali, jeśli jest coś do poprawiania.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
21-11-2010, 01:26
Można trochę poprawić jakość wzmacniaczy i dodam jeden wzm.słuchawkowy o mniejszym prądzie spoczynkowym, czyli znacznie mniejsza moc cieplna się w nim wydziela. To nie są gotowe schematy, dlatego dodaje małe zmiany w kierunku polepszania jakości.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
21-11-2010, 14:20
Zachęcam do samo edycji. Korekta: dla P=1W nap.zenera Uz=6.46Vz, rezystancja dzielnika 1.67k i 1.2k, 6.46Vz =2x1N4148 i 2x 2.7Vz,  zasilanie diody zenera 5.6k*. Dla P=0.2W: Uz=4.3Vz, rezystancja dzielnika 2.3k i 1.14k, 4.3Vz =2x1N4148 i 1x 3.3Vz, zasilanie diody 8.2K*.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
22-11-2010, 11:52
Moje własne informacje podaję i w innym miejscu i nie dla siebie samego.  Podane rzeczy na święta są ciekawe i niektóre liniowo i dynamicznie ledwie wystarczające. Dobry jest wzmacniacz P=1W8R który w szkołach muzycznych może służyć na 4pary słuchawek podłączonych razem ale w wypadku słuchania mniejszej ilości par słuchawek należy zastosować przełącznik kompensujący rezystancję obciążenia do Ro8R. Dodałem jeden wzmacniacz więcej dla tych co lubią wyższe wolty zasilania słuchawek Uo=6.6Vp/Ro=22R, z rezystancją obciążenia należy postępować podobnie dobierając do słuchawek rezystor równoległy aby rezystancja obciążenia była Ro22R.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
22-11-2010, 14:05
Mam trudności z poprawnym podawaniem wiadomości i wiem kto mi to robi. Proponuję aby z tych wszystkich moich wiadomości forowicze sami robili sobie tematy, bo różnorodność informacji jest spora i zrobiłem schematy jedynie sensowne i nie muszę więcej na tym forum swoich tematów podawać, jeśli są zrozumiane te moje tematy to zabawa w elektronikę jest dla jakości skuteczna. Ten bałagan moich wiadomości nie ode mnie zależy, jak pisałem sami sobie zróbcie z tym jak chcecie(tranzystorom nie pożałowałem dynamiki i napięć zasilających).

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
23-11-2010, 21:45
Podany wzm.słuchawkowy P=1W22R jest także wzm.głośnikowym i tylko połączyć 3 głośniki R=8R na Ro=24R i jest wzmacniacz pozytywka gotowa i na głośniki, nie brakuje miniaturowych głośników do audio cyfrówek. Skromna jakość to jest także jakość i czasem nic innego mieć w domu potrzeba. Mój wzmacniacz słuchawkowy na MOSFET jest ostatecznie mną trochę inaczej i lepiej obliczony. Jeśli ktoś lubi MOSFETy to wybrałem wersję z mniejszym prądem spoczynkowym Id=0.225mA -VN10KE(wersja z większym prądem Id=0.450mA -VN10KM). Z praktyki wiem prąd Id=0.225mA jest jeszcze do zastosowania, aby skutecznie odprowadzić ciepło.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
24-11-2010, 14:41
Co z nieba to jest silniejsze od ludzi i błędy w moich nowych schematach są zawsze i potem muszę je poprawiać. Jeśli ktoś nie boi się polskiej i nie tylko polskiej kryminalnej władzy polskich wszystkożerców, którzy potem zabijają i jedzą w byłym dziecięcym wieku wszystkich ludzi co sią narodziły w Wszechświecie i może i z innego kosmosu też i to na zbrodnicze tortury na wagę 16Wszechświatów wagi złota każda istota i nie tylko ludzka to można się zajmować lepszą elektroniką i jeśli gotowe rzeczy zacenzurują sobie z zabijania dzieci to nigdy ludziom będą dobrze grały. Jet to rodzaj każdej takiej kryminalnej władzy i chłopskiej, bo tylko ci są największymi zbrodniarzami i ci co się do nich modlą są tacy sami aby coś mieć z zbrodniarzami i wszyscy starsi to są przestępcy wielkiego stopnia, nawet robiąc i rodząc dzieci w kosmosie który nie jest za darmo i życia w ogóle być nie może. Na ciągłej zbrodni świat istnieje i na wyrokach za zbrodnie i potem nie ważne jest czy to jest żyd czy policja i wszyscy za zbrodnie są zabijani. Piszę to aby było wiadomo jak mocno z elektroniki wszystkich ta władza ogłupia i upodla.

cin157

  • 2243 / 5118
  • Ekspert
25-11-2010, 23:27
Ten wzmacniacz jest odpowiednikiem konstrukcji układów scalonych UL1403L. Instrukcja radia Pionier stereo podaje jako wzmacniacz lampę, zamiast układu scalonego UL1402L, czyli jest to wzmacniacz subiektywnej jakości, pod warunkiem jego poprawnego wykorzystania. Myślę układ z elementów dyskretnych powinien mieć lepsze parametry i nie popełniłem błędu. Łatwo jest dobrać te same tranzystory tej samej polaryzacji, czyli ten układ w ogóle nie posiada par komplementarnych. Wniosek wzmacniacz powinien mieć dobrą jakość, która da się słuchać.