Audiohobby.pl

Magnetowidy monofoniczne - klasyki z Pewex'ów i Baltony

Ged

  • 1716 / 5908
  • Ekspert
29-12-2023, 20:14
Jakub
Szok ! Niesamowity pokój. Bardzo zazdroszczę. Może kiedyś się odważę zrobić coś podobnego. Na razie pokażę małżonce Twój pokoj i zapytam co ona na to :)
Jeszcze raz - gratuluję, coś niebywałego.

AUDIOTONE

  • 9400 / 5845
  • Ekspert
29-12-2023, 20:29
Jakubie, jakże zacna komnata  ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
29-12-2023, 21:25
Dzięki, chłopaki - na jednych robi to pozytywne wrażenie, a inni nazywają graciarnią (w tym drugim przypadku, właśnie głównie kobiety...).

Kolego Ged - trzymam kciuki, żeby żona była w stanie zaakceptować Twoją wizję urządzenia "retro-pokoju" ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2246 / 1043
  • Ekspert
30-12-2023, 11:06
   Nooo-  nie chcę popsuć życzeń bo nawet sam się pod nimi podpisuję :)
     Obstawiam jednak że lekko Ged mieć nie będzie.

   Ten filmik wyjaśnia wszystko bardzo dokładnie.  Gorąco polecam obejrzeć od początku chociaż najważniejsze dla nas to w sumie od 3:50

 

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
31-12-2023, 20:32
Hehe widziałem to kiedyś, albo bardzo podobny skecz ;) Sporo w tym prawdy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

bsw

  • 519 / 4944
  • Ekspert
06-01-2024, 20:23
Czytając wątek o oryginalnych kasetach postanowiłem przetestować CRT + VHS. Znalazłem w moich zbiorach 3 magnetowidy:
1. SANYO VHR-7500EE - 4-głowicowy. Niestety trafił do mnie grzebany i niesprawny...
2. JVC HR-D525EE - zakupiony w Baltonie w 1991 roku. Ale również niesprawny. Co prawda uruchamia się ale przy odtwarzaniu laguje...
3. THOMSON VTH 6210C - Poprzednie są "Made in Japan" ten jest "Made in Korea". Dużo lżejszy od pozostałych i też częściowo niesprawny tzn. nie ma dźwięku i nie chce przewijać do tyłu... Ale obraz OK :-)

« Ostatnia zmiana: 06-01-2024, 20:34 wysłana przez bsw »

