Audiohobby.pl

Magnetofon

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
22-06-2020, 08:25
Cześć Panowie,

Taką ciekawostkę (albo nie) przypadkiem znalazłem...Załączam wycinek książki z books.google.com Peter Utz "Introduction to Audio".

Zwróćcie uwagę na "Frequency Response" w tabeli w kolumnie "Notes" :).
Ok, ja wiem, że nie podali przy jakim 'poziomie', więc informacja może być nawet i rzetelna, ale wniosek z takiej tabeli jest taki, że na Type I muzyki nie nagrasz :D. Jeśli ktoś pomyśli, że to książka z lat 70'tych czy coś, to dodam, że kolejny rozdział traktuje o DAT, a książka została wydana w 2003 roku.

Ech...hAmerykańce...
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
22-06-2020, 08:43
Podejrzewam że chodzi właśnie o taki poziom jak piszesz Mateuszu i 90% magnetofonów przy 0dB na taśmie żelazowej nawet nie dochodzi do tych 12kHz. A i wysokie modele nagrywają nie wiele wyżej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
22-06-2020, 09:53
No tak, ale książka i artykuł jest pisany dla kompletnych laików. Piszą parę wersów przed tą tabelką, żeby przypadkiem nie nagrywać taśm chromowych na magnetofonach, które nie mają takiej pozycji. A jeśli mają, to żeby pamiętać o przestawieniu na pozycję chrome :).
W związku z powyższym pisanie o pasmie przenoszenia na 0dB jest kompletnie z czapy dla kogoś, kto w ogóle tematu nie zna - to wniosek jest jasny - te taśmy są do D... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
22-06-2020, 20:51
Właśnie rozpakowałem paczkę... a w niej AIWA AD-WX220, najdziwniejsza kopiarka wszech czasów.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5485
  • Ekspert
22-06-2020, 21:14
O, szybko przyszła :D Czekam na dalsze relacje :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
23-06-2020, 08:54
Cześć Wojtku,

Dlaczego najdziwniejsza?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
23-06-2020, 11:03
Cześć Wojtku,

Dlaczego najdziwniejsza?

Ponieważ w żadnej mi znanej kopiarce nie zastosowano takiego rozwiązania jak w tej. Mianowicie kopiowanie obu stron kasety za jednym razem. Są tam głowice 4 śladowe ale nie do rewersu tylko do odczytu i zapisu drugiej strony od tyłu. To jest dopiero wynalazek. W czasch świetności nie należała także do tanich. Jak będę sie za nią zabierał to opiszę ją dokładnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
23-06-2020, 11:28
kopiowanie obu stron kasety za jednym razem

O żesz! Tego nie wiedziałem :D, ale bajer. Bardzo jestem ciekaw Twojego opisu jak to działa (zapewne po przywróceniu do pełnej sprawności).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

JaKub92

  • 1822 / 5485
  • Ekspert
23-06-2020, 12:42
Pisałem o tym w wątku o dwukaseciakach, Mateuszu ;) I Wojtka "zaraziłem" chęcią zakupu hehe ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
23-06-2020, 13:48
Pisałem o tym w wątku o dwukaseciakach, Mateuszu ;) I Wojtka "zaraziłem" chęcią zakupu hehe ;)

Dokładnie Jakubie, i dzięki Ci za to zarażenie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5485
  • Ekspert
23-06-2020, 14:19
Hehe nie ma za co ;) Też niejednym mnie zaraziłeś i to permanentnie :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Radmar

  • 1138 / 5902
  • Ekspert
23-06-2020, 18:50
No nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju ciekawostka. No i do tego jeszcze "parapecik". :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
23-06-2020, 23:17
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

radziulasek

  • 73 / 1502
  • Użytkownik
26-06-2020, 14:24
Koledzy, proszę o pomoc, za Waszą namową odważyłem się i pierwszy raz w życiu postanowiłem spróbować ożywić magnetofon. W moje ręce wpadł dwukasetowy SONY w rozmiarze MIDI model TC_d505.
Objawy - nie otwiera obu kieszeni (otwieranie mechaniczne nie elektryczne), po włączeniu nie działąją przyciski transportu, palą się symbole PLAY w obu kieszeniach, słychać silnik.
Po rozebraniu i wydobyciu mechanizmów, okazało się, że paski napędowe główne przestały istnieć a dwa małe paseczki są bardzo rozciągnięte. Po 2 h czyszczenia wszystkiego z czarnej mazi, założyłem nowe paski złożyłem i... nadal nic. Zmieniło się o tyle, że po włączeniu już się obracają rolki ale nadal kicha z resztą. Widzę, że mostki z głowicami są nadal podniesione i podejrzewam, że to blokuje możliwość otwarcia kieszeni i blokuje także reakcje przycisków transportu.
Jeśli popełniłem błąd przy skłądaniu to może on dotyczyć tylko małego paska. Tam jest układ dźwigni ze sprężynką i dwom zębatkami. Czy dobrze myślę, że ten układ jest odpowiedzialny za sterowanie mostkiem? Jeśli tak, to pasek założyłem dobrze, tylko cały ten zestaw się kręci i trzeba go pewnie jakoś zamocować w jednej pozycji. Czy mogę prosić o jakś pomoc w tej kwestii?
Z góry dziękuję. Na maila mogę przesłać foto.
Pozdrawiam Radek
 

Piccard

  • 81 / 1835
  • Użytkownik
26-06-2020, 17:36
Koledzy, proszę o pomoc, za Waszą namową odważyłem się i pierwszy raz w życiu postanowiłem spróbować ożywić magnetofon. ...

Kto Cię namówił?

Tu masz serwisówkę do niego:
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/pdf/telecharge.php?pdf=Sony-TCD-505-Service-Manual.pdf
Jest rozrysowany mechanizm, serwo, może sobie poradzisz.
Ale wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Usterka jest zbyt kompleksowa i słabo opisana jak dla mnie ale spróbuję coś doradzić.
Uważam, że powinieneś odnaleźć przełączniki rodzaju pracy (switch controller) i przeczyścić.
Chyba, że tam są tylko styki, nie przeglądałem serwisówki.
Potem ręcznie ustawić mechanizm w pozycji "stop" - opuścić sanki z głowicami.
Potem po ponownym włączeniu zobaczyć jak się zachowuje.
Jeżeli miałeś rozpuszczone paski to w rewersach nie układasz ich tak jak w dwukapstanowym.
Zobacz w serwisówce jak jest ułożony pasek na wałkach.

Chyba, że ktoś może coś więcej wywnioskować z tego opisu to może więcej pomoże.