Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
29-10-2021, 16:15
Off topic - jak nie pasuje, to wyrzućcie ten tekst. Jednak to temat raz na parę lat... To moje osobiste impresje bez chęci dyskusji, bo tu nie pasuje i nie o to mi chodzi.

Już za nami wrażenia z 18. Konkursu Chopinowskiego. Grano o dziwo nie tylko na fortepianach Steinway, ale też niezłych Fazioli i Kawai. Nie widziałem/nie słyszałem za to Yamahy (?). Jednak: Niejeden z nas potrafi odróżnić na nagraniach, czy grany był Steinway, czy co innego. :)
Tu, jeśli zainteresuje to zwolenników muzyki klasycznej, parę moich uwag. Znam tylko nagrania z youtube, nie znam i nie czytałem recenzji. Na paru starszych konkursach chopinowskich słuchałem na żywo, wyobrażenie pozostało. A więc skrótowo i tylko co do dwu pianistów i jednej pianistki, wybranych z laureatów:

1. Duża nadzieja polskiej pianistyki - Jakub Kuszlik - jego niechlujna "artystyczna" fryzura trochę przeszkadza. Czy on w ogóle przez ten wiecheć widzi jeszcze klawisze? Chłopak ma dobre wyczucie stylu i formy, rubata są OK, ale według mnie nie porywa, nie wydostaje z Chopina wysublimowanych  klimatów, detalu, finezji. Za dużo pedału. Trochę szkoda. Ale jak najbardziej może się jeszcze rozwinąć, nie spisujmy go na straty.
2. Chyba jedna z największych indywidualności konkursu to - EVA GEVORGYAN z Armenii. Nie nudzi jak wielu, odwrotnie - ekscytuje. Tu są momenty fascynacji podobnie jak u pierwszej nagrody B. Liu, ale inaczej - promieniuje całkowitym wtopieniem się, zanurzeniem w atmosferę utworu. Wie doskonale, co to takiego chopinowskie frazowanie i rubato. Używa tego dobrze  dozując, wydobywa klimat i smaczki. Gra z dużą dynamiką, ogromnym wyczuciem, przekonująco. To gra inteligentna, trzyma napięcia, oczarowuje tą atmosferą, ale Armenka nie ma tej siły fizycznej co Liu, też mniej sprawna technicznie, mimo to przekonuje.  Armenka w 2 etapie zagrała mazurki śpiewnie, pięknie, wyczuwała absolutnie trafnie rubato, frazę, napięcia i charakter oberka czy kujawiaka. Polonez fis-moll wypadł za to nie najlepszy, może trochę za przysadzisty, za siłowy? Widoczna trema i jakby brak fizycznych predyspozycji... Ale w Katowicach w znakomitej sali NOSPR grała swobodniej i jeszcze ciekawiej. W jej wykonaniu tam - zupełnie porywająca, wzruszająca, znakomita sonata i świetnie zagrany walc na bis! Ma szybkie paluszki, jest błyskotliwa - (walc), ale mniej przekonująca i stabilna w arcytrudnych pasażach szybkich części sonaty b-moll; tu Liu jest górą. Mimo to, ostatnia część, tzw. obgadywanie po marszu żałobnym, ten niepowtarzalny wiatr na cmentarzu, genialnie napisane przez Chopina - tego Liu tak dobrze nie zrobił, jak ta dziewczyna. Chapeau! Ona bardzo dobrze czuje muzykę naszego kompozytora. Przed nią, sądzę, świetlana przyszłość.


3. Szalonemu,  uczuciowemu zaangażowaniu Gevorgyan, jej intuicji, należy przeciwstawić elegancję, niejaką powściągliwość, ale i ogromną energię z dużym zamiłowaniem do detalu i doskonałym oszczędnym użyciem pedału u kanadyjskiego Chinczyka BRUCE LIU (1 nagroda). Przy pokazanej w wielu utworach niemal idealnej perfekcji technicznej i dobrej ekspresji. Grał o dziwo na Fazioli i wydobył z tego fortepianu chyba wszystko. Jednak ma też skłonność do efekciarstwa, zdarza mu się czasem przerysować rubato, co pachnie niemal groteską. Było coś jakby z cyrkowej zabawy, kiedy przesadzał z rubatami w Wielkim Polonezie Es- dur (tym z Andante Spianato)... To nie był ten Chopin, co znamy, on go czuje inaczej. Ale z czasem jego młodzieńcza eksplozja temperamentu może przejść w fascynującą dojrzałość. Nie musi być przy tym chopinistą... Zobaczymy. I mam nadzieję, możemy cieszyć się już na super nagrania laureatów z koncertów, które dadzą po konkursie.


Do odsłuchu użyłem dynamicznych słuchawek Sennheisera. A jakże, mam i takie. :)

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
21-11-2021, 14:14
Akurat sprzedałem pięknie zachowaną lambdę Signature ze skórzanymi padami i paskiem. Bez problemu balansu między kanałami, czyste, ze zdrowym kablem i wtykiem. Bo miałem dwa takie same. Mam jeszcze 007/mk1 czarne, równie dobrze zachowane do zbycia. Bo mam dwa takie mk1. Porównań wzmacniaczy już nie robię, mam to co dla mnie optymalne, więc po dwie podobne sztuki nie potrzebuję.
A sezon koncertowy w Berlinie pożal się Boże... Pod względem wykonawców jak i programu. Mam nieodparte wrażenie, że z powodu tzw. pandemii organizatorzy boją się dużych nazwisk i godnych programów. Bowiem odwołanie koncertu to duże obciążenie portfela. Oby do przyszłego roku. Pozostaje jeszcze parę rodzynek na rynku nagrań... Może pod choinkę?

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
11-12-2021, 13:02
Jeśli już porównywać do mojego systemu, to weźmy np.taki WOO 3ES na najlepszych czterech 300B i flagowiec Staxa X9k. Lub Audeze CRBN. Sam jestem ciekaw czy już ktoś próbował w kraju. Sam bym również posłuchał, a jeszcze lepiej - porównał do moich sprzętów. To w ramach marzeń pod choinkę.?...

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
11-12-2021, 18:07
Jeszcze à propos prądowych możliwości e-stat wzmacniaczy do Staxów:

Woo 3ES - 4230V p2p (1500 Vrms spec *1.41*2)
Stax T2, DIY T2 - 2000V
KGSSHV - 1800V
BHSE - 1600V
KGSS,Stax T1,T1s,T1W,313,323,717,727 - 1400V
T8000 - 1316V 

Są to wartości peak to peak. Co oznacza dużą suwerenność WOO 3ES i oczekiwane rezerwy w pracy z SR-X2k.

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
21-12-2021, 18:11
Tu cytat z forum whatsbest, który może przekonywać mnie do zakupu X9k:
"...I did not observe any negative points in comparison with the SR-007, SR-009s and Hifiman Shangri-La jr. Everything is better. However, the SR-X9000 requires a lot of power, which is not a problem with my big Woo-Audio 3ES-Elite amp, but you need to crank up the volume almost at 11 o'clock! I can imagine that could be a limiting factor with less powerful amps. I am very happy with this new headphone, it allows you to get all the quality upstream. It is a sophisticated product that requires ultra high-end upstream to fully express itself. It is really the "flagship" of the company STAX and quite possibly one of the best headphones currently available. ..."
Nie dlatego, że jestem zwolennikiem kupna Woo 3ES jako naprawdę świetnego wzmacniacza. Uważam po prostu, że rezerwy, które proponuje mój system bez trudu poradzą sobie z nowym flagowcem. Podobnie jak radzą sobie do tej pory znakomicie z 007 mk1. Wesołych Swiąt!

Krzysztof_M

  • 1471 / 5291
  • Ekspert
21-12-2021, 23:15
W mojej recenzji jest ta wzmianka, że u mnie limit dyktowała amplifikacja nie nastawiona na takiego głodomora :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

padam

  • 27 / 5621
  • Użytkownik
21-12-2021, 23:33
Napięcie znamionowe Woo Audio jest od szczytu do szczytu. Może celowo wprowadza w błąd? Ponieważ nadal nie poprawili go na swojej stronie głównej (nie RMS).

Prawidłowa specyfikacja WES, 3ES to trochę więcej
https://addictedtoaudio.com.au/products/woo-audio-3es-electrostatic-tube-amplifier

(dla porównania: T2 zużywa ponad 200W, prawie dwa razy więcej!)

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
30-12-2021, 19:38
@Krzysztof_M: Tak, potwierdza to moją ciekawość, być może na wiosnę uda mi się posłuchać X9k w ionnym systemie.
@padam: Witaj Adamie w tym wątku - masz rację z Woo, też mi się wydawało przekombinowane te 4230V p2p. Studiuję trochę wpisy na h-f w wątku <Stax SR-X9000> i chętnie czytam też Twoje teksty. Posiadasz oryginalną Omegę chyba, ale interesujesz się nowym flagowcem?
Jak zawsze pojawiają się różne sprzeczne opinie posiadaczy nowych X9k, zależnie od użytych wzmacniaczy (innych elemntów toru), preferencji przy doborze muzyki, czy po prostu od posiadanego słuchu. Nie ma to jak posłuchać samemu we własnym systemie... Niestety, wypożyczyć nie mam od kogo.

whero2

  • 275 / 2065
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2022, 12:55
https://mjolnir-audio.com/products/
mjolnir audio oferuje box'y oparte o lundahle... - ktoś wie które lundahle stosuje?

whero2

  • 275 / 2065
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2022, 14:14
Ductus może uznać to za ciekawe ;) - dodatkowo nie wspomniał o zmianie w opisie

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
04-01-2022, 19:22
@whero: Oczywiście, znam "wynalazek" Birgira, ale raz, że to o wiele tańsze trafa Lundahla od moich nawet tych standardowych w początkowych LST. Takie 1630 dawałem wbudowywać w 2014(?) w konstrukcje LRT (na podstawie moich pierwszych doświadczeń). Islandczyk robi więc tanie adaptery komercjalne, może trochę lepsze jak Woo Wee. A dlaczego ma robić coś jeszcze lepszego, w rodzaju high-end LST? Przecież nie będzie pluł sobie w interes, który robi głównie na swoich wzmacniaczach... Miałem tu u mnie dwa różne KGSSHV, ale wielkością sceny i dynamiką były z tyłu za moim torem.

whero2

  • 275 / 2065
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2022, 23:55
@whero: Oczywiście, znam "wynalazek" Birgira, ale raz, że to o wiele tańsze trafa Lundahla od moich nawet tych standardowych w początkowych LST. Takie 1630 dawałem wbudowywać w 2014(?) w konstrukcje LRT (na podstawie moich pierwszych doświadczeń). Islandczyk robi więc tanie adaptery komercjalne, może trochę lepsze jak Woo Wee. A dlaczego ma robić coś jeszcze lepszego, w rodzaju high-end LST? Przecież nie będzie pluł sobie w interes, który robi głównie na swoich wzmacniaczach... Miałem tu u mnie dwa różne KGSSHV, ale wielkością sceny i dynamiką były z tyłu za moim torem.
wiem.. historia trochę się pogorsza bo.. on przeszedł z fajniejszych na 1630 bez żadnej informacji na stronie produktu / opisach itp - lekko próbuję ostrzec osoby zastanawiające się nad nimi jako czymś co jest łatwiej dostępne do zamówienia (nie wiem na ile potencjalni kupcy byliby ciebie w stanie przekonać do  wyprodukowania kolejnych sztuk) - osobiście gdy dostaję pytanie o to jak podchodzić do tych adapterów to zazwyczaj doradzam zakup srd7mk2 i cieszenie się nim do czasu w którym w budżecie zmieści się zakup ll9202am (pośrednie rozwiązania jakim były woo wee / mjolnir (teraz jeszcze dalej znacznie mniej) istnieją ale... kosztują znaczącą część kosztów zakupu 9202am .. a w końcu i tak przyjdzie czas gonić za króliczkiem i kupić lundahl'e)

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
05-01-2022, 10:19
Michale, racja ll9202am - to już dobrze, ale ja poszedłem jeszcze dalej (HBZ). A Szwed u siebie też nie próżnuje, są nowe ciekawe typy traf. To jednak przecież nie wszystko, ile różnych ważnych elementów dochodzi do sprzętu sam wiesz, bo masz taki przerobiony adapter.

whero2

  • 275 / 2065
  • Zaawansowany użytkownik
05-01-2022, 20:16
ile różnych ważnych elementów dochodzi do sprzętu sam wiesz, bo masz taki przerobiony adapter.
im dalej gonię za tym tym bardziej oddala mi się publikacja moich wrażeń / wniosków - od niedawna stoi u mnie denon poa3000z - i nagle wychodzi iż wysokiej półki klasa *A* na przesuwnym bias'ie też potrafi świetnie zagrać

ductus

  • 1247 / 4844
  • Ekspert
06-01-2022, 18:04
Michale, gratuluję, to super power amp! Kiedyś miałem i na niego ochotę - jest w zakupie o niebo tańszy jak Accuphase, a dżwiękowo bardzo podchodzący. Produkcja lat 80-tych, to był złoty okres... Ale - potrzebuje dobrego przedwzmacniacza i równie dobrego źródła. Ciekawe, jakie są Twoje wrażenia na lambdach. (?)