Audiohobby.pl

Forumowy wzmacniacz słuchawkowy ??

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 14:50
>> stefanB

Brida ma sporą impedancję wyjściową- nie nadaje  się do każdych  słuchawek.

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 14:59
Z Passów- męczyłem kiedyś Alepha L jako słuchawkowca.
Mam jeszcze gdzieś rysunki PCB (wzmak i zasilacz  regulowany razem na jednej płytce).
Jak ktoś chce- udostępnię.

asmagus

  • 4439 / 5458
  • Ekspert
30-11-2009, 15:09
@majkel - "łapię" ten tok myślenia, cóż - widzę, że ten pomysł nie ma prawa bytu, szkoda. Niemniej jednak ciesze się, że przynajmniej został poddany pod merytoryczną dyskusję. Co do kwestii technicznych masz zapewne rację.

domzz

  • 1113 / 5826
  • Ekspert
30-11-2009, 15:14
>> asmagus, 2009-11-30 15:09:05
@majkel - "łapię" ten tok myślenia, cóż - widzę, że ten pomysł nie ma prawa bytu, szkoda. Niemniej jednak ciesze się, że przynajmniej został poddany pod merytoryczną dyskusję. Co do kwestii technicznych masz zapewne rację.

eee tam, zawsze konstruktor/konstruktorzy mogą np. sprzedawać do takiego wzmaka PCB za np. 200pln, tak żeby mieć coś z każdej powstałej sztuki. Albo nawet całe kity do montażu, a jak ktoś będzie chciał zerżnąć to i tak to zrobi,
a dla amatorów w sam raz.

asmagus

  • 4439 / 5458
  • Ekspert
30-11-2009, 15:51
Idąc tym tropem mogliby go nawet składać dla chętnych "userów" za opłatą.

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
30-11-2009, 15:51
@domzz, to jest i tak nieporównywalne do realnych kwot możliwych do zarobienia. RudiStor RPX-33 to trzy tranzystory na kanał i architektura dual mono. Bardzo prosty schemat, mało części, a jaka cena?

Wzmaka forumowego mógłbym narysować z głowy, schemat prosty, bezpieczny, pewnie by lepiej zagrał niż Heed CanAmp, bo nakreśliłbym coś, co myślę, że w nim siedzi, tylko bym podał lepsze elementy i zaproponował sensowniejszy typ zasilania.
Ostatnio też myślałem o następcy MxMa, ale nie wyklarował mi się jeszcze schemat, a raczej mam więcej niż jeden pomysł i muszę się zastanowić co będzie najlepsze. Nie mam czasu na razie, niestety.

^
Słuchawki różne sprzedam - patrz Ogłoszenia.

stefanB

  • 166 / 5910
  • Aktywny użytkownik
30-11-2009, 16:02
Kiedyś w Elektronice Praktycznej była opublikowana taka uproszczona wersja słuchawkowca na bazie Bride of Zen. Nie pamietam numeru- schemat poniżej. Raczej dla zobrazowania skali zmian w stosunku do wersji pre

Modyfikacje BoZ na słuchawkowca są niewielkie. Można wykorzystać  oryginalne płytki i tylko nanieść zmiany

Maksymalnie bliski oryginału Passa BoZ (w sensie braku uproszczeń podzespołowych) słuchawkowiec wymiata jak mało co.
Jeżeli jeszcze zastosuje się dobre kondy sygnałowe to mamy highend pełną gębą- Single Ended Single Stage w prawdziwej klasie A, który powalczy z klockami za sporą kasę
Uniwersalny nie jest, ale znowu bez przesady. Radzi sobie



"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5910
  • Aktywny użytkownik
30-11-2009, 16:12
"Co do mocy, to jest sprawa dyskusyjna. Trzeba świadomie wybrać wzmacniacz do słuchawek po prostu. Jedne potrzebują dużo prądu, inne dużo napięcia. Powiedzieć, że wzmacniacz słuchawkowy to zawsze musi być spawarka jest jak mówienie, że wzmacniacz 2x 3W do głośników nie ma prawa bytu. "



Mógłbyś szerzej rozwinąć myśl?

