Audiohobby.pl

Rodzaj napędu w magnetofonie

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
19-02-2022, 17:20
Dzisiejsze przemyślenia w wolnej chwili podczas nagrywania kasety......
Mówi się dużo o napędach, że najlepsze są .... no i tu jest skucha bo okazuje się ze niekoniecznie te słynne DD QUARTZ są aż takie super, zwłaszcza w niższej klasie .
Dlaczgo mi się tak nasunęło bo sprawdziłem parokrotnie Kenwooda X1 i jego parametry są zgodne z serwisówką, a te są one dosyć niskie jak na DD bez Quartza.( 0,027)
Tak wiem zaraz Artur się odezwie ze jego szufladkowiec ma najlepsze, co się zgadzało by, ale czy niewielkie różnice juz praktycznie niesłyszalne są warte zachodu i walka o nie ?
No a zwykły mechanizm Sankyo też nie jest zły i bardzo stabilny....
« Ostatnia zmiana: 19-02-2022, 17:24 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
19-02-2022, 17:40
Mamy paskowy lub bezpośredni napęd mechanizmu w magnetofonie. Oba myślę że są dobre jeśli nie sprawiają problemów. Każdy z tych rodzajów ma  zalety, wady. Porównałem nagraną kasetę raz na paskowcu, na bez paskowcu   nie słyszę różnicy w odtwarzaniu. Nie będę walczył z magnetofonami aby osiagnąć doskonałość bo dla mnie mija się idą magnetofonu- kontrolowana  niedoskonałość. Doskonałość ma odtwarzacz CD jeśli chodzi o prędkość , stabilność wzg magnetofonu. Co ja  tam się znam na tym , wiem gdzie jest silnik w magnetofonie i to wystarczy-hehehehe....

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
21-02-2022, 14:04
Hammer.. ja bym powiedzial jak masz odnowiony  paskowy  z gornej polki  i   DD  jakis tam,, to nie da sie na sluch rozroznic 
nawet na wysokich frekfencjach


ale   jak sie ma lapach uzywke   30 letnia ,,bez serwisowania
i taki sam 30 letni    DD  to sie mysli waw ..idzie muza rowoniernie w tym DD


ja np wkurzam sie jak cos mi zafaluje  i wkladam  jazz owe kasety  od razu do  DD  np  technics m45   czy kenwood kx880  zeby nie spaprac sobie dnia



PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2022, 08:32
Dzisiejsze przemyślenia w wolnej chwili podczas nagrywania kasety......
Mówi się dużo o napędach, że najlepsze są .... no i tu jest skucha bo okazuje się ze niekoniecznie te słynne DD QUARTZ są aż takie super, zwłaszcza w niższej klasie .
Dlaczgo mi się tak nasunęło bo sprawdziłem parokrotnie Kenwooda X1 i jego parametry są zgodne z serwisówką, a te są one dosyć niskie jak na DD bez Quartza.( 0,027)
Tak wiem zaraz Artur się odezwie ze jego szufladkowiec ma najlepsze, co się zgadzało by, ale czy niewielkie różnice juz praktycznie niesłyszalne są warte zachodu i walka o nie ?
No a zwykły mechanizm Sankyo też nie jest zły i bardzo stabilny....

Tak zapytam dla porządku. Mówimy oczywiście o sprawdzeniu kasetą testową z sygnałem o częstotliwości 3000 Hz, tak? Pytam, bo ostatnio często przewijało się 400 Hz w Twoich wpisach, więc wolałbym to doprecyzować.
A w jakiej normie JIS czy DIN ten wynik?

W samym temacie, to ja akurat DD bardzo lubię - stabilność obrotów niezależnie od temperatury choćby jest jednak zauważalnie lepsza niż zwykłe silniczki DC Servo.
Inna sprawa, że sam rodzaj napędu nie przesądza sprawy W&F...mamy paski, rolki, ustawienie toru prowadzenia taśmy, hamowanie lewej szpulki i tak dalej i tak dalej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
23-02-2022, 09:34
Chodzi o rodzaj napędu, aby był dobry i stabilny w określonej cenie .
Pomiary wykonuję na różnych częstotliwościach , 400hz , 3 k, 3,15 k a nawet i 8 k i niedługo 10-12k przy okazji sprawdzania skosu.
Mając dobry wzornik czyli magnetofon dobrze ustawiony, można sobie zrobić kasety na każdą dowolną częstotliwość, ponoć to niepotrzebne, ale w ramach zabawy czy experymentów ....czemu nie
Wcześniej miałem tylko kasety z sygnałem 400 hz, teraz są już 1 k, 3 k , nie można mieć wszystkiego od razu .
Ja wiem że inaczej to widać na niskiej a inaczej na wysokich częstotliwościach, gdzie widać różnice , czasem spore.

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2022, 09:53
Oczywiście różne częstotliwości są do różnych zastosowań, jak najbardziej. Dalej jednak nie odpowiedziałeś na pytanie.
Pytałem o to, czy ten wynik 0,027 był robiony na 3k czy na 400 Hz, bo to robi olbrzymią różnicę, tak samo jak norma (JIS/DIN), w której ten pomiar był wykonywany.

Ja wiem że inaczej to widać na niskiej a inaczej na wysokich częstotliwościach, gdzie widać różnice , czasem spore.
Bardziej kwestia, że konkretne pomiary robi się na konkretnych częstotliwościach z bardzo konkretnych powodów. Robienie pomiaru na niewłaściwej częstotliwości jest tylko stratą czasu. Dla przykładu azymutu nie ustawisz na 400Hz, bo to jest zwyczajnie nierealne - nie uda się na tej częstotliwości zrobić tego z wymaganą dla magnetofonów dokładnością.
Chodzi o fakt, że powyższy pomiar prędkości robiony był na 400 Hz to mówi nam kompletnie nic. Nie można go również porównywać w żadnym razie z serwisówką, bo to jak porównywać śliwki do krowy.

Mając dobry wzornik czyli magnetofon dobrze ustawiony, można sobie zrobić kasety na każdą dowolną częstotliwość
Nie jest to prawda...Wojtek pisał o tym w temacie kaset serwisowych. Gdyby to było takie banalne, że mając jeden dobry deck można sobie nagrać taśmy serwisowe, to nie były by one takie rzadkie i względnie kosztowne.

No powiedzmy mając bardzo stabilny napęd można sobie zrobić wzór kasety do ustawiania prędkości (3 kHz lub 3.15 kHz).
Oczywiście...rozumiem też, że z kompletnego braku innego rozwiązania i absolutnego braku kaset serwisowych można się w ten sposób posiłkować (ustawić drugiego decka względem pierwszego "dobrego"), żeby mieć jakikolwiek punkt zaczepienia. Niemniej jednak jest to obarczone dużym błędem.


Dla jasności, nie chodzi mi tutaj o jakieś publiczne procesy czarownic, tylko chciałbym w razie co pewne niejasności wyjaśnić. Posty na forum zostają i są czytane przez nowych użytkowników, którzy nie mając (jeszcze) podstawowej wiedzy mogą pewne wpisy odczytać opacznie i błędnie się później wzorować.
« Ostatnia zmiana: 23-02-2022, 09:55 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
23-02-2022, 10:18
Pomiar jeśli chodzi o prędkość DIN jak włącza się program., na razie uczę się tego pomału., ale wiadomo że im niżej tym lepiej.
Pisałem ze można sobie zrobić kasety dla zabawy, albo inaczej do celów poznawczo naukowych.
Uważam że im więcej tzw experymentów tym wiedzę się poszerza i wysuwa wnioski.
To że coś jest mantrą nie oznacza że sobie n ie mogę zrobić co mi się podoba., i przemyślenia korygować, po to są fora a nie tylko do opierdzielania ...ba ja wiem wszystko heheheheh, już taki był na innym forum...wiedza jak biblioteka tylko nie bardzo lubiany, a dokładnie 10 lat temu nie umiał nic......
Uczenie się to nie tylko bezwzględne przyjmowanie ustalonych reguł to metody prób i błędów i wysuwania wniosków.

A co by się stało jakby się pokazało że nie 3150 hz tylko 3300 hz jest lepsza? Świat by się zawalił?

Poza tym już napisałem, miałem tylko kasety z 400 hz dobrze nagran , mam też 1 khz a dzięki pewnym ruchom powinny dotrzeć reszta tzw serwisowych.
Dzięki temu moje własne przemyślenia i próbki będę konsultował z lekarzem i farmaceutą...........
Nie prowadzę serwisu zawodowo więc nie obowiązują mnie ścisłe reguły, które znam, spokojna głowa, ale z braku pewnych narzędzi robiłem co mogłem, panimajesz ?

Mozna o ile nie jest juz temat podać ścisłe procedury jak i co ma być biblią, a tematy inne są do luźnej konwersacji.
Osoba co chce się zagłębić, ale ma odpowiednie taśmy i mierniki skorzysta z tej bibli na pewno.
Audiotone zrobił już takie ścisłe tematy i wystarczy linkować.

Przy okazji, kasety serwisowe, ponoć dobre są koszmarnie drogie.
Kaset, powiedzmy kopie wychodzą już taniej, i błędy jakie wykazują w stosunku do kopii dobrej są znikome jeśli chodzi w ogóle o błędy samego magnetofonu.
Ideałem by była taśma nagrana na szpulaku pełną szerokością ale to tylko marzenie.
Na ebayu, kasety testowe nagrywane na kaseciakach Sony 555es, i podobne też są obarczone błedem, czyli mój Denon jest zły a tamten dobry...ciekawe .
Druga sprawa to jak sobie ustawie a w zasadzie sprawdzę kaseciaka za stówke nawet kopią z kopii to nie będzie to miało wpływu na ten sprzet bo on sam z siebie generuje sporo większe wady.
Dopiero jak mamy sprzet naprawdę dobry to warto inwestować i procedury zachowac serwisowe.

P.S.
Każdy jest inny, jeden powtarza jak robot, drugi woli się sam uczyć i dojść do tego co i jak ma być, takie skrzywienie zawodowe , bo tu też musiałem pewną wiedzę dojść manualnie od zerowych podstaw, a nie tylko odczytać z książek bo zmiennych była koszmarna ilość i tylko praktyka czyni "mistrza".
« Ostatnia zmiana: 23-02-2022, 10:36 wysłana przez Hammer »

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2022, 10:42
A co by się stało jakby się pokazało że nie 3150 hz tylko 3300 hz jest lepsza? Świat by się zawalił?

Poza tym już napisałem, miałem tylko kasety z 400 hz dobrze nagran

Nie w tym rzecz, która jest lepsza :). Chodzi o możliwość porównań do przyjętego standardu. Jeżeli cały świat mierzyłby na 400Hz, to ja nie miałbym nic przeciwko.
Zwracam uwagę na to co napisałeś:
bo sprawdziłem parokrotnie Kenwooda X1 i jego parametry są zgodne z serwisówką
Jeżeli robiłeś pomiar na 400 Hz, to ja Ci nie zabronię, ale nie możesz tego porównywać z wynikiem pomiaru podanym w serwisówce, który był robiony na 3000 lub 3150 Hz. Tylko o to mi chodzi. Ten wynik, który otrzymałeś jest wynikiem na 400 Hz i spoko. Tylko nie ma jak go odnieść do innych decków.
To tak jakbyś twierdził, że Twój samochód jest szybszy niż podaje producent, bo zmierzyłeś czas przyspieszenia 0-40 kmh i wyszło Ci 3 sekundy, a producent podaje 0-100 kmh w 8.6 sekundy :). 3 sekundy to krócej niż 8.6, ale dalej oba pomiary w zupełnie innych założeniach zostały zrobione.

Jednak mając na uwadze to co napisałeś również:
ale z braku pewnych narzędzi robiłem co mogłem, panimajesz
odpowiadam, że oczywiście, że rozumiem. Gdybym dzięki uprzejmości kolegi nie miał kaset serwisowych to też bym pewnie jakoś sobie musiał radzić lub dałbym sobie spokój - tego nie wiem, ale rozumiem takiego rodzaju podejście. Jedyna moja drobna uwaga jest taka, że piszemy publicznie i ktoś to potem czyta.

Hammer, decki i ich naprawa to dla mnie też przyjemność i zabawa. Fakt, jestem spaczony i lubię mieć idealne cyfry i wykresy :D, ale cieszy mnie, że chcesz się sam uczyć. Tylko chwalić i z chęcią pomogę moją (bardzo bardzo skromną) wiedzą w razie co, serio. Dokładnie dlatego napisałem te parę postów, żeby zwrócić uwagę, że akurat te wyniki pomiarów, które przedstawiłeś są mało porównywalne.

A już tak na rozchodniaka dodam, że i tak najlepszym testem dla mnie na W&F jest początek utworu "Passing of the grey company" Summoning. Po kilku sekundach wiem czy mam W&F prawidłowy (nie słyszę falowania) czy też nie (słychać falowanie lub drżenie).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
23-02-2022, 11:42
Jeśli chodzi o dźwięki, napisze Ci taką ciekawostke z mojej pracy.
Jest np jedna firma co robi koła naciągając szprychy na ....słuch, na określony dźwiek jaki wydaje szprycha traktowana jak struna.
Szarpana czy też uderzana daje dźwięk o określoonej częstotliwości, gość siedzi w sluchawce i porównuje nie na miernik tylko na słuch jak ja to pisałem na "zdudnienie " i częstotliwość ma się zgadzać powiedzmy w 100%.
Sam osobiście robiłem także takie experymenty, aby stwierdzić czy taka metoda ma też sens niż naciaganie na pomiar tensometrem.
W pewnym zakresie ma, ale są założenia...piasta musi mieć idealnie centrycznie wykonane otwory, obręcz musi być takze wykonana idealnie, aby kazda szprycha naciągnięta była tak samo na ten sam dźwięk.
są to założenia idealne.
jednak nie ma tak w realu i są wady produkcyjne co powoduje że taki pomiar naciągu nie jest idealny jesli chodzi o produkt finalny.
Koło nalezy wrzucić na centrownice i po prostu wyrównać na tensometr.
Trzeba na centrownicy to korygować takze pomierzyć końcowo tensometrem, pomiary różniły się końcowo przy wykonanym kołe średnio ok 10-20% pomiaru, więc i tak idealnie przy przednim zaplecionym na słonko i 20 szprych.
Max spoke tension np 80 kGf, więc 70, czy 85 będzie całkiem dobrze.
Do czego zmierzam......pomiary na słuch są tak samo dobre jak i na mierniku, zakładając sytuacje idealne, jednakże magnetofony mają tak dużo wad transportu tasmy, a takze zależne od w ogóle kaset,y że szybciej można to korygować i sprawdzać na miernikach.
Dlatego zamiast bawić się w słuchanie musze pobawić się w pomiary, bo każda zmiana np paska daje na ucho praktycznie nic, a na mierniku zniekształcenia 2 x .
Wynikło to też z posiadanych kaseciaków wysokiej klasy, które bedą wymagały niestety lepszych taśm, mierników itd..
Takie Sony TCK 311 to sprawdzi się nawet bele czym, bo i tak ten mechanizm to jest prosty, ale np Denon 800 wymaga już lepszych taśm i pomiarów.
Tak samo z samochodami, prosty nie ma tam nic szczególnego, ale lepszy za póltorej bańki to ......tak....

Uściślijmy, okres pomiarowy 400 został zakończony, zdobyte doświadczenie  zachowane, idziemy dalej i sie kłócimy, bo inaczej forum zdechnie.

meloman

  • 67 / 803
  • Użytkownik
26-02-2022, 14:08
Uściślijmy, okres pomiarowy 400 został zakończony, zdobyte doświadczenie  zachowane, idziemy dalej i sie kłócimy, bo inaczej forum zdechnie.

Sobie policzyłem no i co, każdy ma swoje jakieś przemyślenia, a TH nie jest biblią absolutną, a po to są fora aby się spierać.


Pozwole sobie zauwazyc ze hammer lubi sie ze wszytkimi klocic na kazdym forum,  dobrze jest z tego znany :D  prawdopodobnie przystawia  tez sobie lusterko, aby klocic sie sam ze soba ? :D  ;)  he he
« Ostatnia zmiana: 26-02-2022, 14:17 wysłana przez meloman »

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
26-02-2022, 14:47
Uściślijmy, okres pomiarowy 400 został zakończony, zdobyte doświadczenie  zachowane, idziemy dalej i sie kłócimy, bo inaczej forum zdechnie.

Sobie policzyłem no i co, każdy ma swoje jakieś przemyślenia, a TH nie jest biblią absolutną, a po to są fora aby się spierać.


Pozwole sobie zauwazyc ze hammer lubi sie ze wszytkimi klocic na kazdym forum,  dobrze jest z tego znany :D  prawdopodobnie przystawia  tez sobie lusterko, aby klocic sie sam ze soba ? :D  ;)  he he

To nie jest prywatne Twoje forum i możesz się odnieść tylko i wyłącznie do tematu tutaj, nie wolno Ci do osoby i pierwszy i ostatni raz mówię odczep się, następne poleci do Admina.Nie znam Ci i nie mam ochoty, a Ty nie będziesz sobie dworował, bo mi się to nie podoba.

Dla Ciebie to kłótnia, a dla nas zdobywanie wiedzy i wymiana poglądów, to nie szosowe dziadostwo,
Koniec tematu.

meloman

  • 67 / 803
  • Użytkownik
26-02-2022, 15:40
Nie no pisales o klotniach, wiec i tutaj pewnie zrobisz to co tam , wyzywales, trolowales i kazdy cie olal :I Mysle ze Admin i reszta tego forum, powina sie dowiedziec jak tam wyzywales ludzi.

Na dzie ndobry w tym miejscu probowales mnie juz obrazac ...

Ma z grosze bo kupuje bilet na metro i łazi po śmietnkach i zbiera ......

Osatni raz, to ja ci mowie, jesli nie chcesz sie tlumaczyc w inych okolicznosciach. Najlepiej nie pisz w moich postach, nie mam przyjemnosci z toba rozmawiac.
« Ostatnia zmiana: 26-02-2022, 15:55 wysłana przez meloman »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
26-02-2022, 16:16
Koniec tematu.

Spory proszę załatwiać na PW. Każde inne wpisy nie dotyczące tematu będą usuwane.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.