Audiohobby.pl

Przydzwięk w gramofonie

deadchicken

  • 4 / 5036
  • Nowy użytkownik
03-12-2010, 16:45
Witam. Niedawno nabyłem gramofon "Adam" GS 424 w komplecie z nową igłą i wkładką Mf 100. Rzeczony gramofon posiadał wyjście do wzmacniacza zakończone wtyczką DIN. Po zakupieniu przejściówki i podłączeniu do wzmacniacza (Musical Fidelity B1) pojawił się mocny przydźwięk tzw. brumienie. Po odłączeniu gramofonu i pozostawieniu samej przejściówki podłączonej do wzmacniacza efekt brumienia nie ustąpił. Pomyślałem że to wina taniej przejściówki i postanowiłem przerobić istniejące wyjście na wtyki chinch. Zakupiłem wtyki , polutowałem (pozostawiając oryginalny przewód) ale po włączeniu gramofonu i wzmacniacza okazało się że efekt przydzwięku znacznie się zmniejszył ale nie ustąpił zupełnie. Próbowałem połączyć uziemienie między gramofonem a odpowiednim miejscem we wzmacniaczu ale nic to nie pomaga. Czy jest możliwość całkowitego wyeliminowania efektu przydźwięku w gramofonie ?? W przypadku CD podłączonego do wzmacniacza jest cisza jak makiem zasiał nawet po bardzo dużym zwiększeniu głośności, a przy gramofonie brumii......Da się coś z tym zrobić czy technologia gramofonów już tak ma ??

ahaja

  • 513 / 5909
  • Ekspert
04-12-2010, 16:07
Buczenie/przydźwięk to problem z gramofonem i poprowadzoną w nim (lub nie) masą. Jeśli ramię nie jet uziemione to tak się dzieje. W polskich konstrukcjach również trafo lubiło buczeń lub silnik - wibracje.
K

deadchicken

  • 4 / 5036
  • Nowy użytkownik
04-12-2010, 22:36
Poprzeglądałem forum i podłączyłem według schematu umieszczonego przez użytkownika Ahaja. Najpierw przewód uziemiający dałem normalny - dalej buczało ale po zamianie go na ekranowany buczenie ustało. Uffff.....

ahaja

  • 513 / 5909
  • Ekspert
04-12-2010, 23:15
http://www.mediafire.com/?vjvwh6xlbm61p

Przewód uziemiający może być kawałkiem zwykłego przewodu, trochę grubszy.
To że przydźwięk zniknął po puszczeniu GND w ekranie to ... lekko zastanawiające. Mówi to tylko o tym, że jest kłopot w połączeniach wewnątrz gramofonu.

K





Rafaell

  • 5033 / 5903
  • Ekspert
04-12-2010, 23:18
  Nie zupełnie, przewód uziemiający też działa jak antena i dla tego właśnie ekran pomógł. Tak że całe życie się człowiek uczy  i ...                              

ahaja

  • 513 / 5909
  • Ekspert
05-12-2010, 15:05
Skoro zatem żyłą gorącą idzie GND ... to do czego podpięty jest ekran ?
K

deadchicken

  • 4 / 5036
  • Nowy użytkownik
06-12-2010, 20:39
Ekran nie podłączony wcale.

ahaja

  • 513 / 5909
  • Ekspert
06-12-2010, 23:04
W takim razie on nie działa. Jeśli jest element w urządzeniu do niego w żaden sposób nie podłączony to tak jakby go nie było.
K

deadchicken

  • 4 / 5036
  • Nowy użytkownik
20-12-2010, 17:54
Chyba faktycznie użycie ekranowanego przewodu nie było rozwiązaniem problemu. Po pewnym czasie przydzwięk pojawił się znowu i w wyniku mojego śledzctwa odpowiedzialne były styki miedzy ramieniem i headshelem.Jak na razie jest wszystko o.k.