Audiohobby.pl

Małe monitory w dużym pomieszczeniu

AdamWysokinski

  • 358 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 09:34
Witam,
Pokój (obecnie budowany) będzie miał około 30 m2 (+ aneks kuchenny i wyjście hol). Ponieważ jest to pokój w którym nie spędzam zbyt wiele czasu, nie chcę tam robić dużych inwestycji w audio. Planuję postawić tam Sugdena A21SE + Proac 1SC (rozważam też Sonneteera). Ma to być mały zestaw do umilenia sobie lampki wina, posiedzenia z rodziną przy stole itp. Sugden ma 30 W mocy, więc nie oczekuję koncertowej dynamiki i trzęsących ścianami tonów niskich :-) Mam jednak pewne obawy co do dysproporcji pomiędzy wielkością pomieszczenia a rozmiarem tych monitorków. Czy w takim pomieszczeniu Proac-i pokażą chociaż część swojego potencjału? Może jednak powinienem dołożyć np. do Proac-ów D15?



__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

  • Gość
03-05-2008, 10:18
Adam -->

To może całkiem fajnie zagrać :)
O Sugdena bym się nie martwił ... te 30W to czysta klasa A! U mnie pożarł  Audioneta który ma ponad 100W !!!
W jakiej odległości od kolumn będziesz siedział?

zdezintegrowany

AdamWysokinski

  • 358 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 10:38
>> zdezintegrowany, 2008-05-03 10:18:37
>> To może całkiem fajnie zagrać :)

Może, zobaczymy co z tego wyjdzie :-)

>> W jakiej odległości od kolumn będziesz siedział?

Hm, plany na razie mam tylko w wersji wirtualnej, ale z obliczeń wynika, że w odległości około 3 metrów.


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
03-05-2008, 14:01
>> AdamWysokinski

No cóż większe pomieszczenie prosi się o zejściem z basem w dół przynajmniej na 35-30Hz nie wykorzystanie większej kubatury pomieszczenia będzie wskazywało na błąd zaniechania, mocowo to i 12 Wat starczy. Tak na prosty rozum Ze swojego doświadczenia tak jakoś mi wychodzi że np z  niskotonowcem to maksimum co jest sens dawać w 20m2 to 10"góra12"po prostu bas poniżej 40Hz nie chce być słyszalny bez jakiś super adaptacji robiących z mieszkania  jakąś komorę bez echową. U mnie na 36m2 zastosowane kolumny z wysoko efektywnymi 15" ma sens bas potrafi być naprawdę piękny jak skrzydło motyla a nie żaden młot-to nie o to chodzi w muzyce.W większym pomieszczeniu bardzo ważna jest podłoga przy betonowych podłogach przykrytych parkietem i dywanem może być fatalnie bas jest ale wszędzie tylko nie z kierunków z których powinien do nas podążać (szczególnie przy podłogówkach).Ogólnie jesteś w świetnej sytuacji bo pokój się buduje! Całą podłogę w mieszkaniu można niedrogo jeszcze akustycznie poprawić a dodatek na przykład zamiast iść w kaloryfery dać ogrzewanie podłogowe (20% niższ ekoszty na ogrzewanie zwrócą inwestycję po paru latach).Wyglada to banalnie na betonową podłogę dajesz twarde (do tego przeznaczone pod tzw pływającą podłogę) niedrogie płyty z wełny mineralnej nie bój się nie zgnieciesz jej to lekko pokrywa się masą elastyczną! na którą idą wodne przewody  grzewcze następnie cieniutka szlichta z
elastycznej masy samopoziomujacej i kładziesz np. parkiecik lub banalnie prosto panele.Ściany polecam bardzo dyskretnie,estetycznie i niedrogo zaadoptować w następujący sposób,naprawdę akustyka jest super (wiem bo mam takie).Po położeniu instalacji elektrycznej i uwzględnieniu w puszkach elektrycznych grubości adaptacji(jakieś 2,5 cm puszki muszą o tyle wystawać ze ściany) przybijasz do ściany maty z trzciny jeziornej następnie dla swojego spokoju spryskujesz preparatem ogniochronnym Fobos  (materiał nasączony się nie chce palić od ognia-jest samogasnący) http://www.lubon.com.pl/page.php/1/0/show/176/  Całość zabezpieczasz siatką słowackiej chyba? firmy AKE poszukaj linka do producenta http://www.henwal.pl/?m=folie&a=inne&id=6 , Dla czego AKE ano banalne tej siatki się trzyma zaprawa, ma mimo że jest z włókna sztucznego zachowaną przyczepność,niewiele tańszej chińszczyzny zaprawy się nie trzymają i po jakimś czasie domyśl się co znów robisz jak ściana odpada. Całość pokrywasz rewelacyjną zaprawą która ma bardzo dobre właściwości akustyczne i nie pęka bo jest elastyczna (farba tak jest położona  u dzieci) Megaron GT 300(najlepiej worki 25kg-najtaniej) http://www.megaron.com.pl/main.html (trochę wolną stronke mają i się długo wczytuje) Na to radzę położyć jednorazowo podkład firmy Tikkurila Uniwersal Primer  http://www.tikkurila.pl/index.jsp?cid=feelings_universalprimer&hid=1.1.3  a następnie pomalować Feelings Interior Paint http://www.tikkurila.pl/index.jsp?cid=feelings_interiorpaint gdybyś chciał zaszaleć (jakieś efekty przecierki,etc.) to Feelings Effect Paint http://www.tikkurila.pl/index.jsp?cid=feelings_effectpaint Tak przygotowana ściana zapewni spokój z malowaniem na lata nie jest krucha jak np produkty Dulluxa (po lekkim puknięciu odpryskują dużymi kawałkami u mojej mamy) można ją wielokrotnie zmywać (według producenta do 5000x ?,wytrzymuje nawet dzielnie nie odpryskując rzutki do dartów-dziury niestety zostają) Kładzenie siatki na twardą ceglaną ścianę jak i szlichtę z Megaronu i póżniejsze malowanie robił wtedy mój 19 letni syn (ściany koszmarnie pracowały, poprzednie malowanie mimo cudownych sposobów malarskich popękało w 3 miesiące, farby odłaziły płatami mimo idealnego odtłuszczenia i przygotowania ściany, teraz już 3 rok spokoju) .Ważne przy kolorach warto dopłacić za dodatkowe intensywniejsze kolory-pigment extra dodają w mieszalni przed odbiorem.

No i tak zrobiłem ci cygańska zupę z gwożdzia, to jakie chciałeś głośniki ? ;D

Trzcinę polecam położyć zarówno na ścianach jak i suficie naprawdę rewelacyjne działanie w porównaniu z produktami pro no i znacznie tańsze mieszka się po ludzku a i nie ma tak zwanej głuchej studyjnej ciszy w uszach.

Pozdrawiam

Rafaell
-----------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum-jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji
Q Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Cervantes

  • 398 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 14:35
E tam Rafaell : )

Ja mam w 12 m^2 cztery 12\' głośniki basowe i bardzo fajnie to gra (ale to Open Baffle i fs głośników to 48 hz).

>> AdamWysokinski


Ale nie o to chodzi. Bez problemu dasz radę z tymi monitorami. Znam system oparty na Audiovawach 171 (13 cm basowiec) w pomieszczeniu około 30 metrów i słucha się przyjemnie, choć są one traktowane jako M. bliskiego pola, czyli baza około 1,5 metra od głośników. Dają radę. Nie będzie jak w kapliczce domowej u mega Audiofili, ale spokojnie dadzą radę zagrać do kotleta, oraz dać dużo radości z muzyki.

No chyba że jesteś jednym z "Basowych Zboków" co to jak nie ma liniowo 20 hz to to jest szmelc : )

pozdrawiam : )  

.............................
no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

AdamWysokinski

  • 358 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 14:53
>> Cervantes, 2008-05-03 14:35:44

O, i o to mi chodziło :-) Audiofilskim kapliczkom mówię nie, radość z muzyki przede wszystkim. Audiofil (nawet nie mega, taki zwyczajny) ze mnie żaden. Basowym zbokiem też nie jestem, mam ciekawsze dewiacje :-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
03-05-2008, 15:08
>> Cervantes, 2008-05-03 14:35:44
Nie wiesz ile tracisz na różnicy gdy głośniki nie schodzą zamiast na 30 Hz na 40Hz Pewne nagrania w ogóle nie grają dobrze mimo że głośniki wyśmienite (ostatnio Dynaudio Josefa), a 48Hz to już dla mnie koszmar, ja używam różne kolumny od ponad ćwierć wieku minimum schodzą na 40Hz bez tego to w ogóle nie słuchanie muzyki. Co do 12 metrów to faktycznie nawet chyba 60 Hz dobrze nie usłyszysz fizyka pomieszczenia sie chwali.

Ostatnio fajnie grał w za dużym do niego pomieszczeniu 30m2  zestaw aktywny APS http://www.aps-company.pl/ ale bez ingerencji na basie się nie obyło musiał być podkręcony ma maxa żeby mógł spróbować zawalczyć ze schodzącymi na 40Hz studyjnym Yamahom

Aktualnie moje wysokoefektywne 98dB kolumny schodzą efektywnie na 23Hz i naprawdę jest przyzwoicie,na 36m2,według mnie generowanie najniższego basu przez głośniki niskotonowe o małej średnicy psuje bas efektem Doplera; powstającym przy dużym skoku membrany, przy dużych średnicach skok jest niewielki a głośność uzyskiwana jest na tym samym poziomie


Rafaell
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
03-05-2008, 15:33
>> AdamWysokinski, 2008-05-03 14:53:21
>Audiofilskim kapliczkom mówię nie

Czy nie zauważyłeś że po takiej leciutkiej adaptacji akustycznej ściany masz gładkie równe jak w zwykłym mieszkaniu a nie bawisz się w audiofilskie walce pułapki basowe i inne pierdoły. To tak jakbyś w swoim budowanym domu nie zrobił podwójnej poziomej izolacji przeciwwilgociowej żeby woda kapilarnie nie była zasysana aż do 3 pietra(grzyb będziesz miał wszędzie-kolega tak wymyślił,papa wtedy wydała mu sie za droga).To się będzie mściło okrutnie latami. Dla mnie niezrobienie ścian chociaż w jednym pokoju w mieszkaniu dla osoby lubiącej słuchać muzyki to głupota! Przepraszam nie chcę Cię obrażać ale tak jest; jak chcesz urwać ceny to maluj co rok jedynką zobaczysz co taniej wyjdzie (pamietaj nie tylko o materiałach ale robociżnie i bałaganu w mieszkaniu)
Co do burczybasów to 50-60Hz wystarczy, mówię o słuchaniu na przykład muzyki poważnej bez nisko schodzącego basu to masz g. nie kontrabasy a o instrumentach perkusyjnych , i organach to zapomnij.Poza muzyką poważną jest masa nagrań z różnych stylów muzycznych.Taki wielki bęben z orkiestry to wcale nie moc, tylko nośnoścć dźwięku wielkiej generowanej fali, jak wiesz powietrze wtedy mało tłumi i dźwięk rozchodzi się w naturze na setki metrów. Tak że wolę Większe głośniki niskotonowe niż jak to czasem preferują panie "mały ale szatan"

Rafaell
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
03-05-2008, 15:50
Dodam tylko tyle że u mnie bas  w przeciwieństwie do małych wyżyłowanych pierdziawek nie masuje sztuczniewątroby tylko uszy i tak ma być
No ale to trzeba posłuchać kolega Marek41 ma podobne głośniki z aż16" niskotonowcem
Rafaell
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

holy

  • 114 / 5902
  • Aktywny użytkownik
03-05-2008, 20:55
Przed długi czas Sonus Faber Minima Amator / BAS 13 cm/ nagłaśniały mi całe mieszkanie tj  pokój 21m2 z otwartymi przejsciami - łacznie ok 100m2. Dawały radę aż miło
 Będzie dobrze.

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
03-05-2008, 21:10
Holy mówimy o wysokiej jakości odsłuchu w konkretnym pomieszczeniu, tak rozumując to ja nagłaśniam z 2x200W wzmaka i 130Watowych wysokoefektywnych 98dB kolumnach na 40% mocy dom,sasiednie posesję a i 80 metrów dalej to czysto słychać. A co by się działo jakbym dał gałkę z godziny 11 na 15? to jeszcze nie wszystko bo kończy sie zakres na  17

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

holy

  • 114 / 5902
  • Aktywny użytkownik
03-05-2008, 21:39
Rafaell

-...mówimy o wysokiej jakości odsłuchu w konkretnym pomieszczeniu...

ja nie mówiłem, że to grało paskudnie, a wręcz przeciwnie, chyba normalne, że opisuję własne doświadczenia - przypominam temat  >>małe monitory w duzym pomieszczeniu<<

-tak rozumując to ja nagłaśniam ...

nie taki był tok mojego rozumowania :-)



clo2

  • 1702 / 5902
  • Ekspert
04-05-2008, 11:20
>Adam Wysokiński

Możesz spróbować posłuchać też jakichś monitorów Elaca. Miałem w 20m2  model BS103.2 i bas był obecny bez odchudzenia dźwięku. W modelu 203 masz dodatkowo głośnik wstęgowy i większy midbas (a rozmiar kolumn - dalej kompaktowe monitory). W odpowiednim towarzystwie Elaki potrafią naprawdę fajnie zagrać. Potrzebują tylko wydajnego prądowo wzmacniacza.
Możesz się zorientować w numeracji modeli z aktualnego katalogu i spróbować odsłuchać. Oczywiście w ciemno nie polecam brać (jak i żadnego sprzętu). Moje Elaki grały szczegółowo z bardzo ładną przestrzenią i dobrą lokalizacją instrumentów.  Do tego mocny bas ze znakomitą kontrolą. Warto chociaż posłuchać, może to być akurat TO, jeśli szukasz monitorów do większego pomieszczenia.
-----------------------------------------------
audiostereo ? dziekuje, nie wchodze!
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5902
  • Ekspert
04-05-2008, 11:23
PS. Oczywiście gdybyś się rozglądał za Elacami to patrz na te modele z "kanapkowymi" (napylane aluminium na celulozę) midbasami, bo są też jakieś tańsze modele na innych głośnikach ale o tych nic nie wiem, jednak to chyba niższa "półka" i inny dźwięk.

-----------------------------------------------
audiostereo ? dziekuje, nie wchodze!
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

AdamWysokinski

  • 358 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
04-05-2008, 11:35
>> clo2, 2008-05-04 11:20:20
>> Możesz spróbować posłuchać też jakichś monitorów Elaca.

Problem jest jak zwykle związany z koniecznością kupowania sprzętu "w ciemno". Nie mam możliwości odsłuchania Sugdena z różnymi rozważanymi przeze mnie monitorami. Zestawienie z Proac-iem jest stosowane przez samego Sugdena, poza tym wiele osób na www.hifiwigwam.com takie zestawienie uważa za optymalne. Drugie zalecane zestawienie - Sugden z Living Voices odpada ze względu na zbyt wysoką cenę tych ostatnich (chociaż to podobno świetne kolumny).
Poza tym - lubię brytyjskie hifi :-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam