Audiohobby.pl

Magnetofon szpulowy by judasz94

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 08:02
Cześć.
Rozpoczynam temat związany z budową magnetofonu szpulowego. Sukcesywnie będzie uzupełniany o postęp prac. Obecnie magnetofon ma pewien stopień zaawansowania projektu. Ale zanim o tym zacznijmy od początku.

Pomysł powstał jeszcze jak jeszcze chodziłem do szkoły podstawowej czyli bardzo dawno. Chciałem zrobić magnetofon. były metody prób i błędów i jakoś pod koniec podstawówki dorwałem mechanizm kaseciaka i zacząłem się bawić. Wtedy też nauczyłem się mechaniki magnetofonowej, jak to działa jakie sygnały daje głowica. W tym samym czasie kombinowałem żeby zrobić magnetofon szpulowy na taśmę z kasety. narysowałem projekt na kartce i włożyłem do szuflady. Wtedy też pojawił się mój pierwszy szpulak. Po kilku latach wróciłem z pomysłem złożenia kaseciaka 3 głowicowego. Taki projekt popełniłem i znajduje się na forum http://audiohobby.pl/index.php?topic=14472.0 . Ale w głowie cały czas kołatał się pomysł zrobienia mechaniki od początku. Postawiłem na szpulaka.

Początkowy projekt zakładał zrobienie dużego magnetofonu studyjnego takiego jak telefunken m15 czy fonia sj100. Popatrzyłem co mam w piwnicy, co mogę zrobić z tych części. No i miałem za mało. Ale zacząłem projektować. Na pierwszy ruch poszły naprężacze. Popatrzyłem jak to jest rozwiązane w mechlaborze (zdjęcie 1). Sprężyna tłumik podstawa i ramię. Wykonałem model, tłumik z spreparowanej strzykawki, odpowiednia sprężyna, próby siłowe naciągu książkowo. Film z działania tłumika

Kolejnym elementem był mostek głowic. Tutaj trochę przemyśleń i zabaw w końcu zaprojektowałem coś co jest na rysunku (zdjęcie 2, 3). Potem powstał cały rysunek magnetofonu jako koncept wizualny (zdjęcie 4).

Niestety jak to bywa szukając elementów, dostałem ostro po głowie od życia. Brakowało tego tamtego i owego. No cóż, projekt zarzuciłem na rzecz mniejszego , prostszego urządzenia. Tak się tylko wydawało że prostszego. Na tym etapie sprecyzowałem co dalej:

Założenia techniczne urządzenia:

3 silniki;
3 głowice, 2 kanały;
2 lub 4 ścieżki zależy co będzie dostepne;
uproszczona mechanika do minimum;
sterowanie zbliżone do mechlabor - (przewijanie poprzez przełączanie mocy silników);
szpula 18cm (na 10 calowe mam ASC);
prędkości 9,5 i 19,05 cm/s (łatwiej o silnik).

Tak sprecyzowane założenia, stały się podstawą stworzenia projektu małego magnetofonu szpulowego.

Chassis:
Projekt przerodził się w małe urządzenie na którego chassis wykorzystałem kawał blachy alu która od lat leżał mi w składziku. To ograniczyło wymiary.

Naped:
Początkowo projekt zakładał napęd pośredni na każdy element. Następnie szybko przerobiłem to na napęd bezpośredni. Zlikwidowałem koło zamachowe i zastosowałem silnik od magnetofonu melodia który jest silnikiem synchronicznym z rozruchem asynchronicznym więc o stałość obrotów nie trzeba się martwić jak też i o koło zamachowe. Dodatkowo ma dwie prędkości - 9,5 i 19. Jako silniki talerzyków przewiduję zastosowanie silników asynchronicznych. Sterowanie silnika asynchro jest możliwe falownikiem lub też poprzez rezystor wykorzystując charakterystykę takiego silnika. Jałowo obroty się nie zmienią, pod obciążeniem siła ciągnięcia spadnie. Więc wybór prosty.

Mostek głowic:
Wykonany mostek wymaga zmiany ale jeszcze się zastanawiam nad tym jak powinno to być poprawnie zrobione. Więc na razie się wstrzymam.

Naprężacze:
Docelowe naprężacze zostały wykonane jako kawałki płaskownika z mocowaniem łożyska. Jako mocowanie łożyska wykorzystałem mocowanie łożyska z silnika krokowego odpowiednio ucinając zbędne elementy i dokręcając do płaskownika. Wykonałem dwa różniące się elementy. Zobaczymy który spisze się lepiej. Jako rolkę wtórną wykorzystałem rolkę z magnetowidu. Rolka wiodąca, która znajdować się będzie w centrum jeszcze nie została wykonana/ zakupiona. Pomysł zakłada wykorzystanie pomysłu revoxa - łożysko i dwie płytki. Działać to będzie dobrze ;) (docelowy naprężacz widać na zdjęciu 5)

Talerzyki.
Na razie wykorzystuję talerzyki z magnetofonów typu ZK. Korci jednak zastosowanie jakiś lepszych. Ale na to jeszcze czas ;)


Na ten moment tyle (zdjęcie 5 - postęp prac, prób i błędów), kolejne etapy będą wkrótce. Liczę na konstruktywną krytykę ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2252 / 1047
  • Ekspert
21-08-2023, 08:41
:)
  Ja nie mogę, za co to ludzie się łapią.   Prowadzenie taśmy jest spoko :)   jak myślę- takie judaszowo- tandbergowe hehehe
(nie mam nic złego na myśli) 
Najważniejsze to trzymać się prostoty i walczyć tym co się ma.   
To już wiesz doskonale i to z ciebie trzeba brać przykład.
  Kurna-  trzymam kciuki.

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 08:58
Prowadzenie taśmy jest spoko :)   jak myślę- takie judaszowo- tandbergowe hehehe
(nie mam nic złego na myśli)

Trochę Tandberg, trochę mechlabor trochę telefunken, trochę fonia. Zapis przekładany paluchem za rolkę dodatkową (strzałki na rysunku koncepcyjnym) więc nie jest to typowy układ dla cywila, bardziej studyjnie ;)

sterowanie rolką dociskową elektromagnesem przez cięgno, ale jeszcze na to czas ;) Jak ustalę czy ten mostek jest dobry.

to z ciebie trzeba brać przykład.
Czy ja wiem, potem będą sprzedawać wszystko za worek srebrników ;)

  Kurna-  trzymam kciuki.
(Nie) dziękuję ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 09:12
Walka z chassis, otwory pod mocowanie silnika, z regulacją oczywiście. Duży otwór prostokątny muszę poprawić bo kiepsko obroniony, jest to pozostałość po łożysku koła zamachowego. Zdjęcie całego chassis przy następnej edycji ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

JaKub92

  • 1822 / 5496
  • Ekspert
21-08-2023, 15:15
Też trzymam kciuki, dane mi było zobaczyć tą powstającą maszynę na żywo ;) Brawo za pomysłowość, a jeszcze większe brawa za chęci i cierpliwość :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 21:18
Dzięki Kuba, i dzięki za rolkę dociskową ;) nada się i będzie lepsza niż ta co jest. Na razie tylko zastanawiam się nad ramieniem rolki czy nie zrobić innego ;)

Wskaźniki prawdopodobnie pójdą w postaci kominka za szpulakiem jak w studyjniaku studera
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

JaKub92

  • 1822 / 5496
  • Ekspert
21-08-2023, 21:47
Wskaźniki prawdopodobnie pójdą w postaci kominka za szpulakiem jak w studyjniaku studera

Ciekawy zamysł ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 23:18
Wskaźniki prawdopodobnie pójdą w postaci kominka za szpulakiem jak w studyjniaku studera

Ciekawy zamysł ;)

Przede wszystkim coś innego jak typowy domowiec
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1311 / 2807
  • Ekspert
22-08-2023, 16:22
To może coś i ja dopiszę.
Pomysł zacny, założenia też. Kominek, 3 silniki, 3 głowice, niekoniecznie dwu-ślad, 9,5cm/s, 19cm/s i mały.
No i moje przemyślenia: podstawą jest "chasis", ja postawiłem na revox'a A88Tr, nie byłbym w stanie budować od początku, brak sprzętu do obróbki.

Trzymam kciuki :).

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
23-08-2023, 08:46
Trzymam kciuki :).

Dzięki ;)

ja postawiłem na revox'a A88Tr

Zdecydowanie fajny szpulak, surowy.

 
nie byłbym w stanie budować od początku, brak sprzętu do obróbki.


Tutaj się zatrzymajmy. Jedyne narzędzia które do tej pory wykorzystałem były to:
- Wkrętarka akumulatorowa do wiercenia,
- Zestaw pilników,
- brzeszczot w ramie,
- imadełko od niedawna.
Więc większość rzeczy jest robiona ręcznie, przez co schodzi więcej czasu. Największym problemem jest brak tokarki, tego brakuje najbardziej przy tym sprzęcie.

Czy porwałbym się drugi raz na zbudowanie szpulaka jak tego skończę? Zdecydowanie TAK, tylko jak ogarnę sobie tokarkę ;)


Update na dzisiaj:

Magnetofon wczoraj dostał tulejki łączące silniki z talerzykami. co prawda tor prowadzenia taśmy nie jest nawet skończony a co dopiero mówić wyregulowany, nie mniej korciło mnie sprawdzenie jak te silniki działają. Wnioski sa proste te silniki mają za małą moc, trzeba szukać coś innego , coś większego. Może się trafi zespół napędowy od revoxa albo akai 3 silnikowego. Natomiast silnik wałka jest idealny. Tutaj nie mam się do czego czepić ;)

Na filmie wstępne przepuszczenie taśmy. Taśma jest uszkodzona, służy do napraw magnetofonów - ma zagięcia na brzegach co dyskwalifikuje ją jako taśma do nagrywania, więc mi jej nie szkoda puszczać po rozregulowanym torze ;).

 
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Krzysztof_M

  • 1475 / 5301
  • Ekspert
23-08-2023, 09:49
Ekstra robota, gratulacje :)
Słyszę też, że testy na powyższym filmiku przeprowadziłeś na prawdziwej muzyce klasycznej Laserdance :) Popieram :)

Skąd masz wzmacniacze odczytu i głowice?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
23-08-2023, 09:57
Ekstra robota, gratulacje :)
Dzięki :)

Skąd masz wzmacniacze odczytu i głowice?
Głowica to polska 205 zrk w uchwycie z wczesnych wersji ZK140/120 jeszcze lampowych.
Wzmacniacz odczytu jeszcze nie istnieje, głowica wpięta w wejście mikrofonowe miksera i popracowane equalizerem żeby charakterystyka się jako tako zgadzała.
Natomiast co do samych wzmacniaczy zapis odczyt tutaj bardzo mocno waham się czy nie zrobić lampy. Strasznie mnie to korci ;) jeszcze schematu sobie nie narysowałem ani nie policzyłem układu, więc przyszłościowo po zrobieniu mechaniki dopiero będzie zabawa


prawdziwej muzyce klasycznej Laserdance :) Popieram :)
A lubię czasami też taką klasykę ;) dodatkowo kiedyś nagrałem sobie różne kawałki na taśmę testową żeby mieć odcinki do ustawienia wstępnego głowicy czy też do sprawdzenia czy wszystko jest w miarę ok na słuch ;) a ten kawałek sprawdza się świetnie przez dużą dynamikę i całe spektrum częstotliwości.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Krzysztof_M

  • 1475 / 5301
  • Ekspert
23-08-2023, 10:04
Jeśli chodzi o wzmacniacze to lampę polecałbym do zapisu, ale do odczytu coś na krzemie, jeśli nie masz doświadczenia z lampami.
Ale w sumie spokojnie możesz zrobić rozdzielne bloki - wzmacniacze w osobnej skrzynkce - wtedy będziesz miał swobodę późniejszej zmiany wzmacniaczy bez przekopywania całego magnetofonu. Piękne pole do eksperymentów.

Co do muzyki to akurat Laserdance utwór Cosmo Tron używam do testów na kasetowych magnetofonach - ilość wysokich tonów jest dosyć wymagająca jak na zapis taśmowy, szczególnie taśm żelazowych.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

judasz94

  • 390 / 1121
  • Zaawansowany użytkownik
23-08-2023, 10:12
Jeśli chodzi o wzmacniacze to lampę polecałbym do zapisu, ale do odczytu coś na krzemie, jeśli nie masz doświadczenia z lampami.


Tak poradzę sobie z lampą doświadczenie mam duże. Tylko tutaj nie wiem czy robić wielostopniowo na triodach ECC81 ECC88 w ekranie z małym wzmocnieniem czy np dać lampę typu EF183 lub ECF 82 i nachylić mocniej charakterystykę. To się muszę zastanowić jeszcze ;)

Ale w sumie spokojnie możesz zrobić rozdzielne bloki - wzmacniacze w osobnej skrzynkce - wtedy będziesz miał swobodę późniejszej zmiany wzmacniaczy bez przekopywania całego magnetofonu. Piękne pole do eksperymentów.
Podstawa moich projektów  - wymienne kasety, łatwiej serwisować , ładniej to wygląda. Sprzęt profesjonalny się robi wtedy. Spaczenie studyjne ;)


Co do muzyki to akurat Laserdance utwór Cosmo Tron używam do testów na kasetowych magnetofonach - ilość wysokich tonów jest dosyć wymagająca jak na zapis taśmowy, szczególnie taśm żelazowych.
Do zapisu ostatnio używałem szumu i analizatora widma można było sobie narysować rzeczywistą charakterystykę od razu i modyfikować ją "on line"
« Ostatnia zmiana: 23-08-2023, 10:58 wysłana przez judasz94 »
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Krzysztof_M

  • 1475 / 5301
  • Ekspert
23-08-2023, 14:42
Oki doki, czyli Kolega Stary Wyjadacz :)

Akurat w temacie lamp we wzmacniaczu odczytu, moim skromnym zdaniem, podstawowym zmartwieniem jest poziom szumów.
Dlatego krzem zaoferuje wyraźnie mniejsze szumy, ale to pewnie wiesz.
Jeśli lampy to zgadzam się - tylko w ekranie. Pentody w pierwszym stopniu podniosą poprzeczkę jeśli chodzi o zarządzaniem szumami układu, triody będą łaskawsze, ale zwielokrotnią ilość stopni wzmocnienia co najmniej o jeden.

Ostatecznie cóż szkodzi próbę zbudowanie kopii stopnia z Tonette i sprawdzenie empirycznie jak to wypadnie?
Może to dać zaskakująco dobry wynik i uznasz, że całkiem dobrze gra.

Pomysł z blokami w kasetach mi się podoba, ale zapewne wydłuży pracę przy samej mechanicznej stronie tego pomysłu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −