Audiohobby.pl

Elektrostaty - wątek ogólny

-Pawel-

  • 4724 / 5518
  • Ekspert
04-01-2015, 19:47
Tak jak przypuszczałem ale jak teraz wytłumaczyć różnice wskazań pomiędzy Sony a AT ? u jednych w prawo u drugich w lewo? Przecież głośniczki są zamontowane w taki sam sposób ?

Pole magnetyczne może być N lub S, położenie magnesów wpływa na pomiar.

Krzysztof_M

  • 1476 / 5305
  • Ekspert
04-01-2015, 21:09
Tak jak przypuszczałem ale jak teraz wytłumaczyć różnice wskazań pomiędzy Sony a AT ? u jednych w prawo u drugich w lewo? Przecież głośniczki są zamontowane w taki sam sposób ?

Pole magnetyczne może być N lub S, położenie magnesów wpływa na pomiar.
Dokładnie tak.
Miernik pokazuje biegun i wartość natężenia pola. Dlatego wskazówka w położeniu zerowym jest na środku.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

MAG

  • 2393 / 5900
  • Ekspert
04-01-2015, 21:28
MAG - przetworniki elektrostatyczne nie korzystają z magnetyzmu, nie posiadają w swoim wnętrzu ferromagnetyków ani magnesów stałych. Chociaż ze stali magnetycznej może być czasem wykonany jakiś element muszli, albo jakaś siateczka ochronna, to nie są to magnesy, więc zero wskazań.

Przetworniki elektrodynamiczne są zbudowane z wykorzystaniem magnesów i cewek - stąd wskazania miernika, ponieważ pole z "magnesu "wycieka" na zewnątrz różnymi sposobami i drogami.

Tak jak przypuszczałem ale jak teraz wytłumaczyć różnice wskazań pomiędzy Sony a AT ? u jednych w prawo u drugich w lewo? Przecież głośniczki są zamontowane w taki sam sposób ?

Poprawka
Jak wytłumaczyć fakt że dwie firmy stosują inne rozwiązanie? bo wcześniej źle zadałem pytanie a chodziło mi o różne wskazanie przy zestawach słuchawkowych Sony i AT, dlaczego w dwóch zestawach jest w jednym N a w drugim S?
Czy nie jest to ważne w głośniku?
To że są dwa bieguny North i South to wiem.

-Pawel-

  • 4724 / 5518
  • Ekspert
04-01-2015, 21:33
Wkładany jest odwrotnie magnes, analogicznie niektórzy producenci wzmacniaczy "wypuszczają" dźwięk w przeciw-fazie.

MAG

  • 2393 / 5900
  • Ekspert
04-01-2015, 21:40
Wkładany jest odwrotnie magnes, analogicznie niektórzy producenci wzmacniaczy "wypuszczają" dźwięk w przeciw-fazie.

A to ciekawe którzy producenci Pawel?
« Ostatnia zmiana: 04-01-2015, 21:42 wysłana przez MAG »

Krzysztof_M

  • 1476 / 5305
  • Ekspert
04-01-2015, 21:50
MAG - przetworniki elektrostatyczne nie korzystają z magnetyzmu, nie posiadają w swoim wnętrzu ferromagnetyków ani magnesów stałych. Chociaż ze stali magnetycznej może być czasem wykonany jakiś element muszli, albo jakaś siateczka ochronna, to nie są to magnesy, więc zero wskazań.

Przetworniki elektrodynamiczne są zbudowane z wykorzystaniem magnesów i cewek - stąd wskazania miernika, ponieważ pole z "magnesu "wycieka" na zewnątrz różnymi sposobami i drogami.

Tak jak przypuszczałem ale jak teraz wytłumaczyć różnice wskazań pomiędzy Sony a AT ? u jednych w prawo u drugich w lewo? Przecież głośniczki są zamontowane w taki sam sposób ?

Poprawka
Jak wytłumaczyć fakt że dwie firmy stosują inne rozwiązanie? bo wcześniej źle zadałem pytanie a chodziło mi o różne wskazanie przy zestawach słuchawkowych Sony i AT, dlaczego w dwóch zestawach jest w jednym N a w drugim S?
Czy nie jest to ważne w głośniku?
To że są dwa bieguny North i South to wiem.
W tym wypadku nie ma to absolutnie znaczenia, cewka w szczelinie i tak jest napędzana prądem zmiennym.

Gdybym miał obrazowo to przedstawić to napisałbym tak:

Porównaj to do baterii w telefonie komórkowym. Prawie każdy telefon ma inną baterię, to czy w danej baterii plus jest z prawej strony a w innej z lewej nie ma żadnego znaczenia. Kwestia umowna w tym wypadku. Do danego telefonu dana bateria pasuje i tyle.
Można oczywiście podnieść larum, czemu stosują różne standardy ... i czy baterie z plusem z prawej strony nie są odrobinę lepsze/gorsze ;)


Tak samo nie wiesz w jakim kierunku są nawinięte zwoje w cewce i Cię to nie martwi, prawda? :-)
A kierunek nawinięcia, biegunowość magnesu oraz sposób przyłożenia napięcia decydują o tym, w którą stronę (do przodu czy do tyłu) wychyli się membrana.

Przy 3 zmiennych:
- kierunek nawinięcia cewki,
- biegunowość oznaczeń końcówek cewki, czyli czy oznaczono początek cewki jako plus czy jako minus,
- ustawienie magnesu

dalsze zastanawianie się nad tym czy N/S magnesu na zewnątrz muszli ma znaczenia, nie ma sensu :-)

Aby coś było odwrotnie włożone musi istnieć jakiś dogmat głoszący właściwe włożenie magnesu do przetwornika elektromagnetycznego.
Póki go nie znamy ciężko mówić, że gdzieś coś jest na odwrót, bo może akurat jest nie na odwrót?
« Ostatnia zmiana: 04-01-2015, 21:51 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

-Pawel-

  • 4724 / 5518
  • Ekspert
04-01-2015, 21:52
Wkładany jest odwrotnie magnes, analogicznie niektórzy producenci wzmacniaczy "wypuszczają" dźwięk w przeciw-fazie.

A to ciekawe którzy producenci Pawel?

Polski WBA, miałem ich wzmacniacz OTL.

Żeby nie było, dla  mnie rewelacyjne zestawienie z SR325i (starymi) - poza elektrostatami to zestawienie miażdżyło. Z GS1000i też dawał radę, ale dla mnie to zbyt nudne słuchawki w dłuższej perspektywie, stare Grado są lepsze, Staxy jeszcze lepsze :)
« Ostatnia zmiana: 04-01-2015, 21:58 wysłana przez -Pawel- »

stereomod

  • 33 / 3847
  • Użytkownik
05-01-2015, 18:18
Ktoś szukał?

http://www.head-fi.org/t/749069/stax-sr-4070-closed-back-electrostatic-headphone

Ale szybko poszły nawet nie wiem po ile były wystawione . I na dodatek były blisko ,ehh.

-Pawel-

  • 4724 / 5518
  • Ekspert
05-01-2015, 18:21
2900 EUR, faktycznie poszły jak burza.

Baele

  • 753 / 5134
  • Ekspert
05-01-2015, 18:24
2900 EUR, faktycznie poszły jak burza.
a ja się nad nimi zastanawiałem jak były za 1900 ojro i wydawały mi się drogie...

Baele

  • 753 / 5134
  • Ekspert
06-01-2015, 09:19
Z przyczyn losowych jestem zmuszony się rozstać ze swoim sprzętem elektrostatycznym - jak ktoś zainteresowany, to proszę o kontakt. Ogłoszenia są na bazarku.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5916
  • Ekspert
06-01-2015, 09:48
I jak wypadła Eudrydyka z 009 ?

Krzysztof_M

  • 1476 / 5305
  • Ekspert
06-01-2015, 16:25
Uuu, czemu nas wykopano do osobnej kategorii?
Będziemy teraz musieli narobić mnóstwo odpowiednich wątków, bo wąsko wyglądamy na tle dynamików.
Proponuję założyć klub miłośników każdego z modeli i firm dostępnych na słuchawkowym rynku elektrostatycznym ;-)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Baele

  • 753 / 5134
  • Ekspert
06-01-2015, 16:48
Moje wielkie podziękowania dla Włodka, Wiktora, Przemka i Marka za wsparcie w związku z chorobą mojego syna :-)
Jesteście SUPER!
Большое спасибо от моей жены :-)

MAG

  • 2393 / 5900
  • Ekspert
06-01-2015, 16:55
Uuu, czemu nas wykopano do osobnej kategorii?
Będziemy teraz musieli narobić mnóstwo odpowiednich wątków, bo wąsko wyglądamy na tle dynamików.
Proponuję założyć klub miłośników każdego z modeli i firm dostępnych na słuchawkowym rynku elektrostatycznym ;-)

Krzysztof będzie dobrze wszystko będzie w na swoim miejscu nareszcie ;-)
Moim zdaniem Orthodynamiczni też powinni mieć swoją piaskownice.