Audiohobby.pl

Średnica przetworników w słuchawkach Grado

Mnementh

  • 118 / 5515
  • Aktywny użytkownik
06-01-2010, 01:01
Czy ktoś się orientuje jakie średnice przetworników mają poszczególne modele słuchawek Grado?
Interesuje mnie szczególnie model rs2i. Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji. Ten brak dotyczy również maksymalnej obsługiwanej mocy wejściowej.

aasat

  • 2263 / 5891
  • Ekspert
12-01-2010, 13:28
Znalazłem fotkę drivera Grado SR60

-Pawel-

  • 4724 / 5513
  • Ekspert
12-01-2010, 18:20
Teraz przydałyby się jakieś RS czy GS dla porównania :)

Mnementh

  • 118 / 5515
  • Aktywny użytkownik
13-01-2010, 02:32
Być może będę miał rs2i, ale to się jeszcze okaże.
Z wyglądu ten przetwornik przypomina bardzo ten który mam w technicsach rp-ht700, być może w technicsach są trochę większe. W ogóle to jestem świeżo po odsłuchu grado rs2i i muszę powiedzieć, że moje technicsy DIY (wprowadziłem swoje modyfikacje, m in zmiana obudowy na otwartą) grają bardzo podobnie do tych grado.
I muszę powiedzieć, że grado rs2i bardzo ładnie grają z rio karmą :) Tylko ten kabel jest nieadekwatnie gruby (jak i nieporęczny) w stosunku do samych słuchawek, które są lekkie jak piórko.

Jestem zainteresowany modowaniem słuchawek i dlatego chce się dowiedzieć czegoś o tych przetwornikach grado.

aasat

  • 2263 / 5891
  • Ekspert
13-01-2010, 09:04
Jest wątek na HF o driverach Grado

http://www.head-fi.org/forums/f4/grado-drivers-269488/

Istnieje podejrzenie, ze Grado zaopatruje sie w Chinskiej (lub leżacej w Sigapurze) firmie Primomic

Poniżej zdjecie drivera z HP-1000 oraz rysunek techniczny drivera DH-57  firmy Primomic

http://www.primomic.com/products/dh-57.htm

Parametry też jakby się zgadzały

a może to tylko zbieg okoliczności :)

lancaster

  • Gość
13-01-2010, 09:17
aasat, na driverze w gradosach widać ukośne "nacięcia" an brzegach, wiec myślę, ze to będzie jednak monacor, do którego linku nie chce m sie w tej chwili szukać(jest w katalogu głośników na stronie monacora)
Monacor ma 40mm i 32ohm i ukośne nacięcia jak driver z fotki grado .

Jak da mnie to na 90% ten monacor, przynajmniej ja nawet nie wiedząc na czym robi grado chcąc robić słuchawki korzystałbym z tamtego....bo nie bardzo co innego widziałem na rynku :)



lancaster

  • Gość

fallow

  • 6457 / 5878
  • Ekspert
13-01-2010, 09:24
W Azji trzaskaja mas roznych driverow za psie pieniadze.

W jakiejs uznanej recenzji kilka dobrych lat temu ktos napisal wprost o swojej rozmowie z Panem Grado i skladal mu holdy, ze jest mistrzenem tlumienia rezonansow i z chinskiego drivera potrafil zrobic takie cuda. W sluchawkach wysokiego lotu byl link do tej recenzji.

Trzeba pamietac, ze przeciez np. Denon tez sam nie projektuje driverow - tyle, ze kupuje od uznanej firmy - Fostex.

lancaster

  • Gość
13-01-2010, 09:33
fallow, wiele firm korzysta z podwykonawców. Biocelulozowe divery z przeproszeniem CAL! tez są pewnie made in Fostex/Foster(nawet całe słuchawki bym powiedzial.
Podobnie jak i analogiczne Denony zresztą - tylko logo inne naklejone)
Nie mam o to najmniejszych pretensji, ze driver made in China za 50centów gra lepiej niż niejeden hi-tech.
....ale, ze rezonanse na górnym środku i stąd sybilację udało się do końca opanować to bym nie powiedział ;)

fallow

  • 6457 / 5878
  • Ekspert
13-01-2010, 09:44
Ja tez nie mam o to pretensji bo wiele mniej uznanych firm w swiecie sluchawkowym tak robi. Jednak te ktore pretenduja do miana tych "najlepszych" z reguly ma swoj dzial R&D i te firmy same projektuja swoje "hi-endowe" drivery od podstaw. Grado niewatpliwie ma takie aspiracje.

asmagus

  • 4439 / 5457
  • Ekspert
13-01-2010, 10:45
Załączony driver z grado to chyba nie ten monacor, mimo, iż bardzo podobne monacor nie ma okrągłych dziurek pod membraną, przynajmniej na tym zdjęciu ich nie widać http://www.monacor.pl/katalog/JPG/400/G/G5/G504140A.jpg

majkel

  • 7476 / 5908
  • Ekspert
13-01-2010, 10:57
Żadne z podanych przez was przetworników nie są podobne do Grado z wyglądu, a w większości też ze specyfikacji. Ten Primomic to na pewno nie jest, bo przetwornik Grado nie posiada własnego sitka z otworami, membrana jest odsłonięta całkowicie, a sitko jest częścią nausznika. Tego typu konstrukcje zdarzały się w nausznych słuchawkach do tanich walkmanów, żeby umożliwić naciągnięcie gąbki od przodu bezpośrednio na nie.

Co do R&D, i tym podobnych, to sobie można spekulować kto go ma, a kto nie i od czego? Pytanie - kto zaprojektuje lepszy przetwornik? Firma, która projektuje całe słuchawki i nie tylko słuchawki, czy firma, która zajmuje się tylko przetwornikami? Przykładowo - firmy motoryzacyjne od dawna nie konstruują same reflektorów i jeszcze paru innych części samochodu. Czasem włączają się we współtworzenie, ale to tyle. John Grado bierze sobie jakiś półprodukt i przerabia go na produkt wyjściowy. W hi-endach też jest sporo tranzystorów w cenach od 0,05$ w górę i co z tego?

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne),  Grado GS1000i, Sennheiser HD 565 Ovation

fallow

  • 6457 / 5878
  • Ekspert
13-01-2010, 11:39
Mozna sobie gdybac czy zrobi to wieksza firma ktora na to stac a przede wszystkim stac na sprzet i fachowcow czy mali fanatycy.

Porownanie do samochodu jednak wydaje mi sie nie za bardzo trafione. Samochod to 1.000.000 razy bardziej skomplikowane urzadzenie skladajace sie z setek innych w porownaniu do sluchawek - ktorych konstrukcja w porownaniu do samochodu jest ...prostsza niz konstrukcja cepa :)))

Ja tam do tanich elementow nic nie mam, Lake Poeple tez widze stosuje w V100 chyba 4 x NE5532 np. :)

Mnementh

  • 118 / 5515
  • Aktywny użytkownik
13-01-2010, 12:37
Mam już grado rs2i w domku, ale niestety moja lampka jest w serwisie, więc z odsłuchu nici. Rozkręcać nie będę :P