Audiohobby.pl

Telewizory JVC polskiej produkcji/ LT-26HG32E

gutekbull

  • 498 / 5861
  • Zaawansowany użytkownik
11-01-2012, 13:35
cin157=>
jak już tyle się dowiedziałem od ciebie ,to może napisz ile średnio powinien chodzić taki szajsung  na LEDach , a ile na lampach ?
Zrozumiałem, zeby oszczędzić ledy to należy nie przesadzać z jasnością  i chyba to samo się tyczy normalnego LCD - nie na ledach ?

Sim1

  • 1829 / 5875
  • Ekspert
11-01-2012, 14:01
100 tyś. h to przy oglądaniu 8h dziennie (życzę zdrowia!) ponad 34 lata pracy.
Może jednak lawinowy spadek żywotności LEDów nie ma tu większego znaczenia?

zyzio

  • 960 / 5805
  • Ekspert
11-01-2012, 14:08
No pewnie, że nie ma ! Tyle to nie wytrzyma elektronika na bank. Nawet jak LED wytrzyma 20 tys. godzin to jest to sporo przy oglądaniu średnio 2-3 h dziennie. Szajsung z marketu wytrzymał ok. 6500 bez najmniejszego uszczerbku na maksymalnych ustawieniach.

magus

  • 20990 / 5914
  • Ekspert
11-01-2012, 14:52
>> Sim1, 2012-01-11 14:01:42
>100 tyś. h to przy oglądaniu 8h dziennie (życzę zdrowia!) ponad 34 lata pracy.
>Może jednak lawinowy spadek żywotności LEDów nie ma tu większego znaczenia?


pewnie wszystko zależy od rozmiarów lawiny
Odszedł 13.10.2016r.

pastwa

  • 3815 / 5911
  • Ekspert
11-01-2012, 15:07
>> gutekbull, 2012-01-10 16:03:49
zyzio ,żeby to była płytka to ok. ,ale mi zaśpiewali za naprawę LCD 37 cali 2000zł ! ;-) i tak po 3 latach telewizor za 6000zł poszedł na śmietnik ;-) Trochę to irytujące, - przetłumacz to np.emerytom ,którzy uzbierali sobie na nowy LCD.


Wcale sie nie zdziwie jesli w tych produktach rowniez zaaplikowano tak zwane "planowane postarzanie produktu", co robione jest nagminnie na kazdym obecnie polu, zaczynajac od zarowek poprzez drukarki (wbudowany czip sygnalizujacy awarie po ustalonej ilosci wydrukowanych stron) az do ubran (nici). Koniunktura produkcyjna ma polegac na tym ,ze ludzie beda regularnie wymieniac swoje dobra na nowe, dlatego te juz zakupione musza sie zepsuc po uplywie ustalonego w fabryce czasu inaczej biznes padnie. Naprawy wiec maja byc kosmicznie drogie ;\'))

W kontekscie tego nie sugerowalbym sie kompletnie zywotnoscia LED-ow, technologia to jedno, a interes producenta to drugie i nie zawsze musi to isc z soba w parze ;\'))

zyzio

  • 960 / 5805
  • Ekspert
12-01-2012, 08:13
http://noshit.pl/lubie/53777   - a tak się wychodzi z telewizorem ze sklepu :D

cin157

  • 2243 / 5117
  • Ekspert
15-01-2012, 03:41
Dobrze że są liczne pytania i spostrzeżenia. Pisałem nowe TV działa sobie w sklepie po kilkanaście godzin dziennie i jeśli ustawienia nie są standardowe i mocniej LED świecą to potem można widzieć całkowicie wypalone LED i takie TV w ogóle nie mają jasności a jedynie widać obraz jako szare półcienie, czyli jest to całkowite wypalenie LED. Trwałość LED jest duża jeśli od razu w nowym TV ustawi się mały prąd ich świecenia. Sama elektronika jest wieczna i nie może się psuć tym bardziej że sterowanie niema mechanicznych elementów i odbywa się pilotem. Jedynie dużej integracji układy scalone jeśli się grzeją i nie są dobrze chłodzone to po czasie mogą się psuć i możliwe że jest to specjalnie liczone na skasowanie TV, tym bardziej jeśli całe TV nie jest normalnie wyprodukowane i dlatego niektóre psują się po trzech latach, czyli w okresie po najdłuższym okresie gwarancji. TV LCD podświetlane cienkimi neonówkami jest na pewno tańsze dla wymiany tych elementów świecących. I w tych TV możne elektronik próbować zmniejszyć świecenie nowych neonówek i też znacznie przedłużyć ich żywotność. Podam przykład neonówki na 220V z dławikiem świecą i startują przy napięciu 160V, czyli jest to 60V mniej. Mam neonówkę-żarówkę na 120V i nowa działa mi długo dla napięcia 78V zasilania.

cin157

  • 2243 / 5117
  • Ekspert
15-01-2012, 03:46
Proszę pamiętać jasność nie koniecznie jest odpowiedzialna za prąd świecenia LED a wpływa na rozjaśnienie matrycy kolorów i całkowite jej rozjaśnienie daje całe światło podświetlenia LEDami i właśnie na białych światłach widać jest jak mocno świecą LED a dobrze dla wzroku białe światła powinny świecić jak nie mocne światło neonowe dużej neonówki.

gutekbull

  • 498 / 5861
  • Zaawansowany użytkownik
17-01-2012, 12:33
cin157=>
To co mam ustawić  w nowym TV LED ,aby nie zarżnąć go w 3-4 lata - jaka funkcja jest za to odpowiedzialna , podświetleni ,jasność czy kontrast ? Bo to trzy osobne ustawienia w szajsungu ;-(

I analogicznie w standardowym  LCD czy tutaj jest inaczej ?

zyzio

  • 960 / 5805
  • Ekspert
17-01-2012, 12:47
Gutek - ustaw jak lubisz, a nie przejmuj się pierdołami :D Cin zaleca ustawienie podświetlenia na "0" - życzę przyjemności oglądania z takimi nastawami :-)))))

  • Gość
17-01-2012, 14:10
W moim JVC wybrałem ustawienia fabryczne (jedno kliknięcie na pilocie) - uważam, że lepiej się nie da. Obraz mam dobry. Jak telewizor ma paść za cztery lata, to wyższy kontrast (jeśli ktoś tak sobie ustawi) ani tego nie przyspieszy , ani niższy opóźni.

