Audiohobby.pl

STX

lancaster

  • Gość
16-09-2008, 18:23
W ofercie pojawiły sie widze horny :) - krok w dobrą stronę ;)
Chciałem jednak zapytać o woofery...konkretnie o tego brzydala:

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=58&vItemDB=itemdb

i jego szanse w OZ ?





'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.'

Bruce

  • 559 / 5902
  • Ekspert
16-09-2008, 18:39
QTS ma ok.
________
mniam...
________
mniam...

Krs47

  • 1037 / 5903
  • Ekspert
16-09-2008, 19:29
Tak super się nadaje, Qtc 0,71 w zaledwie 341 litrach :O
Jednym słowem głośnik, który można sobie wsadzic w dechę albo w d.... ;)

Bez urazy ofc, nie mogłem się powstrzymac, bo parametry są dobrane po prostu wspaniale ;)

lancaster

  • Gość
17-09-2008, 00:46
dobra, przyjmuję rozsądną argumentacje :)
Co powiecie tym razem o tym ? :
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=52&vItemDB=itemdb
Dobroć w obudowie jak dla mnie moze być bliska 1....to nawet lepiej bo glosnik z ktorym będzie klejony ma ok 90dB.
Calosć ma byc tak zestrojona aby "zagrać" z pomieszczeniem a  nie w warunkach komory bezechowej....pytam o te gośniki bo moze kto je mial i np. wogole sie nie nadają(brzmią wyjątkowo kiepsko)
....moze wyjaśnie do czego zmierzam :)
znajoma ma Tannoy M1(kilka lat temu jej dordzilem i do dziś uwazam ze są calkieiem OK), zawiozlem do niej tesle arz6608(modyfikowane) i podlączylem je na "kartonie"- ob.
No i co tu duzo mowic z M1 nie bylo co sprzątac :)))) Tylko basu jest malo(zeby nei powiedzieć niemal nic) z tesli...stad pomysł doklejenia woofera.....bo w repertuarze obok ladnego georga, jest tez np the prodigy... pewnie ze mozna wybierac i przebierac w glośnikach, ale Panowie tym razem budzet to 500zl na niewielkie odgrody z modulem basowym :)
....i jeszcze na fornir ma styknąć ;)

z stx wygladaloby to tak:

- tesle 60zl
- stx 130zł
- mdf(16) 50zl
- zwrotnia - pewnie ok 70zł
- fornir(arkusz) 60zl
- gniazda 20zł
- okablowanie/wkrety :) 20zł
- przesyłki 50zł
- lakier, moment 40zł

total 500zl
....a jak sie budzet naciagnie to mzoe jeszcze gre dopale visatonem ala WLM w super PAC :))))

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Zdzislav

  • 256 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
17-09-2008, 01:58
Na czym polegała modyfikacja tych tesli?  Lan, a słuchałeś może tonsile gds20/10

(sory za oftop)

lancaster

  • Gość
17-09-2008, 08:20
Zdzislaw, fote gdzies zamieszczalem.. Modyfikacja standardowa mozna powiedzieć :) ;
- wyciecie nakladki przeciwpylowej i montaz stozka fazowego(bez tego raczej niemożliwym jest suchac tesli bez zwrotnicy)
- malowanie membrany. Ten glośnik jednak dobrze pomalowac werniksem. Robilem tez próby malowania whizzera C37(wiem, ze paranoja do takiej konstrukcji:))))- tym bardziej ze parę gosnikow tak pomalowanych udalo sie zepsuć innymi probami) i musze powiedziec zdecydowanie in plus.

Najlepszy mod dla tego głosnika to jednak wyjącie go z obudowy :), no i stozek(z mechanicznych zabaw)
Moze tonsil....wiesz to mają być paczki grające rownież rozrywke czyli niby stara koncepcja ale przystosowana do realiów rownież wspólczesnej muzyki.
Testy robilismy na klasyce i poza kilkoma wejsciami kotlów gdzie tesla zaczynala charczeć(czędsciowo efekt wycięcia nakladki przeciwpylowej) nie mialem uwag w polączeniu z wiezyczką Denona (jakiegos szalu w kategoriach absolutnych jasne ze nie bylo, ale muza była interesująca bo sposob prezentacji nie byl jednostajny) - dlatego m.in chce tesle ciac gdzies przy 300-400Hz....moze nawet 500-800(zalezy jak sie zgra)

Zaden oftop. Tonsile mam nawet polecone dwa 20cm niby bardzo dobre jak za swoja kase....tye ze miarzy mi sie zobienie paczki na najwiekszym "badziewiu" :) - tak dla hecy.....moze nawet zrobię bardzo nisko strojonego burczybura :) - tak by zlikwidowac czesciowo poduszke powietrzną za wooferem(Rehdeko, Tannoy i pewnie jeszcze kilka innych konstrukcji ktrych nie slyszałem dają radę z szybkościa basu)
Najbardziej obawiam sie zawieszenia w ksztalcie fałdy - taaiego "tradycynego", z drugie strony mam w domu alpharda PS10(ponoć podrobka celestion) i zupelnie sie nie nadaje do tego....a mzoe to po prostu glosnik tylko gitarowy(bo srednice ma dosć mocną)

Pytam o stx b to niedrogie glośniki i pewnie sporo nie nadaje sie pod potrzeby takiej konstrukcji, ale szukam jak moge :)

Wracając do tematu:

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=568&vItemDB=itemdb

Jak takia konstrukcja ma szanse szanse zagrać ? Sluchal ktos wogole stx ? (prosze sie nie wstydzić :)).

Przy okazji trafilem na 6moonsową prezentacje tesli:
http://6moons.com/audioreviews/acuhorn/175.html

jak dla mnie super.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
18-09-2008, 18:33
Obserwując od pewnego czasu Twoje zmagania z głośnikami szerokopasmowymi odnoszę wrażenie że usiłujesz nadal zrobić z gówna gwóźdź... A czasem nawet najlepsze z tych najgorszych rozwiązań usiłujesz popsuć – a to już nie wiem dlaczego (chodzi o przykład z Visatonem B200) :)))


Kiedy zobaczyłem temat STX sądziłem że będzie coś o ich wirtualnej serii AKX – niskośredniotonowym i wysokotonowym. I jakieś pomiary, bo te rysuneczki z pomiarów na ich stronie internetowej, to mogą najwyżej na wystawę plastyczną dla dzieci puścić.

lancaster

  • Gość
18-09-2008, 18:49
Qubric, nie poradzę na to jakie wrazenie odnosisz i nawet nie bardzo chce mi sie je w jakikolwiek sposób modyfikowac :)
Z tego typu konstrukcami tak to juz niestety jest ze niejedną sprawę udaje się zalatwić na drodze mechanicznej zamiast dusić werwe muzyki elementami fultru.....kto co tam lubi....najbardziej cierpi średnica stając sie wiotka(przy uzyciu filtrow)....wiec sam rozumiesz.
Jak potrzebuję uzyc gwoździa to ide do sklepu z art metalowymi, kupuje i korzystam, a jak potrzebuję mieć dobry dxwięk to kombinuje nieco inaczej, bo akurat w sklepie z art metalowymi nie kupie przetworników.
Gdyby mi się podobały burczybasowe dźwieki to badź pewien ze pieścilbym nimi swoje uchmanta :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2008, 14:33
Trzeba wziać i spróbować żeby stwierdzic co to warte, ale proponowane zestawienie to raczej nic dobrego nie wrózy.

Zacznę od początku, po pierwsze nie trzeba sie przejmować, że teoretycznie wychodzi 350 litrów, nieźle jest już w 100 litrach. To w dalszym ciągu duże pudło, ale możliw do samodzielnego wykonania.

Nie to jest jednak problem. Ten głosnik ma duże wychylenie. Pierwszy problem to stalowy kosz, będzie dzwonić jak nic. To niby akurat zawsze mozna troszke ustabilizować, zrobić wyparcie dla magnesu i wytłumić blachę, ale bardziej obawiałbym się o sam napęd. Scan Speaki i Seasy które mają nawet mniejsze wychylenie nie bez powodu kosztują tyle ile kosztują, ocztywsićie pozostaje kwestia image\'u za który się płaci, ale gdzie tutaj 60 PLN. Problemem w takich głośnikach jest liniowość napędu,  którą tym trudniej uzyskać im większe wychylenie ma głośnik. Dlatego własnie tanie głosniki z małym wychyleniem potrafią zaskakiwać swoimi możliwościami, w przypadku głośnika z wychyleniem 10 mm to jednak bym się cudów nie spodziewał. O ile dolny zakres moze być całkiem-całkiem, to na wyższym może być masakra. Co prawda wodospad nie wygląda tragicznie, ale jak nie usłyszę to nie uwierzę.

Kolejna kwestia - słaby napęd. Nie będzie z tego dynamiki, która by zrównoważyła Tesle w OB albo nie daj Boże w tubie. Miejsce tego głosnika jest w klasycznych paczkach, i to być moze nawet nie 3, a 4-drożnych. Tak jak Ci już pisałem - to nie jest kwestia niewiedzy, czy ograniczeń technicznych że Klipshe Heresy nie schodza zbyt nisko - inaczej się nie da. Albo zrobisz głosnik z zajebistą dynamiką i bez rozciagniecia basu albo na odwrót. Kwestia tego kto co woli.



lancaster

  • Gość
19-09-2008, 14:43
Bartek, soeki ale nie wiem o czym piszesz.
Tesla w OB gra duzo lepiej niz w obudowie to raz. Dwa, ze tak jak pisałem chcę ja od dolu filtrowac(moze nawet 2rząd elektryczny - zalezy jak sie faza ułoży między driverami)
Kosz mam w tej chwili pomalowany farba z piaskiem a i wczesniej nie dzwonił.

Jednym słowem moze darujmy sobie wreszcie teoretyczne rozwazania bo mozna je snuć w nieskończoność i wyjdzie na to ze najlepszym tweeterem jest x, najlepszym sredniakiem y a najlepszym wooferem z i całość nadal nie gra.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
19-09-2008, 15:05
Wogole taka dosć ciekawa maniera na naszych forach sie pojawia....
...ktoś pisze ze prosi o info w jakiejś tam sprawie, a tu nagle kilku "zyczliwych" wylatuje ze swoimi bezcennymi radami.

Jeszcze bym rozumial gdyby to byly jakieś sensowne rady....w stylu: lepiej dolozyc np. 200-300% i kupic glośnik x.


Ta tesla w pomiarach znieksztalceń harmonicznych wypada pewnie lepiej od 8535 Skana(nie wiem jak wypada SS,a le teskla wypada pod tym wzgledem b.dobrze) i nie ma być forsowana w salonie 50m2


Konkretne typy LEPSZYCH od Tesli glośników do 250zl poproszę. Postaram sie przetestować.


A wracając do tematu watku, naprawde nikt nie sluchał wooferow stx ?


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2008, 15:42
Przecież ja nie o Teslach tylko o STXach, które chcesz doklejać do Tesli...

bartek_z

  • 404 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2008, 15:43
Tego zresztą dotyczy temat, a w dyskusje co było pierwsze czy jajko czy kura i czy lepsza jest szerokopasmówka czy wyspecjalizowany głosnik niskośredniotowy to ja się wolę już nie nagażować.

bartek_z

  • 404 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2008, 15:54
Aha, i słuchać nie słuchałem, problemy wietrzę wyłącznie na podstawie parametrów, oba STXy mają b. duże wychylenie a kosztują niewiele, mam poważne obawy, że napędy nie podołają tym wymaganiom, nie będą pracować liniowo. Chcesz się przekonać to proszę bardzo, ja jeśli chodzi o tanie woofery to szukałbym czegoś z wychyleniem nie większym niż 5mm, bo liniowość napędu w tanich głośnikach z reguły pozostawia wiele do życzenia.

Kolejna sprawa to mały force factor, jak na głosnik z mms 66 i 52 gramy BxL w okolicach 10 to niewiele. Taki głosnik potrzebuje tym bardziej podatnych i liniowo pracujących zawieszeń (z czym jak pisałem wcześniej moze być problem), ale też nie będzie miał zajebistej dynamiki, szczególnie na wyższym basie. Na 99% nie jest to coś czego szukasz i nie jest to coś, co by dobrze mogło się skleić w Teslą w OB. Wiesz czym u mni się skończyła próba sklejenie woofera z e znacznie mocniejszym napędem i krótszym skokiem.

lancaster

  • Gość
20-09-2008, 09:13
Poszukiwańi ciąg dalszy:

http://www.partsexpress.com/pe/showdetl.cfm?&Partnumber=290-042

oferta wooferow Pioneera na Parts express wyglada moim zdaniem bardzo ciekawie.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'