Audiohobby.pl

Media serwer

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 02:19
SSD to jeszcze stosunkowo drogie rozwiązanie. Jeszcze o tym nie myślę. Sądzę, że na obecne ceny, optymalnym rozwiązaniem będzie sieciowa macierz 1TB pracująca w miroringu (500GB). Pojedyńczy, nawet duży dysk, to zbyt ryzykowne rozwiązanie.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 02:22
Ja już na dzisiaj pasuję. Dobranoc :-)

Coyote

  • 39 / 5853
  • Użytkownik
04-05-2008, 02:46
>> Krs47, 2008-05-04 02:12:10
Tak troche z innej beczki choć nadal na temat ;) Obecnie przymierzam się do budowy klasycznego PC z przeznaczeniem audio/video. Napewno będę chciał go maksymalnie wyciszyć i sygnał poprowadzę przez zewnętrzny DAC. Jedyny problem to dysk twardy. Obecnie w komputerach cały czas montuje się klasyczne dyski podczas gdy ja cały czas czekam aż duże dyski wewnętrzne w formie pamięci flash staną się ogólnodostępne. Klasyczny dysk hałasuje, wibruje, ma ograniczony czas pracy i jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne podczas gdy pamięci flash są pozbawione wszystkich wyżej wymienionych wad. Myślałem nawet nad wykonaniem własnej obudowy ale co z tego wyjdzie jeszcze nie wiem. W każdym razie zaraz po skończeniu kolumn zabieram się za kompa i jeśli uda mi się osiągnać zadowalajace rezultaty opisze cały proces budowy i wykaz części na forum.


Taki mi przyszedł szaleńczy pomysł do głowy, ale może w szaleństwie jest metoda. Dysk SSD 64GB kosztuje ile... 3,5k. A może spiąć kilka dużych hubów USB (oczywiście takich z zewnętrznym zasilaniem). W każdą dziurkę włożyć pendrive 4GB warty 50zł. Za 100zł jest już 8GB więc za 800zł są 64GB. 500GB to wydatek 6250zł plus huby (niech ze 300zł). Wrzucić to do szafki i po sprawie? :] Możliwości rozbudowy są. :] Do jednego złącza można szeregowo połączyć 127 urządzeń. A jak się ma więcej niż jedno... :)

Dobranoc :]


___________________________________
  "Za mało wiem, by być niekompetentnym."
____________________________________
  Parafrazując Nietschego: "Króliczek zdechł." :]

npl

  • 246 / 5899
  • Aktywny użytkownik
04-05-2008, 05:45
nie będzie działać. po pierwsze, nie będzie wystarczająco wydajne zasilanie, po drugie nie zostanie taka liczba dysków zainstalowana - a każdy będzie osobnym dyskiem. po trzecie będzie to koszmarnie wolno chodzić. pamięci solid state drive też nie będą wieczne.

  • Gość
04-05-2008, 08:26
Dyski to moim zdaniem najmniejszy problem. Obecnie standardowe Seagate, są wystarczająco ciche. Można je zainstalować dodatkowo na jakimś coolerze hdd z wyciszeniem. A przewidywana trwałość jest wystarczająco duża.

Jak się przekonałem większym wyzwaniem jest odpowiednio sztywna obudowa, o małych wymiarach ale mieszcząca duże coolery, przewiewna, umożliwiająca montaż pasywnego zasilacza bez zagotowania nim wnętrzności i w cenie, która nie zabija.
Okazuje się, że solidność obudów kończy się na serwerowych RACK. Cała reszta to już tylko ładnie polakierowane blaszki po puszkach od piwa.

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
04-05-2008, 10:28
Qubric 2008-05-04 08:26:31
"Okazuje się, że solidność obudów kończy się na serwerowych RACK. Cała reszta to już tylko ładnie polakierowane blaszki po puszkach od piwa."

Właśnie dlatego chciałem zrobić obudowę sam. Na chwilę obecną najbardziej widzi mi się aluminium. Albo można zrobić jeszcze inaczej, kupić porządną gotową obudowę i wymienić same panele zewnętrzne, zamiast cienkiej stalowej blaszki dać grubą aluminową ;)
Ta np. ma już front z alu:
http://www.skapiec.pl/site/cat/11/comp/73373

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 13:32
Coyote,

Jeszcze wrócę do poszczególnych etapów o jakich pisałeś.
W moim wypadku nie do końca sprawdził się układ ATV - TOSlink - DAC.
Porównywałem w.w. układ z MacBook Pro i iTunes -> TOSlink -> DAC, na tych samych plikach muzycznych.

W wypadku ATC zagrało to gorzej niż z MacBook Pro i iTunes. Trochę przypominało to dźwięk z FrontRow (pisałem o tym w innym wątku), który w pierwszym momencie może się podobać ale to nie to samo co z iTunes. Podejrzewam, że ATV robi jakieś operacje (upsampling ?) na cyfrowym audio i następnie wysyła to dalej przez TOSLink. Tak czy inaczej, ATV na tym swoim wbudowanym Realteku, przez wyjście analogowe, gra na poziomie budżetowego CD. Szczegółowość seny , barwa wokali i wyższe rejestry są całkiem dobre, jednak bas jest stosunkowo rozlazły.

Teraz trochę tekstu dla innych :-)
Jeżeli chodzi o inne "media" to trochę ograniczeniem jest pojemność twardego dysku( 40 i 160 GB). W wypadku samej muzyki może będzie to wystarczające ale
jeżeli jeszcze chcemy trzymać na tym zdjęcia cyfrowe (w moim wypadku ok 6 tys, po 4 MB każde) lub filmy to zaczyna tego miejsca brakować. Niestety Apple bez jakiegoś hackowania softu nie przewiduje podpięcia zewnętrznego dysku twardego. Jeżeli chodzi o przeglądanie cyfrowych fotografii to jest to bardzo dobrze i wygodnie rozwiązane. Czytelny podział na "sesje", definiowanie "muzycznego tła" podczas prezentacji, sympatyczne transformacje zdjęć. Bardzo to wszystko jest efektowne.
Z innych zalet ATV. Można oglądać bez problemu filmy HD (720p, po konwersji), bezpośredni dostęp to YouTube i ....sample płyt CD z iTunes Store. Szczególnie ta ostatnia opcja to świetna sprawa dla tych osób, które chcą posłuchać kawałków utworów przed zakupem konkretnej płyty. Kilka kliknięć z pilota i bez problemu słuchamy sampla płyty. Cena samego ATV jest zdołowana bo Apple liczy na zakupy plików muzycznych i filmów z niedostępnego u nas iTunes Store. Uważa ten media serwer za "terminal zakupowy" .... i bardzo dobrze, bo można to kupić za rozsądne pieniądze.
A co z bezpieczeństwem danych ? Hmm. Tutaj jest pewien problem. Sam ATV można, w pewnym sensie traktować, jako "backup", ponieważ wszystko to co jest zapisane na ATV trzeba mieć na....... zewnętrznym komputerze.

Reasumując. AppleTV bardzo dobre rozwiązanie jako pierwszy media serwer albo alternatywa dla tanich CD Playerów
Ma swoje ograniczenia ale ma też sporo zalet. Małe, ciche i 229 USD w USA. :-)


http://www.apple.com/appletv/

audioholik

  • 424 / 5844
  • Zaawansowany użytkownik

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 14:10
Coyote,

Nie miałem nigdy MacBooka ale nie uzyskałem dobrego dźwięku z karty dźwiękowej MacBooka Pro, podłączonego bezpośrednio do wzmacniacza. ATV spisywał się znacznie lepiej.

  • Gość
04-05-2008, 15:32
>> Krs47, 2008-05-04 10:28:13

340 złotych za aluminiowego Thermaltake bez zasilacza to nie jest mało. Poza tym to straszna krowa, większa chyba od Chieftec Dragon.

Problemem jest wykonywanie obudów z blaszki jak papier i kiepskie spasowanie. Dlatego trzeba szukać jak najmniejszych obudów, najlepiej pod MikroATX.
Za tę cenę można mieć Chiefteca o klasycznym wyglądzie. Za mniej niż 150 złotych można mieć ładnego Mode-Coma (z droższej serii).
Plusem Chiefteca jest blacha 1mm grubości, natomiast wentylacja pozostaje przeciętna, podobnie jak w Mode-Comie.

Można tez spróbować jakiegoś małego Anteca, choć nie mam dobrego zdania o ich solidności i tu na dzień dobry trzeba będzie wymyślać jakieś wzmocnienia antyrezonansowe. Wyklejanie cienkich blach obudowy matami bitumicznymi daje tylko taki efekt że po pewnym czasie będzie buczeć trochę niższym dźwiękiem.

Panele boczne to akurat najmniejszy problem. Przy odrobinie wysiłku można je usztywnić np. dokręcając lub doklejając wewnątrz elementy z HDFu.
Denerwujące jest tylko to że ten sam Mode-Com jeszcze 5 lat temu produkował obudowy które za 180-200 złotych były niemal pancerne. A teraz takich trzeba szukać na złomie komputerowym bo wszystko jest z blaszki grubości 0,6mm a jak jest z 0,8mm to się już tym chwalą jakby to był jakiś hi-end.

Do typowych płyt MikroATX czy ATX nie opłaca się budować obudowy od podstaw. Bardziej już do rozwiązań nietypowych - ITX albo NanoITX, do których ładnych obudów jest mało albo są bardzo drogie. Oczywiście takie rozwiązanie może być całkowicie bezgłośne i przystosowane do pracy ciągłej. Tylko że np. VIA EPIA na C7 mimo przyzwoitej mocy jest nadal nieuniwersalna. Do muzyki na pewno wystarczy, a obudowa będzie miała wielkość małego odtwarzacza CD.

Ja na razie zamierzam wykonać konstrukcję antyrezonansową z 10mm MDFu, taką ramkę która usztywni obudowę od wewnątrz. Pomysłu na usztywnienie ścian jeszcze nie znalazłem, ale maty bitumiczne się nie sprawdzają.

dartman

  • 62 / 5904
  • Użytkownik
04-05-2008, 15:43
Widzę, że temat się dziersko rozwija. Ja aktualnie testuję układ : Macbook, toslink, DAC, wzmacniacz. Równocześnie z uwagi na sporą iloć flac\'ów   szukam najlepszej metody konwersji do Apple Lossless, póki co korzystam z XLD i wygląda obiecująco.

Docelowo planuję dokupić zewnętrzną macierz dyskową RAID0 w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.

W przyszły weekend planujemy odsłuchy z Andy_777 i wtedy zapadną ostateczne decyzje.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 15:58
>> dartman, 2008-05-04 15:43:59

Też korzystam z XLD. Jest jeszcze MacFlac ale XLD jest bardziej uniwersalny.

dartman

  • 62 / 5904
  • Użytkownik
04-05-2008, 16:18
Gustaw,

mam pytanie dotyczące XLD. Na dysku mam X katalogów z poszczególnymi plikami w formacie flac. Jak można przy pomocy skryptu puścić konwersję na Apple Lossless? Może masz gotowy przepis :-) ?

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
04-05-2008, 16:21
Nie wiem jak to zrobić. Zawsze konwertuję po jednej płycie. Sądzę, że można to zrobić za pomocą systemowego automatora ale nigdy tego nie trenowałem
ponieważ nie miałem takiej potrzeby.

konopa

  • 417 / 5861
  • Zaawansowany użytkownik
04-05-2008, 16:40
niektore wyzsze modele obudów jak thermaltake, silverstone czy lian li prezentuja juz jakis poziom, ale tez nie sa to cenowo tanie rozwiązania. osobiscie jakis rok temu sam szukalem w miare porzadnej obudowy do swojego kompa. miala byc czarna, posiadac aluminiowy przedni panel, umozliwiac montaz wiatraków 12cm oraz plyty glownej "do gory nogami", posiadac miejsce na zasilacz na dole obudowy i prezentowac sie wystarczajaco solidnie. wybor padl na czarna sunbeam tuniq II. w swojej klasie cenowej nie znalazlem dla niej konkurenta, ktory spelnilby wyzej wymienione wymagania. ma tez sporo wad jak koszyk na dyski twarde (ktory od razu usunalem rozwiercajac nity wiertarka i umiescilem dyski twarde na szynach do montazu w gniazdach 5,25 cala; mozna je dostac za pare zlotych). gniazd 5,25 cala jest wystarczajaco duzo, od gory do samego dolu nie liczac 3,5-calowego na stacje dyskietek lub inny naped. przedni panel to dobrej jakosci matowy plastyk, ktory z przodu ma dwa jakosciowo dobrze wykonane aluminiowe elementy na bokach oraz metalowa dziurkowana siatke.
w srodku jest ok, ale moglo byc lepiej. nie ma systemow szybkiego montazu napedow, blachy sa ostro obrobione i potrafia pociac. z zewnatrz jest lepiej. po rocznym uzytkowaniu nie zauwazylem, aby przednia odchylana klapa panelu sie osunela albo wykazywala jakies niedopuszczalne luzy. zmieszcza sie w niej duze coolery na procesor jak scythe ninja. ogromną zaleta obudowy jest system chlodzenia i 3 wentyle 12cm w komplecie. pomimo marnej jakosci wykonania sa rzeczywiscie bardzo ciche. wymienilem je na czarne fandery tylko dlatego, ze maja wiekszy przeplyw powietrza. kiedy sie decydowalem w tamtym okresie ciezko bylo znalezc cos lepszego za podobna lub mniejsza cene.

Krs47 gdybys robil obudowe sam to oczywiscie daj znaka na forum.

fotki:
http://www.tuniq.com.tw/Chassis%20Info/tuniq2/images/tuniq-07-bk.jpg
http://www.tuniq.com.tw/Chassis%20Info/tuniq2/images/tuniq-03-svbk.jpg
http://www.tuniq.com.tw/Chassis%20Info/tuniq2/images/tuniq-07-svbk.jpg

Gdy wyjdziesz z pudełka, zauważysz, że było puste...