Audiohobby.pl

Jak zmierzyc spl - szybko sprawnie i bezboleśnie :)

lancaster

  • Gość
05-06-2008, 17:03
...czyli korzytsając z karty fullduplex, posiadajac jedynie mikrofon(wm61)?
Skad wygenerowac sygnał ? Czy można sie psołuzyć starym dobrym SW ? Sorki za tak malo ambitne pytanie, ale moze poczatkującym sie przyda a ja konkretnie chcę ocenic jak kolumna zachowuje się w różnych miejscach pomieszczenia - bez zbytecznych zabaw z jiggiem.

Molibden

  • 1906 / 5908
  • Ekspert
05-06-2008, 19:23
Chodzi o sam przebieg? Bo wartość SPL bez kalibracji z wzorcem raczej się nie da. Sam mikrofon może być wystarczający, tylko trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie, wytłumienie odbić itp. Dla basu gł pomiar z bliska, czyli near field. W zakresie >200Hz można z odległości 1-1.5m, w odpowiednio dużym pomieszczeniu  lub na balkonie.  Głośnik powinien być zawieszony nad ziemią, o ile pamiętam. Inna metoda to pomiar w półsferze, mikrofon i głośnik przy podłodze.  

W innym przypadku otrzymasz odpowiedź wypadkową pomieszczenie + głośnik. Pomiar w miejscu odsłuchu jak najbardziej możliwy, można mierzyć jeden lub oba głośniki na raz. Co do softu to nie wiem czym to mierzyć.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Lenny

  • 70 / 5874
  • Użytkownik
05-06-2008, 19:41

Jeśli chcesz mierzyć całość "zestawu", więc kolumny razem z pokojem to nie ma problemu. Nie trzeba się silić na eliminację odbić, małe czasy pomiaru, doklejanie basu z nearfield itp... To pokaże dokładnie w jakim miejscu postawić paczki aby uzyskać najbardziej płaski spl.

Aby zrobić pomiar potrzebujesz źródła sygnału, programu do nagrywania (od biedy rejestrator win) i czegoś do analizy FFT nagranego Wave\'a.

Jeśli jako źródło zastosujesz przestrajaną sinusoidę i będzie wolno przestrajana, to pokażą się wszystkie rezonanse pokoju, więc może być przydatne uśrednianie widma (już po FFT), lub pomiary szumem. Do wygenerowania próbek można się posłużyć programem Adobe Audition (kiedyś Cool Edit się to nazywało) lub jakąś płyta CD z pism audio/elektronicznych. Uwaga na wytrzymałość cieplną wysokotonowca przy przestrajaniu sinusa !!

Co do oglądania wyników to też polecam Adobe Auditiona. Obsługa jest dość intuicyjna, analizę częst. się robiło bodajże alt+z :)

Jeśli lubisz speaker workshopa, to bez problemu można wszystko załatwić jednym pomiarem nearfield. Oczywiście mikrofon umieszczasz tam gdzie słuchasz.


Ze względu na zafalowania spowodowane pomieszczeniem zupełne odpuściłbym sobie błędu spowodowane mikr. panasonica... :)

pozdrawiam,
Lenny

Molibden

  • 1906 / 5908
  • Ekspert
05-06-2008, 20:53
Generator.exe - mały, uniwersalny, darmowy program, wygeneruje podstawowe kształty fal w zakresie 0Hz do 20kHz, o różnym poziomie, w zadanym zakresie czsętotliwości lub sygnał stacjonarny; do pobrania np. z Elektrody.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5908
  • Ekspert
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2008, 11:04
SPL mierzymy mikrofonem pomiarowym, skalibrowanym, umieszczonym 1m od głośnika w jego osi. Pomiar wykonujemy szumem różowym, dostarczając 1W do głośnika.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2008, 11:06
Możesz użyć do tego np programu TrueRTA.

lancaster

  • Gość
09-06-2008, 14:43
Panowie, a jak najprosciej wykonac pomiar w czasie rzeczywistym ?
Tzn podłaczam mikrofon i wzmacniacz z głośnikiem do karty kompa i mam podgląd bez żadnych sygnałów testowych itp. chodzi mi o zawartosć skladowych pasma przy różnych rodzajach muzyki.
czyli krotko i na temat: bezpośrednie optyczne wyniki tego co "słyszy" mikrofon ?

lancaster

  • Gość
09-06-2008, 14:46
OK, spoko :) Dzieki....cos cieżki dzień dziś mam.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
12-06-2008, 09:54
No to nie SPL tylko widmo akustyczne, to tez robisz programem TrueRTA.