Audiohobby.pl

VCR Serwis

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
08-02-2024, 23:20
Jeszcze przed serwisem mechanizmu wyjąłem zasilacz i poleciałem do starego domu zrobić recap i spisać brakujące kondensatory. Większość miałem i wymieniłem - obraz się dzięki temu trochę poprawił, bo nie tak dawno zauważyłem, że zaraz po podłączeniu do sieci i włączeniu odtwarzania, przez jakiś czas obraz był trochę za bardzo ziarnisty, a po chwili pracy wracało to do normy. Niektóre kondensatory rzeczywiście dość mocno zmieniły wartości. Pozostałe sobie zapisałem, dokupię i również wymienię. Teraz ogólnie jest mniej "ziarna" niż wcześniej, więc warto zrobić pełen recap zasilacza. Obraz z tych Panasoniców ogólnie jest dość mocno wyostrzony, co niestety brutalnie widać na 46-calowym TV (choć nie jest widoczne z daleka). Ale jest moim zdaniem trochę za ostry i to nie tylko moja opinia. Może po pełnym recapie zasilacza będzie jeszcze lepiej?...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
08-02-2024, 23:28
Jakubie dziękuję za zdjęcia i opis ;-) Jakiś czas temu mówiłeś, że będziesz mu robił serwis. Teraz gadzina będzie chodziła bezszelestnie.

No pięknie... bardzo ładnie.

Dziękować ;) Tak, mam nadzieję, że teraz przez kolejne kilka lat będzie działał bezawaryjnie.

A od czego jest piłka do metalu... rżniemy kasete....
A poważnie Jaki masz sposób na ustawienie wysokości rolki coś tam jeszcze, czyli elementów których montaż wymaga ustawienia serwisowego. toru taśmy
Wybacz słowotwórstwo, ale nie siedze w tych mechanizmach a coś tam mozna pokrecić i żle ustawić , tracking ?

Niestety nie mam patentu na ustawienie wysokości "zabieraków (bo rozumiem, że o to Ci chodzi - nie o rolkę dociskową, bo jej wysokość nie ma regulacji). Jak już mam ustawiać pokręcony magnetowid, to jedynie na oko - najpierw prowadzenie taśmy po bębnie, a później względem odtwarzanego obrazu (i ścieżki Hi-Fi, jeśli mowa o magnetowidzie stereo). Nie mam do tego taśm i przyznam się bez bicia, że nie wiem, jak to ustawiano w fabryce i serwisach, a jest to na bank grubszy temat niż w kaseciakach :(
Jeśli chodzi o sam tracking, to tutaj ma wpływ prowadzenie taśmy po głowicy CTL (wysokość, nachylenie, skos). I to bez odpowiednich taśm też można ustawić jedynie "na oko", a później doregulować skos na słuch (do dobrze nagranej taśmy mono). Da się tymi metodami ustawić pokręcony magnetowid na tyle, że będzie się od biedy nadawał do odtwarzania w przypadku ustawienia prowadzenia taśmy po bębnie, dobrze jest sprawdzić na kasetach nagranych na różnych magnetowidach i ew. skorygować), ale nie polecałbym już na takim nagrywać, bo taśma może się później okazać delikatnie mówiąc "niekompatybilna" z innymi ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
08-02-2024, 23:42
No i w tym jest Yataból.....
W dawnych czasach przestawiało się czasem zakres trackingu aby dało się kasety odtwarzać  inne, 

Właśnie chodziło mi o te kręcenia , które biorą udział w prowadzeniu taśmy, a trzeba je demontować do serwisowania, no ciężki temat.
Może wcześniej sporo nagrać na dobrym kasete  i ją zachować jakby co na później.......

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
08-02-2024, 23:54
Na szczęście da się to wszystko zdemontować i założyć bez ruszania regulacji. Przynajmniej w większości przypadków.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
09-02-2024, 13:48
I to się nazywa pożądny opis prac serwisowych.
Jakubie dziękuję jeszcze raz. ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
09-02-2024, 16:03
https://www.ebay.com/itm/163952731463?_ul=IN
https://www.drviragopete.com/video-calibration-tape.php
https://www.ebay.com/itm/126016426427
https://www.salinapp.com.au/general-purpose-vhs-test-tape

coś jednak jest

https://www.tapeheads.net/threads/azimuth-cc-and-vhs.55091/

Takich taśm należałoby mieć cały komplet żeby to miało ręce i nogi. Podobnie jak w przypadku magnetofonów.

I to się nazywa pożądny opis prac serwisowych.
Jakubie dziękuję jeszcze raz. ;-)

Dzięki za słowa uznania, Wojtku :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2246 / 1043
  • Ekspert
09-02-2024, 18:45
I to się nazywa pożądny opis prac serwisowych.
Jakubie dziękuję jeszcze raz. ;-)

Podpisuję się :)
    Ale wiesz co?   Chyba w moich VHS też muszę to zrobić :(
Nie żeby coś tam już zdechło-   ale mechanizmy w moich nowsze nie są.
  Wyglądają chyba na identyczne

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
09-02-2024, 20:37
Dzięki ;)
Owszem, warto by było, choć te starsze właśnie rzadziej miewają takie zgrzyty.
I nie są identycznie, nie ma tam też oddzielnego silnika sterującego, tylko sterowanie mechanizmem jest napędzane z capstan'a, a elektromagnesy "zapodają" mu napęd określonych funkcji - podobnie jak w magnetofonach kasetowych. Za to z tym mechanizmem musisz baardzo uważać. Tam również jest pasek klinowy (z ząbkami), więc wyobraź sobie co się dzieje, jeśli taki silny capstan z paskiem który nie ma poślizgu szarpnie mocno źle ustawione zębatki... Dodam tylko, że w pierwszej kolejności zwykle leci prawy napinacz ;) Musisz z nim bardzo uważać i po złożeniu albo sprawdzać go ręcznie, albo do sprawdzenia założyć zwykły, gumowy pasek - byle nie ciasny... Zresztą masz dwa z identycznym mechanizmem, więc w trakcie serwisu jednego możesz podpatrywać sobie w drugim co i jak ustawić. Koła sterujące, napinacze itd. muszą być założone dobrze z dokładnością co do jednego ząbka.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub