Audiohobby.pl

Magnetofon

Janusz_Szy

  • 53 / 4456
  • Użytkownik
05-03-2012, 12:30
Opisy rozczytania kodów

Janusz_Szy

  • 53 / 4456
  • Użytkownik
05-03-2012, 12:39
Rodzaje testów

Janusz_Szy

  • 53 / 4456
  • Użytkownik
05-03-2012, 12:46
Hmm na marginesie czy osoby bywające na tym forum również nie odpowiednio opisują sprzedawany sprzęt ??? ;-)
Auto Diagnozę (PODOBNO) można również przeprowadzić w Technics RS-AZ7

Mati73

  • 80 / 5689
  • Użytkownik
05-03-2012, 18:50
>> Janusz_Szy, 2012-03-05 12:46:24

Janusz, tak masz racje w AZ-7 też można przeprowadzić autodiagnozę.

Chaos

  • 844 / 4997
  • Ekspert
06-03-2012, 00:56
> Janusz_Szy, 2012-03-05 12:46:24

uff... tona informacji! wielkie dzieki!!! jak bede mial znowu troche czasu to sie pobawie ta autodiagnostyka.

jmaciek

  • 389 / 4847
  • Zaawansowany użytkownik
13-03-2012, 10:09
>> Mati73, 2012-03-05 18:50:58
>>[...] w AZ-7 też można przeprowadzić autodiagnozę.

Przeprowadziłem i nic ciekawego - tak naprawdę to jest to test kieszeni kasety wraz z osprzętem (test czujników otwarcia/zamkniecia kieszeni, czujnik zapisu, wyboru rodzaju kasety, czujnik obrotów, IC (TPS) oraz test silnika kieszeni). Nie są przeprowadzane testy żadnych komponentów elektronicznych (Pionieer z którym miałem do czynienia sprawdzał dodatkowo np. układ kalibracji taśmy).

Pozdrawiam,
Maciek

mako78

  • 7 / 4449
  • Nowy użytkownik
19-03-2012, 13:23
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj nowy:-) Na wstępie chciałbym po krótce opisać moją przygodę z magnetofonem:-) Otóż około 8lat temu zakupiłem na aukcji magnetofon SONY TC-K815S jednakże po włożeniu kasety okazalo się że gra beznadziejnie ale pomyślalem że to wina mojej starej taśmy... Sprzęt postał trochę na półce, aż w końcu wylądował w kartonie przy okazji przeprowadzki i tak już został na jakieś 5lat. 2tygodnie temu przypadkowo natknąłem się na to forum ...i zaszczepiliście mi chęć...:-) Odgrzebałem Soniacza i szczerze mówiąc myślalem ze nawet nie \'odpali\'. Całe szczęście uruchomił się bez problemów, wyświetlacz świeci jak prosto ze sklepu:-) Niestety problem jaki zauważyłem przed laty pozostał, nawet kalibracja taśmy okazała się niemożliwa... Zakupiłem kilka kaset róznego typu i dopiero teraz zauważyłem że magnetofon nie rozpoznaje rodzaju taśmy. Rozkręciłem sprzęt i okazało się że nie stykają te czujki wskakujące w szczeliny kasety. Cały czas widział TypII Przeczyściłem kontaktem i sukces! Wszystko jak należy:-) Problem czekał tyle lat a był tak błahy... Cała mechanika pracuje bardzo dobrze, wałki gumowe sa w bardzo dobrym stanie, nic nie ślizga więc paski też są ok. Nic tylko słuchać! Poradźcie mi jednak proszę coś w kwestii rozmagnesowania głowicy. Nie mam póki co sprzetu do tego i nigdy tego nie robiłem ale zastanawiam się czy po tylu latach odpoczynku głowica może wymagać tego zabiegu?

Pozdrawiam
Maciek

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
19-03-2012, 13:54
Cześć mako78, witaj na forum.

Nie jestem bywalcem tego wątku ale pamiętam, że gdzieś tu na forum koledzy wałkowali temat rozmagnesowania głowic. Może ktoś kto pamięta gdzie to było wstawi Ci tu linkę.

seniortelefono

  • 284 / 5908
  • Zaawansowany użytkownik
19-03-2012, 16:29
Najprościej będzie Ci rozmagnesować lutownicą transformatorową.

Radmar

  • 1138 / 5908
  • Ekspert
19-03-2012, 17:06
Witaj mako,

Lutownica owszem, ale trzeba uważać, żeby nie dotknąć przypadkiem rozgrzanym grotem. Bezpieczniejszym zdecydowanie rozwiązaniem jest użycie albo demagnetyzera ręcznego albo chociaż kasety demagnetyzującej, przy czym w przypadku kaset dobrym rozwiązaniem jest kaseta elektroniczna. Zakupić zarówno demagnetyzer ręczny jak i w postaci kasety nie jest łatwo, bo są to stosunkowo rzadkie rzeczy. Ale da się. Jeśli miałbyś ochotę wydać parę złotych na demagnetyzer, to na znanym serwisie aukcyjnym w dziale Magnetofony i nośniki jest właśnie wystawiona kaseta demagnetyzująca TDK HD-30 za - moim zdaniem - w miarę rozsądne pieniądze jeszcze. Używam takiej właśnie i sądzę, że sprawdza się doskonale. Co prawda kaseta rozmagnesuje tylko głowice REC/PLAY, natomiast demagnetyzer ręczny cały tor prowadzenia taśmy.

Może się też jednak zdarzyć tak, że Twoj magnetofon był grzebany przy skosie głowicy i będzie wymagał regulacji, ale jest to też możliwe do zrobienia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

reactor

  • 1649 / 5346
  • Ekspert
19-03-2012, 17:18
Miało być:

Można też kupić "milty zerostat" jeśli kogoś nie odstrasza cena 100$ ;)

http://www.needledoctor.com/Milty-Zerostat-Gun


 Może spróbujemy zrobić wersję DIY takiego demagnetyzera? Nie wiem czy taki sprzęt nadaje się do celów "magnetofonowych", ale miłośnikom czarnej płyty z pewnością się przyda.

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=334719

mako78

  • 7 / 4449
  • Nowy użytkownik
19-03-2012, 18:03
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i szybkie odpowiedzi. Chodziło mi jednak o ciut inną kwestię. Jako ze forum przeczytałem od deski do deski sposoby rozmagnesowywania znam tyle tylko ze nigdy tego nie robiłem. Na aukcji ostatnio był nawet demagnetyzer z tym ze cena odstraszająca:-) Z kasetą... sam nie wiem. Sami pisaliście ze róznie to z nimi bywa w 3 głowicowych magnetofonach.
Zanim jednak zdecyduję jak go rozmagnesować to pytanie mam do Was drodzy koledzy forumowicze czy po tylu latach leżakowania sprzęt wogóle wymaga takiego zabiegu?

mako78

  • 7 / 4449
  • Nowy użytkownik
19-03-2012, 18:42
Jeśli pozwolicie to pochwale się swoim deckiem:-)

Gardenus

  • 1605 / 5892
  • Ekspert
19-03-2012, 21:27
>> mako78, 2012-03-19 18:42:27
Witamy na forum !
Z moich doświadczeń sadzę, że po tylu latach jego nieużytkowania głowica już dawno sama się rozmagnetyzowała.
Na pewno trzeba zaopatrzyć się w sprzęt demagnetyzujący. Najtaniej wychodzi kaseta z ruchomym  magnesem i wbrew niektórym opiniom wcale nie jest grosza od elektronicznej. Z tym że do demagnetyzacji całego toru przesuwu taśmy należy zaopatrzyć się w demagnetyzer ręczny .  Odradzam lutownicę transformatorową takie nieostrożne eksperymenty mogą skończyć się uszkodzeniem głowicy
Mam kasetę z magnesem i ręczny dem. zasilany napięciem zmiennym  220V i z obu korzystam zależnie od potrzeb.

Masz sprzęt ładny i zadbany tak trzymać.
Pozdrawiam

seniortelefono

  • 284 / 5908
  • Zaawansowany użytkownik
19-03-2012, 22:42
A czym moi drodzy Panowie może zakończyć się dotknięcie głowicy grotem lutownicy? Czy ona jest może plastikowa?