Audiohobby.pl

Klub Espressivo-E

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
17-03-2015, 07:53
Wzmacniacze lampowe i komputery to złe połączenie. Lampy są podatne na różne mikrofonowania itd... Najlepiej oddal to wszystko od siebie, ustal fazy w gniazdku i zobacz co wtedy. Sprawdź też czy w środku Espressivo nic się nie odlutowało/odłączyło.

Karol

  • 2011 / 4330
  • Ekspert
17-03-2015, 12:46
Teraz już zgłupiałem - wzmacniacz na tych 6N23P znów zaczął brumieć na prawy kanał. Wzmacniacz był wyłączony przez 4-5 godzin.
I znów pojawił się efekt z "ręką" - tylko że teraz już nie dotykałem obudowy, wystarczyła ręka w pobliżu wzmacniacza i brumienie ustępowało. Zbierałem rękę - pojawiał się ten brum czy jak to nazwać. Oczywiście znów po chwili przeszło i lampy działały już sprawnie. Bez względu na rękę...

Jak dojśc do źródła problemu? :)

Dodam tylko że wzmak stoi w pobliżu innych urządzeń elektronicznych - laptop, dysk twardy zewnętrzny. Na pewno spróbuję dzisiaj jak wpłynie oddalenie tych urządzeń od wzmaka.
...

@Prrogu,
Feliks Audio to porządna firma, a sam Espressivo do dobra konstrukcja.
Nawet, przy ustawionych naokoło kilku komputerach, nic takiego nie powinno się dziać.
Za to wpięcie komputera z osprzętem, np. do tej samej listwy zasilającej, co urządzenia audio może mieć wpływ na to, co słychać z głośników.
Na początek spróbuj to wszystko poprzepinać do oddzielnych listew, a listwy podłączyć do całkiem innych uziemionych gniazdek. Po dociskaj też wszystkie kable wychodzące ze wzmacniacza. Szczególnie interkonekty.
Może któryś niepewnie siedzieć. Przy wymianie lamp wystarczy wzmacniacz nawet delikatnie poruszyć i raz styka raz nie.
Znam i takie przypadki. :-)

Mnie jednak, najbardziej podejrzane wydają się lampy 6N23P. Jedna z nich może być niesprawna.
Zamień je miejscami i jeżeli brumienie zmieni kanał, to masz już pewność.
Gdyby brumienie było słychać w obu kanałach, to może by coś wyjaśniło włożenie tych lamp, które zamówiłeś.
Chodzi mi o te lampy, których bezpośrednim zamiennikiem jest 6N23P.
Gdyby po ich włożeniu pojawiło się brumienie, to mogłoby to świadczyć o tym, że możliwości konstrukcji nie są aż tak wielkie.
Może wbrew oczekiwaniom, nie można tak bezpośrednio zamieniać lamp 6N1P na 6N23P.
Konstruktor to fachman i wydaje się mało prawdopodobne takie "przeszacowanie" możliwości wzmacniacza.
Ale w życiu wszystko jest możliwe. Wszak nie ma ludzi nieomylnych. :)

Z barku lepszych pomysłów, nie zaszkodzi sprawdzić, jak to jest na tych nowych lampach E88CC, 69222 czy 6DJ8.
Oczywiście, jeżeli już dotarły i masz je w domu.
Gdyby pojawiło się brumienie, to skontaktuj się z Feliks Audio i dopytaj konstruktora, co może być tego przyczyną.
Jakoś cały czas nie chce mi się wierzyć, że się pomylił albo zbagatelizował fakt, że 6N23P nie jest zamiennikiem 6N1P.
Kto, jak kto, ale nie taki fachowiec!
Jeżeli na E88CC (czy 6922) jest cisza to wyjmij jedną lampę i w jej miejsce wstaw 6N23P.
I znowu, jeżeli cisza to wstaw tą drugą 6N23P w miejsce tej pierwszej i sprawdź, co słychać.
Możesz zamienić E88CC i 6N23P miejscami i sprawdzić, co się dzieje.
Myślę, że po tej żonglerce lampami, powinno się coś wyjaśnić.
Miłej zabawy i powodzenia w znalezieniu przyczyny. :)
« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 13:55 wysłana przez Karol »

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 13:52
Nie zamawiałem jeszcze e88cc, 6dj8, 6922. Mam obecnie takie pary:
6N1P EW
6N1P WI
6N1P
6N23P.
na wszystkich tych parach jest ok, oprócz włąśnie 6N23P. Zamieniałem lampy miejscami - nie ma to znaczenia, zawsze brumi prawy kanał. Stąd wyeliminowałem możliwość zepsutej lampy.

dodatkowo, od starego dac'a mam jeszcze philipsa sq e88cc - ale jedną sztukę. Czy mogę ją przetestować? Czy mogę ją włożyć zamiast jednej 6N23P?
Może to faktycznie być coś ze stykaniem/niestykaniem pinów. Jak już pisałem pierwszy raz lampy ciężej wchodziły, podstawka była zupełnie niewyrobiona do zakupionych 6N23P i 6N1P. Jednak potraktowałem je środkiem "kontakt" i nic to nie dało. Dziś postaram się lepiej przetestować, choć nie będzie to łatwe - bo przyjechał nowy wzmacniacz a i obowiązków mam trochę.

« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 13:56 wysłana przez Prrogu »

Karol

  • 2011 / 4330
  • Ekspert
17-03-2015, 14:04
...
dodatkowo, od starego dac'a mam jeszcze philipsa sq e88cc - ale jedną sztukę. Czy mogę ją przetestować?