autka na silnikach 600cm też sie ścigają, ale tylko w klasie dla siebie stworzonej. W kategoriach obiektywnych nie mają szans





Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
30-11-2009, 16:19
Mógłbym. Przykładowo do spalenia niejednego modelu słuchawek o impedancji 32 omy wystarczy wzmacniacz zasilany z 12V. Ze wzmacniacza zasilanego z około 8V można tak rozbujać membranę w HD595, że będzie się obijała o obudowę. Tymczasem 600 omów zagra cicho, bo się zapas napięcia kończy. Znowu ze wzmacniacza o niskiej wydajności prądowej, jak znaczna część OTLi, słuchawki niskoomowe nie dostaną więcej niż wyżyłowane kilkadziesiąt mW, a bywa że mniej przy słabej prądowo lampie. Dla 600 omów to znowu raj, bo jest wysokie napięcie zasilania. Nie wiem czy jest sens wymyślać wzmacniacz uniwersalny, w dodatku w klasie A, bo się będzie grzał niemiłosiernie od wysokich prądów spoczynkowych i wysokiego napięcia. Niemniej, można coś takiego zrobić. Pytanie tylko jak zagra?


^
Słuchawki różne sprzedam - patrz Ogłoszenia.

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 16:21
>> stefanB

Pokazany przez Ciebie schemat nie ma nic wspólnego z Bride. Bliżej mu do Alephów.
Ale nie jest to istotne.
Taki projekt byłby lepszy konstrukcyjnie, gdyby był zasilany symetrycznie.

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 16:28
>> majkel
"...Nie wiem czy jest sens wymyślać wzmacniacz uniwersalny, w dodatku w klasie A"...

Własnie w  klasie A bardzo łatwo zbudować wzmak uniwersalny:

Cytuję za: http://www.borbelyaudio.com/eb804421.asp

"The maximum output power into different loads depends on the supply voltage and the available current from Q4. With �24V and 100mA in the second stage, the amp delivers >100mW into 32 Ohm and >250mW into 600 Ohm at 1% THD. With �15V and 160mA the power into low-impedance loads increases: 300mW into 32 Ohm at 1% THD.

The maximum power is limited by the available current at low load impedances and by the available voltage swing at high impedances. If your headphones are low impedance, you should operate the amplifier at �15V with 160mA in the second stage, and if they are high impedance, use a �24V supply with 100mA. Since high impedance headphones require less power than the low impedance ones, the �15V operation will probably give more than enough power for ear shattering SPL over the whole impedance range."

Road To Nowhere

  • 1033 / 5912
  • Ekspert
30-11-2009, 16:53
Koledzy wymyślcie coś za 500-700 zł na poziomie Białego Ptaka ,wtedy wchodzę w to :-)

stefanB

  • 166 / 5910
  • Aktywny użytkownik
30-11-2009, 17:18
jjurek
zasilanie symetryczne? Wygodne, ale nie niezbędne. Na pewno tańsze, bo elementy mogą być mniejsze.
 W opracowaniach purystycznych coraz częściej sie od takiego zasilania odchodzi uważając, że jeden kondensator to mniejsze zło. Nawet wraca się do germanowych tranów. Kondensatorów nie należy sie bać. Pass nie przypadkiem operował tym archaicznym dla wielu układem. Bo naprawde łądnie gra. I to przy niewielkim koszcie zrobienia
Zacytuję moje ulubione powiedzenie Ottali: "nie ważne kiedy, nie ważne jak. Ważne by zrobił to facet, który ma czuja"
Większość rzeczy robionych jest przez facetów bez tego czuja i dlatego grasją, jak graja, czyli tylko poprawnie
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 17:41
>> stefanB

Czasami kondensatorem można stroić układ ( vide: tantale i Naim).
Ale zwróć uwagę, że póżniejsze konsrtukcje Passa były zasilane symetrycznie.

Ale sławny Melos był zasilany asymetrycznie :)

jjurek

  • 2065 / 5840
  • Ekspert
30-11-2009, 17:46
Schemat Melosa (dzięki  Koledze Szperaczowi NE5532 :)