Tako rzeczę ja :)


ps : u moich znajomych taki telewizor gra już coż z osiem lat. I nic. A "chodzi" od rana do wieczora codziennie.

Gustaw

  • Gość
17-01-2012, 14:18
>> gutekbull, 2012-01-17 12:33:23

Tryb: Film

Kontrast: 90-100%. Jeżeli zauważysz brak szczegółów w jasnych partiach obrazu, odejmij wartości.

Jasność : trudno powiedzieć bo zależy to od modelu matrycy. Wartość wyjściowa 50%. Jeżeli zauważysz, że TV gubi szczegóły w ciemnych partiach, (n.p. nie widać szczegółów ciemnego garnituru na jasnym tle) to zwiększ jasność. Jeżeli ciemne sceny "są wyprane" tzn czarne partie ekranu są szare a nie czarne to odejmij jasności.

Podświetlenie: trudno powiedzieć bo zależy to od modelu matrycy. Im mniej, przy jednocześnie satysfakcjonującym dla Ciebie obrazie, tym lepiej. U siebie, na innym rodzaju matrycy,   mam 25%.

Generalnie, za zużycie podświetlenia jest oczywiście odpowiedzialna ostatnia funkcja. To samo odnosi się to TV LCD i TV LCD LED.

Wyłącz też, o ile masz wbudowaną ( a prawdopodobnie masz) automatyczną regulację podświetlenia.

magus

  • 20990 / 5914
  • Ekspert
17-01-2012, 14:55
Generalnie sprawa jest dość prosta, tylko trzeba podejść do sprawy zdroworozsądkowo i wybrać sobie odpowiedni materiał do porównań - czyli obraz "na żywo" :)

Podniesiony kontrast robi wrażenie "żylety", ale jest kompletnie nieprawdziwy i redukuje mnóstwo informacji

Trzeba zwyczajnie zadać sobie pytanie - czy biały kolor, jaki mamy na ekranie jest po prostu biały, czy też jest "żarówa". Najlepiej ustawiać np. na białych koszulach, podczas wiadomości (oczywiście trzeba wziąć mała poprawkę na to, że prezenterzy są nieźle doświetleni w studio, ale to nie oznacza, że najedli się uranu) - jeśli koszula "świeci", jak jarzeniówka, a przy tym w czerni brak szczegółów, to zdejmujemy kontrast (co zazwyczaj wymaga jednoczesnego podniesienia jasności)
Ponieważ wzrok się przyzwyczaja i zdejmowanie kontrastu jest "bolesne", to proponuję działać stopniowo - jeśli nie da się od razu zredukować kontrastu do realistycznego poziomu (bo obraz będzie wydawał się nijaki, bez życia), to można obniżać kontrast stopniowo - o kilka oczek co kilka dni, aż do momentu, kiedy koszula będzie wyglądała jak koszula, a czarna marynarka jak marynarka :) (czyli że widać normalny wzorek materiału, cienie, blond włosy kochanki... )

Generalnie - trzeba się zdecydować, czy chcemy mieć obraz prawdziwy (z grubsza jak w kinie, gdzie nie ma tzw. żylety), czy też uważamy, że, skoro wywaliliśmy te parę tysięcy na LCD-ka, to ekran ma się świecić jak psu jajca - co kto lubi

(Co do podświetlenia, to się nie wypowiadam - nie mam tego problemu :) )
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5914
  • Ekspert
17-01-2012, 14:58
>> Gustaw, 2012-01-17 14:18:26

>Kontrast: 90-100%.



8-) ?!?!?!?!?!?!?!?


chyba by mnie gały wypaliło, jakbym tak u siebie ustawił!
Odszedł 13.10.2016r.

gutekbull

  • 498 / 5861
  • Zaawansowany użytkownik
17-01-2012, 15:01
\'W moim JVC wybrałem ustawienia fabryczne (jedno kliknięcie na pilocie) - uw\'ażam, że lepiej się nie da. Obraz mam dobry.\'


Jesteś w błędzie , ustawienia fabryczne są do d.... y, dzisiejszego   TV LED czy LCD praktycznie nie da się ustawić ręcznie -na oko .
Stąd się biorą obiegowe opinie ,ze dany LCD np. szajsung jest zły - kolory itd. - bo właściciel nie umiał go ustawić ;-)
Można skorzystać z profesjonalisty ,albo kupić taką zabawkę - kolorymetr ,ale to kosztuje.
Ja zrobiłem to sprytniej poszukałem stron w necie gdzie ludzie posiadający takowe instrumenty i ten sam LCD co mój, mało tego z ta samą matrycą co moja,- powklejali gotowe ustawienia , najlepiej w szajsungu to zrobić w ustawieniu Film -gdzie ma się wpływ na każdy parametr LCD.
To jedna z takich stron :
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1243937&page=2