Tak możesz. Pisałem Ci o tym wyżej, tylko to przydługawy tekst i czasami umyka. :)
E88CC i 6N23P to takie same lampy, czyli bezpośrednie zamienniki.
Sprawdź je w mieszanych parach we wszystkich możliwych konfiguracjach.
Na krótko takie testy niczym nie grożą, a mogą wiele wyjaśnić.
Jedyne konsekwencje, to te, o których pisałem, gdy była omawiana kwestia parowania.
Jak się nic nie wyjaśni po tych "przestawiankach" lamp, to dzwoń do konstruktora.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 15:03 wysłana przez Karol »

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 14:21
Tak, widziałem tę informację :) Ale taki już jestem że wolę dwa razy o coś zapytać, niż raz stracić sprzęt :)

Wieczorem sprawdzę takie połączenie.

Ha! jest jeszcze lepsze idea, przypomniałem sobie że mam jeszcze starą 6N23P - EW. Ona tez w dacu chodziła (zamiennie do filipsa) - włoże ją z filipsem i wynik powinien powiedziec czy to wina 6n23p niedziałających z espressivo moim, czy też coś innego.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 15:22 wysłana przez Prrogu »

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 15:44
No i podłączyłem philips sq e88cc i moja stara 6n23p-ew. Nadal buczy w prawym kanale ( i to bardzo dziwacznie, bo nieraz przechylenie glowy zmienia rzecz, czasem buczy tylko na galce maksymalnie przesunietej w lewej - po prostu jest to czasami zalezne od dziwnych rzeczy).

Zmienilem ic, zmienilem kabel zasilajacy, wylaczylem i odnioslem dysk twardy.
Zmiana źródła też nic nie pomogła.

Nadal nic sie nie poprawilo.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 15:50 wysłana przez Prrogu »

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
17-03-2015, 16:20
Odkręć podłogę Espressivo i zobacz czy nic się nie odlutowało.

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 16:34
Nie wiem czy mogę. Mam na niego gwarancję i tą drogą raczej pójdę aniżeli otwieranie go i ewentualna utrata gwarancji.

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
17-03-2015, 17:21
A jest naklejka? na podłodze? Mówię tak dlatego, że mnie się przydarzyła masa która odlutowała się od potencjometru i naprawiłem to we własnym zakresie.

Karol

  • 2011 / 4330
  • Ekspert
17-03-2015, 17:57
... Mówię tak dlatego, że mnie się przydarzyła masa która odlutowała się od potencjometru i naprawiłem to we własnym zakresie.

Myślę, że gdyby chodziło o masę, to wzmacniacz brumiłby i na lampach od Feliks Audio, czyli 6NP1.
Ja bym popytał kontruktora, co on o tym sądzi i ewentualnie odesłał wzmacniacz.
Wzmacniacz jest na gwarancji, a w instrukcji jest lista lamp, z którymi powinien prawidłowo działać.
Lampy 6N23P są na tej liście. Albo trzeba poprawić instrukcję, albo wzmacniacz. :)
Myślę, że konstruktor nie będzie robił problemów, nawet jeżeli brumienie, to wina niesprawnych lamp.
To sumienny człowiek i porządny gość. Zdaje się, że nie tylko ja mam o nim, tak dobre zdanie. :)
Doradzałbym poczekać i wysłać wzmacniacz wraz zamówionymi lampami, na których nie chce chodzić, a powinien.
Niech powkłada te 6N23P, E88CC, 6922, (czy co tam jeszcze) sprawdzi i powie o co chodzi.
Może coś tam trzeba poprawić, by można było wkładać bez efektów ubocznych inne lampy niż 6NP1.
A może to jeszcze coś innego.
Domyślam się, że lampy 6NP1 to lampy sterujące. A co z lampami mocy?
Może któraś z nich jest niesprawna i daje taki efekt z lampami innymi niż te oryginalne.
I znów nie za bardzo wierzę w to co piszę, bo konstruktor zawsze dokładnie wszystko mierzy i sprawdza przed wysłaniem.
No ale kto wie, wypadki chodzą po ludziach. W tym wypadku po lampach. :)
« Ostatnia zmiana: 18-03-2015, 07:57 wysłana przez -Pawel- »

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 18:16
Nie wiem czy moje zdanie się liczy, ale ja jestem jak najbardziej za, bo już sporo stron wcześniej pisałem że powstał offtop. A Wasze rady są konstruktywne i myślę że warto aby były zachowane i mogły być łatwo znalezione w odpowiednim miejscu.

Synthax

  • 2323 / 4119
  • Ekspert
17-03-2015, 18:24
Też jestem za, tylko ktoś się musi tym zająć bo ja uprawniony nie jestem :)

Karol

  • 2011 / 4330
  • Ekspert
17-03-2015, 18:29
@Paweł, koleżeństwo wraz ze mną, ma prośbę do Ciebie.
Bądź tak dobry i przenieś te wszystkie wpisy o Espressivo do wskazanego wątku. :)
Usuń też moje postscriptum.

A do Ciebie @Prrogu, też mam prośbę.
Po przeniesieniu, wrzuć jakieś zdjęcia twojego nowego sprzętu.
No pochwal się kolego! :-)
« Ostatnia zmiana: 17-03-2015, 18:38 wysłana przez Karol »

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 18:40
Pani Fotograf będzie dopiero w weekend u mnie :)

A los espressivo jeszcze nie jest przesądzony, dziś zawitał u mnie tani malec, nie wiem czy nie namiesza...

Prrogu

  • 137 / 3759
  • Aktywny użytkownik
17-03-2015, 21:05
Jest coś nowego :) Jako pre-amp nie brumi :)