Audiohobby.pl

Podpinanie ekranu w IC.

konto_usuniete

  • 56 / 5438
  • Użytkownik
26-03-2009, 09:42
Dla większości prawdopodobnie to banalne pytanie. Od której strony powinno się podpiąć ekran (oplot miedziany) w IC ?
Od strony źródła czy wzmacniacza ?

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
26-03-2009, 09:46
Pewnie wzmacniacza.

asiki

  • 2 / 5532
  • Nowy użytkownik
26-03-2009, 09:55
Ogólnie jest przyjęte że ekran podłącza się od strony źródła. Jeśli jednak wzmak jest uziemiony źródło zaś nie - warto sprawdzić odwrotnie.

konto_usuniete

  • 56 / 5438
  • Użytkownik
26-03-2009, 09:59
Tak się składa, że zarówno źródło jak i wzmacniacz są uziemione.

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
26-03-2009, 10:01
Cały czas myślałem, żeby zachować zgodność mas (gwiazda) to podłaczać należy do wzmacniacza a nie odwrotnie!?

Bacek

  • 2366 / 5908
  • Ekspert
26-03-2009, 10:26
Ekran powinien być od strony urządzenia uziemionego, a ponieważ to wzmacniacz bangla na największych mocach i prądach zwyczajowo uziemia się wzmacniacz. Natomiast to że urządzanie posiada wtyczkę z trzecim bolcem nie znaczy że sam układ jest uziemiony (może być sama obudowa).
Bierzesz omomierz i sprawdzasz czy pomiędzy trzecim bolcem a masą rca jest przejście, jak jest to urządzenie jest uziemione jak nie to jeszcze może być różnie bo czasami stosowane są różne dziwne akcje do przerywania pętli masy.  
W każdym razie nie jest pożądane żeby więcej niż jedno urządzenie było bezpośrednio uziemione bo będzie pętla masy i mogą pojawiać się przydźwięki i inne syfy.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
26-03-2009, 22:07
>Gustaw
>Tak się składa, że zarówno źródło jak i wzmacniacz są uziemione.

>marivs
>Cały czas myślałem, żeby zachować zgodność mas (gwiazda) to podłaczać należy do wzmacniacza a nie odwrotnie!?

A jeśli żadne urządzenie nie jest uziemione? Pogląd, że od strony źródła jest błędny.

Łączymy od strony wzmacniacza. Spróbuj podłączyć ekran do masy od strony mikrofonu a nie przedwzmacniacza. Uzyskasz piękny przydźwięk. A jak jest łączony ekran przewodów od głowicy w magnetofonie czy wkladki w gramofonie? Przy źródłach wysokopoziomowych analogicznie. To chyba wszystko wyjaśnia?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
27-03-2009, 09:06
Molibden, asiki wprowadził mały zamęt a cały czas w głowie miałem myśli związane z masą, ekranem, i ten mikrofonowy przydźwięk dlatego napisałem, że od str. wzmacniacza.
Osobiście mam prawidłowo podłączone - ekran w IC jest wpięty przy wzmacniaczu :)

konto_usuniete

  • 56 / 5438
  • Użytkownik
27-03-2009, 09:39
Dzięki wszystkim za sugestie.

Sprawdziłem uziemienie przetwornika miernikiem, tak jak to opisał Bacek (pin uziemiający i masa złącza IC), i okazuje się, że DAC jest jednak uziemiony.
Jeszcze jako laik zapytam. Rozumiem, że niebezpieczeństwo wystąpienia pętli masy może wystąpić dzięki połączeniu DAC-a i wzmacniacza za pomocą IC ?
Czy pętla masy może wystąpić w sytuacji kiedy IC posiada tylko jeden przewód (sygnał) a masy nie są podłączone ? Domyślam się, że chyba nie.
W tym wypadu uziemienie zarówno DAC-a jak i wzmacniacza jest chyba dopuszczalne i wskazane ?

Bacek

  • 2366 / 5908
  • Ekspert
27-03-2009, 10:03
>Czy pętla masy może wystąpić w sytuacji kiedy IC posiada tylko jeden przewód (sygnał) a masy nie są podłączone ? >Domyślam się, że chyba nie.

Pewnie nie wystąpi ale sygnał pobiegnie ci częściowo przez wszystkie sieciówki więc to nie jest najlepsze rozwiązanie, nawet jeżeli przerywa pętle masy.

Ale jeżeli nie słychać u Ciebie brumów to nie ma się co przejmować a ekran możesz dopinać zarówno po stronie dac jak i wzmacniacza (chociaż ja nadal stawiał bym na wzmacniacz). Natomiast jeżeli słychać to trzeba by dac wybebeszyć i sprawdzić czy można system odciąć od uziemienia (oczywiście nie cały, dla bezpieczeństwa zostawić uziemioną obudowę), ew. sam układ podłączyć do masy przez coś co przerywa pętlę masy (gdzieś w wątku o GC widziałem taki patent). Z drugiej strony twój DAC jest mały więc pole do popisu nie jest duże, a poza tym trochę kosztuje więc pewnie strach w nim grzebać.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

konto_usuniete

  • 56 / 5438
  • Użytkownik
27-03-2009, 10:10
Rozumiem, że odłączenie pinu z uziemieniem w kablu zasilającym do DAC-a w zasadzie kończy temat ?

Bacek

  • 2366 / 5908
  • Ekspert
27-03-2009, 10:17
W zasadzie tak, ale w razie czego wtedy porażenie grozi śmiercią :).


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5908
  • Ekspert
27-03-2009, 10:18
U siebie w NOSADCU mam uziemioną tylko obudowę.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

cocor2007

  • Gość
27-03-2009, 10:52
>> Gustaw, 2009-03-27 10:10:31
Rozumiem, że odłączenie pinu z uziemieniem w kablu zasilającym do DAC-a w zasadzie kończy temat ?

Zanim zaczniesz cokolwiek odpinać, obejrzyj ten film :)

&feature=related

konto_usuniete

  • 56 / 5438
  • Użytkownik
27-03-2009, 11:34
>> cocor2007, 2009-03-27 10:52:03

Nie mam pytań, cocor :-)
Ten podłączony kabelek od uziemienia to chyba jednak zostawię. :-)