Audiohobby.pl

Forumowy wzmacniacz słuchawkowy ??

stefanB

  • 166 / 5910
  • Aktywny użytkownik
30-11-2009, 18:30
Konstrukcje Passa trzeba podzielić na komercyjne i  służące czystej przyjemności dzwięku, czyli...popieprzone. I dopiero w tych przedziałach analizować. Ale nie wiem czy jest to istotne dla tematu
Pass sam gdzies napisał, ze jego układy z serii Zen, son of zen, nie zostałyby nigdzie dopuszczone do oficjalnego obrotu. I że układy komercyjne są kompromisem z życiem. I ze jest to jego zabawa dla przyjemności czystego, jak najmniej ograniczonego dzwięku

Czy póżniejsze konstrukcje równie udanie sprawują się jako słuchawkowce? Nie wiem, nie zajmowałem się tym.
Melos? Nie zwala mnie z nóg
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

piter z

  • 375 / 5912
  • Zaawansowany użytkownik
30-11-2009, 18:40
jak ktos chce dobrze i tanio to mozna darkvoice kupic lub jakiegos little dot ( marza ponad czesci jest tam naprawde minimum ) - "grzebac" ( nieprzypadkowo uzyte ) forumowego wzm. mozna ale... jak juz wczesniej napisano - jest takich wzm. wiele i pewnego poziomu sie praktycznie nieprzeskoczy - jak ktos chce budowac i testowac i tak w kolko... a na koniec wsadzic to w ladna obudowe to owszem bedzie mial sporo zabawy ale duzo taniej wyszlo by mu w sklepie ( nawet jak ktos odwali pierwsza robote za was to przy mojej znajomosci "standardow" DIY to i tak pozniej kazdy wzm. bylby "troche" inny ) - prosze niebrac tego do siebie - taka moja osobista opinia

asmagus

  • 4439 / 5458
  • Ekspert
30-11-2009, 20:54
Kupić to i możne HeedCanAmpa, i NVA itd .. raczej o inicjatywę, zaangażowanie i efekt w postaci serii czegoś wyjątkowego tylko dla userów forum chodziło.

ahaja

  • 513 / 5912
  • Ekspert
30-11-2009, 22:16
Ktoś będzie chciał to sobie zrobi:

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
30-11-2009, 22:49
>> Road To Nowhere, 2009-11-30 16:53:14
Koledzy wymyślcie coś za 500-700 zł na poziomie Białego Ptaka ,wtedy wchodzę w to :-)

Chodzi o cenę finalną - rynkową, czy koszt podzespołów? Co masz na myśli pisząc "wchodzę w to"? Będziesz aktywnie uczestniczył w projekcie?

^
Słuchawki różne sprzedam - patrz Ogłoszenia.

lancaster

  • Gość
30-11-2009, 23:00
asmagus, myslę ze warto potestować kilka ukladow zanim coś sie wyklaruje na gotowo jako projekt headampa forumowego.
Jak dla mnie "na czuja" do tej pory No1 propozycja Waldka.

x500

  • 461 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
01-12-2009, 00:17
A moze konstrukcje symetryczna ? Na PL forach chyba tego nie robiono ...

stefanB

  • 166 / 5910
  • Aktywny użytkownik
01-12-2009, 08:55
Jak już ahaja przypomniał stronke Roda Elliota, to przypomniałem sobie o tym:
http://sound.westhost.com/project70.htm






"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
01-12-2009, 10:07
Jak na razie drugi pod rząd ciekawy schemat od stefanaB, nawet ciekawszy i mniej łopatologiczny niż toto na MOSFETach z EP. To co wkleił WaldeK to najbardziej podstawowy i podręcznikowy schemat jaki można sobie wyobrazić, dobry na pierwszy wykład ze wzmacniaczy. Q2 i Q5 wymieniłbym na BC550C i od nowa cyzelował punkty pracy. Do rozważenia jest użycie CCS zamiast rezystora w bazie tranzystora wyjściowego. Ten z Westhost na op-ampie prawdopodobnie zagrałby lepiej z diamond bufferem na wyjściu. Zaletą takiej końcówki jest tylko to, że można zaryzykować lokalne sprzężenie zwrotne bez obejmowania końcówki, i przy komplementarnych tranzystorach nie będzie offsetu na wyjściu. Lipą jest płytka na podwójny WO zamiast pojedynczych, ale można dokombinować przelotkę, albo posadzić dwa pojedyncze SO-8 na odpowiednim adapterze.

^
Słuchawki różne sprzedam - patrz Ogłoszenia.

ahaja

  • 513 / 5912
  • Ekspert
01-12-2009, 12:21
Apropos projektu 113 Elliotta:
zmieniłem wartość rezystora w nfb na 11k; zamiast globalnego zrobiłem lokalne. Oczywiście nie mam konda wejsciowego, pozostawiłem tylko ten w nfb. Offset rzędu 4-6mV. Zasilanie pozostało bez zmian, niestabilizowane z baterią kondów i filtrami lclcrcrc.
K

asmagus

  • 4439 / 5458
  • Ekspert
01-12-2009, 16:17

jjurek

  • 2066 / 5840
  • Ekspert
01-12-2009, 20:41
>> ahaja

Fajna PCB.
Mam pytania:
- co sądzisz o zasilaniu nieregulowanym dla tranzystorów końcowych?
- czy jest możliwość lekkiego przerysowania  PCB tak, by końcówka działała jak w Melosie ?(wtórnik na fetach)

Ciekawostka: na  płyce kolegi Ahaja bez żadnych przeróbek da się zbudować Heed CanAmpa.

Przy kilku zmianach na tej PCB dałoby sie zbudować kilkanaście wersji słuchawkowców.
Od Grado Ra-1 do (prawie) Melosa.

ahaja

  • 513 / 5912
  • Ekspert
01-12-2009, 20:57
Ja całość zasilam z nieregulowanego. Zarówno opa552 jak i tranzystory. Ile razy podpinałem stabilizację tyle razy od niej odchodziłem ...

Przerobić można. Tradycyjnie na tej pcb są rzeczy, które nie są bezwzględnie konieczne, ale wolałem dodać na pcb bo klejene do padów to ... nie to :-).

K

BTW: gorąco polecam >> http://www.kolporter.pl/59675,Muzyka_Jazz-Blues_A-Hot-Night-In-Paris.html


majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
01-12-2009, 22:09
Sensowna stabilizacja jest lepsza niż bez niej. Tyle że w necie nawet te wymyślone i odjechane schematy stabilizatorów są w zdecydowanej większości bezsensowne z punktu widzenia audio. Tak jak robi Nelson Pass jest dobrze. Jeden tranzystor, zenerki i żadnych sprzężeń zwrotnych ani stabilizatorów scalonych. Taki typ stabilizacji nie nadaje się do wzmacniaczy ze względu na marne właściwości dynamiczne.

Klonować CanAmpa nie ma sensu. SOHA II prawdopodobnie gra lepiej, a schemat jej mocno przypomina hybrydę Borbely\'ego, tyle że końcówka jest bipolarna. Tyle że temat SOHA II cały czas żyje na innym forum i ma się dobrze.

Mam już rozrysowane schemat na coś, co powinno z Heeda zrobić z miejsca mokrą plamę, ale cały czas się zastanawiam, czy jest sens robić z tego projekt otwarty. Na razie niech się odezwie ktoś, kto jest w stanie zaprojektować płytkę lub dwie według wytycznych, najlepiej mieszkaniec Krakowa, bo wytłumaczyć pewne niuanse nawet przez telefon jest ciężko.

^
Słuchawki różne sprzedam - patrz Ogłoszenia.

asmagus

  • 4439 / 5458
  • Ekspert
01-12-2009, 23:13
To "otwarcie" można ograniczyć w jakiś sposób. Ja pisze się Majkel na wzmacniacz twojego projektu, zresztą pisałem o tym nie raz, że gdy będziesz składać coś większego niż moonlight to wchodzę w to - taki wzmacniacz docelowy dla mnie to będzie. Wciągnięcie w projekt wielu osób może zmniejszyć koszty, udoskonalić wzmaka, czy nawet zwiększyć zyski... z przyjemnością zapłacę jeśli będziesz tylko chciał i miał czas np. złożyć mój egzemplarz.