Audiohobby.pl

Aktywny subwoofer najwyższej klasy.

a_men

  • 746 / 5900
  • Ekspert
06-07-2010, 08:40
>lancaster
Czy możecie zamieścić plany tych aktywnych kolumnienek na Teslach? Myślałem ostatnio o jakichś niedrogich paczkach do DVD i z tego co piszesz to byłby chyba strzał w 10.

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
06-07-2010, 08:47
A ja tam jestem zdania że w najwyższej klasy subie, gdzie głośnik ma wystarczające Vd, najlepsza jest obudowa zamknięta. Zarówno BR, jak i MB czy TL mają poniżej pewnej częstotliwości zwarcie akustyczne - sprawiające że tył pracuje przeciwko przodowi.

No chyba żeby chcieć zrobić aktywny podział 4th z wiatrakiem Eminent Tech - wtedy może sub z MB i filtrem highpass będzie lepszym rozwiązaniem.

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 08:49
Rafaell, nie sluchałem wielu LT, bo i nie są czesto spotykane, ale te których miałem okazję(np. kilka modeli PMC) grały bardzo dobrze pod względem basu. Wczesniej kilka łądnych lat temu miałem okazję posłuchać tanich TDL RTL cośtam i bas był powiedzmy normalny, na pewno nic się nie snuło...słyszałem potem w iele B-R wypadajacych zdecydowanie słabiej. Sam niedawno robiłem prototypowa obudowę typu LT do pojedynczego głośnika szerokopasmowego i bas jest bardzo OK. w międzyczasie nasłuchałem się sporo opiniii, że LT gra jakoś specyficznie. Nie zauważyłem, a jeśli już to raczej in plus. Nie miałem okazji sluchac samego suba na LT, mogę ocenić całość brzmienia zestawu.
Jakich LT słuchałeś ?

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 09:03
misiomor, serio bas z tesli po korekcji aktywnej u Janko jest satysfakcjonujacy żeby słuchac współczesnej rozrywki. Oceniam, ze liniowo przenosi z dobrą jakościa do ok 50Hz Rytmika i zróznicowanie barwy basu(co w  B-R występuje sporadycznie iw  wyjatkowo udanych konstrukcjach bez względu an cenę) ponadprzeciętna. Nie chcę konkretnie pisać z czym ale były porównania z kolumnami w których zaaplikowano współczesne głośniki 18cm i może niech się Janko wypowie jak wypadły.....nie było mnie przy tym. Zestawy z półki powyżej 5Kzł/para.
Moge od siebie tylko powiedziec że w naturze instrumentów akustycznych w ogółe nie występuje typ basu jaki proponuje większość subwooferów. Zatem powinny być niekatywne w czesie jej odtwarzania :-)....tymczasem przetwarzają poduszkę. Mnie osobiście najbardziej martwi w tego typu rozwiazaniach pojawianie się tła basowego o okreslonycm charakterze niezależnie od utworu.
Plusem suba tego typu moze być jego kompaktowość. W tej chwili myślę prywatnie dla siebie o 20-25cm głośniku.
A zaczałem o tym myśleć po ostatniej wizycie u Janko. Wczesniej słuchając np. Velodyne w ogóle nie pomyślałbym o takim rozwiązaniu.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5864
  • Ekspert
06-07-2010, 09:23
>> lancaster, 2010-07-06 08:49:14
>miałem okazję posłuchać tanich TDL RTL cośtam i bas był powiedzmy normalny

Co nie jest dziwne bo te kolumny to żadna linia transmisyjna tylko hybryda LT z BR ze wskazaniem na ten drugi.

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 09:38
Detektyw, bardzo możliwe(wyloty wielkościa przypominały raczej B-R)
Słuchałem ostatnio paczek audiovectora gdzie w przekroju widac stosują cos ala horn + B-R. Efekt równiez bardzo dobry(czyt najlepszy w stawce kolumn do 20Kzł jakie porównywalismy - Tannoy DC10, Audio Physic Tempo25)
http://www.bestaudio.pl/oferta/audiovector/seria_k/kolumna.glosnikowa.podlogowa.Audiovector.K3-Super.php

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5864
  • Ekspert
06-07-2010, 09:50
To wygląda na TQWP.

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
06-07-2010, 10:15
>> lancaster, 2010-07-06 09:03

A ja myślę że liniowe przenoszenie do 50Hz jest niemożliwe - zwłaszcza że jak pisze sam Janko:

"Tesle wcale nie wychylają się mocno przy normalnym słuchaniu."

Zwłaszcza że wg. parametrów Fc jest dobrze powyżej 100Hz - ze wzoru wychodzi 133Hz @ 10dm3. A to dałoby nam ok. -15dB @ 50Hz. W przypadku takiego głosnika - niezdolnego fizycznie wytworzyć nawet średnich SPL przy 50Hz trzeba się ratować harmonicznymi. Korekcją może nie damy rady dobić do -3dB przy 50Hz z racji przesterów wzmaka / groźby usmażenia cewki 25mm krótkiej na dodatek, ale podbijając przykładowo o 6dB zwiększamy wychylenie membrany i generujemy więcej zniekształceń które zastępują nam właściwy bas - być może nawet ku wielkiemu zadowoleniu słuchających.

Niestety jak to powiedział klasyk "to make sound you must move air" - a 50Hz to wymaga już ruszenia konkretnej ilości owego powietrza żeby dostać wyraźnie słyszalne SPL.

Ja nie neguję jakości owego systemu w sensie zadowolenia słuchaczy. Nie wierzę tylko w możliwość liniowego przeniesienia 50Hz czymś takim.

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 10:23
misiomor do strojenia takigo suba(ustawionego przy ścianie)dobrze by było wziąć po uwagę room response....ew +2-3dB, żeby bylo tego basu nieco wiecej w np. rozrywce. Nie zalezy mi na hiper liniowym przetwarzaniu do 30Hz co wraz z pomieszczeniem moze oznaczać np +10dB dla 50Hz....w taki przypadku wystarczy mi -6dB dla 50Hz :)
Nie ejstem basolubem, raczej kręci mnei szybkosć i zmienność niż natężenie.

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
06-07-2010, 10:27
PS. Normalny głośnik 20 - 25cm - przykładowo Visaton TIW250XS ma dość "estradowe" parametry - z racji dużego Xmax wcale nie musi aż tak dobarwiać harmonicznymi jak owa Tesla i wtedy zostaniesz bez basu (Fs/Qts jest jednak wysokie) ani zastępujacych go harmonicznych. A do tego jednak zjawiska w typie kompresji związane z małą membraną też nie pomogą ostatecznemu efektowi.

Dlatego jeżeli inspirować się ową Teslą, to poszukałbym co najwyżej podobnego szerokopasmowca ale 25cm i puściłbym go w 20dm3 z korekcją.

misiomor

  • 2094 / 5905
  • Ekspert
06-07-2010, 10:33
>> lancaster, 2010-07-06 10:23

Może się tak zdarzyć że akurat mod pomieszczenia wpasuje się w ostre zbocze takiego systemu z wysokim Fc i Qtc. Tym niemniej w innym pomieszczeniu takie dopasowanie może się kompletnie rozjechać i będą głebokie dziury.

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 10:37
Może faktycznie poprosze Sławka w STX-e o 30cm woofer z Qts pod 1.
Mamy u siebie 30cm fullrange STX(Qts ok 1 właśnie) i wyższy bas w dipolu na werblach jest bardzo fajny....

Rafaell

  • 5033 / 5900
  • Ekspert
06-07-2010, 11:08
 =>>> lancaster, 2010-07-06 08:49:14
Rafaell, nie sluchałem wielu LT, bo i nie są czesto spotykane, ale te których miałem okazję(np. kilka modeli PMC) grały bardzo dobrze pod względem basu.

No to mnie osłabiłeś, według mnie PMC to taki wełniany bas; proponuję reset uszu i posłuchanie jakiś kotłów na żywo. No chyba że za referencję uchodzi np. bas z CAL-ów no to się zgodzę.

Nawet w słuchanych przeze mnie bas w Von Schweikertach VS5 za 25k$ był po prostu nazwijmy to obecny poza słuchaczem.

Dalej twierdzę że linia transmisyjna powinna sobie pójść w niebyt to rozwiązanie bez możliwości rozwoju oddalające nas od realnej muzyki.

                             

meloV8

  • 1552 / 5872
  • Ekspert
06-07-2010, 11:17
No dobrze dobrze, ale w solidnie wykonanej obudowie zamknietej na glosnik dziala przeciez poduszka powietrzna. Tym bardziej jesli obudowa jest stosunkowo nieduza w porownaniu do glosnika. Samo wykonanie solidnej skrzyni zamknietej nie jest wcale proste i tanie, a bez aktywnej korekcji dalej bedzie malo najnizszych czestotliwosci.

Osobiscie jestem zadania, ze to wlasnie TL powinna wrocic do lask, ktora niestety porzucono nie ze wzgledu na jakosc basu ale ciagle miniaturyzacje i wieksze koszty projektowania takiej obudowy.

Von Schweiker to nie typowa TL, wiecej tam sciemniania producenta niz faktow.

lancaster

  • Gość
06-07-2010, 11:27
Rafaell, słuchałem na szołku i porównywałem potem z obudową zamkniętę na 2 revelatorach....w takim porównaniu nie mam pytań....w warunkach wystawy zresztą tez bas z PMC był bdb. Znajomy jakis czas temu rozglądął się za kolumnami, słuchał m.in AP Avanti gdzie bas miał być super a był taki sobie(zreszta dotyczy to tez Tempo25)....po odsłuchu PMC był prawie zdecydowany....gdyby nie :) W kazym razienie upieram się przy LT bo ma być kompaktowo.
Pewnie ze z LT nie jest strzał werbla jak z 80Hz horna u znajomego, ale ja nie mam zacięcia jak japońscy maniacy audio, zeby budować tuby an całą ścianę w pokoju i pół korytarza dolot....ale też nic się nie wlecze. Obudowa zamknieta też jest OK(przykłąd Tesli)