Audiohobby.pl

AKAI X-201D

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-05-2022, 09:07
No więc tak panowie.   Potrzebna kompletna serwisówka  bo mam już dwie ale obie niekompletne.
   I trzeba się uczyć wszystkiego w locie na rozdłubanym sprzęcie.
Ruchome głowice dwie podłączone do generatora.   A kable z trzeciej- największej idą do przełącznika obrotowego znajdującego się pod extra deklem -  do którego dokręcony jest generator podkładu.
  I tam właśnie jest ta zmora która przełącza wszelkie kombinacje z odczytem ścieżek- prawie bezpośrednio sprzężona z pokrętłem wybierania ścieżek .   Prawie- bo po drodze jest przekładnia która swoje dodaje w zależności od tego w którą stronę revers aktualnie ciągnie.
  Na końcu zdjęcie tej nieruchomej największej głowicy od której idzie wiązka kabli do tegoż przełącznika.
Zastanawiam się czy go rozdłubać w mak czy najpierw cleanerem i papierkami pokombinować.



ArturP

  • 1311 / 2808
  • Ekspert
11-05-2022, 10:26
W tej jest wszystko co potrzeba do prawidłowego serwisu, 16 stron ze schematem i opisem powinno wystarczyć. Jeśli potrzebujesz więcej to obawiam się, że trzeba znaleźć bardziej rozbudowaną serwisówkę od innego, podobnego akajca.


PS.: Nie ma krasnala ;);)

siwy

  • 658 / 2623
  • Ekspert
11-05-2022, 14:36
Swoim opisem i pracą przy Akai ( super ) przypomniałeś mi, że muszę w końcu zajrzeć do swojego GX 215 D bo zaczyna po trochu dopominać się serwisu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

Wojciech7

  • 1511 / 1112
  • Ekspert
11-05-2022, 16:06
To kolega też ma zacny magnetofon w  drewnianej skrzynce-Super:)))

siwy

  • 658 / 2623
  • Ekspert
11-05-2022, 16:51
Ma nawet delikatny opis w dziale magnetofonów szpulowych :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

panterka

  • 125 / 5594
  • Aktywny użytkownik
11-05-2022, 17:46
Z tym przełącznikiem to pokusił bym się o rozebranie w drobny mak i potraktowanie płynem do czyszczenia srebra. Jest to ryzykowne ale najbardziej pewne. Nie polecam żadnego papieru ściernego, ale to przecież oczywiste. :)
Łukasz

judasz94

  • 390 / 1122
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2022, 17:55
papieru ściernego

Papier ścierny jest jak najbardziej ok, o ile jest to jakieś 5000 wodny a nie 150 ;) potem trzeba pamietać o zabezpieczeniu styków specyfikiem przeciwko utlenianiu się. druga sprawa poleruje się papierem tylko powierzchnie płytek styków, a nie szczotki
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-05-2022, 19:36
W tej jest wszystko co potrzeba do prawidłowego serwisu, 16 stron ze schematem i opisem powinno wystarczyć. Jeśli potrzebujesz więcej to obawiam się, że trzeba znaleźć bardziej rozbudowaną serwisówkę od innego, podobnego akajca.


PS.: Nie ma krasnala ;);)

A no nie ma :)   
  Dzięki :)
Wystarczy, to czego nie ma to i tak jest do wykapowania.   
  W sumie to nie jest takie oczywiste że winnym zgubienia kanału jest ten obrotowy drań.   Na płycie głównej są jeszcze dwa długaśnie sterowane mechanizmem i tam też może być jakaś przerwa.   Jest jeszcze mnóstwo wsuwek na kable do płyty.  Nic tam w tym magnetofonie nie jest polutowane ze sobą na stałe.   Każda płytka- generator- equalizer-sterująca   wszystko wsuwki.   A pozostałe kable też mają kilka wtyczek po drodze.   Krótko mówiąc cały magnet można rozmontować na bloki składowe ze sterczącymi kablami do nich przynależnymi z użyciem wkrętaka krzyżowego (ze dwie wielkości i długości)  dwa imbusowe klucze 1,5  oraz 2,5 mm   zdaje się kluczyk 8 (najlepiej płaski)
  I to wszystko :)
A nie -    lutownica będzie potrzebna do tego obrotowca ze zdjęć i jakieś szczypce bo ustalane położenie jest rozgiętymi wąsami-  śrubek brak tam.
  Styki chyba będę pruć w mak.  Pomny doświadczeń ze wzmakiem Harmana gdzie tego cholerstwa też pełno i olewackie podejście tam wcale się nie sprawdziło i brutalnie powstrzymało przed hura-odpaleniem wzmaka :)
 Uchhh- w sumie fajnie :)   Cholera- ja to lubię normalnie- tyle że to raczej nie są zajęcia dobre do wykonywania po pracy.
  Tzn.    co tam grubszego to tak (typu niewyobrażalne obicie skórą z dzikiego poliwinyla drewnianej skrzynki.   Swoją drogą oklejoną w fabryce śmierdzącym plastikiem jak na meblościankach z PRL-u )   - ale ta szczegółowa dłubanina to weekend.  Inaczej tego nie widzę.

ed:   znalazłem też długi włos japonki która montowała ten magnet.  Wkręcił się w jedną ze śrub-  pewno było  >  くそ  :( hehehehe
  Niestety, włos wybielał całkowicie-  szkoda.  Zrobiłbym na niego puzderko w kształcie pagody z lampką i przymocował na widoku.   
  Popatrzę jeszcze na fiszki- może pozna się imię montera :)  W dżapańskich sprzętach jest szansa  na to bo reszta świata to się numerowała.

Wojciech7

  • 1511 / 1112
  • Ekspert
11-05-2022, 20:03
Ja w  swoim nie znalazłem"japońskiego włosa"-no trudno.... Miałem tak niedawno z autorewersem-przełączam ale nie wskakiwały jakby ścieżki nagrane od razu.Przemyłem wszystkie głowice dokładnie jak mogłem potem co się dało w torze prowadzenia taśmy-demagnetyzerem. Szpulka taśmy do nagrania testowego z obu stron -potem odtwarzanie i autorewers. Teraz równo wskakują ścieżki i wysokie też słychać. Dla pewności stara szpulka co była z magnetofonem też lepiej odtwarza i wskakują ścieżki przy przełączaniu. Jest dobrze to koniec prac w magnetofonie w tej sprawie:)))

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-05-2022, 20:12
Mnie się zdaje że ten Akai nie jest kompatybilny z resztą świata :)
  Taśmy które dostały mi się razem z nim OK-   wszystkie pozostałe tak nie za bardzo.
  Tzn.    tak jakby rewers nie potrafił ich obskoczyć.  Przy czym gdy >zapomnisz<  że takie coś jest to po odwróceniu taśmy na drugą stronę grają zupełnie normalnie.
   W twoim też tak jest?

Wojciech7

  • 1511 / 1112
  • Ekspert
11-05-2022, 20:23
Z autorewersem czy obracanie ręcznie  szpulki u mnie tak samo grają.Nie wiem jak z  innymi taśmami bo na razie mam tylko BASF(3szt) takie ciemnawe i jest dobrze.
Jak skończę prace  z magnetofonem to trzeba go "ochrzcić" takim właśnie płynem japońskim:))) i wtedy na pewno będzie nagrywał/odtwarzał  super przez najbiższe 50lat-hehehehe....

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-05-2022, 20:30
Acha, oznacza to że cóś w moim nie trybi.
  Ale dlaczego na swoich taśmach idzie mu lepiej?
-- hmmm-   pewno kalibracja.  Albo była taka od początku albo ktoś czym pokręcił.  Z drugiej strony- farba na śrubach wszędzie jest.

--pewno japonka po utracie włosa wkurzyła się i olała sprawę.

Jak skończę prace  z magnetofonem to trzeba go "ochrzcić" takim właśnie płynem japońskim:))) i wtedy na pewno będzie nagrywał/odtwarzał  super przez najbiższe 50lat-hehehehe....

   Jak nie jak tak :)
Może zrobim wideo-opicie :)
« Ostatnia zmiana: 11-05-2022, 20:35 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1511 / 1112
  • Ekspert
11-05-2022, 21:03
Jest przełącznik kalibracja , można  przestawiać -robiłem też taki test i słychać różnicę w odtwarzaniu. Nie mam nowych głowić też widać wyszmeranie ale demagnetyzacja dużo pomogła.

Wojciech7

  • 1511 / 1112
  • Ekspert
11-05-2022, 21:04
Może zrobim wideo-opicie :)
Nie ma  sprawy, może być całkiem fajnie:)))

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-05-2022, 21:18
Jest przełącznik kalibracja , można  przestawiać -robiłem też taki test i słychać różnicę w odtwarzaniu. Nie mam nowych głowić też widać wyszmeranie ale demagnetyzacja dużo pomogła.

Czekaj-  albom ślepy albo późno -  kalibracja ?
   Gdzie ów przełącznik znajduje się