pień

  • 2246 / 1043
  • Ekspert
07-01-2024, 13:39
Mnie fascynacja magnetowidami chyba zacznie pogrążać jeszcze bardziej.   Fakt że mam taki sprzęt ponownie od wielu lat i od paru dni zaledwie, fakt że w zasadzie nie o oglądaniu filmów myślałem przy powrocie do takiej >prehistorycznej<  technologi a o dźwięku.
  Jednak obejrzeć coś na VHS  sprawia mi ogromną frajdę.
Chciałem jednak trochę pomarudzić o samym dźwięku-  bo to cały czas coś tam nagrywam, testuję, słucham itd...
Mam dwie maszyny, żadna tajemnica bo w tym wątku RTV wszystko wisi.
  Są to Blaupunkt RTV-820-HiFi   - czyli teoretycznie klon Panasonica 755?   Jakoś tak.   Oraz w sumie bardzo podobny do niego oryginalny
Panasonic NV-FS 88 HQ  który jest już maszyną S-VHS i teoretycznie z półki wyżej niż Blaupunkt  hehehe.   Patrząc z góry na nie po zdjęciu pokrywy, w pierwszej chwili powiedzieć można są identyczne.   Oba są oczywiście już z dźwiękiem HiFi i ze skrośnym zapisem audio-  czyli to co mnie najbardziej kręci :)
  Balupunkta kupiłem pod wpływem chwili bo na jakimś amerykańskim forum trafiłem na wątek czubów :)  zafascynowanych dźwiękiem jaki wyciska się z VHS.  Parę razy przewijał się właśnie wspomniany Blaupunkt-  jakiś kowboy ubolewał że w USA  bardzo źle z jego dostępnością ale że coś w sobie ma itd....   No mnie się nawinął szybko i równie szybko go przywiozłem do domu.
   No i cóż mogę powiedzieć teraz po paru dniach.    Otóż Blaupunkt ma jednak jakieś zmiany poczynione -  specjalnie na niemiecki rynek?
Może przez przypadek?   No tego nie wiem-  jednak chłopaki z ameryki mieli rację :)   bo ja tam sceptycznie do tego podchodziłem.  Ze niby co?  Helmutom coś tam specjalnie zrobili?   A w życiu warszawy :)   Zamiast ładnego logo 3D  Panasonic to walnęli białą farbką Blaupunkt i dla pewności niebieską kropkę obok postawili-  bo to wiadomo że w Helmutii  nie każdy umie czytać a tą kropkę >każdy przeczyta<  hehehehe
 Wracając do niebieskiej kropki-  ona jednak walcuje Panasonica jakością dźwięku.  Być może faktycznie ma jakiś tam inny scalak procesora dźwięku -  taki hipotetyczny jak Yeti o którym tam wspominali -  wszystcy wiedzą że jest ale nikt go nie widział :)   Ja też-  bo żeby zobaczyć to trzeba płytę elektroniki wymontować żeby spojrzeć z drugiej strony a tego nie robiłem.
Tak na dobrą sprawę to te różnice już słychać nawet wtedy gdy zapis dźwięku jeszcze nie doszedł do głowic.   W Blaupunkcie wtedy niczego nie słychać-  i nie jest to jakiś filtr bo wszystkie początkowe trzaski- warczenie synchronizacji zanim wyceluje w punt-  to to słychać.
W Panasiu jest to samo w zasadzie ale z bardzo dobrze słyszalnym szumem-  podobnym do szumu starych żelazowych compact casette.
  A może tam jest jakiś system redukcji szumów?   Gdyby jednak jakiś był to jego działania absolutnie nie słychać na odtwarzanej muzyce.
Tutaj chyba wszystcy magnetofoniarze redukcji Dolby B,C  i co tam jeszcze jest -  raczej nie używają, tak mi się wydaje przynajmniej.
  No ja w kaseciakach nie używam i nie lubię Dolby.
No i w końcu ten dźwięk z taśmy VHS-  pomimo braku tego szumu jest jednak >magnetofonowy<   Nie jest kopią łeb w łeb nieodróżnialną od tego z CD np.      Tak się tylko może wydawać na początku.   Ma jednak coś-  jakąś swoją odrobinę >przyprawy<  dorzuca.  Bardzo-bardzo mało ale jednak :)   Dźwięk jest po prostu rewelacyjny :)    Oczywiście to moje subiektywne odczucia :)
   Zaczyna mi chodzić po głowie pewien pomysł :)   Bezsensowny on będzie dla niektórych-   ale mam to gdzieś - bez urazy ew.....
Taki VHS  ma pewne wady-  główna to taka że nie widać wirującej głowicy :)    Szpulek też nie widać-  chociaż szału od patrzenia na tempo ich obrotu raczej nie ma.
  Tak więc zaczyna mi kiełkować idea  aby przerobić VHS-a  na taki >magnetofon<  ładowany od frontu-  z widoczną kasetą- głowicą itd...
Nie żeby się bawić z zmiany elektroniczne bo to mnie przerośnie.   Chodzi o  wykonanie takiej >sexownej<  nowej obudowy która zastąpi ten leżący smutek :)


ed:   oczywiście wszystko tak żeby wyglądało jak przynajmniej milion dolców.  Prawdziwe szkło-prawdziwe twardo anodowane na biało aluminium- głęboka matowa czerń gdzie niegdzie.   Nie żadne tam namiastki ze spraya  które można porównać do takiego marketingowego terminu który mi wątrobe kiedyś rozwalił >  skóra optyczna
hehehehe
 Tam by nie miało być optyczne tylko prawdziwe i z daleka i przy macaniu :)
« Ostatnia zmiana: 07-01-2024, 13:50 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1510 / 1107
  • Ekspert
07-01-2024, 17:16
Nie miałem w dawniejszych czasach magnetowidu z Pewexu/Baltony. Kupiłem pamiętam na raty(kiedy pracowałem) w  jakimś sklepie RTV w czasach "realnego socjalizmu"-hehehe....
 Bardzo długo używałem( Video Daewoo DV-F54D). Przyszedł czas na unowocześnienie sprzętu do nagrywania filmów- stacjonarna nagrywarka HDD-DVD i tak jest teraz.Naczytałem się tutaj na forum o magnetowidach i przez chwilę pomyślałem, może wrócić do tego po latach nieobecności.Jednak po przemyśleniu sprawy (za i przeciw) zrezygnowałem.
Dlaczego-? Obecnie produkowane  dekodery ( C+/Polsat)nie posiadają wejść/wyjść EuroScart tylko HDMI telewizory to samo. Powstaje problem ewentualnego nagrywania filmów na  własne potrzeby. Kupowanie kaset VHS z filmami po to aby  odtwarzać na magnetowidzie... Nie wspomnę że płyta DVD nagrana na  stacjonarnej nagrywarce HDD-DVD w domowych warunkach z dekodera jest lepszej jakości (obraz/dzwięk), koszty zakupu DVD-R/+R oraz możliwość  edycji(wycinania reklam z filmów ) to jest to. Magnetowidy nie mają wyjścia cyfrowego audio-:(((
Nikogo nie namawiam do rezygnacji z magnetowidu VHS .
Jeśli użytkownicy magnetowidów VHS/S-VHS mają zadowolenie/frajdę z tego systemu to najważniejsze !

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
07-01-2024, 19:08
Co Ty opowiadasz... mój dekoder Esperanza ma euroscart, a TV płaski też, poza tym wejścia cinch.
Już nie mówiąc o tym iż istnieje mase różnych redukcji.

Wojciech7

  • 1510 / 1107
  • Ekspert
07-01-2024, 20:50
Co Ty opowiadasz... mój dekoder Esperanza ma euroscart, a TV płaski też, poza tym wejścia cinch.
Już nie mówiąc o tym iż istnieje mase różnych redukcji.

Widocznie mam nieodpowiedni model telewizora co nie ma EuroScarta, są Chich i cyfrowe wyjście audio.Wiem bo widziałem w internecie różne przejścia/konwertery.

Wojciech7

  • 1510 / 1107
  • Ekspert
07-01-2024, 21:40


Masz dekoder telewizji naziemnej, ja pisałem może nie wprost  o dekoderze do C+( 4K DUAL BOX+. ) i tam nie ma EuroScart.

bsw

  • 519 / 4944
  • Ekspert
07-01-2024, 22:09
Są dostępne przejściówki z HDMI do SCART:
https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-hdmi-do-na-scart-av-euro-full-hd-13426582876
I w drugą stronę - Ale co to "jest warte"? - nie wiem.
Jak naprawię video to może przeniosę z warsztatu do salonu i taka ze scarta do hdmi by mi się przydała - nowe TV już nie mają analogowych gniazd niestety...
No chyba że po antenowym sygnał posłać :-)
Ale czy nowe TV mają jeszcze analogowy tuner?

Wojciech7

  • 1510 / 1107
  • Ekspert
07-01-2024, 22:55
Są dostępne przejściówki z HDMI do SCART:
https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-hdmi-do-na-scart-av-euro-full-hd-13426582876
I w drugą stronę - Ale co to "jest warte"? - nie wiem.
Jak naprawię video to może przeniosę z warsztatu do salonu i taka ze scarta do hdmi by mi się przydała - nowe TV już nie mają analogowych gniazd niestety...
No chyba że po antenowym sygnał posłać :-)
Ale czy nowe TV mają jeszcze analogowy tuner?

Adapter HDMI-EuroScart  jest warte bo działa:)))  Mam takie właśnie.

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
08-01-2024, 20:40
Czytając wątek o oryginalnych kasetach postanowiłem przetestować CRT + VHS. Znalazłem w moich zbiorach 3 magnetowidy:
1. SANYO VHR-7500EE - 4-głowicowy. Niestety trafił do mnie grzebany i niesprawny...
2. JVC HR-D525EE - zakupiony w Baltonie w 1991 roku. Ale również niesprawny. Co prawda uruchamia się ale przy odtwarzaniu laguje...
3. THOMSON VTH 6210C - Poprzednie są "Made in Japan" ten jest "Made in Korea". Dużo lżejszy od pozostałych i też częściowo niesprawny tzn. nie ma dźwięku i nie chce przewijać do tyłu... Ale obraz OK :-)

Mam podobnego SANYO - VHR-7100, dwugłowicowy. Te SANYO to bardzo mało awaryjne konstrukcje. W sumie jedyne co w nich siada nawet po tylu latach to paski i kondensatory w zasilaczu - te niestety wylewają się dość często i to okrutnie :( Więc jakbyś chciał go uruchomić, to pełen recap zasilacza na "dzień dobry".
JVC fajny, nie miałem w rękach żadnego z tych starszych JVC, ale prawdopodobnie całkiem niezły w swojej klasie.
THOMSON to już taka lipa, jak większość prostych magnetowidów produkowanych po 95 roku. Ale skoro żyje, to może warto powalczyć z tym dźwiękiem.

Mnie fascynacja magnetowidami chyba zacznie pogrążać jeszcze bardziej.   Fakt że mam taki sprzęt ponownie od wielu lat i od paru dni zaledwie, fakt że w zasadzie nie o oglądaniu filmów myślałem przy powrocie do takiej >prehistorycznej<  technologi a o dźwięku.
  Jednak obejrzeć coś na VHS  sprawia mi ogromną frajdę.

  Tak więc zaczyna mi kiełkować idea  aby przerobić VHS-a  na taki >magnetofon<  ładowany od frontu-  z widoczną kasetą- głowicą itd...
Nie żeby się bawić z zmiany elektroniczne bo to mnie przerośnie.   Chodzi o  wykonanie takiej >sexownej<  nowej obudowy która zastąpi ten leżący smutek :)

Hehe no to ładnie Cię wciągnęło - jeszcze trochę i zaczniesz nagrywać lub skupować stare filmy jak ja :P

A co do "magnetofonu" na kasety VHS, to po co się męczyć w budowanie takowego, skoro Technics wpadł na to dawno temu? ;)
Tyle że tutaj zachodzi pytanie: czy łatwiej upolować ten "magnetofon", czy jednak prędzej sam sobie taki zbudujesz... :P
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
08-01-2024, 20:50
Masz dekoder telewizji naziemnej, ja pisałem może nie wprost  o dekoderze do C+( 4K DUAL BOX+. ) i tam nie ma EuroScart.

Ja mam C+ i mój dekoder ma wyjście Euro, a nie jest to jakiś staruszek - mam go od 3 lat... Tyle że nie jest to 4k (nie brałem dekodera 4k, bo nie mam TV 4k i jakoś nie planuję).
Poza tym zawsze istnieją konwertery, jak zdążyli napisać koledzy Hammer i bsw. Choć wolę jednak jak najdłużej mieć dekoder z bezpośrednim wyjściem Euro - cholera wie czy obraz przemielony przez taki konwerter będzie na tyle dobry, co z bezpośredniego wyjścia Euro.

Poza tym do magnetowidu polecałbym jakiś kineskopowy TV. Jeśli ktoś nie zamierza nagrywać na VHS filmów z współczesnej TV i oglądać jedynie stare oryginalne kasety lub nagrania z TV analogowej, to najlepiej jakiś "kwadraciak" z płaskim kinolem, SONY WEGA Trinitron lub Panasonic Quintrix (bo tutaj chyba tylko ja mam zajoba na TV w drewnianych budach :P). No i wtedy też odpada problem połączenia magnetowidu z TV :P
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub