Audiohobby.pl

Transformator zasilajacy uliczny - zaczynamy budowe

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 10:57
W zwiazku z tym, ze zaczynam wlasnie budowe nowego domu w Konstancinie postanowilem obejrzec jak wyglada zasilanie w energie elektryczna. Chodzi mi oczywiscie o dostarczenie dobrej jakosci pradu do moich zestawow hi-end.
Jakie bylo moje zdziwienie kiedy ujrzalem na slupie transformator po chyba 30 letnim przebiegu!!!
Przeciez to nie ma prawa grac!
Wydajac na dom sporo kasy postanowilem ze dorzuce jeszcze troche na nowy transformator.
Czy macie jakies doswiadczenia albo schematy...???
Chcialbym zeby prad byl bardzo czysty i zeby w dzwieku bylo duzo wysokich, sporo srodka i solidny fundament basowy. Lubie jak w basie nieraz przywali po wnetrznosciach.
W kwesti technicznej - transformator zasila dwie uliczki to jest ca 40 domow.
Musze jeszcze sprawdzic napiecia i wydajnosc?
Nie wie ktos gdzie na takim trafo jest tabliczka znamionowa?


A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

lancaster

  • Gość
01-04-2008, 11:17
vector, myślę ze najrozsadniej będzie wejść do pomieszczenia z transformatorem w momencie kiedy nikt nie widzi i sprawdzic samemu ! Ci z energetyki zawsze kręcą !:)

lancaster

  • Gość
01-04-2008, 11:18
....acha....i sasiedzi mają zakaz używania klimy - strasznie sieje.

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 11:27
To moze jakie specjalne ekranowanie dac na takie trafo....???
Bo ja tam nie widzialem zadnego ekranu...
Moze jakas puszke Faradaya czy cos.... Moze np.miedz beztlenowa 99.99.......???
I jeszcze jedno... - buczy!!! Slyszeliscie to? Taki transformatur buczy!!! Czy to moze byc wina niedokladnego poskrecania czy cos innego? Czemu buczy? Przeciez to buczenie idzie na bank wsiec!!!
Jak myslicie....???
Ma ktos jakies doswiadczenia w temacie...???? Najlepsze bylyby jakies rysunki, schematy i zestawienia materialow.

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

lancaster

  • Gość
01-04-2008, 11:33
vector, u mnie pomogło podokręcanie śrub i zalanie całosci masa bitumiczną, teraz z Avalonami jest naprawdę super....tylko pamiętaj zeby nikt nie widział - nikt nie widział - nic sie nie stało :)
....a buczące trafa to plaga....w domu to kazdy cichutko i bez brumików....a trafo na dworze wyje ....nawet sie zastanawiałem czy calej trafostacji nie zabudowac jakimiś ustrojami tlumiacymi....aranżacja wnetrza to podstawa.

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 11:45
Sprobuje na poczatek dokrecic sruby...
Do takiego transformatora to jak podejsc?
On ma chyba dwie strony - taka z wysokim napieciem i taka z sieciowym - np.220v.
Lepiej chyba podejsc od strony tego sieciowego - bedzie bezpieczniej....
Lepiej sie uziemnic jakims przwodem, czy moze takim paskiem gumowym jak mialy kiedys auta z tylu. Moze jednak lepiej zalozyc jakies kalosze i sie odizolowac?
Macie jakies doswiadczenia?
A mase to gdzie sie kupuje....????

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 12:00
Znalazlem taki model....
Pisza ze nowoczesny ale na pewno mozna zrobic duzo lepszy...
Macie moze jakies schematy?
Chcialbym ruszyc z kopyta...!!!


PS. Graaf, Lancaster - to zalanie masa to chyba tylko na wierzchu? co? Bo wyczytalem, ze w srodku jest jakis olej..... To trzeba by ten olej wylac ale nie wiem jaka jest lejnosc tej masy...??? Moze trzeba ja mocno podgrzac??? Kiedys byly takie profesjonalne stacje podgrzewania smoly - jak smarowali dachy blokow. Duza beczka (chyba wieksza niz barylka) ze smola i pod spodem palenisko. Ale to chyba trzeba na wolnym powietrzu bo inaczej to mnie z domu wymelduja!!!

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

magus

  • 20990 / 5907
  • Ekspert
01-04-2008, 12:33
Ktoś mi kiedyś powiedział, że pomogło, jak nad transformatorem powiesił taką wielką ołowianą kulę (jak do wyburzania budynków).

Podobno dobrze ściąga brumienie - im większa kula, tym lepiej czyści

------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

majkel

  • 7476 / 5904
  • Ekspert
01-04-2008, 12:39
Kula to nie wszystko. Transformator powinien stać na odpowiednich podstawkach z audiofilskiej sosny. Po 300h gr(z)ania pojawia się czwarty wymiar w dźwięku. Nawet nie potrzeba pejotlu, jak to był stosował Stan T.

magus

  • 20990 / 5907
  • Ekspert
01-04-2008, 12:43
>> graaf, 2008-04-01 12:39:00
>chyba trzeba na wolnym powietrzu

>zdecydowanie na wolnym powietrzu

>kiedy robiłem coś takiego w domu to mało się nie udusiłem!

ale tu zawsze jest coś za coś - jak to w audio

jak gotujesz smołę w domu, to roztwór wychodzi bardziej nasycony, a więc efekt jest lepszy

a na zewnątrz, to się mocno napowietrza (jak akwarium) - wtedy nie działa już tak dobrze

Vector musisz zdecydować - albo rodzina, albo czysty prąd - wybór należy do ciebie

(spróbuj powiedzieć żonie, że wtedy żelazko też będzie lepiej prasować - może ją przekonasz)


------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 16:55
To co, nikt nie ma zadnych doswiadczen, schematow itp...????

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Bruce

  • 559 / 5903
  • Ekspert
01-04-2008, 16:58
Ty Vector kup sobie po prostu audiofilskie gniazdka sieciowe... koniecznie z dobrym basem i nie zawracaj gitary :P
________
mniam...
________
mniam...

vector

  • 321 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 17:00
Gniazdka i bezpieczniki juz dawno kupione...
Leza i czekaja...

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Bruce

  • 559 / 5903
  • Ekspert
01-04-2008, 17:02
To wymień akablowanie na Cardasa...
________
mniam...
________
mniam...

Pjetrek

  • 3 / 5907
  • Nowy użytkownik
02-04-2008, 09:08
Wy się tu śmiejecie a wszystko jest do zrobienia, można na działce postawić stację trafo -np transformator 15/0,4 kV, całość oczywiście jako osobny tor z transformatora bez połączenia z innymi obwodami w domu, ze stacji poprowadzić kabel taki jak w kopalniach z pancerzem z blachy stalowej, wykonać przyłącze w domu i z niego poprowadzić kabel ekranowany- taki jak do zasilania silników z falowników- do gniazdka, stamtąd to już wiadomo, filtry, siecówki itd, można.... ;-)

Pjetrek