Audiohobby.pl

WYKRESY PORÓWNAWCZE SŁUCHAWEK Z KOMPUTEROWEJ KARTY

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
01-03-2009, 15:50
Dla ułatwienia słuchawkowcom życia proponuję TUTAJ koleżeńskie wstawianie wykresów porównawczych słuchawek zrobione na ich własnych komputerach.

Wiem że jest to trochę zawodne bo np. każdy ma inna kartę dźwiękową inny poziom progu najczulszego słyszenia ale jak sama nazwa wskazuje będzie to robione na jednym komputerze przez jedną osobę i obejmować będzie, MINIMUM PARĘ SŁUCHAWEK

Ponieważ wieczorem jest najciszej w mieszkaniu proponuję to robić o tej porze dnia gdy faktycznie jest cisza i próg czułości ucha jest naprawdę duży. Proponuję się nie spieszyć, najlepiej powtórzyć pomiar w ciągu dwóch różnych wieczorów i wstawić ten lepszy

Sądzę że mając później przynajmniej jedne słuchawki można będzie sobie spokojnie interpolować wynik jak będą brzmiały inne słuchawki na które mamy zakusy, czy nie będzie nam przeszkadzała za duża ilość lub za mała wytypowanych częstotliwości w nowych wymarzonych słuchawkach

Tutaj  link do prób

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

Wykresy proszę wstawiać tak obrobione graficznie jak wstawiłem, ułatwi to nam wszystkim życie.

Jedna istotna rada!

Jeśli już wstępnie ustawimy cała krzywą, proszę klikając tylko raz myszką na daną częstotliwość, szybko je po kolei zmieniać tak jakbyśmy przyciskali kolejne następujące klawisze fortepianu. Jeśli kolejne dźwięki słyszymy jako kolejny ton to wykres powinien być prawidłowy.

Proponuję zaczynać albo od najwyższych częstotliwości do najniższych lub odwrotnie.

Zapraszam

Rafaell

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
02-03-2009, 13:07
Obiecałem to dotrzymuję słowa-kto następny?

Pomiar był robiony na jakiejś typowej karcie muzycznej będącej na płycie głównej komputera. Trochę w kość dawały szumy własne tła szczególnie uciążliwe przy wysokich tonach tak że tam może być jakiś błąd może być charakterystyka bardziej płaska chociaż nie koniecznie.

Słuchawki mierzone porównawczo w tych samych warunkach przez ta sama osobę

1. AKG K27i

2.Shure E4c

3.Sony MDR-7509HD


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
02-03-2009, 13:11
I dla wygody jeszcze:

1. SONY MDR7509HD

2. PIONEER MONITOR 10

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

aasat

  • 2263 / 5891
  • Ekspert
02-03-2009, 22:24
1. AKG k340
2. Pioneer Monitor 10
3. Vivanco SR 470

aasat

  • 2263 / 5891
  • Ekspert
02-03-2009, 22:25
4. Sennheiser HD600
5. Beyerdynamic DT880 (2003)
6. Elektornika TDS5-M (orthodynamic)

aasat

  • 2263 / 5891
  • Ekspert
02-03-2009, 22:31
Powyzsze wykresy potwierdziły mnie w tym, ze bas najmocniejszy jest w HD600 a w K340 najsłabszy
Wykres K340 nie wygląda najlepiej, zastanawiam się co w nich takiego jest, że podobają mi sie najbardziej ze wszystkich

majkel

  • 7476 / 5908
  • Ekspert
02-03-2009, 22:35
Te wykresy są tym lepsze, im bardziej przypominają krzywe izofoniczne - tak z punktu widzenia płaskości charakterystyki. Z tej perspektywy najlepiej wypadły Sony do tej pory.

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
02-03-2009, 22:49
>> majkel, 2009-03-02 22:35:22
Nie koniecznie Sony MDR 7509HD mój najlepszy z trójki domowników słyszał tak , ja mam swoje lata i to widać,
ten drugi wykres to ja

Jak zatem widzimy młode orły z bardzo dobrym słuchem się zdarzają  :) ale tutaj nie o to chodzi tylko żeby zrobić pomiary paru słuchawek i móc póżniej interpolując interpretować miedzy sobą. Zwróć uwagę majkel że Sony jak i E4c maja wyższą efektywność a na najcichszych poziomach wcale tego nie ma. Czyli dobre szczegółowe słuchawki schodzą niżej. W tym przypadku proszę porównywać tylko pomiary poszczególnych testerów.

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

lancaster

  • Gość
03-03-2009, 00:19
CAL! (karta zintegrowana...mam tylko te sluchawy i do innych mnie nie ciągnie:) )

lancaster

  • Gość
03-03-2009, 00:23
Rafaell bardzo dobry temat swoją drogą.
Dla mnie takie GS1000 beda pewnie mialy ch-kę wygięta w "odwrocone U".  
Zaczynam jarzyś skąd moja ocena tych sluchawek...

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
03-03-2009, 00:32
>> lancaster, 2009-03-03 00:19:26
Ale dajesz popalić :) muszą być minimum 2 pary testowanych w tych samych warunkach słuchawek inaczej w życiu nie poskładamy klocków do za przeproszeniem kupy-przecież kazdy z nas ma inna czułośc uszu a te testy co wstawiamy są porównawcze  i mają za zadanie uzmysłowić osobie trzeciej jak mogą brzmieć słuchawki. Po stworzeniu większej bazy danych będzie to lepsze niż te całe pomiary Neumannem KU100.

Przykładowo na moich możliwych do porównania wykresach widać co to znaczy ze Sony MDR 7509 HD graja ciemniej od Pioneera Monitor 10 jest inna charakterystyka na wysokich tonach

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

Rafaell

  • 5033 / 5905
  • Ekspert
03-03-2009, 00:39
Konkretnie na 6kHz jeszcze w muzyce sporo się dzieje pewnie jak ktoś wstawi np ostatnie BD880Pro to zauważy co znaczy że jeszcze ostrzej graja od w/w

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

lancaster

  • Gość
03-03-2009, 00:41
Postaram sie o ioneery i moze z chreesem posluchamy GS1000 w takim razie :)
Chcialem wkleić ale na razie sone odpuszczę :)....wyniki przy wiekszej głosności....ch-ka "idzie" bardziej w "U" - ale nieznacznie.

majkel

  • 7476 / 5908
  • Ekspert
03-03-2009, 00:45
@lancaster, ta strona powstała pierwotnie do badań słuchu. Parę miesięcy temu przeleciałem po tych klockach na Sennheiserach PX100, i wyszedł kształt oczekiwany, czyli mniej więcej krzywa Fletchera-Munsona. Zabawię się z GS1000 niedługo, dziś już mi się spać chce trochę.

lakers

  • 73 / 5910
  • Użytkownik
03-03-2009, 10:15
Słuchawki Beyerdynamic DT880PRO Laptop NTT Corrino karta : (wbudowana) Intel HD


pozdro
Lakers
################################
TYSIĄCE LUDZI WŁAŚNIE TAK OGLĄDA ŚWIAT.
INTERNETU NIE OGLĄDA WCALE.
PISZ, DOPÓKI NIE UWOLNISZ WSZYSTKICH.
www.amnesty.org.pl
 
pozdro
Lakers