Audiohobby.pl

SANSUI D-705

siwy

  • 658 / 2612
  • Ekspert
03-12-2019, 22:55
Trochę się narobiło. Ciekawe, czy da radę załatwić brakujące części i naprawić mechanizm.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

artekk

  • 1694 / 5886
  • Ekspert
03-12-2019, 23:18
Rozgrzebią, nie potrafią złożyć, pogubią części i taki sprzęt na aukcję idzie. Masakra.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
04-12-2019, 10:28
Trochę się narobiło. Ciekawe, czy da radę załatwić brakujące części i naprawić mechanizm.
Muszę przejrzeć mechanizmy które posiadam na części i coś wymyślę. Gorzej będzie z tym tłoczkiem od kieszeni.

Rozgrzebią, nie potrafią złożyć, pogubią części i taki sprzęt na aukcję idzie. Masakra.
Ostatnio dość często się to zdarza że sprzęt jest nie kompletny. Najgorzej jest jak ktoś właśnie porozkręca i nie poskłada w całość wszystkich części (nawet w worku mógłby je zostawić, a często są po prostu wyrzucane).

No cóż trudno zobaczymy co uda się zrobić.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5903
  • Ekspert
04-12-2019, 14:12
No, no, widzę Wojtku, że zabrałeś się za niego, aż miło. To tylko patrzeć jak niedługo będzie gotowy. Zwłaszcza, że wszelkie przeciwności to dla Ciebie pestka. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
04-12-2019, 21:52
No, no, widzę Wojtku, że zabrałeś się za niego, aż miło. To tylko patrzeć jak niedługo będzie gotowy. Zwłaszcza, że wszelkie przeciwności to dla Ciebie pestka. :)
Marku bardzo bym chciał, ale lekko nie będzie.
Dziś zabrałem się za ustawienie w prawidłowej pozycji mostka z głowicami i udało mi się znaleźć kulkę do lewej blaszki przytrzymującej mostek. Teraz mostek działa poprawnie taśma już nie tańczy. Dalej wymontowałem lewe ramie z rolką by ustawić poprawnie skos. Ponieważ z dwiema rolkami taśma tańczy i głupieje (jednak krzywe jest ramię z rolką, ktoś skrzywił je podejrzewam kombinerkami lub czymś ostrym)... Ramie udało mi się trochę poprostować, ale 50 na 50% taśm jest prowadzona niepoprawnie i jest zaginana.
Czyli jeszcze mnie czeka walka z ramieniem, a to jest koszmar :(
Na zdjęciach widać prowadzenie taśmy z lewą rolka i bez. Następnie skos głowicy z dwiema rolkami.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4842
  • Zaawansowany użytkownik
05-12-2019, 09:59
Kurczę Wojtku trochę masakra naprawiać sprzęt po jakimś rzeźniku magnetofonowym - pewnie ktoś hołdował zasadzie: "bez młotka i przecinaka nie podchodź" - a ty się teraz człowieku martw i stawaj na głowie, aby przywrócić go do stanu fabrycznego czy też chociaż normalnej użyteczności :( . BTW - gdzie znalazłeś brakującą kulkę? Gdzieś wewnątrz samego mechanizmu czy też decka?
Jeśli jest problem z prowadzeniem taśmy to nie masz stracha wkładać tam kasety serwisowe? Pytam z ciekawości bo nie mam doświadczenia i być może np. w kasecie z lusterkiem po prostu taką taśmę się co jakiś czas wymienia w kasecie, jeśli ulegnie zniszczeniu? A i widzę blaszkę z filcem dociskowym - nie przeszkadza w obserwacji?
Trzymam kciuki za powodzenie naprawy i czekam na dalszą relację z postępu prac - super!

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-12-2019, 10:27
Kurczę Wojtku trochę masakra naprawiać sprzęt po jakimś rzeźniku magnetofonowym - pewnie ktoś hołdował zasadzie: "bez młotka i przecinaka nie podchodź" - a ty się teraz człowieku martw i stawaj na głowie, aby przywrócić go do stanu fabrycznego czy też chociaż normalnej użyteczności :( . BTW - gdzie znalazłeś brakującą kulkę? Gdzieś wewnątrz samego mechanizmu czy też decka?
Jeśli jest problem z prowadzeniem taśmy to nie masz stracha wkładać tam kasety serwisowe? Pytam z ciekawości bo nie mam doświadczenia i być może np. w kasecie z lusterkiem po prostu taką taśmę się co jakiś czas wymienia w kasecie, jeśli ulegnie zniszczeniu? A i widzę blaszkę z filcem dociskowym - nie przeszkadza w obserwacji?
Trzymam kciuki za powodzenie naprawy i czekam na dalszą relację z postępu prac - super!
Maćku nawet nie przypuszczałem jak mocno ten "sansuj" był grzebany i to jak zauważyłeś chyba młotkiem i przecinakiem....
Kulkę wytargałem z jakiegoś mechanizmu co mam na stanie na części(która także była używana do tego samego). Kaset serwisowych nigdy bym nie włożył jak bym nie był pewny do tego że mi nie wciągnie ta cholera. Najpierw pomęczyłem go innymi kasetami, takimi które mam przeznaczone do tego by przyjęły pierwszą walkę. ( co jakiś czas je wymieniam bo z taśmy jest sznurek po kilku miesiącach, a są to taśmy niskiej jakości lub nienadające się do nagrywania).
A kasetę Abex-a to włożyłem  do mechanizmu dopiero wtedy jak byłem pewny że nic mi jej nie uszkodzi.
Co do kasety Abex-a to blaszka jest tam od nowości, fakt mi troszkę to przeszkadza bo nie bardzo widać jak taśma idzie po głowicy ale jak tak ma być to niech tak będzie - przyzwyczaiłem się. A pamiętam że kiedyś o tym problemie rozmawialiśmy (w kąciku dekowego serwisanta).
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4842
  • Zaawansowany użytkownik
05-12-2019, 11:42
ale jak tak ma być to niech tak będzie - przyzwyczaiłem się. A pamiętam że kiedyś o tym problemie rozmawialiśmy (w kąciku dekowego serwisanta).
Dokładnie tak Wojtku - ja ze swojej 'handmade' wzorowanej na Abex-ie wyjąłem - ale przy oryginale też bym zostawił jak to producent przewidział - co oryginał to oryginał.
Powodzenia w naprawie - i czekam na ciąg dalszy sprawozdania z akcji - z przyjemnością się to czyta i ogląda!

Radmar

  • 1138 / 5903
  • Ekspert
05-12-2019, 13:02
No to faktycznie rzeźnik tam zaglądał. W tej sytuacji pewnie trochę czasu i nerwów będzie Ci to Wojtku kosztować. Z drugiej jednak strony, po tych wszystkich wielu dotychczasowych sukcesach, myślę, że nikt nawet nie śmie wątpić w kolejny sukces. :) Po prostu nie ma innej opcji. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

matwiej72

  • 255 / 3031
  • Zaawansowany użytkownik
05-12-2019, 20:02
Najpierw pomęczyłem go innymi kasetami, takimi które mam przeznaczone do tego by przyjęły pierwszą walkę.
Genialne zdanie. Mogłoby znaleźć się w 1 rozdziale deck'owego serwisanta.  :)

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
06-12-2019, 22:25
Troszkę dziś znów pogrzebałem w 705-tce i mechanika już w pełni sprawna. Nowe paski i małe smarowanie. Odtwarza każda taśmę bez najmniejszego zająknięcia, nawet 120-tki :) Jestem dość zadowolony. Skos trzyma bardzo ładnie niema żadnych problemów . Teraz pozostało zająć się elektroniką (licznik i przegląd) i na końcu kalibracją. Poniżej na zdjęciach koła pasowe mosiężne bardzo ciężkie "zero wydmuszki" i ustawienie krzywek w pozycji początkowej czyli STOP.

Po naprawie mechanizmu :
« Ostatnia zmiana: 16-01-2020, 21:43 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5886
  • Ekspert
06-12-2019, 23:06
No, to mi się podoba :) Mam gotowca, gdy zabiorę się za swojego :) A na serio, najważniejsze, że prowadzenie taśmy wróciło do normy, bo to podstawa do dalszych działań.
Ten mój, choć działa OK ma straszny W&F, ale widzę, że paski fabryczne raczej, bo jakieś takie szaro-żółte :) Czy możesz napisać Wojtku gdzie nabyłeś paski i czy wymiarowo dopasowały się ?

I na koniec właśnie te koła, o TE koła mi na początku chodziło ! Taki widok cieszy oczy w tak niepozornym magnetofonie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

JaKub92

  • 1822 / 5486
  • Ekspert
06-12-2019, 23:15
[/guote]Opinie o tym modelu słyszałem niezbyt pochlebne, wszędzie gdzie czytałem lub słyszałem wypowiedzi ludzi, problem jest jeden wysokie tony... nie są dobre. Są zamglone i jak z pod koca z za kotary. Można znaleźć dziesiątki opinii o tym modelu 705 i wszystkie się pokrywają. Ale jak to będzie z moim to dopiero zobaczę jak go naprawię. Ale wiem niestety czego mogę się spodziewać.
[/quote]

D-X501 może i brzmi trochę "ciemno" i brakuje mu nieco w górnym pasmie, za to dół chodzi bardzo fajnie :) Gra na pewno inaczej od pozostałych magnetofonów, które mam.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
06-12-2019, 23:17
Szukałem pasków do 705-tki i nic nie było, ale paski podeszły wymiarami od naka 480Z od którego miałem kilka zapasowych par od Niemca. Sprawdzałem W&F i jest w normie 0.039 (WRMS) JIS. Jest całkiem nieźle ale oscyluje w zadanym zakresie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5886
  • Ekspert
06-12-2019, 23:19
Sprawdzałem W&F i jest w normie 0.039 (WRMS) JIS

No to jest bardzo dobrze jak na mechanizm bez DD. Te rolki na brązie, jeśli są w dobrym stanie, a wyniki wskazują na to, że są robią robotę.

A paski do 480Z brałeś od revox_de ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo