Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2022, 16:14
Co ciekawe, sprawdziłem jeszcze dwie wersje SA i ta starsza z roku 85 (po lewej na zdjęciu) wygląda o niebo lepiej niż z 90-tego, mimo że była częściej odtwarzana. Ma tylko minimalnie widoczną jedną linię, a cała taśma wygląda znacznie lepiej niż w nowszej wersji.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
21-04-2022, 21:25
Pisałem o sprawności mechanicznej decka, mechanizm powinien być nie wychodzony, roleczka sprawdzona i symetrycznie zaokrąglona, ja mam nową, hamulce działające poprawnie itd......
Ta kaseta została nagrana 5 min kawałkiem od samego początku i następnie odtworzona na tym samym decku 5 razy i tak wygląda powierzchnia .... no chyba że ja nie widzę już tak dobrze .......
Kaseta, nie wiem skąd ją mam była otwarta ale nic nie nagrane
Deck Sony TCK-420 opisywałem

Ja tak sobie myśle, że taśma jest niestety delikatna i wymaga może wyjątkowej czystości i sprawności mechanizmu.

Retrotape, ta kaseta na dole wygląda to asymetrycznie jak to że taśma jest zaginana na wałku rolką jakby byla wygnieciona już i zagięcie występuje na mniejszym styku wałka z rolką czyli od zewnątrz, sprawdź to sobie. można obrócić rolke , wymienić na nową ....no chyba że się mylę , ale tak mi wyszło ostatnio na serwisach.
« Ostatnia zmiana: 21-04-2022, 21:29 wysłana przez Hammer »

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
21-04-2022, 22:24
Kurna, jakieś dziwne zjawisko.   Ja na tej co na obrazkach nagrałem sobie składankę przebojów lat 60-tych na Kenie 4520.   Przeleciała się ta taśma przez całą noc na Technicsie 901, potem cały dzień na drugim Kenie i wygląda tak:
   Zdjęcia przed chwilą robiłem i kombinowałem ze światłem żeby ze wszystkich stron ją obcykać:

image0

ed:   a może co siedzi wrednego w tej zakichanej gąbeczce co ją przyciska do głowicy

A tam wyżej takie dziary pokazujecie.  Hmmm
Mi to wygląda jak krecha, czymś zahaczona taśma- coś przeoczone.     Może np.   ta prowadnica co jest na głowicy?    To działa jak zgrzebło zbierające śmieci które taśma gdzieś po drodze ciąga.  W kenie dla odmiany jak kiedyś dokładnie >przez lupę<  sobie patrzyłem
to wydłubałem śmiecia z samej głowicy.  W sensie ta blaszka zasłaniająca szparę w głowicy zespolonej.

ed:   jeszcze jedno.  Mam taką Wegę co to jest niby jakimś soniaczem :)   Ona mi zrobiła podobną krechę na taśmie a drapała głowica kasująca.   W gablocie stoi ten magnet i go nie używam bo generalnie zawiodłem się na nim.
   Nie walczyłem z tym ale postaram się zrobić zdjęcie tej cholernej głowicy.   To wygląda tak jakby było pęknięcie albo ubytek w miejscu gdzie jest jej szczelina.   W tym miejscu szczyt głowicy jakby zjechany i jest krawędź z obu stron.
« Ostatnia zmiana: 21-04-2022, 22:48 wysłana przez pień »

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
24-04-2022, 07:17
Może już było na forum i zwyczajnie nie widziałem.  Na wszelki wypadek :

https://www.duplication.ca/VC-Maxell/

Fajny sklep,  trochę szkoda że daleko ale odpisali mi że w razie co to mogą wysłać za ocean i lepiej każdorazowo pytać ile przesyłka będzie kosztować bo to rozmiar-waga itp...

baltazar69

  • 3 / 739
  • Nowy użytkownik
24-04-2022, 11:37
witam, mam pytanie, poszukuje info o kasecie firmy Jako super ferro , wydaje mi sie tzw  firmy"polonijnej"
« Ostatnia zmiana: 24-04-2022, 11:48 wysłana przez baltazar69 »

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2022, 11:55
Wygląda na to, że to rzeczywiście polska kaseta, ja nigdy się na taką nie natknąłem.

Tutaj jest o niej skąpa informacja: https://www.45spaces.com/audio-compact-cassette-blank-tapes/r.php?r=aud511760

baltazar69

  • 3 / 739
  • Nowy użytkownik
24-04-2022, 12:06
Wygląda na to, że to rzeczywiście polska kaseta, ja nigdy się na taką nie natknąłem.

Tutaj jest o niej skąpa informacja: https://www.45spaces.com/audio-compact-cassette-blank-tapes/r.php?r=aud511760

dzieki za info, ale poszukuje , daty produkcji, pewnej, wydaje mi sie ze ze w 84 rok to troche za wczesnie, przynajmniej nie przypominam sobie takiego czegos w sprzedazy. Tego rodzaju kaset sie  pojawily dla mnie w tach 86-87 chociaz moze sie myle

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
24-04-2022, 13:19
To zdjęcia kolegi Mirka (@m701) od nas z forum, może on będzie wiedział coś więcej....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

baltazar69

  • 3 / 739
  • Nowy użytkownik
24-04-2022, 13:26
To zdjęcia kolegi Mirka (@m701) od nas z forum, może on będzie wiedział coś więcej....

ha, mam nadzieje chociaz w opisie kasety nic nie precyzowal po za "polowa lat 80 tych" a tyle to i ja wiem, wazna jest dla mnie dokladne data

pajtek

  • 7 / 1962
  • Nowy użytkownik
14-05-2022, 08:43
Pytanie do specjalistów jakie kasety i z jakich lat uważacie za absolutnie najlepsze? Moja chyba najlepsza kaseta to SONY metal master z ceramiczną obudową posiadam tylko 1 ale rzeczywiście przy prawidłowej kalibracji nagrania były super.Może istniało coś jeszcze lepszego?

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
14-05-2022, 09:28
Pytanie do specjalistów jakie kasety i z jakich lat uważacie za absolutnie najlepsze? Moja chyba najlepsza kaseta to SONY metal master z ceramiczną obudową posiadam tylko 1 ale rzeczywiście przy prawidłowej kalibracji nagrania były super.Może istniało coś jeszcze lepszego?

temat http://audiohobby.pl/index.php?topic=236.msg471366#new

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
14-05-2022, 18:33
Już przeniosłem ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2277
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2022, 23:31
Pytanie do specjalistów jakie kasety i z jakich lat uważacie za absolutnie najlepsze? Moja chyba najlepsza kaseta to SONY metal master z ceramiczną obudową posiadam tylko 1 ale rzeczywiście przy prawidłowej kalibracji nagrania były super.Może istniało coś jeszcze lepszego?

Wiesz co...ja to trochę ubiorę w pewną hiperbolę: Nie ma złych kaset, są tylko złe decki.

Oczywiście powyższe jest dużym wyolbrzymieniem, bo żadne Nakamichi nie uratuje ACME czy innych wynalazków. Jednakże... zauważyłem bardzo wyraźną tendencję - im lepszej klasy deck, tym gorsze taśmy potrafią oczarować jakością i tym rzadziej czuję potrzebę sięgania, po "te lepsze taśmy".
Kiedyś po zwykłe żelazo jak TDK D czy ekwiwalenty innych firm sięgałem raczej niechętnie, jednak gdy usłyszałem jak potrafią nagrać materiał na zwykłych żelazówach lepsze decki to zmieniłem zdanie i dość często ich używam.

W moim skromnym odczuciu lepiej wydać 5x tyle pieniązków raz na porządnego decka niż 10x tyle przy każdej kasecie na topowe modele.

Wiem oczywiście, że nie odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale moja opinia jest taka, że te "the best of the best" taśmy są w pewnym momencie trochę zbędne. Jasne, że dalej uwielbiam obcować z TDK SA-X, Maxell XLI-S czy Sony HF-ES itd, ale ich przewaga nad niższymi modelami mocno się zaciera przy dobrej klasy decku moim zdaniem.
« Ostatnia zmiana: 06-06-2022, 23:34 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
07-06-2022, 00:01
TDK D z określonych roczników jest wręcz fenomenalna, pod względem powiedzmy uniwersalności , ciężko ją zniszczyć i zajechać, to taki model nr 1 podobnie jak i np Fuji DR IX

judasz94

  • 389 / 1111
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 08:34
Nie ma złych kaset, są tylko złe decki.

Mateusz, polecam w takim razie radzieckie taśmy :P
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik